Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.08.2010, 14:07:30
grgsc_mrs grgsc_mrs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Mesaje: 30
Implicit

Am jurat ca nu mai fac un anumit pacat. Ce credeti? E un motiv bun ca sa fiu dezlegat de juramant, faptul ca vreau sa scap de el pentru ca nu odata din greseala sa fac acel pacat?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.08.2010, 19:05:41
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu cred ca doar pocainta te poate ajuta.Daca te pocaiesti vei fi iertat asa cum esti iertat de alte pacate.Ai gresit,iti ceri iertare,din neatentie,din ispita ai gresit dar conteaza foarte mult sa ARATI CA TI-A PARUT RAU SI SA-TI SCHIMBI PUTIN VIATA ARATANDU-TI TRUDA SI CREDINTA,SMERENIE SI BUNATATE IN FATA LUI DUMNEZEU!
E parerea mea.Trebuie sa spui la spovedanie si aceasta.
Doamne Iisuse Hristoase iarta-ne pe noi ca neputinciosi suntem!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.08.2010, 21:35:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grgsc_mrs Vezi mesajul
Am jurat ca nu mai fac un anumit pacat. Ce credeti? E un motiv bun ca sa fiu dezlegat de juramant, faptul ca vreau sa scap de el pentru ca nu odata din greseala sa fac acel pacat?
Se schimba situatia. Du-te si vorbeste cu parintele tau, spunandu-i clar despre ce este vorba! E ca si cum ai spune: am jurat ca nu mai beau niciodata, dar ma duc sa ma dezlege parintele, ca dupa aia, daca mi se intampla sa beau (crezand ca, oricum, nu ma impiedica nimic sa nu beau), am vina mai mica decat daca as fi baut sub juramant.
Dupa parerea mea, NU, nu e un motiv bun. Juraminte nu e bine sa se faca, tocmai din aceste motive, pentru ca nu se stie daca se pot indeplini. Eu sunt de parere sa Il rogi pe Dumnezeu sa te ajute El, cu harul Lui, sa nu mai faci acel pacat, si asta nu pentru ca ai jurat tu ca nu mai faci, ci pentru ca orice pacat te desparte de Dumnezeu. Deci nu mai face pacate in plus! Si gandeste-te bine ce vrei tu de la Dumnezeu, de la tine si de la viata!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
juramant intrebare



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
juramant Simona_da Nunta 12 27.04.2011 22:18:21
Intrebare despre juramant gmariusg Generalitati 13 31.01.2011 14:50:54
Despre juramant strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 01:36:37
juramant alinuta Calugarul 13 12.08.2007 20:52:06