Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.03.2009, 09:15:38
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Post Cat adevar este in....

Va rog pe cei mai invata-ti in ale credintei ortodoxe sa imi spune-ti daca:
1-dupa moartea parintilor,sotului/iei,copilului,frate sau sora pana la parastasu de 1 an trebuie facuta coliva si pomeni doar pentru el sau se poate pentru toti cei adormiti din neam?
2-intotdeauna la parastasele de 40 zile,3luni,6luni,9luni si 1 an se fac colaci specifici si se impart doar preotului?trebuie musai dat prosop cu lumanare?
3-in zilele in care se fac parastase sau pomeni(sambata mortilor,mosii)se poate spala rufe sau nu?in familie sau neam
4-pe pomelnicu dus la biserica se poate trece si cei morti straini de famile(prieteni,cunoscuti),este primita pomana si pentru ei?
Imi cer iertare pentru asa intrebari dar aud fel de fel ,ca i-ai astupa gura de prea multa coliva ,ca nui bine sa faci pana la un an altora coliva,ca celor straini de familie nui primita pomana,ca nui bine sa speli ca ii dai laturi in loc de apa
Multumesc si inca odata iertare tuturor
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.03.2009, 11:16:48
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tu chiar crezi ca fiintei atotputernice care a creat Universul ii pasa daca tu speli rufe sau nu intr-o anumita zi?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.03.2009, 12:30:07
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Tu chiar crezi ca fiintei atotputernice care a creat Universul ii pasa daca tu speli rufe sau nu intr-o anumita zi?
Desigur ca ii pasa; trebuie respectata voia divina, din Biblie. Aceasta te invata sa ai o comportare morala desavarsita, luminand sufletul in mangaierea lui Dumnezeu. Sunt reguli de conduita, pentru a duce o viata buna, plina de bucurii si fericire. Fiecare poate alege sa respecte sau nu aceste invataturi, fiind de capul sau, cazand de multe ori in capcana diavolului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.03.2009, 18:32:48
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit De cand ma stiu

Am respectat aceste zile si am cerut celor neam sa nu spele in aceste zile,dar am auzit si alte persoane spaland,din pacate eu inca nu am citit biblia asa ca de asta am cerut limpezire de cei care au citit si cunosc multe din tainele Domnului.
Va rog nu vreau sa supar pe nimeni,am cerut doar un sfat o parere,cum le voi folosi Dumnezeu va sti,am indraznit pentru ca multi mi-au luminat drumu in cautarea mea de a-mi ajuta mama pe ultimile ei luni de viata si multumesc tuturor pentru asta caci in clipa grea am stiut ce sa fac ,mai ales ca si mama ma invatase si imi daduse putere s-o ajut sa le fac pe toate bine.
Doamne ajuta !
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.03.2009, 19:11:50
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
Va rog pe cei mai invata-ti in ale credintei ortodoxe sa imi spune-ti daca:
1-dupa moartea parintilor,sotului/iei,copilului,frate sau sora pana la parastasu de 1 an trebuie facuta coliva si pomeni doar pentru el sau se poate pentru toti cei adormiti din neam?
2-intotdeauna la parastasele de 40 zile,3luni,6luni,9luni si 1 an se fac colaci specifici si se impart doar preotului?trebuie musai dat prosop cu lumanare?
3-in zilele in care se fac parastase sau pomeni(sambata mortilor,mosii)se poate spala rufe sau nu?in familie sau neam
4-pe pomelnicu dus la biserica se poate trece si cei morti straini de famile(prieteni,cunoscuti),este primita pomana si pentru ei?
Imi cer iertare pentru asa intrebari dar aud fel de fel ,ca i-ai astupa gura de prea multa coliva ,ca nui bine sa faci pana la un an altora coliva,ca celor straini de familie nui primita pomana,ca nui bine sa speli ca ii dai laturi in loc de apa
Multumesc si inca odata iertare tuturor


draga mara,
s-o luam punct cu punct. dar inainte de asta, trebuie sa stii ca, cel mai important lucru pentru sufletul mamei tale, este slujba pomenirii in sine. restul... unii vor spune ca sunt babisme, altii traditii... nu conteaza. eu iti spun ca prin aceasta ne exprimam dragostea noastra pentru ei. insa trebuie sa ai grija sa nu te agati de colaci si de coliva mai mult decat trebuie. nu uita! slujba inainte de toate. la ea trebuie sa fii atenta, de ea trebuie sa te ingrijesti sa se tina toata si nu partial.

1. cand faci pomenire, faci si pentru toti cei din neamul adormitului. pentru ca pomenesti pe el cu tot neamul sau cel adormit.
2. important este paosul. un colac si sticla de vin. altfel, se pune, in functie de cat iti permiti, un colac sau trei colaci mari, sticla de vin cu un colacel pe gatul ei, si eventual o coliva sau un cos de fructe. cu lumanari. si tot ce mai vrei tu sa pui, jertfe care, oricum se vor da de pomana si vor fi spre pomenirea adormitului. se lasa la preot, sigur, si el le da la randul lui la saraci. stai linistita. lumanarea cu prosop tine de tine. si e bine sa le dai asa. pentru a arata pretuirea ta fata de adormit. tu trebuie doar sa intelegi ca tot ce faci e spre pomenirea sufletului adormitului.
3. asta ma depaseste. acu o aflu de la tine... daca ai ceva musai de spalat atunci speli. daca nu e necesar atunci mai bine stati, depanati amintiri si petreceti timpul in familie.
4. poti trece pe cine vrei pe pomelnic. toti sunt pomenti. chiar e bine daca sti pe cineva care nu are cine-l pomeni, sa il treci la tine pe pomelnic. nu numai ca e primit dar si tu o sa ai rasplata la randul tau. coliva poti sa faci cat de multa. guri flamande sunt peste tot. si cu cat iti spun mai multi bogdaprosti cu atat sufletul adormitului se bucura mai mult.

sper ca ti-am fost de folos. sa traiesti si sa-i pomenesti pe toti cei adormiti ai tai.
Dumnezeu sa-i ierte!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.03.2009, 17:18:22
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Despre spalat eu am auzit de la batrane ca daca spal dau "laturi" la morti. Am intrebat 2-3 pr. si mi-au spus sa spal linistita, chiar unul dintre ei glumind, mi-a spus ca daca nu am de spalat imi da el. Astea sunt babisme. Eu spal de atunci mereu in afara de zilele de sarbatoare. Din pacate ne cramponam de niste lucruri atat de mici si neinsemnate si uitam esentialul, pomenirea celui decedat. Uite, multi tinem ziua duminicii fara a face nimic, pt. ca asa trebuie. Nu spalam, nu facem curat, nu facem mancare.....dar nici la biserica nu mergem, nici o rugaciune nu zicem, nici un batran bolnav si fara ajutor nu vizitam. In schimb stam si bem cafele cu prietenele, mai barfim, fumam putin ca merge asta la cafea, iar seara iesim intr-un club, doar suntem odihnite ca azi a fost sarbatoare si nu am facut nimic.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.03.2009, 18:04:32
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Despre spalat eu am auzit de la batrane ca daca spal dau "laturi" la morti. Am intrebat 2-3 pr. si mi-au spus sa spal linistita, chiar unul dintre ei glumind, mi-a spus ca daca nu am de spalat imi da el. Astea sunt babisme. Eu spal de atunci mereu in afara de zilele de sarbatoare. Din pacate ne cramponam de niste lucruri atat de mici si neinsemnate si uitam esentialul, pomenirea celui decedat. Uite, multi tinem ziua duminicii fara a face nimic, pt. ca asa trebuie. Nu spalam, nu facem curat, nu facem mancare.....dar nici la biserica nu mergem, nici o rugaciune nu zicem, nici un batran bolnav si fara ajutor nu vizitam. In schimb stam si bem cafele cu prietenele, mai barfim, fumam putin ca merge asta la cafea, iar seara iesim intr-un club, doar suntem odihnite ca azi a fost sarbatoare si nu am facut nimic.

Da ai dreptate, da ce ma mira nu sunt "babele" ci oamenii in toata firea chiar intelectuali, care cred ca "nimicurile" astea ar avea vre-o insemnatate

Despre ziua de duminica, ai dreptate, nu lucreaza dar nici nu isi ingrijesc sufletul, ba mai mult merg in carciumi sau prin vecini la barfe , foarte trist
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.03.2009, 18:24:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mara, sa te tina Dumnezeu sanatoasa sa faci cat mai multe pomeniri celor adormiti. La inceput omul se roaga doar pentru cei care i-au fost apropiati-trecuti la cele vesnice. Dar pe masura ce progreseaza in rugaciune, doreste sa-i cuprinda pe toti in rugaciunea sa. Ajunge sa rosteasca macar: pomeneste si intreg neamul tau adormit Doamne.

Cat despre a spala in ziua pomenirii, nu-ti face griji, poti spala in voie. Nu exista in nici o carte liturgica precizari in acest sens.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.03.2009, 18:31:11
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
Va rog pe cei mai invata-ti in ale credintei ortodoxe sa imi spune-ti daca:
1-dupa moartea parintilor,sotului/iei,copilului,frate sau sora pana la parastasu de 1 an trebuie facuta coliva si pomeni doar pentru el sau se poate pentru toti cei adormiti din neam?
2-intotdeauna la parastasele de 40 zile,3luni,6luni,9luni si 1 an se fac colaci specifici si se impart doar preotului?trebuie musai dat prosop cu lumanare?
3-in zilele in care se fac parastase sau pomeni(sambata mortilor,mosii)se poate spala rufe sau nu?in familie sau neam
4-pe pomelnicu dus la biserica se poate trece si cei morti straini de famile(prieteni,cunoscuti),este primita pomana si pentru ei?
Imi cer iertare pentru asa intrebari dar aud fel de fel ,ca i-ai astupa gura de prea multa coliva ,ca nui bine sa faci pana la un an altora coliva,ca celor straini de familie nui primita pomana,ca nui bine sa speli ca ii dai laturi in loc de apa
Multumesc si inca odata iertare tuturor
Buna Mara
Hai sa zicem ca nimei aici nu este foarte invatat in ale ortodoxiei dar ca noi toti invatatm.
Luminare si prosop se da in unele parti din tara, insa nu peste tot.
Cind faci parastas, faci pentru cineva anume, cind faci pomenirea mortilor, atunci pomenesti pe toti.
Coliva dupa cite stie eu este mana cereasca pentru sufletul unui mort, deci banuiesc ca restul sint superstitii, pe care nu trebuie sa le iei in seama.
Eu fac parastas la 40 zile pentru prima data, apoi 6 luni apoi 1 an.Asa mi s-a spus si mie.
Parerea mea este ca cel mai bine este sa intrebi preotul duhovnic, el iti va da sfaturile cele mai potrivite.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.03.2009, 18:35:58
slavoliub59 slavoliub59 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2008
Mesaje: 10
Implicit

Pentru eu-cristina 83,in legatura cu spalatul. Cat avem de lucru in ziua cand dam pomene, bine ca gasim timp si sa spalam.Ar fi bine ca in acea zi sa vorbim mai mult de religie si de grija sufletului decat sa mai lucram altceva fara rost.Si asa avem nevoie de ajutorul rudelor si vecinilor.Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
adevar sau superstitie?! ovidiu.mihai05 Generalitati 4 07.10.2011 07:48:54
Adevar si obiectivitate Traditie1 Generalitati 72 06.02.2011 14:51:35
Care este considerata cea mai ,,apropiata de adevar'' formatiune (neo)protestanta? Seraphim7 Secte si culte 55 14.01.2011 20:38:06
Potopul- mit sau adevar? Zarathustra_revenind Generalitati 47 20.06.2010 12:54:55
Minciuna sau adevar? silverstar Generalitati 32 24.04.2009 23:04:50