Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.03.2010, 13:20:59
Ducutu's Avatar
Ducutu Ducutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2010
Mesaje: 95
Implicit Pastele evreiesc 2010

In urma cu o zi, am aflat, cu mare surprindere, faptul ca in acest an sarbatoarea Pastilor, este sarbatorita in acelasi timp nu numai de catre catolici si ortodocsi, dar...si Pastele evreiesc, care are o durata de 8 zile, se intinde peste perioada pastilor crestine.

http://www.stiridebine.ro/incepe-pastele-evreiesc


Daca imi aduc bine aminte, la Niceea, 325, parca era precizata o clauza, anuma ca pastele crestin, cel putin in Rasarit, sa nu potriveasca cu sarbatoarea Pastilor evreiesti...

Asadar, in acest an, Pastele iudaic tine pana in 6 aprilie...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.03.2010, 15:50:38
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ducutu Vezi mesajul
In urma cu o zi, am aflat, cu mare surprindere, faptul ca in acest an sarbatoarea Pastilor, este sarbatorita in acelasi timp nu numai de catre catolici si ortodocsi, dar...si Pastele evreiesc, care are o durata de 8 zile, se intinde peste perioada pastilor crestine.

http://www.stiridebine.ro/incepe-pastele-evreiesc


Daca imi aduc bine aminte, la Niceea, 325, parca era precizata o clauza, anuma ca pastele crestin, cel putin in Rasarit, sa nu potriveasca cu sarbatoarea Pastilor evreiesti...

Asadar, in acest an, Pastele iudaic tine pana in 6 aprilie...
Pai daca pastele iudaic dureaza 8 zile si in cazul in care Pastele Ortodox ar cadea pe 14 nissan se decaleaza cu o saptamana, e inevitabil ca ultimele doua zile ale pastelui iudaic sa se suprapuna cu doua zile ale Invierii
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.03.2010, 15:58:10
Ducutu's Avatar
Ducutu Ducutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2010
Mesaje: 95
Implicit

Eu inca sunt nelamurit despre ideea de decalare a sarbatorii Pastelor crestine inafara perioadei pascale iudaice...

Daca am inteles bine, la Niceea, in 325, s-a precizat ca Pastile crestine sa nu se suprapuna cu Pastele iudaic. In acest sens, oare trebuia mutata data Pastilor crestine din acest an cu inca o saptamana mai tarziu, ori este suficient ca prima zi a Pastilor crestine sa nu coincida cu Pastele iudaic (care dureaza 8 zile)?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.04.2010, 20:08:44
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ducutu Vezi mesajul
Eu inca sunt nelamurit despre ideea de decalare a sarbatorii Pastelor crestine inafara perioadei pascale iudaice...

Daca am inteles bine, la Niceea, in 325, s-a precizat ca Pastile crestine sa nu se suprapuna cu Pastele iudaic. In acest sens, oare trebuia mutata data Pastilor crestine din acest an cu inca o saptamana mai tarziu, ori este suficient ca prima zi a Pastilor crestine sa nu coincida cu Pastele iudaic (care dureaza 8 zile)?
Din punctul meu de vedere ori se tinea data cu pricina(imutabila) a rastignirii lui Hristos (asta in caz ca se stia) ori se tine corect cum se tine acum, din punct de vedere teologic doctrinar.Noi nu mai avem nimic cu evreii , ei sunt poporul satanei.De aceia nu e bine sa ne intercalam cu ei in nimic.Praznuirile lor au devenit faradelege in ochii lui Dumnezeu(Isaia 1), si "Pastele lor" este patat de infamia rastignirii lui Hristos.In plus nici la ei nu cade Pastele in fiecare an in acelasi timp , pastele evreiesc nu este imutabil.Hristos a inviat in prima zi, care arata noul inceput, noua viata ce o avem in El si Noul Testament.Zicand Nou il inlocuieste pe ala Vechi.Deci oricum invierea deja e in Noul Testament si nu mai are nimic de-a face cu Vechiul.Deci nu e gresit sa tinem Pastele dupa cel evreiesc.Pentru ca pastele evreiesc nu are data fixa.Daca ar fi avut si ar fi picat in fiecare an in aceasi zi atunci ar fi fost corect sa tinem Pastele atunci cand e si al lor.Dar nu are, si pastele evreiesc nu reprezinta in mod corect ziua cu pricina cand Iisus a inviat, pentru ca zilele in care se praznuieste difera.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.04.2010, 14:41:31
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere ori se tinea data cu pricina(imutabila) a rastignirii lui Hristos (asta in caz ca se stia) ori se tine corect cum se tine acum, din punct de vedere teologic doctrinar.Noi nu mai avem nimic cu evreii , ei sunt poporul satanei.De aceia nu e bine sa ne intercalam cu ei in nimic.Praznuirile lor au devenit faradelege in ochii lui Dumnezeu(Isaia 1), si "Pastele lor" este patat de infamia rastignirii lui Hristos.In plus nici la ei nu cade Pastele in fiecare an in acelasi timp , pastele evreiesc nu este imutabil.Hristos a inviat in prima zi, care arata noul inceput, noua viata ce o avem in El si Noul Testament.Zicand Nou il inlocuieste pe ala Vechi.Deci oricum invierea deja e in Noul Testament si nu mai are nimic de-a face cu Vechiul.Deci nu e gresit sa tinem Pastele dupa cel evreiesc.Pentru ca pastele evreiesc nu are data fixa.Daca ar fi avut si ar fi picat in fiecare an in aceasi zi atunci ar fi fost corect sa tinem Pastele atunci cand e si al lor.Dar nu are, si pastele evreiesc nu reprezinta in mod corect ziua cu pricina cand Iisus a inviat, pentru ca zilele in care se praznuieste difera.
"Dumnezeu le-a dat duh de amortire..
Iar daca unele din ramuri au fost taiate,si tu,care erai maslin salbatic,ai fost altoit prin cele ramase,si partas te-ai facut radacinii si grasimii maslinului,nu te mandri fata de ramuri;iar daca te mandresti,nu tu porti radacina,ci radacina pe tine...
Nu te ingamfa,ci teme-te...
Caci puternic este Dumnezeu sa-i altoiasca iarasi" din Epistola catre romani a Sf. Apostol Pavel,cap.11.Nu poti spune tu al cui popor este.Noul Testament nu anuleaza pe cel vechi,il completeaza,mai bine zis il traduce mai pe intelesul nostru.Uite,Pastele a coincis,Lumina a venit...deci unde este raul?

Last edited by Langu; 04.04.2010 at 20:03:09.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.04.2010, 13:39:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Danut7 - da, asa este, la ei sarbatorile in general, din cate stiu, daca nu gresesc, nu au data fixa. Au alt fel de calendar.
Dar ma intreb atunci de ce se tot tine seama in calculul nostru, de Pastele Iudeilor si de ce nu ne stabilim noi crestinii, o data fixa a Pastelui?

Si s-a mai intamplat sa se suprapuna cele doua sarbatori.
Chiar, de ce sa fie anul acesta asa devreme Pastele la noi crestinii, daca ne si suprapunem?
Inseamna ca nu se calculeaza mereu dupa aceeasi formula.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.04.2010, 15:35:03
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

O uniformizare a datei serbarii Pastilor a incercat sa introduca in toata lumea crestina Sinodul I ecumenic (Niceea 325), din initiativa imparatului Constantin cel Mare. Parintii acestui sinod au adoptat pentru aceasta practica cea mai generala, bazata pe calculul datei Pastilor obisnuit la Alexandria (computul pascal alexandrin), care se reducea la urmatoarele norme :

a) In ceea ce priveste ziua saptamanala, Pastile se va serba totdeauna duminica;

b) Aceasta duminica va fi cea imediat urmatoare lunii pline de dupa echinoctiul de primavara (pentru ca asa calculau si iudeii data Pastelui lor, de care era legata data Pastilor crestine; vezi Iesire, XII, 27 si Lev.
XXIII, 5-8);

c) Cand 14 Nisan (sau prima luna plina de dupa echinoctiul de primavara) cade duminica, Pastile va fi serbat in duminica urmatoare, pentru a nu se serba odata cu Pastile iudeilor, dar nici inaintea acestuia. Sinodul de la Niceea a mai stabilit ca data Pastilor din fiecare an va fi calculata din vreme de catre Patriarhia din Alexandria (unde stiinta astronomiei era in floare), iar aceasta o va comunica, la timp, si celorlalte Biserici crestine.

Data Pastilor crestine depinde deci de doua fenomene naturale (astronomice), dintre care unul cu data fixa, legat de miscarea aparenta a soarelui pe bolta cereasca (echinoctiul de primavara, care cade totdeauna la 21 martie), iar altul cu data schimbatoare, legat de miscarea de rotatie a lunii in jurul pamintului (luna plina de dupa echinoctiul de primavara, numita si luna plina pascala). Aceasta din urma face ca data Pastilor sa varieze in fiecare an, caci luna plina pascala apare pe cer in unii ani mai aproape de echinoctiu, in altii mai departe de el.

http://www.crestinortodox.ro/liturgi...sti-70676.html

Din cate am inteles eu Pastele se calculeaza asa: in prima duminica din prima luna plina de dupa echinoctiul de primavara.Iar daca se intersecteaza cu Pastele evreiesc, adica si Pastele evreiesc(14 Nissan) cade Duminica atunci la o saptamana dupa el.Insa evrei mai numesc Paste toate perioada sarbatorilor lor care tine opt zile.Insa Pastele e doar in 14 Nissan, apoi urmeaza alte sarbatori Azimile , Primele fructe , etc.

Last edited by Danut7; 05.04.2010 at 15:38:18.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.04.2010, 18:07:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Danut - stai putin.
1.Echinoctiul este cu data fixa. Totusi nu cade in fiecare an in aceeasi zi a saptamanii.
2. Luna plina este mereu in aceeasi perioada a unei luni calendaristice (la inceput).
3. Evreii au alt calendar in general (alte luni, alti ani etc.) si aici nu ma pricep. Dar nu cred ca sa calculeze la fel ca noi.

Cred ca ceea ce variaza este ziua saptamanii in care pica echinoctiul si luna plina. Cum Pastele trebuie sa fie mereu duminica, asta este problema.
Cu Pastele iudaic nu stiu cum e. Ca am impresia ca de multe ori este o diferenta mare intre cele doua sarbatori (a noastra, si a lor), iar alte ori se suprapun.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.04.2010, 23:46:16
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Danut - stai putin.
1.Echinoctiul este cu data fixa. Totusi nu cade in fiecare an in aceeasi zi a saptamanii.
2. Luna plina este mereu in aceeasi perioada a unei luni calendaristice (la inceput).
3. Evreii au alt calendar in general (alte luni, alti ani etc.) si aici nu ma pricep. Dar nu cred ca sa calculeze la fel ca noi.

Cred ca ceea ce variaza este ziua saptamanii in care pica echinoctiul si luna plina. Cum Pastele trebuie sa fie mereu duminica, asta este problema.
Cu Pastele iudaic nu stiu cum e. Ca am impresia ca de multe ori este o diferenta mare intre cele doua sarbatori (a noastra, si a lor), iar alte ori se suprapun.
In anul in care Pastele crestin se suprapune cu cel evreiesc, noi crestinii vom sarbatorii Pastele dupa Pastele iudeilor, adica in duminica urmatoare.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.04.2010, 21:18:40
oudephoenix oudephoenix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2010
Mesaje: 1
Implicit pastele evreiesc

Doamne, citesc si ma minunez. Evreii, poporul Satanei?
Oare de aceea nu ai putut sa te indopi de 'sfantul Paste' ca si evreii au sarbatorit odata cu noi? Pleaca-ti capul, ei l-au inventat, asa ca 'Hristos a-nviat!' si treci mai departe...

Fratilor, lasati Sinodul sa se odihneasca in pace si reveniti in 2010....
Sau e prea tarziu pentru voi?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pastele în insula Creta + 1 Mai la Muntele Athos kretan Pelerinaje la locuri Sfinte 0 15.02.2011 13:10:22
La multi ani 2010 adrian010155 Generalitati 10 18.12.2009 01:01:09
Pastele Ortodox gabrielg Despre Biserica Ortodoxa in general 3 27.05.2008 21:48:34
Pastele Blajinilor cozia Generalitati 0 05.05.2008 21:53:37