Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.10.2011, 20:02:41
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Certificat de handicap fals

De ceva vreme am vazut tot mai multe mamici care obtin un certificat de handicap "fabricat" pentru propriul copil din dorinta de a sta cu el pana la implinirea varstei de 3 ani. Contra cost bineinteles......
Nu e de neglijat deloc faptul ca pentru acest fals pe cei care-l fac ii poate costa locul de munca in cel mai fericit caz, iar pe mamici retunarea banilor. Pe mine insa ce ma intriga este iresponsabilitatea acetor femei care-si fac copilul handicapat cu voia doar pentru a mai sta un an acasa si a mai primi niste bani "moca". Ma intreb daca aceste femei au discutat cu mamicile care au intr-adevar un copil cu handicap, Oare nu s-ar simti penibil fata de ele?
Oare nu le e frica de Dumnezeu?
Sa avem grija ce ne dorim fiindca s-ar putea sa se implineasca!
Doamne, oare chiar atat de josnici am ajuns noi, natia asta?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.10.2011, 20:08:04
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
De ceva vreme am vazut tot mai multe mamici care obtin un certificat de handicap "fabricat" pentru propriul copil din dorinta de a sta cu el pana la implinirea varstei de 3 ani. Contra cost bineinteles......
Nu e de neglijat deloc faptul ca pentru acest fals pe cei care-l fac ii poate costa locul de munca in cel mai fericit caz, iar pe mamici retunarea banilor. Pe mine insa ce ma intriga este iresponsabilitatea acetor femei care-si fac copilul handicapat cu voia doar pentru mai sta un an acasa si a mai primi niste bani "moca". Ma intreb daca aceste femei au discutat cu mamicile care au intr-adevar un copil cu handicap, Oare nu s-ar simti penibil fata de ele?
Oare nu le e frica de Dumnezeu?
Sa avem grija ce ne dorim fiindca s-ar putea sa se implineasca!
Doamne, oare chiar atat de josnici am ajuns noi, natia asta?
frica de Dumnezeu?
cand e vorba de bani sau ceva mancare, uita si de Dumnezeu si ne omoram ca chiorii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.10.2011, 20:49:50
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Sti care e cel mai grav lucru?
Ca Dumnezeu ar putea sa le faca nemincinoase.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.10.2011, 04:09:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ai vazut unde?

Cat de multe cazuri crezi ca sunt??
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.10.2011, 09:37:59
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai vazut unde?

Cat de multe cazuri crezi ca sunt??
Din 10 mamici pe care le stiu doar eu 4 si-au rezolvat un astfel de certificat. Cum ti se pare procentul? N-am inclus aici si altele de care doar am auzit....
Le cunosc atat pe ele cat si pe copilasii lor si stiu ca nu au nici o problema de sanatate.
Sunt niste inconstiente pentru ca aceasta piatra de moara va atarna mereu in fisa medicala a copilului. Nu ai de unde sa stii ce profesie isi va alege acel copil cand va fi mare si s-ar putea ca din cauza acelei boli fabricate trecuta in fisa medicala sa fie respins.
Ca sa nu mai punem la socoteala si faptul ca el iti va pune intrebari tie ca mama cand va fi mare cum de el a fost handicapat?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.10.2011, 10:50:14
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Eu m-as duce la politie si le-as reclama pe toate. Macar atat sa fac.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.10.2011, 11:28:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Certificat fals

Va veni vremea cînd copilul meu va trebui să meargă la grădiniță și la școală. Atunci va trebui să cumpăr un carnet de vaccinuri ștampilat la zi, altfel risc să mă refuze pentru că am refuzat orice vaccin. Nu mă va mustra conștiința să dau șpagă doctorului pentru așa ceva. Deloc!

Cît despre certificatele de handicap... Doamne ferește, mămicile alea fură practic banii destinați handicapaților de drept. E strigător la cer, deoarece banii sînt limitați și se vor împuțina la fiecare dacă sînt mult mai multe persoane care trebuie să-i primească. E ca și cum ai ocupa locul de parcare al unui invalid, tu fiind sănătos sau mai exact e ca și cum l-ai scoate forțat de pe locul respectiv ca să parchezi tu acolo.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.10.2011, 14:01:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Din 10 mamici pe care le stiu doar eu 4 si-au rezolvat un astfel de certificat. Cum ti se pare procentul? N-am inclus aici si altele de care doar am auzit....
Le cunosc atat pe ele cat si pe copilasii lor si stiu ca nu au nici o problema de sanatate.
Sunt niste inconstiente pentru ca aceasta piatra de moara va atarna mereu in fisa medicala a copilului. Nu ai de unde sa stii ce profesie isi va alege acel copil cand va fi mare si s-ar putea ca din cauza acelei boli fabricate trecuta in fisa medicala sa fie respins.
Ca sa nu mai punem la socoteala si faptul ca el iti va pune intrebari tie ca mama cand va fi mare cum de el a fost handicapat?
Nu exista nici un risc profesional, probabil au stiut ce sa scrie acolo.

Corect nu este, clar..macar daca am fi una din tarile in care dupa 6 luni de concediu trebuie neaparat sa te intorci la servici.

Sunt 2 ani totusi..

Nu stiu daca o fac pentru copil sau din comoditate, sa te multumesti doar cu 6 milioane pe luna (mai primeste si copilul acele 2 milioane anul suplimentar?) nu e asa usor decat daca inainte castigai tot cam atat, avantajul este ca nu trebuie sa mai munceasca 1 an.

Repercursiuni pe termen lung nu sunt, dar este totusi o doza de inconstienta atat pentru mama cat si pentru doctorul care a dat certificatul, ar putea fi oricand chemati la o comisie medicala si ce ar urma nu le-ar fi deloc bine, mai ales ca exista deja o cazuistica cu falsele pensionari pe caz de boala.

Pe masura ce vor creste cazurile de "copil cu handiap" anumiti oameni se vor sesiza..

Dar exista posibilitatea daca nu cumva legea permite cumva acest concediu si pentru handicapuri minore care se pot vindeca oarecum "peste noapte" si atunci au scuza pregatita deja si stiu ca vor scapa basma curata, atat doctorul cat si "mama".

Last edited by AlinB; 21.10.2011 at 14:16:15.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.10.2011, 14:02:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Va veni vremea cînd copilul meu va trebui să meargă la grădiniță și la școală. Atunci va trebui să cumpăr un carnet de vaccinuri ștampilat la zi, altfel risc să mă refuze pentru că am refuzat orice vaccin. Nu mă va mustra conștiința să dau șpagă doctorului pentru așa ceva. Deloc!

Cît despre certificatele de handicap... Doamne ferește, mămicile alea fură practic banii destinați handicapaților de drept. E strigător la cer, deoarece banii sînt limitați și se vor împuțina la fiecare dacă sînt mult mai multe persoane care trebuie să-i primească. E ca și cum ai ocupa locul de parcare al unui invalid, tu fiind sănătos sau mai exact e ca și cum l-ai scoate forțat de pe locul respectiv ca să parchezi tu acolo.
Asa si daca copilul tau se va imbolnavi si va da si boala unuia care poate s-a vaccinat dar are o imunitate mai scazuta, nu te va mustra constiinta?

Sigur ca nu, doar sunt boli "inofensive"..nu?

Last edited by AlinB; 21.10.2011 at 14:16:46.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.10.2011, 15:46:35
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu exista nici un risc profesional, probabil au stiut ce sa scrie acolo.

Corect nu este, clar..macar daca am fi una din tarile in care dupa 6 luni de concediu trebuie neaparat sa te intorci la servici.

Sunt 2 ani totusi..

Nu stiu daca o fac pentru copil sau din comoditate, sa te multumesti doar cu 6 milioane pe luna (mai primeste si copilul acele 2 milioane anul suplimentar?) nu e asa usor decat daca inainte castigai tot cam atat, avantajul este ca nu trebuie sa mai munceasca 1 an.

Repercursiuni pe termen lung nu sunt, dar este totusi o doza de inconstienta atat pentru mama cat si pentru doctorul care a dat certificatul, ar putea fi oricand chemati la o comisie medicala si ce ar urma nu le-ar fi deloc bine, mai ales ca exista deja o cazuistica cu falsele pensionari pe caz de boala.

Pe masura ce vor creste cazurile de "copil cu handiap" anumiti oameni se vor sesiza..

Dar exista posibilitatea daca nu cumva legea permite cumva acest concediu si pentru handicapuri minore care se pot vindeca oarecum "peste noapte" si atunci au scuza pregatita deja si stiu ca vor scapa basma curata, atat doctorul cat si "mama".
Cica bronsita asmatiforma care intr-un an se vindeca si e greu de depistat daca are sau nu astm....sau dificultati de vorbire ale copilului si un usor retard ca e greu de depistat la copilul mic. Astea le incadreaza la handicap mediu.

In ce privesc banii nu sunt doar 600+200. Adica sunt dar asta este suma minima.
Legea spune ca ai doua optiuni: varianta 1 stai un an acasa si atunci indemnizatia pe care o vei lua se calculeaza 85% din media veniturilor nete pe ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului dar nu mai mult de 3400 lei si nu mai mica de 600 lei; varianta 2 stai 2 ani acasa la fel cu 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni dar nu mai mare de 1200 si nu mai mica de 600

Varianta 3 in cazul copilului cu handicap este pana la 3 ani cu 85% din media veniturilor nete pe 12 luni nu mai mare de 3400 lei si nici mai mica de 600.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mormantul lui Iisus Hristos....adevar sau fals bogatanii Generalitati 30 22.01.2017 17:55:59
certificat de botez lore86 Generalitati 9 14.07.2010 17:21:20
Curs operare PC pentru persoanele cu handicap fizic(Iasi) E_my Stiri, actualitati, anunturi 0 18.02.2009 14:01:09
cum pot aduce bucurie in viata unei persoane cu handicap Carine Generalitati 8 14.10.2008 15:12:41
Obtinere certificat botez ego Generalitati 4 21.12.2006 20:06:30