Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.03.2010, 00:09:42
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit Semnificatia unui cantec

Sunt curios ce credeti despre semnificatia acestui cantec.Este in engleza si imi pare rau dar nu am chef sa il traduc la ora asta, dar este usor de inteles pentru cine stie cat de cat engleza, si e de Metallica.

Pride you took
Pride you feel
Pride that you felt when youd kneel

Not the word
Not the love
Not what you thought from above

It feeds
It grows
It clouds all that you will know
Deceit
Deceive
Decide just what you believe

I see faith in your eyes
Never your hear the discouraging lies
I hear faith in your cries
Broken is the promise, betrayal
The healing hand held back by the deepened nail

Follow the God that failed

Find your peace
Find your say
Find the smooth road in your way

Trust you gave
A child to save
Left you cold and him in grave

It feeds
It grows
It clouds all that you will know
Deceit
Deceive
Decide just what you believe

I see faith in your eyes
Never you hear the discouraging lies
I hear faith in your cries
Broken is the promise, betrayal
The healing hand held back by the deepened nail

Follow the God that failed

I see faith in your eyes
Broken is the promise, betrayal
The healing hand held back by the deepened nail

Follow the God that failed

Pride you took
Pride you feel
Pride that you felt when youd kneel

Trust you gave
A child to save
Left you cold and him in grave

I see faith in your eyes
Never you hear the discouraging lies
I hear faith in your cries
Broken is the promise, betrayal
The healing hand held back by deepened nail

Follow the God that failed
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.03.2010, 00:58:27
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Aici scrie ceva:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_God_That_Failed_(song)

Last edited by zoridezi; 26.03.2010 at 01:00:43.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.03.2010, 02:22:19
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit mesajul cantecului respectiv transmite revolta la adresa lui Dumnezeu

Personal, mesajul (satanic, dealtfel) mi se pare o revolta si insulta la adresa lui Dumnezeu. Cam vag, inconsistent, ne-original si repetitiv, totusi... atat cuvintele, cat si aranjarea lor in contextul respectiv - formatul; probabil si pt. ca numai asa... rimeaza.
Am gasit si un website cu unele dezbateri pe aceeasi tema, referitor la mesajul acestui cantec; iata si link-ul: http://www.songmeanings.net/songs/view/36916/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.03.2010, 23:24:39
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

In concluzie cantecul reprezinta revolta unui om impotriva lui Dumnezeu, revolta pe care am simtit-o si noi cand am fost loviti de nenorociri si de nedreptati, iar scopul lui nu este sa disemineze credinta in diavol si respingerea crestinismului.
Multumesc!
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.03.2010, 23:35:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Personal, mesajul (satanic, dealtfel) mi se pare o revolta si insulta la adresa lui Dumnezeu. Cam vag, inconsistent, ne-original si repetitiv, totusi... atat cuvintele, cat si aranjarea lor in contextul respectiv - formatul; probabil si pt. ca numai asa... rimeaza.
Am gasit si un website cu unele dezbateri pe aceeasi tema, referitor la mesajul acestui cantec; iata si link-ul: http://www.songmeanings.net/songs/view/36916/
Sper sa inteleaga si initiatorul , de altfel un om destul de inteligent , putin peste media de jos . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.03.2010, 23:52:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
In concluzie cantecul reprezinta revolta unui om impotriva lui Dumnezeu, revolta pe care am simtit-o si noi cand am fost loviti de nenorociri si de nedreptati, iar scopul lui nu este sa disemineze credinta in diavol si respingerea crestinismului.
Multumesc!
Conspiratii , d" ule , sunt minti si minti , de nu minti . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.03.2010, 02:35:43
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit acest thread este din cele care nu-si au rostul

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
In concluzie cantecul reprezinta revolta unui om impotriva lui Dumnezeu, revolta pe care am simtit-o si noi cand am fost loviti de nenorociri si de nedreptati, iar scopul lui nu este sa disemineze credinta in diavol si respingerea crestinismului.
Multumesc!
din moment ce stiai raspunsul si aveai deja o concluzie formulata, nu-ntelg de ce a mai fost necesar sa intrebi aici... dar, iarasi, acest forum abunda in intrebari fara rost precum aceasta, postate doar de dragul de a fi postate, asa, ca sa se 'afle-n treaba' si pers. care le posteaza ori 'ca sa n-adoarma'...

Last edited by cherub; 27.03.2010 at 02:52:47.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.03.2010, 07:38:32
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
In concluzie cantecul reprezinta revolta unui om impotriva lui Dumnezeu, revolta pe care am simtit-o si noi cand am fost loviti de nenorociri si de nedreptati, iar scopul lui nu este sa disemineze credinta in diavol si respingerea crestinismului.
Multumesc!
E interesant acest punct de vedere al unora:cand este sa ne arogam niste calitati,acelea sunt doar ale noastre,Dumnezeu nu are nici un merit,cand este,insa sa fim revoltati de "nenorociri si nedreptati" acelea clar de la Dumnezeu se trag,un Dumnezeu nedrept care nu vede cat de iubitori,cinstiti,lipsiti de lacomie,inocenti suntem,dragii de noi si ne pedepseste ca nu are ce face pe acolo prin ceruri si si-a gasit obiect de amuzament din bietii muritori!
Hai ca deja devenim ridicoli...iarta-ma!
Crezi ca versurile de la Metallica sunt neaparat un etalon?
Apreciez muzica rock,am fost rockeritza inraita pot spune si am frecventat aceasta lume ani de zile.
In ea am intalnit oameni inteligenti,cu personalitate,insa,din anumite puncte de vedere,sa am iertare...cam limitati.Nu spun de toti ca sunt asa,am avut si foarte multe surprize placute.
Egoul exacerbat si limitarea la doar anumite unghiuri prin care vezi viata,din punctul meu de vedere nu sunt atributele unei persoane realmente open-minded.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.03.2010, 13:13:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
In concluzie cantecul reprezinta revolta unui om impotriva lui Dumnezeu, revolta pe care am simtit-o si noi cand am fost loviti de nenorociri si de nedreptati, iar scopul lui nu este sa disemineze credinta in diavol si respingerea crestinismului.
Multumesc!
Revolta de ce? In baza carui fapt?
Ca desi nu dai doi bani pe Dumnezeu, te astepti sa te scoata din toate nenorocirile spre care alergi singur si in care ii impingi si pe altii?

Pe urma cand te intalnesti cu consecintele faptelor tale, Dumnezeu este cel care a ratat, ce?

Last edited by AlinB; 29.03.2010 at 13:16:33.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.03.2010, 19:47:04
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Revolta de ce? In baza carui fapt?
Ca desi nu dai doi bani pe Dumnezeu, te astepti sa te scoata din toate nenorocirile spre care alergi singur si in care ii impingi si pe altii?

Pe urma cand te intalnesti cu consecintele faptelor tale, Dumnezeu este cel care a ratat, ce?
De ce revolta? Pt ca tatal lui James Hetfield, solistul trupei, si-a parasit familia cand el avea 13 ani, iar mama lui a murit de cancer cand el avea 16 ani, ea neputandu-se trata din cauza religiei ei(se astepta ca vindecarea sa vina de la Dumnezeu si din acest motiv religia lor nu permitea sa se trateze). Oare cat de usor este pt un copil sa treaca peste asta? Chiar daca la maturitate lucrurile se schimba, acel copil care a ramas in el inca nu poate accepta ce s-a intamplat, si atunci, prin aceasta piesa(f frumoasa, de altfel) reuseste sa transmita ce are pe suflet. Nu vad niciun mesaj satanic aici. De fapt, daca asculti cu atentie fiecare melodie de la Metallica, nu vei gasi nicio melodie satanica, ci doar impotriva societatii, razboiului, manipularii, politicii, barfei si multe altele. Dar se pare ca in ziua de azi e suficient sa zici rock si instantaneu se intelege si satanism. Metallica e trupa mea preferata si are mesaje de zeci de ori mai profunde decat multe formatii din toata industria muzicala, mesaje transmise atat prin versuri, cat si doar instrumental.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Recunoasteti acest cantec? colaps Generalitati 4 22.06.2010 23:48:21
cantec vs cantare lore86 Muzica Bisericeasca 4 06.02.2010 15:38:46
Titlul unui cantec bisericesc ...putin ajutor va rog Valentin_00 Generalitati 2 23.02.2009 03:40:31
cantec ValentinaN Generalitati 5 14.01.2009 19:24:47
Va rog, caut un cantec Sorina06 Muzica Bisericeasca 0 13.04.2008 11:00:21