Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.03.2012, 00:57:06
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Slujba aditionala la Duminica Crucii-Intrebari

Am unele intrebari legate de Duminica Crucii. Se vorbeste f.putin de asemenea slujbe speciale si multi nu le stiu. ne-am trezit iar nepregatiti la strana si as vrea sa ma lamuresc si sa gasesc cantarile respective, sa le invatam.

1. Are aceasta sarbatoare data fixa, este legata numai de duminica, una anume? Eu nu-mi amintesc sa fi vazut aceasta slujba pana acum 2 ani, desi merg de ani multi (si in tara) la Sf.Liturghie. Eu stiu de Ziua Crucii din 14 septembrie. Azi ce se serbeaza atunci? Care este diferenta dintre cele doua sarbatori?

2. Ce fel de slujba este ceea ce se face inainte de Sf.Liturghie? La noi se face o slujba speciala in aceasta zi.

3. Ce cantari trebuie sa cante strana, in afara de "Crucii tale"? Mai exista o cantare, pe care noi inca nu o stim (o canta o colega din amintiri). Cum se cheama si unde o gasim?
Am observat ca exista mai multe versiuni (lungi scurte ale cantarii "Crucii tale"). Este asa?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.03.2012, 01:26:19
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am unele intrebari legate de Duminica Crucii. Se vorbeste f.putin de asemenea slujbe speciale si multi nu le stiu. ne-am trezit iar nepregatiti la strana si as vrea sa ma lamuresc si sa gasesc cantarile respective, sa le invatam.

1. Are aceasta sarbatoare data fixa, este legata numai de duminica, una anume? Eu nu-mi amintesc sa fi vazut aceasta slujba pana acum 2 ani, desi merg de ani multi (si in tara) la Sf.Liturghie. Eu stiu de Ziua Crucii din 14 septembrie. Azi ce se serbeaza atunci? Care este diferenta dintre cele doua sarbatori?

2. Ce fel de slujba este ceea ce se face inainte de Sf.Liturghie? La noi se face o slujba speciala in aceasta zi.

3. Ce cantari trebuie sa cante strana, in afara de "Crucii tale"? Mai exista o cantare, pe care noi inca nu o stim (o canta o colega din amintiri). Cum se cheama si unde o gasim?
Am observat ca exista mai multe versiuni (lungi scurte ale cantarii "Crucii tale"). Este asa?
1. Duminica Sfintei Cruci nu are dată fixă, întrucât aparține ciclului sărbătorilor mobile (ciclul pascal). Este întotdeauna duminica a III-a din Postul Mare. Pe scurt, singura diferență dintre praznicul din 14 septembrie și duminica a III-a din Postul Mare este următoarea: toamna prăznuim descoperirea Crucii de către Sfânta Elena, iar acum marcăm înjumătățirea postului (miercuri care vine) și prefigurarea Pătimirii. Cele două sunt însă complementare ca tematică teologică și au o parte din imnografie comună.

2 . Înainte de Sfânta Liturghie a Duminicii Crucii se slujește Utrenia cu specificul zilei (scoaterea Sfintei Cruci spre închinare în mijlocul bisericii, în timpul Doxologiei mari.)

3. În afară de ”Crucii Tale, ne închinăm Stăpâne....” mai sunt o mulțime de texte imnogarfice care se găsesc în cartea liturgică numită Triod.
Probabil colega ta a cântat un alt tropar al Crucii care se cântă și la alte slujbe (Mântuiește Doamne poporul Tău și binecuvintează moștenirea ta, biruință dreptmăritorilor creștini asupra potrivnicilor dăruiește, și cu Crucea Ta păzește pe poporul Tău)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.03.2012, 01:47:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am unele intrebari legate de Duminica Crucii. Se vorbeste f.putin de asemenea slujbe speciale si multi nu le stiu. ne-am trezit iar nepregatiti la strana si as vrea sa ma lamuresc si sa gasesc cantarile respective, sa le invatam.

1. Are aceasta sarbatoare data fixa, este legata numai de duminica, una anume? Eu nu-mi amintesc sa fi vazut aceasta slujba pana acum 2 ani, desi merg de ani multi (si in tara) la Sf.Liturghie. Eu stiu de Ziua Crucii din 14 septembrie. Azi ce se serbeaza atunci? Care este diferenta dintre cele doua sarbatori?

2. Ce fel de slujba este ceea ce se face inainte de Sf.Liturghie? La noi se face o slujba speciala in aceasta zi.

3. Ce cantari trebuie sa cante strana, in afara de "Crucii tale"? Mai exista o cantare, pe care noi inca nu o stim (o canta o colega din amintiri). Cum se cheama si unde o gasim?
Am observat ca exista mai multe versiuni (lungi scurte ale cantarii "Crucii tale"). Este asa?
1. Draga Sophia, Duminica Crucii se celebreaza in fiecare an, in a treia Duminica din Postul cel Mare. Vezi topicul "Triodul - perioada pocaintei" (la sectiunea "Pocainta"), am postat ceva in acest sens, privitor la semnificatii.

Cred ca acele cantari la care faci referire se gasesc in cartea numita "Triodul".

2. Inainte de Liturghie este Utrenia. Numai ca in cadrul utreniei, este adusa, intr-o procesiune solemna, din altar, Sfanta Cruce, pe capul preotului, timp in care se tamaiaza se canta de toti de vreo cateva ori "Mantuieste, Doamne, poporul tau si binecuvinteaza mostenirea Ta. Biruinta binecredinciosilor crestini asupra celui potrivnic daruieste si cu crucea Ta pazeste pe poporul Tau." (Noi nu avem cor, ci doar vreo doi cantareti, lumea canta in cor raspunsurile).

3. Cred ca la "Mantuieste, Doamne, poporul tau si binecuvinteaza mostenirea Ta. Biruinta binecredinciosilor crestini asupra celui potrivnic daruieste si cu crucea Ta pazeste pe poporul Tau." te referi? Dar asa se canta si pe 14 septembrie si la sfintirea agheasmei, in fiecare luna...

In loc de Trisaghion (Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare...) s-a cantat astazi:


Crucii Tale ne închinăm, Stăpâne, și sfântă Învierea Ta o lăudăm și o mărim. (De trei ori)
Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, și acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.
Și sfântă Învierea Ta o lăudăm și o mărim.
Crucii Tale ne închinăm, Stăpâne, și sfântă Învierea Ta o lăudăm și o mărim.

Oare la asta te referi cand spui de variante scurte / lungi?

Of, sper sa te fi lamurit intrucatva...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 19.03.2012 at 01:49:33.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.03.2012, 02:04:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sau poate te referi la aceasta cantare (desi nu prea cred):

http://www.youtube.com/watch?v=IJQO5...eature=related

Cântarea Sfintei Cruci
de Gherontie Prodromitul

(versuri)

Astăzi voiesc a-ți aduce laudă Sfințită Cruce,
Cântând cu cântare dulce:Bucură-te Sfânta Cruce !(de 2 ori)

Bucură-te, semn ceresc,Cruce steag imparatesc!
Bucură-te ,arma sfanta,Bucură-te ruga sfanta!

Bucură-te , bucurie celor din calatorie!
Bucură-te sfanta arma care pe vrajmași îi sfarmă!

Bucură-te , armă tare călătorilor pe mare!
Bucură-te , și eu ție, cânt astăzi cu veselie.

Astăzi ție ți se închină al meu trup făcut din tină,
Că pe tine când te fac ,de toată năluca scap.

Scap de vrajmașii cumpliți ce sunt cu mine învrăjbiți
Când te am eu păzitoare și buna străjuitoare.

Atuncea răul vrajmaș n-are la mine lacaș
Și se scutura și piere de nespusa ta putere.

Tu ești a mea mângâiere. O Cruce a mea putere!
Tu ești povățuitoare ,tu la Rai îndreptătoare

Tu minuni mari ai făcut de demult de la-nceput
Tu ape ai îndulcit ca mierea le-ai întocmit

Tu Marea Roșie înca , pe cât este de adancă
În doua ai despărți ,o Cruce lemn fericit.

Tu pe cer te-ai arătat ,creștinului împarat
Visele ai tâlcuit, O Cruce prea fericita!

Având împrejur scrisoare cum că ești biruitoare
Tu Cruce fiind purtată pe umeri ridicată

De Bunul Stăpân Iisus , mergând la Golgota -n sus
Acolo,Iisus voi ,pe Cruce a Se sui

Unde prin maini și picioare ,cu cuie străpungătoare,

A fost Sfântul Trup pătruns al Preadulcelui Iisus.

Pentru aceea și mie , dă-mi scârabă și bucurie.
Scârbă că sunt pacătos și nevrednic de Hristos.

Bucurie căci semn sfant , creștinilor pe pamant ,
Ești tu Cruce mângâiere ,o Cruce a mea putere.

Dă-mi dar ca să biruiesc tot sfatul diavolesc

Dă-mi o inima curată ,dă-mi o minte luminată!

Și așa prin darul tău să ma-nvrednicesc și eu

Vredinic a te lauda , vrednic a te săruta !

Cântându-ți cântare dulce :Slavă ție Sfânta Cruce!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.03.2012, 02:55:02
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Pina acum ai primit raspunsuri f. bune despre sarbatorirea Cinstitei si de viata facatoarei Cruci a Domnului (acesta este numele complet si corect al ei !) si mai ales despre tipicul slujbei Utreniei .
Eu am sa completez raspunsurile cu precizari din punct de vedere al sinaxarului .

Preambul :
Inaintea Sf. Liturghii se pot face mai multe feluri de slujbe , deoarece nu este bine/recomandat sa intri direct in Sf. liturghie (care necesita/presupune o traire spirituala/duhovniceasca din cea mai inalta) fara sa ai o stare de spirit crescuta in mod corespunzator.
Aceasta crestere se produce prin participarea la slujbele anterioare liturghiei.
Spuneam ca inaintea Sf. Liturghii se poate face (in mod minim !):
- ceasurile III; VI; IX.
- slujba acatistului (de regula a Mintuitorului);
- slujba utreniei (= slujba diminetii).
In minastiri , unde se slujeste tipicul complet, se fac toate aceste 3 slujbe, una dupa alta .
In bisericile de enorie(parohie) se fac cite una sau cel mult doua (vezi doamne, se plictiseste popa iar credinciosii stau prea mult in picioare si fac varice). Aproape in totdeauna se slujeste Utrenia , pt. ca este slujba diminetii , este suficient de multa si asigura in felul acesta (daca o si urmaresti cu atentie !) cresterea progresiva a starii de emulatie duhovniceasca care va culmina cu liturghia .
Daca se intimpla sa nu existe un cintaret f. bun la strana (uneori se intimpla si in tara) si sa nu stie toate cintarile utreniei atunci se fac celelalte 2 slujbe aratate si care sunt mai usurele din punctul de vedere al cintarilor .
Utrenia este o slujba variabila ca si tipuri de cintari (pe un schelet comun exista si adaugiri diferite) in functie de praznicul care este sau de felul sfintului din ziua respectiva(sfint cu cruce neagra sau rosie) . Si nu spun mai mult ca intram in detalii nefolositoare noua acum.
Asta insemneaza ca la un moment dat putem fi surprinsi ca apar noutati in structura utreniei (ca si la Liturghie apoi). Exemplul de astazi fiind graitor !

Dar sa revenim la Sf. Cruce :
In cadrul anului bisericesc , Sfinta Cruce se prasnuieste de 3 ori ca urmare a importantei deosebite a ei in cadrul ortodoxiei (Hristos fara cruce nu este Hristos , nu este dreapta invatatura, nu este ortodoxie ! ci este satanism ! Hristos si-a plinit misunea si ne-a dat viata , ne-a rascumparat din moarte , ne-a impacat cu Tatal si ne-a intors in Rai numai pe cruce : Hristos a inviat din morti cu moartea pre moarte calcind si celor din morminte viata daruindu-le ... asa cintam , nu ?!) si in functie de evenimentele istorico-ortodoxe intimplate cu aceasta . In acest fel si zilele respective de prasnuire a Sf. Cruci (de sarbatoare) se vor chema in consecinta :
- a III-a duminica din Sf. si Marele Post , inchinata Sf. Cruci ne aminteste ca nevointa postului este la jumatate , ca va urma urcarea Golgotei si ca tinta finala este crucea si rastignirea . Urmind ca dupa cele 6 saptamini de post (de aceea duminica Crucii este injumatatirea postului) sa urmeze saptamina Sfintelor si inficosatoarelor Patimi ale Mintuitorului cu punctul culminant al Invierii Domnului ;
- 01. August : este Pomenirea Scoaterii Cinstitului Lemn al Sf. si de Viata Facatoarei Cruci , sarbatoare care aminteste de scoaterea unei parti din lemnul Sf. Cruci (ca atita se gasea la Constantinopol) din paraclisul palatului imparatesc si purtata cu sobor si alai de sarbatoare la Sf. Sofia, unde raminea spre cinstire si mingierea credinciosilor pina la 14. Septembrie, cind era reintoarsa in palat .
- 14. Septembrie; inaltarea Sf. Cruci care aminteste de evenimentele petrecute la descoperirea, unuia dintre ele mai insemnate si certe lucruri ale Mintuitorului, de catre imparateasa mama Elena la Ierusalim.
Dupa ce a fost scoasa din pamint impreuna cu piroanele si probata ca este sigur a Mintuitorului, împărăteasa s-a închinat și a sărutat Crucea, împreună cu toata suita. Dar neputând încăpea si tot poporul să se închine, s-a rugat ca măcar să o vadă. Atunci s-a suit Fericitul Macarie, patriarhul Ierusalimului, și a înălțat deasupra amvonului Cinstita Cruce, si văzând-o poporul, a început a striga: "Doamne, miluiește!" Și de atunci a început a se ține sărbătoarea Înălțării Cinstitei Cruci.
- inafara de aceste sarbatori calendaristice mai exista un moment premonitoriu de cinstire a Sf Cruci (netrecut in calendar dar legat de tipicul slujbelor) in joia din saptamina Sfintelor Patimi (joia celor 12 evanghelii) cind dupa evanghelia a 5 (sau a 6-a) se scoate din altar crucea mare care sta inapoia sfintei mese , se aduce in mijlocul naosului spre inchinarea credinciosilor , si va sta pina la sfirsitul deniei de joi seara(in unele locuri din tara) sau pina la sfirsitul Prohodului Mintuitorului de a doua zi (in alte locuri din tara ).

Tipicul slujbelor , asa cum s-a amintit, sunt asemanatoare , nu chiar identice dar asemanatoare. Restul , tropare , sedelne, antifoane , iarasi au fost amintite .

Asta este despre cinstirea Sf. Cruci in cadrul anului bisericesc .

NB: ati sesizat probabil ca in timpul utreniei de astazi, la un anumit moment, se scoate din altar sfinta cruce in naos , se pune pe analog , se cadeste in cele 4 laturi ale analogului iar strana cinta " Mintuieste Doamne poporul tau". Apoi preotul face 3 metanii si saruta crucea, strana cinta " Cruci tale ne inchinam",dupa care reintra in altar.
Este lasata la inchinat aproximativ 10 minute (crestinii toti din biserica se inchina asa cum s-a inchinat preotul, adica cu metanii) dupa care catre sfirsitul utreniei preotul revine in naos, ia sf. Cruce si o duce si o aseaza pe/la iconostasul din dreapta unde va ramine pina la utrenia de dumninica viitoare cind este luata.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 19.03.2012 at 03:48:15.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.03.2012, 10:56:49
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Duminica Sfintei Cruci, pe care tocmai am praznuit-o, trimite la Inaltarea Sfintei Cruci cu care, cum s-a aratat mai sus are, parti imnografice si de randuiala comune. Dar ea trimite mai ales la Patimile Mantuitorului si la Invierea Sa.

Procesiunea de ieri cu Sfanta Cruce, parca a anticipat liturgic procesiunea cu Sfanta Cruce de la Denia din Vinerea Mare (joi seara), cand aceasta este scoasa din Sfantul Altar si purtata in naosul bisericii. In acest moment la strana se canta "Astazi s-a spanzurat pe lemn", care se incheie cu "inchinamu-ne Patimilor Tale, Hristoase, arata-ne noua si slavita Invierea Ta".

Un alt element liturgic ce trimite la Invierea Mantuitorului este canonul Duminicii Sfintei Cruci, in glasul I, foarte asemanator din punct de vedere al formei melodice (podobnice), canonului pascal.

Last edited by Marius22; 19.03.2012 at 11:19:49.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.03.2012, 22:58:32
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Acum m-am lamurit
Niste precizari din partea mea:

1. La noi nu se face Utrenie.
2. Da, si la noi a iesit preotul cu crucea din altar si a pus-o pe un suport, in mijloc, ca sa se inchine lumea la ea.
Intr-adevar aduce aminte de Denia de Joi din Saptamana Patimilor.
3. Da, asta canta colega mea de la strana : "Mantuieste Doamne poporul tau si binecuvinteaza mostenirea ta..."
3. Ce spui tu acolo, Glykys sunt (dupa mine) versiunile scurte.
Am impresia ca versiunea lunga este la fel cu "Sfinte Dummezeule" sau "Cati in Hristos". Incepe cu "Crucii tale...." si dupa cele 3 ori se mai canta la sfarsit ceva cu "Mantuieste...".
Sunt putin derutata pentru ca intai s-a cantat versiunea scurta de mai multe ori, iar apoi la Sf.Liturghie propriu-zisa, in loc de Sfinte Dumnezeule s-a cantat Crucii tale, versiunea lunga.
Am sa mai caut in carti. Mai intai in Triod.

Si lui Zaharia ii multumesc pentru raspunsul f.lamuritor. Informatii suplimentare interesante.

P.S Pentru cei care isi amintesc de dilema mea: merg in continuare la biserica noastra si incerc sa ma concentrez numai la mine (rugaciune, cantare). Ma rog la Dumnezeu sa fie mai bine. Poate se mai schimba unele lucruri in bine.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnul crucii Hartford Intamplari adevarate 10 29.05.2010 20:03:21
Drumul Crucii moshu Generalitati 10 01.04.2010 14:18:58
semnul Crucii Ioana-Andreea Biserica Romano-Catolica 2 10.03.2010 22:54:01
semnului crucii cozia Despre Sfanta Scriptura 0 28.07.2008 00:56:41
DRUMUL CRUCII icamilin Rugaciuni 1 05.11.2007 21:52:58