Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.11.2009, 18:39:26
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Cred că acest forum este bun spre a călăuzi pe cineva spre Biserică.

Totuși este o lume virtuală, o comunitate virtuală și să nu cădem în capcana aceasta. Mai bine lămurești un om să meargă la Biserică sau la duhovnic decât să-l lămurești aici.

Eu am plecat de pe forum de 2 ani. Era o ispită prea mare de a-mi promova egoismul, suficiența etc. Evident am dat de alte ispite că nu scapă nimeni cu una cu două de vrăjmaș.

Apoi acest forum ar trebui să fie pentru discuții între prieteni. Și atunci cearta nu ar mai fi ceartă.

DAR și atunci există ispită. Si atunci vine răul și bagă zavistia.

Deci frate Geo, tot răul de care faci plângere, nu e de la oameni sau de la voința lor. Ci de la un vrăjmaș care folosește mai bine o lume virtuală decât noi. Cădem mai ușor atunci când scriem un post sau un email decât atunci când scriem o scrisoare de mână și o punem apoi la poștă.

Dumnezeu să ne ajute să ieșim toți mai buni din Postul Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos!

Last edited by krabu; 18.11.2009 at 20:31:42.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.11.2009, 20:57:06
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Aparent lipsit de viziune practica, insa foarte bine punctat.
Ne putem aduna, in fiecare oras, macar 2-4 persoane, spre a face una'alta spre folosul altora.

Problema apare insa acolo unde programul fiecaruia (cunoscutii mei) este atat de incarcat incat abia mai au timp de cateva minute de rugaciune. Cu toate astea insa, cred ca nu este imposibil ca macar 1-2 ori pe luna sa se faca o intalnire cu scop duhovnicesc.
Foarte bună ideia.Aș adăuga ...sau umanitar .
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.11.2009, 21:42:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit ceva potrivit

Adevarata mucenicie

Un frate l-a intrebat pe un batran, zicand:
- Voiesc sa marturisesc pentru Dumnezeu.
Si i-a zis batranul:
- Daca in vreme de nevoie isi va suferi cineva vecinul, este intocmai cu cuptorul celor trei tineri din Babilon.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.11.2009, 15:16:49
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Practica forumului (am sa ma repet ...dar asta este)ne arata ca mai toti fara exceptie nu dorim sa stim lucruri precise despre religia noastra scrise fie in tratatele consacrate sau in ,,tratatele populare"(precum seria scrierilor ,,ne vorbeste parintele Cleopa" ori seria parintelui Paisie aghioritul ,ori cele ale parintelui Arsenie Boca sau Papacioc). Incepind cu baza credintei ,adica cu dogmele si canoanele, numita si partea teoretica, continuind cu partea practica a vietuirii(modul propriuzis de vietuire reprezentat de :igiena individuala, machiaj, coafaj, vestimentatie, gestica, limbaj ,preocupari, felul oamenilor acceptati in anturaj,etc)si sfirsind in aspectul cultului divin individual (cum si cit postim, cit si cum ne rugam, cit si cum dorim noi sa ne impartasim,cit de mult si mai ales cum participam la cultul divin public,cum si cit practicam restul virtutiilor,etc) noi nu dorim sa stim nimic corect.
Ma gandeam aseara sa intreb pe cineva despre citit.. adica ma intrebam cat si cum si ce trebuie sa citim.. este pacat? (in sensul ca eu imi satisfac o curiozitate foarte mare, de fapt, curiozitatea nu cred ca este chiar o virtute etc.)
Dar azi am gasit un raspuns despre importanta scrierilor patristice, pe care-l impart cu voi.

Un citat din dialogul unui monah cu cu o capatenie a dracilor, intr-o viziune a sa:
" “Adevărat că nu se mai află azi nimeni care să ne lupte ca înainte, căci dragostea voastră s-a împuținat, iar grijile lumești și amestecul (tulburările) mirenilor au răcit râvna călugărilor, dar mai avem încă ceva care ne mai dă de lucru în Mânăstire.

Sunt tărfăloagele cele de cărți, ardele-ar focul, cari încă nu ne lasă să ne liniștim! Încă prin ele călugării cei noi cari au venit cu râvnă fierbinte din lume, ne pricinuiesc încă multe răni grele. Căci cum iau în mână vechiturile acelea de cărți, îndată încep a se sălbătici împotriva noastră. Ei uneltesc fel de fel de arme usturătoare pentru noi, precum sunt postirile, privegherile, osteneli grele și mai ales rugăciunile lor cele umilicioase! Acestea toate sunt pentru noi săgeți aprinse cari ne pârjolesc și nu ne putem apropia de dânșii!

Adeseori unul singur, dacă se întărâtă din citire, ne pune pe fugă pe noi toți! Și multă osteneală și tactică ne trebuie ca să-l aducem la prochimen pe unul ca acesta care se sălbăticește din citirea cărților!”

Atunci bietul Stareț nu s-a răbdat până ce nu l-a întrebat și aceasta:

“Dar cu ce luptați voi mai mult pe călugării din veacul acesta?”

“Toată osârdia noastră de acum este ca să îndepărtăm pe monahi și pe monahii de la îndeletnicirile cele duhovnicești și mai ales ne sârguim ca să-i dezbărăm de la citirea cărților sfinte!
Căci nimic nu ațâță mai mult pe călugări contra noastră ca citirea pe afumatele celea de cărți! De aceea și noi ne străduim în tot chipul ca să-i depărtăm pe călugări de la năravul cititului, dându-le de lucru la altele și încurcându-i cu tot felul de griji pe la metoace, cu viile și grădinile, cu pescuitul, cu vânzarea vinului; iar în Mânăstire cu creșterea copiilor și cu găzduitul mirenilor, cari petrec vara la aer.

Toți aceia cari se încurcă cu acestea sunt prinși de noi ca și muștele în pânza de păianjen. Ei ne slujesc întru toate nouă. Până nu vom vedea ori părăsite cu desăvârșire, ori arse vechiturile acelea de cărți, noi nu ne putem liniști! Ele sunt totdeauna ca niște bolduri ascuțite împotriva noastră!”
sursa: http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...astirea-neamt/

(mesajul nu este adresat lui Zaharia, ci l-am citat doar pt ca acela este motivul pe care ma aflu pe forum: vreau sa stiu ce face un crestin adevarat conform invataturii bisericii. Si asta nu se poate afla din pareri personale).

Last edited by anna21; 19.11.2009 at 15:20:46.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.11.2009, 15:25:47
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ma gandeam aseara sa intreb pe cineva despre citit.. adica ma intrebam cat si cum si ce trebuie sa citim.. este pacat? (in sensul ca eu imi satisfac o curiozitate foarte mare, de fapt, curiozitatea nu cred ca este chiar o virtute etc.)
Dar azi am gasit un raspuns despre importanta scrierilor patristice, pe care-l impart cu voi.

Un citat din dialogul unui monah cu cu o capatenie a dracilor, intr-o viziune a sa:
" “Adevărat că nu se mai află azi nimeni care să ne lupte ca înainte, căci dragostea voastră s-a împuținat, iar grijile lumești și amestecul (tulburările) mirenilor au răcit râvna călugărilor, dar mai avem încă ceva care ne mai dă de lucru în Mânăstire.

Sunt tărfăloagele cele de cărți, ardele-ar focul, cari încă nu ne lasă să ne liniștim! Încă prin ele călugării cei noi cari au venit cu râvnă fierbinte din lume, ne pricinuiesc încă multe răni grele. Căci cum iau în mână vechiturile acelea de cărți, îndată încep a se sălbătici împotriva noastră. Ei uneltesc fel de fel de arme usturătoare pentru noi, precum sunt postirile, privegherile, osteneli grele și mai ales rugăciunile lor cele umilicioase! Acestea toate sunt pentru noi săgeți aprinse cari ne pârjolesc și nu ne putem apropia de dânșii!

Adeseori unul singur, dacă se întărâtă din citire, ne pune pe fugă pe noi toți! Și multă osteneală și tactică ne trebuie ca să-l aducem la prochimen pe unul ca acesta care se sălbăticește din citirea cărților!”

Atunci bietul Stareț nu s-a răbdat până ce nu l-a întrebat și aceasta:

“Dar cu ce luptați voi mai mult pe călugării din veacul acesta?”

“Toată osârdia noastră de acum este ca să îndepărtăm pe monahi și pe monahii de la îndeletnicirile cele duhovnicești și mai ales ne sârguim ca să-i dezbărăm de la citirea cărților sfinte!
Căci nimic nu ațâță mai mult pe călugări contra noastră ca citirea pe afumatele celea de cărți! De aceea și noi ne străduim în tot chipul ca să-i depărtăm pe călugări de la năravul cititului, dându-le de lucru la altele și încurcându-i cu tot felul de griji pe la metoace, cu viile și grădinile, cu pescuitul, cu vânzarea vinului; iar în Mânăstire cu creșterea copiilor și cu găzduitul mirenilor, cari petrec vara la aer.

Toți aceia cari se încurcă cu acestea sunt prinși de noi ca și muștele în pânza de păianjen. Ei ne slujesc întru toate nouă. Până nu vom vedea ori părăsite cu desăvârșire, ori arse vechiturile acelea de cărți, noi nu ne putem liniști! Ele sunt totdeauna ca niște bolduri ascuțite împotriva noastră!”
sursa: http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...astirea-neamt/

(mesajul nu este adresat lui Zaharia, ci l-am citat doar pt ca acela este motivul pe care ma aflu pe forum: vreau sa stiu ce face un crestin adevarat conform invataturii bisericii. Si asta nu se poate afla din pareri personale).
Totusi nu exagereaza putin acest Monah prin aceasta exprimare, care "tarfaloage si afumate de carti"???!!??..chiar se refera la toate, sau doar la exagerarea cufundarii in citit si la mandria provenita in baza acestei indeletniciri?

Nu am citit eu la viata mea extrem de multe carti religioase, dar cu siguranta unele zidesc si spun lucruri extrem de frumoase si folositoare....
Reply With Quote
  #36  
Vechi 19.11.2009, 15:36:40
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Totusi nu exagereaza putin acest Monah prin aceasta exprimare, care "tarfaloage si afumate de carti"???!!??..chiar se refera la toate, sau doar la exagerarea cufundarii in citit si la mandria provenita in baza acestei indeletniciri?

Nu am citit eu la viata mea extrem de multe carti religioase, dar cu siguranta unele zidesc si spun lucruri extrem de frumoase si folositoare....
Pai acela este raspunsul dat de drac. Lucrurile sunt prezentate din perspectiva vrasmasului.
Of, este vina mea, se intelege aiurea.. (ca am inceput cu raspunsul dat de diavol, nu cu intrebarea monahului)
Citeste tot articolul, e f frumos.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 19.11.2009, 15:39:53
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Pai acela este raspunsul dat de drac. Lucrurile sunt prezentate din perspectiva vrasmasului.
Of, este vina mea, se intelege aiurea.. (ca am inceput cu raspunsul dat de diavol, nu cu intrebarea monahului)
Citeste tot articolul, e f frumos.
Ok, ai dreptate...nu am citit cu atentie

Last edited by AndruscaCIM; 19.11.2009 at 15:42:36.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 19.11.2009, 23:46:08
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Bunacuviinta si Bunacredinta.

Fiindca durerea lui geo.nektarie era DEZBINAREA noastra, am
incercat o radiografie a celor ce posteaza pe site. Iata la ce
concluzie am ajuns. Sunt 5 grupe de useri:
1. pazitorii sau vigilentii - cei atenti la abaterea de la dreapta
credinta si care se simt obligati sa sanctioneze orice abatere,
2. lucratorii sau plinitorii - cei care traiesc in smerenie si iubire,
3. intrebatorii si incepatorii - cei ce inca mai cauta calea buna,
4. neortodoxii si alte culte - isi apara cultul si credinta lor,
5. neavenitii si impostorii - cei care doresc doar zazanie si sa
ne invrajbeasca, ca apoi sa zadarniceasca a urma Lui Hristos.
Noroc ca acestia din urma sunt foarte putini. Ar fi bine ca cei
vigilenti sa fie cu ochii si pe acestia.

Deci, draga geo.nektarie nu suntem dezbinati, suntem DIVERSI.
Dar ca sa putem avea un dialog constructiv si spiritual e nevoie
de cateva reguli. Si in credinta sunt reguli sau porunci. Fara ele
e dezordine si chiar dezbinare. Eu am propus 2 reguli simple:
1.BUNACUVIINTA si
2.BUNACREDINTA
Am explicat in prima postare ce inseamna, dar cred ca toti stiu.
Le reiau totusi.
Bunacuviinta - politete, respect, amabilitate, buna purtare.
Bunacredinta - sa nu pui inteles rau in gura preopinentului.

Trairea in Hristos ar trebui sa inceapa doar deasupra celor doua.
Daca cele doua nu sunt respectate, cum poti sa ceri sa urmeze
Lui Hristos?

N-am avut nici un ecou. Mai incerc o data.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 19.11.2009, 23:57:54
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Fiindca durerea lui geo.nektarie era DEZBINAREA noastra, am
incercat o radiografie a celor ce posteaza pe site. Iata la ce
concluzie am ajuns. Sunt 5 grupe de useri:
1. pazitorii sau vigilentii - cei atenti la abaterea de la dreapta
credinta si care se simt obligati sa sanctioneze orice abatere,
2. lucratorii sau plinitorii - cei care traiesc in smerenie si iubire,
3. intrebatorii si incepatorii - cei ce inca mai cauta calea buna,
4. neortodoxii si alte culte - isi apara cultul si credinta lor,
5. neavenitii si impostorii - cei care doresc doar zazanie si sa
ne invrajbeasca, ca apoi sa zadarniceasca a urma Lui Hristos.
Noroc ca acestia din urma sunt foarte putini. Ar fi bine ca cei
vigilenti sa fie cu ochii si pe acestia.

Deci, draga geo.nektarie nu suntem dezbinati, suntem DIVERSI.
Dar ca sa putem avea un dialog constructiv si spiritual e nevoie
de cateva reguli. Si in credinta sunt reguli sau porunci. Fara ele
e dezordine si chiar dezbinare. Eu am propus 2 reguli simple:
1.BUNACUVIINTA si
2.BUNACREDINTA
Am explicat in prima postare ce inseamna, dar cred ca toti stiu.
Le reiau totusi.
Bunacuviinta - politete, respect, amabilitate, buna purtare.
Bunacredinta - sa nu pui inteles rau in gura preopinentului.

Trairea in Hristos ar trebui sa inceapa doar deasupra celor doua.
Daca cele doua nu sunt respectate, cum poti sa ceri sa urmeze
Lui Hristos?

N-am avut nici un ecou. Mai incerc o data.
Hmmm, mda, se vede treaba c-am gresit cand mi-am ales ecusonul, trebe sa-l schimb...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.11.2009, 00:50:05
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Fiindca durerea lui geo.nektarie era DEZBINAREA noastra, am
incercat o radiografie a celor ce posteaza pe site. Iata la ce
concluzie am ajuns. Sunt 5 grupe de useri:
1. pazitorii sau vigilentii - cei atenti la abaterea de la dreapta
credinta si care se simt obligati sa sanctioneze orice abatere,
2. lucratorii sau plinitorii - cei care traiesc in smerenie si iubire,
3. intrebatorii si incepatorii - cei ce inca mai cauta calea buna,
4. neortodoxii si alte culte - isi apara cultul si credinta lor,
5. neavenitii si impostorii - cei care doresc doar zazanie si sa
ne invrajbeasca, ca apoi sa zadarniceasca a urma Lui Hristos.
Noroc ca acestia din urma sunt foarte putini. Ar fi bine ca cei
vigilenti sa fie cu ochii si pe acestia.

Deci, draga geo.nektarie nu suntem dezbinati, suntem DIVERSI.
Dar ca sa putem avea un dialog constructiv si spiritual e nevoie
de cateva reguli. Si in credinta sunt reguli sau porunci. Fara ele
e dezordine si chiar dezbinare. Eu am propus 2 reguli simple:
1.BUNACUVIINTA si
2.BUNACREDINTA
Am explicat in prima postare ce inseamna, dar cred ca toti stiu.
Le reiau totusi.
Bunacuviinta - politete, respect, amabilitate, buna purtare.
Bunacredinta - sa nu pui inteles rau in gura preopinentului.

Trairea in Hristos ar trebui sa inceapa doar deasupra celor doua.
Daca cele doua nu sunt respectate, cum poti sa ceri sa urmeze
Lui Hristos?

N-am avut nici un ecou. Mai incerc o data.
Felicitari, MariS, ca ai avut rabdarea si timpul de a face aceasta categorisire a userilor. Totusi la primul punct nu cred ca e vorba de o sanctionare. Dar oare numai neortodocsii si cei de la alte culte isi apara credinta lor? Eu cred, ca si cei, pe care destul de inspirat ii numesti "pazitorii si vigilentii", isi apara credinta lor; si din aceasta cauza nu i-as exclude nici pe ei din grupul celor cu iubire si chiar smerenie. Dar ca idee mi se pare interesant ce scrii aici.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Forumul nostru II (sau de ce se judeca ortodocsii unii pe altii) sophia Biserica Ortodoxa si Massmedia 362 28.04.2010 16:47:40
Forumul nostru omulet Biserica Ortodoxa si Massmedia 479 04.11.2009 15:39:44
Abuz sau educatie? erzbet Preotul 77 04.07.2008 23:25:46