Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.06.2010, 09:50:04
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Vazand toate, inca din'nainte ca ele sa se petreaca, se poate ca Domnul sa fi vazut inainte cum sodomitenii nu se vor pocai niciodata, ba mai mult, vor cadea si mai mult in intunecimea pacatelor lor. Astfel, intru iubirea Lui, adeseori neinteleasa, El a ingaduit sa vina asupra lor moartea, care era si plata de drept a pacatelor lor, oprita pana atunci de iubirea Lui cea mare. Moartea venita atunci i'a scutit pe aceia de o mai mare adunatura de pacate, pe care le'ar mai fi savarsit. Astfel, la judecata ei vor da seama pentru mai putine pacate decat ar fi dat seama daca ar mai fi trait inca ani de zile.

In istoria cu Sodoma si Gomora se vede iubirea lui Dumnezeu.

Dupa dreptate, "plata pacatului este moartea" (Romani 6, 23), iar amanarea mortii ani de zile a fost cu putinta numai prin iubirea lui Dumnezeu, care "nu voieste moartea pacatosului, ci sa se intoarca si sa fie viu" (Iezechiel 33, 11).
Din textul biblic nu reiese ca Dumnezeu le-ar fi dat ocazia sa se pocaiasca.
Pur si simplu i-a ucis.
Unde vezi tu iubire in aceasca crima?
In faptul ca nu i-a nimicit atunci cand s-a faptuit primul pacat?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.06.2010, 11:09:08
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Din textul biblic nu reiese ca Dumnezeu le-ar fi dat ocazia sa se pocaiasca.
Pur si simplu i-a ucis.
Unde vezi tu iubire in aceasca crima?
In faptul ca nu i-a nimicit atunci cand s-a faptuit primul pacat?
Dumnezeu a vazut ca in aceste cetati nu mai exista cale de indreptare.
Nu era decat un singur om care mai putea fi salvat.
Au existat cazuri miraculoase de oameni inviati .
Oare Dumnezeu nu ar fi putut invia si pe altii ?
Eu cred ca au revenit la viata aceia care si-au schimbat total atitudinea fata de viata ,au trait restul vietii in pocainta.
Pentru ceilalti probabil ca nu ar mai fi fost cale de schimbare ,chiar odata reveniti la viata ar fi continuat cu viata pacatoasa sau in necredinta.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.06.2010, 11:26:06
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Dumnezeu a vazut ca in aceste cetati nu mai exista cale de indreptare.
Nu era decat un singur om care mai putea fi salvat.
Au existat cazuri miraculoase de oameni inviati .
Oare Dumnezeu nu ar fi putut invia si pe altii ?
Eu cred ca au revenit la viata aceia care si-au schimbat total atitudinea fata de viata ,au trait restul vietii in pocainta.
Pentru ceilalti probabil ca nu ar mai fi fost cale de schimbare ,chiar odata reveniti la viata ar fi continuat cu viata pacatoasa sau in necredinta.
Din biblie nu reiese ca aceia aveau cunostinta de gravitatea faptelor, mai ales ca ele puteau sa le aduca moartea fizica.
Gandeste-te la un gurmand a carui viata se invarte in jurul mancarii.
Daca nu il avertizeaza nimeni cu privire la pericolele ce il pandesc din aceasta cauza, poti sa-l condamni ca a ajuns obez?
Nu mai pomenesc de tutun sau alcool.
Gandeste-te la persoanele obeze.
In ziua de azi toata lumea este informata, toata lumea stie unde se poate ajunge din cauza excesului de mancare. Dar ei nu se pot abtine.
Ce ar trebui sa faca societatea cand acestia ajung sa aiba probleme grave de sanatate?
Sa-i lase sa moara? Asa ar spune logica acestui pasaj biblic, ca doar si lacomia este un pacat si inca unul chiar de moarte.
Iar societatea prin membrii sai, adica noi astia pacatosi, ce face?
Le acorda toate ingrijirile de care au nevoie.
Am putea sa le spunem: ai vazut de 967 de ori la TV ca lacomia ucide, ai fost avertizat ca daca vei continua vei muri, de ce nu te-ai oprit? Dar nu o facem. Preferam sa-i ajutam.
Dar poate ca asta nu este iubire ... iubire este altceva ... nu?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.06.2010, 11:35:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dumitru, Dumnezeu nu din lipsa de preocupare sau din curiozitate a distrus cetatile Sodoma si Gomora, ci din nedorinta acelora de a se impartasi de El. Totul trebuie explicat din punct de vedere relational. Omul refuzand dialogul cu El, Dumnezeu S-a retras. Retragerea Sa aduce foc si pucioasa, adica lipsa de viata. De partea cealalta, Lot se bucura de viata, si se bucura nu pentru ca s-a tras la sorti si a cazut Lot cu cele doua fiice, ci pentru ca acestia aveau o legatura cu El.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.06.2010, 11:48:34
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Dumitru, Dumnezeu nu din lipsa de preocupare sau din curiozitate a distrus cetatile Sodoma si Gomora, ci din nedorinta acelora de a se impartasi de El. Totul trebuie explicat din punct de vedere relational. Omul refuzand dialogul cu El, Dumnezeu S-a retras. Retragerea Sa aduce foc si pucioasa, adica lipsa de viata. De partea cealalta, Lot se bucura de viata, si se bucura nu pentru ca s-a tras la sorti si a cazut Lot cu cele doua fiice, ci pentru ca acestia aveau o legatura cu El.
Ma cutremur cand vad cu cata usurinta tratati acest caz.
Nici macar nu veniti cu o expresie gen "nu stim noi voia Domnului" ... ar fi mai de bun simt.
Dupa cum scrieti, aproape ca va pare rau ca nu ati fost de fata sa puneti si voi foc la o casa, doua.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.06.2010, 12:10:54
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Este trist ca unii oameni vad in acest episod biblic al distrugerii cetatilor Sodoma si Gomora, ca si in cel al potopului, imaginea unui Dumnezeu nemilos, crud si razbunator. Nu este deloc asa. Prin aceste acte, Dumnezeu, doar in mod aparent se contrazice pe Sine. In aceste momente cred ca trebuie sa-L vedem pe Dumnezeu, asemenea unui "chirurg" care se vede nevoit a indeparta organul bolnav, sau o parte a lui. Asadar, fie ca a distrus o cetate prin foc si pucioasa, sau intreaga omenire prin potop, Dumnezeu nu a facut-o insa fara a-i salva pe cei drepti. De asemenea, cred ca putem intelege aceste doua episoade biblice ca si chipuri ale Judecatii de Apoi, in care Dumnezeu va separa graul de neghina, adica pe drepti de pacatosi.
Sa vedem cum se comportau cei din Sodoma cu 2 ingeri

,,Cei doi Îngeri au ajuns la Sodoma seara, iar Lot ședea la poarta Sodomei. Și văzându-I, Lot s-a sculat înaintea Lor și s-a plecat cu fața până la pământ Și a zis: "Stăpânii mei, abateți-vă pe la casa slugii Voastre, ca să rămâneți acolo; spălați-Vă picioarele, iar dimineață, sculându-Vă, Vă veți duce în drumul Vostru". Ei însă au zis: "Nu, ci vom rămâne în uliță".Iar el I-a rugat stăruitor și S-au abătut la el și au intrat în casa lui. Atunci el Le-a gătit mâncare, Le-a copt azime și au mâncat.Dar mai înainte de a Se culca Ei, sodomenii, locuitorii cetății Sodoma, tot poporul din toate marginile; de la tânăr până la bătrân, au înconjurat casa,Și au chemat afară pe Lot și au zis către el: "Unde sunt Oamenii, Care au intrat să mâie la tine? Scoate-I ca să-I cunoaștem!"Și a ieșit Lot la ei dinaintea ușii și, închizând ușa după dânsul,A zis către ei: "Nu, frații mei, să nu faceți nici un rău.Am eu două fete, care n-au cunoscut încă bărbat; mai degrabă vi le scot pe acelea, să faceți cu ele ce veți vrea, numai Oamenilor acelora să nu le faceți nimic, de vreme ce au intrat Ei sub acoperișul casei mele!"Iar ei au zis către el: "Pleacă de aici! Ești un venetic și acum faci pe judecătorul? Mai rău decât Acelora iți vom face!" Și repezindu-se spre Lot, se apropiară să spargă ușa."(Geneza 19:1-9)

Cand Dumnezeu isi trimite 2 ingeri cei din Sodoma ce fac?Au vrut sa-i linseze.Este spus clar ,,Mai rău decât Acelora iți vom face!".Singura lor intentie era clara.Cand Lot le-a oferit pina si pe cele 2 fete ale sale(asta da Credinta)doar ca sa-i apere>nici macar nu au vrut sa auda.Iata cat de determinati erau in intentia lor malefica.Nimic nu-i putea opri.Nu acceptau sa fie judecati de nimeni chiar daca intentiile lor erau evidente.La inceput Lot i-a chemat in casa pe cei 2 ingeri pt ca stia ce reactie vor avea concitadinii lui.Cand sodomeii cer ca cei 2 ingeri sa fie scosi>Lot ii implora sa nu le faca rau.Ei nu spun ,,Stai Lot!Nu am venit sa le facem rau"ci spun ,,,,Mai rău decât Acelora iți vom face!"Iar reactia a fost generala>,,Ei, sodomenii, locuitorii cetății Sodoma, tot poporul din toate marginile; de la tânăr până la bătrân, au înconjurat casa".O multime insetata de violenta,orbita de furie si ura.

Acum intreb:daca Cel de Sus isi trimite 2 ingeri si populatia respectiva doreste sa-i linseze pe ingeri..la ce pedepasa te poti astepta?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.06.2010, 12:11:51
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Ai o parere gresita ,nu ma pot bucura de ce s-a intamplat acolo ,asta a fost voia lui Dumnezeu si mai degraba ma cutremur ,si nu numai eu.
Dumnezeu e perfect ,deciziile Lui sunt drepte .
Daca citesti la topicul despre homosexualitate vei vedea ca au intrat pe forum homosexuali care au fost avertizati de raul ce li se poate intampla ,dar nu au dat semne ca ar vrea sa se indrepte .
Diavolul care ii tine in pacat are multe drepturi asupra lor ,la fel si cu cei care beau ,foarte putini se lasa desi unora li s-a spus ca ii asteapta pedeapsa vesnica.
Par.Arsenie Boca spune ca mai usor scoti pe unul din iad decat diavolul betiei din om.
Parintii nostri ,cu mici exceptii stiu mai bine decat noi ce e mai bine pentru noi.
Dar Dumnezeu care e iubire ?
De ce sa comentam anumite decizii ale Lui.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.06.2010, 12:21:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Sa vedem cum se comportau cei din Sodoma cu 2 ingeri

,,Cei doi Îngeri au ajuns la Sodoma seara, iar Lot ședea la poarta Sodomei. Și văzându-I, Lot s-a sculat înaintea Lor și s-a plecat cu fața până la pământ Și a zis: "Stăpânii mei, abateți-vă pe la casa slugii Voastre, ca să rămâneți acolo; spălați-Vă picioarele, iar dimineață, sculându-Vă, Vă veți duce în drumul Vostru". Ei însă au zis: "Nu, ci vom rămâne în uliță".Iar el I-a rugat stăruitor și S-au abătut la el și au intrat în casa lui. Atunci el Le-a gătit mâncare, Le-a copt azime și au mâncat.Dar mai înainte de a Se culca Ei, sodomenii, locuitorii cetății Sodoma, tot poporul din toate marginile; de la tânăr până la bătrân, au înconjurat casa,Și au chemat afară pe Lot și au zis către el: "Unde sunt Oamenii, Care au intrat să mâie la tine? Scoate-I ca să-I cunoaștem!"Și a ieșit Lot la ei dinaintea ușii și, închizând ușa după dânsul,A zis către ei: "Nu, frații mei, să nu faceți nici un rău.Am eu două fete, care n-au cunoscut încă bărbat; mai degrabă vi le scot pe acelea, să faceți cu ele ce veți vrea, numai Oamenilor acelora să nu le faceți nimic, de vreme ce au intrat Ei sub acoperișul casei mele!"Iar ei au zis către el: "Pleacă de aici! Ești un venetic și acum faci pe judecătorul? Mai rău decât Acelora iți vom face!" Și repezindu-se spre Lot, se apropiară să spargă ușa."(Geneza 19:1-9)

Cand Dumnezeu isi trimite 2 ingeri cei din Sodoma ce fac?Au vrut sa-i linseze.Este spus clar ,,Mai rău decât Acelora iți vom face!".Singura lor intentie era clara.Cand Lot le-a oferit pina si pe cele 2 fete ale sale(asta da Credinta)doar ca sa-i apere>nici macar nu au vrut sa auda.Iata cat de determinati erau in intentia lor malefica.Nimic nu-i putea opri.Nu acceptau sa fie judecati de nimeni chiar daca intentiile lor erau evidente.La inceput Lot i-a chemat in casa pe cei 2 ingeri pt ca stia ce reactie vor avea concitadinii lui.Cand sodomeii cer ca cei 2 ingeri sa fie scosi>Lot ii implora sa nu le faca rau.Ei nu spun ,,Stai Lot!Nu am venit sa le facem rau"ci spun ,,,,Mai rău decât Acelora iți vom face!"Iar reactia a fost generala>,,Ei, sodomenii, locuitorii cetății Sodoma, tot poporul din toate marginile; de la tânăr până la bătrân, au înconjurat casa".O multime insetata de violenta,orbita de furie si ura.

Acum intreb:daca Cel de Sus isi trimite 2 ingeri si populatia respectiva doreste sa-i linseze pe ingeri..la ce pedepasa te poti astepta?
Daca tu ca om i-ai ucide pe aecaia, ce ai pati?
In multe state ai fi executat, iar la noi ai lua inchisoare pe viata.
Daca noi oamenii nu acceptam astfel de pedepse cu atat mai putin te astepti sa le vezi la Cel ce este iubire desavarstita.
Si mai e ceva. Oamenii aceia doar i-au amenintat ... dar nu le-au facut nimic pana la urma ...
Lot a plecat pur si simplu printre ei ... unde era amenintarea?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.06.2010, 12:28:01
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Din textul biblic nu reiese ca Dumnezeu le-ar fi dat ocazia sa se pocaiasca.
Pur si simplu i-a ucis.
Unde vezi tu iubire in aceasca crima?
In faptul ca nu i-a nimicit atunci cand s-a faptuit primul pacat?
Nu imi pari ca ti'ai dori sa vezi altfel lucrurile.
Zi cu pace.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.06.2010, 12:54:02
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu imi pari ca ti'ai dori sa vezi altfel lucrurile.
Zi cu pace.
Cum adica sa vad altfel?
Sa-mi pun ochelari de cal?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sodoma si Gomora costel Generalitati 23 17.06.2009 08:48:37