Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.02.2010, 15:53:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Mister Ghost,

Intai de toate, fereste-te de popi care te pun sa te dai cu capul de podea pentru un lucru care este cat se poate de normal. Nu e neaparat sa nimeresti din prima duhovnicul care ti se potriveste.

Daca dimineata te vei smeri si vei gandi ca ti s-a intamplat din cauza imaginatiei tale zburdalnice, a neinfranarii gandurilor din zilele trecute, a nepazirii simturilor (prea mult televizor seara inainte de culcare, prea multa mancare seara), a faptului ca om fiind, esti slab si neputincios fara ajutor de Sus, atunci iti vei agonisi o cununa. Vei transforma greseala (care NU este pacat) in avantajul tau - si asta n-am zis-o eu.

Deci nu dispera, ca n-ai nici un motiv.

Parca asa se canta la Utrenie, in vremurile cand se facea Utrenie pe la unele biserici: "Din tineretile mele multe patimi se lupta cu mine, ci Insuti ma miluieste si ma mantuieste Mantuitorul meu!"
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.02.2010, 00:14:25
luceafaruldincer
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Apropo de polutie, fratele Traditie1 spunea ca parintele Cleopa este sfant pentru ca nu a avut niciodata scurgere. Inseamna ca trupul parintelui Cleopa era altfel, avea alta fiziologie?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.02.2010, 01:07:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Sfințenia lui era dată de smerenia, milostenia, curăția, cumpătarea , îndelunga răbdare, blândețea și hărnicia în dobândirea celor de folos sufletului. Când le dobândim pe toate acestea, trupul va fi cu siguranță pe plan secundar . Căci mândria, zgârcenia, desfrânarea, lăcomia, mânia, zavistia , lenea , negrijirea sufletului , fac din noi robi ai păcatului !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.02.2010, 02:15:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Un bun "medicament" pentru asemenea lucruri este dat de obiceiul lecturii biblice. Dacă îmi permiteți să îndrăznesc un sfat, acesta este sa citiți cate ceva din Sf Scriptura înainte de a adormi. În felul acesta vă folosiți de două ori: o dată vă disciplinați mintea pentru ca ea să nu urmeze sugestii de la cei care ne vor răul, ci să rămână între ale celor de sus. Pe urmă, asta folosește ca să înaintați în studiul Scripturii.

Dar orice parte a Scripturii alegeți spre lectura de seară, terminați-o cu un psalm.

Lăudat fie Isus !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.07.2014, 22:11:23
catalin123456 catalin123456 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2012
Mesaje: 1
Implicit

salut!sunt catalin si am 28 ani si sunt necasatorit.m-am masturbat de la 13 ani si la 24 de ani am reusit sa ma las de acest pacat.dar o data sau de doua ori pe luna mi se intampla sa am ejaculari in timpul noptii.cum scap de aceasta problema.astept raspuns.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.07.2014, 22:28:16
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin123456 Vezi mesajul
salut!sunt catalin si am 28 ani si sunt necasatorit.m-am masturbat de la 13 ani si la 24 de ani am reusit sa ma las de acest pacat.dar o data sau de doua ori pe luna mi se intampla sa am ejaculari in timpul noptii.cum scap de aceasta problema.astept raspuns.Doamne ajuta!
Roaga-te dar sa consulti si un doctor ca nu e ceva normal, asta numai o parere.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.07.2014, 01:31:55
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Roaga-te dar sa consulti si un doctor ca nu e ceva normal, asta numai o parere.
Pentru un barbat, e greu sa se pronunte in problemele intime ale femeii. Trebuie cel putin sa aiba studii de specialitate, dar nici chiar atunci nu poate spune ca simte ceea ce simte o femeie. Asa si aici: e un subiect mult prea intim si delicat pentru ca o doamna sa se poata pronunta cu destul discernamant, chiar daca - sa zicem - i s-au pus la dispozitie multe informatii referitoare la acest aspect.
Omul in general (barbat sau femeie) ascunde inca multe taine. Pe langa factorii exteriori enumerati de cineva mai inainte, probabil mai exista inca pe atat, neluati in seama.
Eu unul, gasesc polutia nocturna ceva foarte normal, cel putin pentru un barbat care a avut activitate sexuala. Nu pentru ca avem obsesii (desi ele pot exista si nu sunt de neglijat), nu pentru ca lenevim sau suntem franti de oboseala, iar bautura sau mancarea pot fi oarecum "vinovate" de polutia nocturna in masura in care au fost exagerate (alcoolul) sau avem probleme cu anumite glande (mancarea). Altfel... suntem subiectivi, orice s-ar spune. In principiu, in perioadele de post prelungit, barbatul, chiar daca "isi refuza" mintii anumite ganduri, si privirii, anumite imagini, organismul este deja obisnuit sa "produca", indiferent de vointa. Si atunci se petrece acel fenomen involuntar, ca un vas de expansiune: da pe-afara! Acest fenomen nu se poate intampla in stare de veghe, decat la adolescentii care sunt pusi in situatii inedite. Un om martur este imun la stimulare instantanee! Totusi, faptul ca diminetile ne trezim... cum ne trezim (si nu vorbesc de vise pe un anumit segment, ci asa este conceput barbatul ca, atunci cand intra in stare de somn, cineva sa... "vegheze"), e un semn ca suntem... sanatosi!
In somn, se intampla sa fim ispititi (asta depinde mult si de cat "lucram" in rugaciune, pentru ca Dumnezeu sa ingaduie ispita in somn), sau fara absolut nici un motiv, sa ne tezim "uzi". In mod normal, vinovati sau nu, smerenia si rugaciunea trebuie sa ne insoteasca. Dar daca ne simtim vinovati de ceea ce ni s-a intamplat, trebuie sa facem neaparat canonul (de pocainta, sau cel indicat de duhovnic). Altfel, nu trebuie sa ne mai simtim vinovati, dupa ce ne-am smerit si ne-am rugat pentru iertarea slabiciunilor trupului slab. Eu asa gandesc si sper sa nu smintesc pe nimeni. Pana la urma, fiecare poate fi propriul doctor si sfatuitor, fiindca ar trebui sa-si cunoasca cel mai bine si sufletul si trupul!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor!!! CiprianTm Intrebari utilizatori 18 22.04.2016 04:41:42
Paralizia in somn Marcel_Ionut Generalitati 4 02.01.2013 02:26:33
Ajutor Times.new.roman Generalitati 2 02.06.2011 21:16:19
Timpul alocat pentru somn tigerAvalo9 Generalitati 111 27.02.2010 01:25:24