Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.01.2011, 23:01:42
angiteo angiteo is offline
 
Data înregistrării: 05.01.2011
Mesaje: 1
Implicit ?post cu fructe de mare?

Buna seara!
Am o nedumerire si sper sa ma poata lamuri cineva: calamarii si celelalte fructe de mare sunt de post? Atunci, ar putea \"intra\" in aceeasi grupa si pestele?
Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.01.2011, 01:42:44
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angiteo Vezi mesajul
Buna seara!
Am o nedumerire si sper sa ma poata lamuri cineva: calamarii si celelalte fructe de mare sunt de post? Atunci, ar putea \"intra\" in aceeasi grupa si pestele?
Va multumesc!
Eu mananc si fructe de mare(calamari inclusiv), cand e dezlegare la peste in post.Mi se pare logic.Vineri de Sfantul Ioan,daca aveti vreun Ioan in familie (La Multi Ani!), da,puteti gati si peste si fructe de mare!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.09.2016, 12:33:40
Diana-Maria Diana-Maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2016
Mesaje: 2
Implicit

Iti dau mai jos raspunsul primit de la Parintele George (pentru ca mi-a fost coleg de liceu si sintem apropiati), la care apelez ori de cite ori am vreo intrebare la care caut raspuns.
Cind nu e disponibil Parintele George, il zapacesc de cap pe Parintele Grigore, preotul nostru paroh.

" eu: Parinte, am o dilema: sint fructele de mare de post au ba? Este adevarat ca Biserica Ortodoxa Romana a rinduit ca fructele de mare sint de post? Ca eu nu stiu ce sa mai cred cu internetul asta in care fiecare scrie ce vrea...

Parintele George:
Da, sunt de post! Calamari, caracatita, sepie...
Insa...
Atitudinea este importanta.
Adica, daca ai spus: "as manca ceva bun"...
Sau: "mi-e pofta de...", deja, adio cumpatare, adio post!

Eu: gata, am inteles!

Parintele George: Pentru un om bolnav, spre exemplu, însăși boala este un post și nu este nevoie de a-l istovi și cu careva restricții alimentare.

Eu: ...decit daca isi doeste el asta, ceea ce e alta poveste. Am inteles.

Parintele George: Duhovnicul meu imi zice: doar foamea si setea sunt de post.
A posti e un fel de a mânca supa sau ciorba din farfurie întinsă.

Eu: Postul e infrinare, despre infrinare. La infrinare si jertfa se reduce totul. Pentru mine toate alea nu sint de post, ca imi plac prea mult."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.09.2016, 15:08:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Intr-o carte a parintelui Cleopa scria ca nu sunt de post, ca ar fi chiar pacat sa se manance, dar per ansamblu am inteles ca prima Biserica ce a dat dezlegare la aceste fructe de mare ar fi fost a Greciei, deoarece pe unele insule traiesc oameni saraci care-si duc existenta consumand si astfel de fructe.
Nu stiu daca se consuma si pe muntele Athos,nu cred, am inteles ca ar fi de post in anumite conditii, ori la noi nu stiu daca cresc in apele teritoriale astfel de vietati marine.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.09.2016, 16:42:03
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Eu cred că și bunul-simț ne învață câte ceva, dacă-l ascultăm. Imaginați-vă sumedenie de insule aride, unde oamenii trăiesc doar din pescuit. Ce ar putea mânca în zilele de post? Dau deoparte peștii și mănâncă ce mai rămâne (așa-numitele fructe de mare). Este un pogorământ.

Dar la noi, care avem toate bunătățile de post, ce ar însemna să mai adăugăm și fructe de mare? N-ar fi un moft? Am aflat de la tatăl meu cum se postea la țară în vremea copilăriei lui. Când ieșeau din Postul Mare, pe oameni îi lua vântul de slabi ce erau. Pentru că mâncau doar fasole fiartă, cartofi fierți, varză fiartă, toate cu mămăligă sau pâine, niște nuci, prune uscate. Fără ulei.

Noi, însă, care găsim la supermarket mii de sortimente inclusiv de post, fructe, semințe la discreție, vrem să ne amăgim că postim, mai adăugând și tot felul de alte bunătăți. Da, cum spunea părintele de mai sus, fără foame și sete nu este post.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.09.2016, 00:13:26
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Eu cred că și bunul-simț ne învață câte ceva, dacă-l ascultăm. Imaginați-vă sumedenie de insule aride, unde oamenii trăiesc doar din pescuit. Ce ar putea mânca în zilele de post? Dau deoparte peștii și mănâncă ce mai rămâne (așa-numitele fructe de mare). Este un pogorământ.

Dar la noi, care avem toate bunătățile de post, ce ar însemna să mai adăugăm și fructe de mare? N-ar fi un moft? Am aflat de la tatăl meu cum se postea la țară în vremea copilăriei lui. Când ieșeau din Postul Mare, pe oameni îi lua vântul de slabi ce erau. Pentru că mâncau doar fasole fiartă, cartofi fierți, varză fiartă, toate cu mămăligă sau pâine, niște nuci, prune uscate. Fără ulei.

Noi, însă, care găsim la supermarket mii de sortimente inclusiv de post, fructe, semințe la discreție, vrem să ne amăgim că postim, mai adăugând și tot felul de alte bunătăți. Da, cum spunea părintele de mai sus, fără foame și sete nu este post.

De acord!
Cu atata bogatie de legume ,fructe,exotice ,tropicale,seminte multi se trezesc ca fructele de mare le mai lipseste din post.
Cel mai mult ma amuza colectivitatea de greci din America...ei locuiesc in America,tara tuturor posibilitatilor,dar mananca in post asa cum se manca pe timpul secetei in Grecia,cand s-a facut dezlegare la aceste vietati marine.

Si mai au un obicei foarte curios(cel putin pt mine) : zic ca postul este doar cu interdictie la uleiul de masline, dar orice alt ulei este acceptat in post.
La noi postul este fara ulei,clar -fara a se specifica care este interzis si care acceptat.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.09.2016, 01:18:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De acord!
Cel mai mult ma amuza colectivitatea de greci din America...ei locuiesc in America,tara tuturor posibilitatilor,dar mananca in post asa cum se manca pe timpul secetei in Grecia,cand s-a facut dezlegare la aceste vietati marine.
Poate unii sunt originari din acele sate/insule sarace, sau au radacini puternice in familie de acolo.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si mai au un obicei foarte curios(cel putin pt mine) : zic ca postul este doar cu interdictie la uleiul de masline, dar orice alt ulei este acceptat in post.
Pe Athos postul de la ulei exclude orice tip, daca obiceiurile culinare ale grecilor sunt preponderent cu ulei de masline, a se abtine de la el in post e ca si cum s-ar abtine de la tot.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.09.2016, 01:25:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Poate unii sunt originari din acele sate/insule sarace, sau au radacini puternice in familie de acolo.
Nicidecum, sunt in America de vreo 3 generatii.
Oricum,idea este ca sunt posibilitati de"supravietuire"in post ,mai ales in lumea "civilizata".
Fructele de mare sunt un moft,permis doar de o lege,interpretata mot-a-mot.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.09.2016, 02:07:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Fructele de mare sunt un moft,permis doar de o lege,interpretata mot-a-mot.
Asa este, m-am convins de aceasta dupa ce am citit ce spunea parintele Cleopa, de altfel saracia si apropierea de habitatul vietatilor respective ar fi singura situatie unde dezlegarea ar functiona ca ingaduinta nu ca regula.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.09.2016, 19:13:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Sa nu judecam pe nimeni. Mereu si mereu ne uitam in gradina altuia.
Si eu spun ca in post este vorba de jertfa, de a renunta la ceva placut.
Daca grecii traiesc cu ulei de masline, a nu-l consuma inseamna jertfa si deci post.
Si eu am auzit ca in unele locuri fructele de mare sunt de post.
Mie nu-mi plac si nu le mananc nici de dulce.

Si eu stiu ca postul fara ulei este numai pentru manastiri, la fel cum numai in manastiri se tine post si lunea.
Nu stiu, eu asa am fost invatata si sunt destui care stiu si fac asa.

Si daca este asa inseamna ca cel putin jumate din produsele considerate de post si sunt trecute si in carti cu retete de post, nu sunt valabile: salate, seminte (mai ales alea de floarea soarelui au ulei in ele), cartofi si alte legume prajite, halva, biscuiti, strudele si alte lucruri care sunt denumite de post si au ceva grasime (chiar vegetala) in ele, masline, nuci si tot felul de alune (si alea au grasime in ele), covrigi, paine etc.
Inseamna ca toate produsele de post din comert nu sunt bune, ca au totusi ulei.

Nu ai voie sa mai mananci nimic in post, pentru ca in orice, chiar si in fructe si legume exista grasime. Avocado este si el o leguma cu grasime in ea, deci nu avem voie s-o mancam in post.

Si mierea n-ar fi nici ea de post...

Nu stiu, eu vad in jurul meu ca lumea tine post normal cu ulei.
Mie nu-mi plac grasimile in general, de nici un fel, dar ele sunt necesare in mancaruri. Sunt inevitabile.

Si nu stiam ca veganii nu mananca nici ulei.

Si ma intreb atunci si altceva - produsele care se impart la parastase in perioade de post care mai sunt?
Si mai ales ce facem cu vinul? N-ar trebui sa renuntam la parastas si la el?
N-ar mai trebui sa fie parastase in post.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 05.09.2016 at 19:19:54.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reteta coliva DinuC Slujba inmormantarii 47 21.02.2014 08:45:51
Fie-va mila de un om aflat in mare, mare ispita! Ana-Maria N Umanitare 42 08.04.2012 16:12:22
Reteta coliva gabi3010 Intrebari utilizatori 4 30.03.2012 10:18:42
Reteta mantuirii NECTARIE Generalitati 3 24.01.2011 16:56:59
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 23:35:45