Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.04.2010, 14:42:05
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Yeshua

Yeshua, in calitate de Messiah trebuia sa indeplineasca vreo 30 de conditii. Pun doar citeva:
El trebuia sa reconstruiasca Templul Domnului - Templul exista.
El trebuia sa aduca pe evreii imprastiati in lume in Israel.
El trebuia sa instaureze pacea pe tot pamintul.
El urma sa fie nemuritor.
Yeshua nu trebuia sa faca decit munca lui misionara.
Dar a venit de Paste. Sarbatoarea in amintirea careia evreii se ridicau impotriva ocupantului de la Roma si multi erau ucisi. Cred ca in acel an au vrut pace, dar a venit un strain din Nord cu mare galagie. A alungat negutatorii din curtea Templului. O actiune benifica, insa nu in ajunul Pastelui. A spus ca El e big boss. Aste fapte au avut rasunet la curtea lui Pontius Pilatus si evreii s-au speriat.
Imi inchipui urmatorul dialog:
Yeshua:
- Eu sunt the big boss.
Evreii:
- Stai binisor, Yeshua. Vrai sa intre romanul peste noi?
Yeshua:
Nu ma intereseaza nimic. Eu sunt the big boss si vreau ca sa se stie pretutindeni.

Si s-a dus Caiafa la Pontius Pilatus si a spus:
- Marite. A venit un strain si face zarva. Noi nu-l cunoastem si nu vrem sa crezi ca vrem razmerita.
Pontius Pilatus:
- Aduceti-l la mine ca sa vad ce vrea.
Si a vazut Pontius Pilatus ca e pericol pentru scaunul lui. S-a spalat frumusel pe miini si a dat ordin ca evreul sa fie agatat de un stilp. Nu era vorba de trasul in teapa. Asta a fost inventat mai tarziu. Si a stat Yeshua agatat acolo vreo noua ore si a murit. Cu asta chestiunea urma sa se termine, insa dupa vreo 40 de ani a venit evanghelistul Marcu si a scris o nuvela. Si asa a reinceput totul.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.04.2010, 14:57:40
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
Imi inchipui urmatorul dialog:
Va inchipuiti multe si gresite. Se pare ca nici nu ati citit cu atentie NT.
Si , da, i-a deranjat pe evrei si pe romani. Iar pentru ei a fost mai important faptul ca le-a stricat confortul decat faptul ca le vestea mantuirea, deci l-au dus la Pilat si au dat vina pe el pentru moartea lui.

P.S. As sugera macar sa fiti ceva mai sobru cand discutati despre lucruri si persoane pe care noi le iubim. Seamana prea mult a batjocura... si nu va face cinste.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 09.04.2010 at 15:35:48.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.04.2010, 16:26:20
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Chestiunea este simpla:
VT = Trecut
NT = Prezent
Si da, domnule ben_gal seamana a batjocora, dar este de fapt diversiune de tip המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.04.2010, 17:36:17
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Prefer argumentele si discutiile pro si contra, oricat de dure sau acide ar fi, in locul batjocurei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.04.2010, 19:56:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Categoric e punctul de vedere al evreului.
Exprimat de insusi evreul.

Nu stiu de ce a trebuit sa-l exprime pe un forum crestin.
Spera sa obtina ..ce?

Si nu stiu daca un astfel de topic chiar ar trebui tolerat, mai ales ca nu e nimic de discutat.
Cunoastem povestea lor si problema lor.
Ei au cerut-o, si-au tras-o si inca o mai trag.

Dumnezeu sa-i miluiasca.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.04.2010, 20:10:53
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Va inchipuiti multe si gresite. Se pare ca nici nu ati citit cu atentie NT.
Si , da, i-a deranjat pe evrei si pe romani. Iar pentru ei a fost mai important faptul ca le-a stricat confortul decat faptul ca le vestea mantuirea, deci l-au dus la Pilat si au dat vina pe el pentru moartea lui.

P.S. As sugera macar sa fiti ceva mai sobru cand discutati despre lucruri si persoane pe care noi le iubim. Seamana prea mult a batjocura... si nu va face cinste.
Nu este batjocura. La urma urmelor ma doare cruzimea chinurilor de care a avut parte. Din cele scrise mai sus rezulta ca evreii au declansat arestarea lui, insa Pilatus l-ar fi putut aresta doar si mai apoi sa-l fi trimis la casa lui - distanta de cca. 180Km. de Ierusalim. Sa-i fi dat acolo arest domiciliar si gata.
-
Evreii au actionat din frica. Ei aveau familii, insa Yeshua era holtei si, vorba aia: sula si caciule. Ce-i pasa de necazurile evreilor de acolo.

Voi, romanii, sunteti urmasii acelui Pilatus renumit prin cruzimea lui.
Sunteti urmasii unuia care e mai vinovat decit evreii, caci avea alternative umane si nu le-a pus in practica.
Tiberius era Cezarul atunci. El a hotarit sa-l aresteze pe Pilatus, insa a murit inainte de si-a pus planul in practica. Oricum Pilatus a fost rechemat la Roma si nu s-a mai intors la Ierusalim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.04.2010, 20:13:22
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Chestiunea este simpla:
VT = Trecut
NT = Prezent
Si da, domnule ben_gal seamana a batjocora, dar este de fapt diversiune de tip המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים
Ei!
מה זה?

Seamana dar nu rasare.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.04.2010, 20:13:49
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Ca sa putem discuta trebuie sa avem o sursa comuna de informare, acceptata de toti ca fiind credibila. Pe ce va bazati cunostintele din moment ce ati spus ca NT nu e o sursa demna de incredere?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.04.2010, 20:16:28
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Categoric e punctul de vedere al evreului.
Exprimat de insusi evreul.

Nu stiu de ce a trebuit sa-l exprime pe un forum crestin.
Spera sa obtina ..ce?

Si nu stiu daca un astfel de topic chiar ar trebui tolerat, mai ales ca nu e nimic de discutat.
Cunoastem povestea lor si problema lor.
Ei au cerut-o, si-au tras-o si inca o mai trag.

Dumnezeu sa-i miluiasca.
Faci parte dintr-un popor care si-a ucis aproape jumatate din evreii-cetateni-romani.
Si pentru ce? Pentru vorbe infame aidoma acelora pe care le-ai aruncat acum si aici.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.04.2010, 20:18:42
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ca sa putem discuta trebuie sa avem o sursa comuna de informare, acceptata de toti ca fiind credibila. Pe ce va bazati cunostintele din moment ce ati spus ca NT nu e o sursa demna de incredere?
Asta este a II-a intrebare.
Prima este:
Care a fost motivul declansarii altei religii? Yeshua nu a vrut-o. Nici nu-i de mirare. Au urmat zazanii si razboaie religioase.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rabbi Reveals Name of the Messiah: Yeshua (Iisus) Mihai36 Stiri, actualitati, anunturi 2 01.03.2012 04:54:44