Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.08.2010, 01:49:42
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Victoras Vezi mesajul
Argintul viu iese cu rugaciuni ,post ,spovedanie ,sf.Maslu nu cu ajutorul babelor ,caci e ca si cum am apela la demoni sa ne ajute.
Un ajutor putem primi ,dar e de la cel rau care apoi ne cere dobanda.
Raul deja l-ai facut ,mergi la un duhovnic vazator cu duhul sau la o manastire si vei scapa cu siguranta.
Parintele Cleopa ,par.Arsenie Boca spun ca spovedania curata si deasa precum si slujbele bisericii ne feresc de orice atac din paretea celui necurat.

Multumesc de sfat :)
unde este acest preot vazator cu duhul frate....ca eu numai bisnitari am gasit
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.10.2010, 20:21:49
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut_teologie Vezi mesajul
Am vazut oameni care aveau argintul viu in ei! Au fost la doctori si dupa toate analizele le spunea ca nu au nici si cu toate acestea ei se simteau foarte rau! Cred ca exista asa ceva. Diavolul are multe metode prin care sa-i picam in cursa. Parerile voastre,......
Diavolul?
pai ce legatura are? mercurul l-or fi inghitit pentru ca "vrajitoarea" l-a pus in pahar, dar in ce consta vraja?
Parca ati fi copii !
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.06.2011, 22:45:42
tricky tricky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Mesaje: 3
Implicit mercur=argint viu

da argintul viu este mercururul. mercurul este numit din popor argintul viu deoarece are unele proprietati mistice si toate vrajitoarele fac vraji cu mercur care vrajit si trimis in corpul unui om poate produce moartea,sunt oamenii care au afirmat ca au vazut mercur plutiind in aer. aceasta substanta poate fi contactata de corpul uman prin vraji,pastile si cantitati mari de peste oceanic consumat.daca o vrajitoare trimite mercurul pe un singur pm dintr-o familia doar acea persoana se va imbolnavii,el poate fii scos cu diferite descantece de magie alba sau de preotii de la bisericii prin rugaciune directa
Reply With Quote
  #34  
Vechi 14.06.2011, 22:48:36
tricky tricky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Mesaje: 3
Implicit

daca mercurul e contactat de la medicamente sau alimentatie poate fi scos mai usor dar daca e vrajit iasa mai greu cazul acelor oamenii care au fost la doctor si nu le detecta mercrul din corp deoarece era o lucrare a diavolului vrajile cu mercur fiind dintre cele mai periculuase
Reply With Quote
  #35  
Vechi 14.06.2011, 22:52:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricky Vezi mesajul
daca mercurul e contactat de la medicamente sau alimentatie poate fi scos mai usor dar daca e vrajit iasa mai greu cazul acelor oamenii care au fost la doctor si nu le detecta mercrul din corp deoarece era o lucrare a diavolului vrajile cu mercur fiind dintre cele mai periculuase
Pe ce scrieri te bazezi , cand faci astfel de afirmatii ? Un link , o invatatura ortodoxa , un Sfant Parinte , ceva plauzibil !
Attached Images
File Type: jpg 3cristiboss56images.jpg (9,7 KB, 1 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 15.06.2011, 00:04:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pe ce scrieri te bazezi , cand faci astfel de afirmatii ? Un link , o invatatura ortodoxa , un Sfant Parinte , ceva plauzibil !
E cum zice el, Cristi, asa a inceput bunica mea sa tina post negru vinerea, ca era in pericol de moarte din cauza acestui mercur care ii fusese pus in mancare de o persoana "binevoitoare" din familie. Numai cu postul negru si cu rugaciunea a scapat!
In rest, am auzit si eu de la mai multe persoane, dar pe asta cu bunica o stiu sigur!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.06.2011, 16:16:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pe ce scrieri te bazezi , cand faci astfel de afirmatii ? Un link , o invatatura ortodoxa , un Sfant Parinte , ceva plauzibil !
Cum de unde, probabil se ocupa cu jumulit naivii care cred in asa ceva.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.06.2011, 16:17:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
E cum zice el, Cristi, asa a inceput bunica mea sa tina post negru vinerea, ca era in pericol de moarte din cauza acestui mercur care ii fusese pus in mancare de o persoana "binevoitoare" din familie. Numai cu postul negru si cu rugaciunea a scapat!
In rest, am auzit si eu de la mai multe persoane, dar pe asta cu bunica o stiu sigur!
De unde stia ca i-a fost pus mercur in mancare si nu altceva?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 16.06.2011, 18:29:24
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de eni_cri Vezi mesajul
raspundeti-mi pe eni_cri daca cunoasteti vreo persoana care descanta de argint viu.
Daca ai mancat/baut ceva si dupa ai inceput sa te simti rau, mergi repede la medic, ai nevoie de spalaturi stomacale si perfuzii.

Daca au inceput sa iti mearga toate rau si te si simti bolnava atunci mergi la un duhovnic bun, si fa tot efortul sa te spovedesti sincer, sa zici tot ce ai facut.

Nu te du la vrajitoare sau babe care ghicesc sau descanta, ca asa a facut si matusa prietenei mele cele mai bune. Ii mergea rau si se simtea tot obosita, si cineva i-o recomandat o tanti care descanta. Ea o mers, nu stiu ce i-o facut, ca la inceput s-o simtit bine, avea in casa de toate si dupa o vreme au inceput scandalurile la ea in casa, pana la urma a divortat, si a dat in depresie, iar acum e zam saraca. Si era o femeie asa buna....

Asa ca ai mare grija, eu am auzit ca toate supranaturalele (fie vrajiotoare, maici sau preoti cu cartea) defapt au pe necuratul.
De aia zic, mai bine cauti un duhovnic sau o manastire buna, sa mergi sa te spovedesti acolo si sa se roage pentru tine...stiu mult mai multe cazuri care s-au rezolvat asa si efectul e de durata.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce stiti de argintul coloidal ? Daniel_7 Generalitati 68 05.12.2016 03:07:11
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 14:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 16:37:16