Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 27.11.2009, 16:33:47
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
NU.Putea sa piarda tot ce avea inainte daca sar fi inchinat lui Satan.
DUMNEZEUL CEL PREA INALT(TATAL).
Dar tu cine crezi ca stapineste (pentru DUMNEZEU cuvintul stapineste nu inseamna acelasi lucru ca si pentru noi oamenii pentru EL inseamna a sluji, a ajuta ,a avea grija ,a iubi) universul?

Inainte de moarte, Hristos si Tatal erau doua fiinte distincte sau nu?
Reply With Quote
  #102  
Vechi 27.11.2009, 16:54:25
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
inainte de moarte, hristos si tatal erau doua fiinte distincte sau nu?
da erau distincte pentru ca hristos a putut fi ispitit(a putut infrunta ispita ) de satan iar dumnezeul cel prea inalt nu poate fi ispitit de nimeni si nimic.
Nu vreau sa te supar dar tu ai citit biblia?


Reply With Quote
  #103  
Vechi 27.11.2009, 16:59:29
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
da erau distincte pentru ca hristos a putut fi ispitit(a putut infrunta ispita ) de satan iar dumnezeul cel prea inalt nu poate fi ispitit de nimeni si nimic.
Nu vreau sa te supar dar tu ai citit biblia?


deci Hristos a venit pe Pamint ca sa dovedeasca faptul ca exista cel putin un om care sa nu fie ispitit de satan?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 27.11.2009, 17:48:49
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

topcat , daca tot vrei raspunsuri macar incearca sa fi civilizat.

Iisus Hristos s-a facut om pentru noi.El a devenit om in intregul sens al cuvantului, exact ca noi, dar fara de pacat.A fost un om ca toti oamenii, a mancat , a baut , a avut ispite , a sangerat , a plans, s.a.m.d.El a suferit pentru noi toti cum sufera un om.In gradina Ghetsinami s-a rugat cu tragere de inima si cu sudoare de sange, a avut slabiciuni , a inceput sa se teama a zis "Parinte sfinte , de este cu putinta sa treaca de la mine acest pahar,dar faca-se voia Ta si nu a Mea".Hristos este Dumnezeu-Om.El a fost si Dumnezeu si Om , doua firi si doua vointe intr-o singura subzistenta.Asadar a fost si om si Dumnezeu.Umanitatea Sa se releva in mai multe cazuri in Evanghelie , la fel si divinitatea Sa.A suferit in toate privintele precum sufera un om si a fost in toate privintele un om.S-a dezbracat din slava pe care o avea de la Tatal ca sa moara pentru noi pe cruce.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 27.11.2009, 17:50:55
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Lasati maimuta sa-si faca numarul.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 27.11.2009, 18:07:32
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
topcat , daca tot vrei raspunsuri macar incearca sa fi civilizat.
Imi cer scuze daca asa se vede, nu am aceasta intentie
Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Iisus Hristos s-a facut om pentru noi.El a devenit om in intregul sens al cuvantului, exact ca noi, dar fara de pacat.A fost un om ca toti oamenii, a mancat , a baut , a avut ispite , a sangerat , a plans, s.a.m.d.El a suferit pentru noi toti cum sufera un om.In gradina Ghetsinami s-a rugat cu tragere de inima si cu sudoare de sange, a avut slabiciuni , a inceput sa se teama a zis "Parinte sfinte , de este cu putinta sa treaca de la mine acest pahar,dar faca-se voia Ta si nu a Mea".Hristos este Dumnezeu-Om.El a fost si Dumnezeu si Om , doua firi si doua vointe intr-o singura subzistenta.Asadar a fost si om si Dumnezeu.Umanitatea Sa se releva in mai multe cazuri in Evanghelie , la fel si divinitatea Sa.A suferit in toate privintele precum sufera un om si a fost in toate privintele un om.S-a dezbracat din slava pe care o avea de la Tatal ca sa moara pentru noi pe cruce.
De ce sa moara pentru noi pe cruce?
Reply With Quote
  #107  
Vechi 27.11.2009, 18:17:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Imi cer scuze daca asa se vede, nu am aceasta intentie

De ce sa moara pentru noi pe cruce?
Deja ai devenit IMPERTINENT ! S-a explicat de N ori ce reprezintă Jertfa Sa pe Cruce ! ! ! Te rog încetează cu năvălirea asta pe tot forumul în batjocură ! Te rog încetează cu "frământările"tale false măcar în perioada Postului. Pui aceleași întrebări cu toate că primești răspuns. Rog adminul să intervină !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #108  
Vechi 27.11.2009, 18:23:30
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rog chiar eu adminul sa ma baneze, ca nu pot sa inteleg de ce o entitate omnipotenta si omniscienta si-ar sacrifica, pentru sine, propriul copil.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 27.11.2009, 18:26:10
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Imi cer scuze daca asa se vede, nu am aceasta intentie

De ce sa moara pentru noi pe cruce?
In schimb eu am sa fiu EXTREM de dur cu tine,pentru ca ai iesit din casa buna.

Pentru ca asa a fost scris si profetit dinainte , iar Hristos a venit ca sa implineasca ce a fost scris despre El, precum si El a zis.Ca sa omoare vrajmasia si moartea.Trebuia ca El sa moara ca sa ne eliberezi din robia pacatului si a mortii si pentru ca asa a vrut Dumnezeu sa duca la indeplinire aceasta lucrare.Caci pana la Hristos toti ajungeau in Iad, in locuinta mortilor si toti erau captivi si buni si rai , pentru ca lumea inca nu era impacata cu Dumnezeu.Prin moartea Sa el s-a coborit in locuinta mortilor si a eliberat pe toti cei captivi ca sa-i duca in Rai.Asadar Dumnezeu a vrut ca tot asha cu moartea a venit printr-un singur om , tot asa si viata si invierea sa vina printr-un om.Eu zic sa o iei mai usor cu intrebarile astea disecate si atat de patrunzatoare, caci nu cred ca poti sa le intelegi.Mai intai punete si citeste Scriptura, sau cel putin primele 4 carti din Noul Testament Matei Marcu Luca Ioan.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 27.11.2009, 18:30:28
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Rog chiar eu adminul sa ma baneze, ca nu pot sa inteleg de ce o entitate omnipotenta si omniscienta si-ar sacrifica, pentru sine, propriul copil.
ESTI UN PROST.

Nu-l banati, e atat de mort, saracul suflet!

Stiam ca o sa ajungi la stupiditati si absurditati de genul asta.Cretinisme de copii handicapati crescuti pe national geographic si alte canale de TV pushcate.Pentru ca asta inseamna iubire si pasare.Ca Dumnezeu s-a judecat pe Sine pentru pacatele noastre, si-a trimis Fiul si nu numai ci si Fiul ne-a iubit si a vrut sa-si dea viata pentru noi.Tu din cel mai mare gest de iubire, faci si intelegi un act barbar de crima.Urit e sufletul tau.Pune-te si citeste Scriptura si vezi cum stau lucrurile cel putin primele patru evanghelii.

NU MAI FII UN PROST, TEMBEL , TAMPIT COPIL , NEPASATOR , CI IA CARTEA IN MANA SAU CITESTEO PE INTERNET : http://bibliaortodoxa.ro/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cruce rosie-cruce neagra dianadi Diverse Sarbatori 5 01.10.2016 12:26:21
cruce in curte cristiansergiu Generalitati 74 05.11.2011 18:02:27
Iisus pe Cruce Templier Knight Din Noul Testament 14 13.12.2010 01:24:04
Cum facem cruce? Danut7 Generalitati 88 28.09.2010 00:58:35
cruce rosie cruce neagra padrevicentiu Generalitati 1 07.08.2010 11:58:19