Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.01.2010, 23:20:19
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El?

Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.01.2010, 23:23:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Pntru a crea o NATIUNE Crestina Ortodoxa avem MARE nevoie de intermediari, de buni oratori crestini, buni credinciosi, duhovnici, pe care poporul sa-i priveasca cu incredere si sa-i ia drept modele!
Fara intermediari, ca natie, suntem pierduti!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.01.2010, 23:26:27
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pntru a crea o NATIUNE Crestina Ortodoxa avem MARE nevoie de intermediari, de buni oratori crestini, buni credinciosi, duhovnici, pe care poporul sa-i priveasca cu incredere si sa-i ia drept modele!
Fara intermediari, ca natie, suntem pierduti!
inteleg, multumesc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.01.2010, 23:32:40
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pntru a crea o NATIUNE Crestina Ortodoxa avem MARE nevoie de intermediari, de buni oratori crestini, buni credinciosi, duhovnici, pe care poporul sa-i priveasca cu incredere si sa-i ia drept modele!
Fara intermediari, ca natie, suntem pierduti!
Totusi, mi se pare mie sau tot mai multa lume a inceput sa fuga de biserica? Daca da, care ar fi cauza? Nu cumva interminabilele conflicte religioase, care macina tot mai mult din credinta oamenilor?
Posibil sa fie doar o impresie a mea?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.01.2010, 23:34:49
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

cand ne indreptam privirea spre intermediari, oricare ar fi acestia - preoti, predicatori, sfinti, ingeri, Maica Domnului - nu inseamna ca ne luam privirea de la Hristos. Toate cele sfinte duc la Hristos! Noi avem nevoie de preoti pentru ca in ei lucreaza Harul lui Dumnezeu. Sfintii au fost sfinti pentru ca nu au mai stralucit ei, ci Hristos in ei. iar de cine a fost mai aproape Hristos, daca nu de Maica Sa. in pantecele Ei S-a salasluit Cel pe care nici cerurile nu Il pot cuprinde!!! Hristos in toate si toate in Hristos!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.01.2010, 23:35:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Posibil sa fie doar o impresie a mea?
Cred ca este o impresie de a ta. Eu din contra, vad ca cu cit preotul da mai mult cu muci-n fasole cu atit mai multa lume se aduna si-l "intelege" ca "doar e si el om"
Bine spun Sf Parinti ca acum totul e cu dosul in sus, invers
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.01.2010, 23:40:23
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
cand ne indreptam privirea spre intermediari, oricare ar fi acestia - preoti, predicatori, sfinti, ingeri, Maica Domnului - nu inseamna ca ne luam privirea de la Hristos. Toate cele sfinte duc la Hristos! Noi avem nevoie de preoti pentru ca in ei lucreaza Harul lui Dumnezeu. Sfintii au fost sfinti pentru ca nu au mai stralucit ei, ci Hristos in ei. iar de cine a fost mai aproape Hristos, daca nu de Maica Sa. in pantecele Ei S-a salasluit Cel pe care nici cerurile nu Il pot cuprinde!!! Hristos in toate si toate in Hristos!
da, dar asta nu inseamna ca nu poti privi direct catre El, nu?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.01.2010, 23:40:57
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Totusi, mi se pare mie sau tot mai multa lume a inceput sa fuga de biserica? Daca da, care ar fi cauza? Nu cumva interminabilele conflicte religioase, care macina tot mai mult din credinta oamenilor?
Posibil sa fie doar o impresie a mea?
conflicte religioase au existat mereu. chiar si Ortodoxia a fost trasa in aceasta cursa, pe vremea tarului Ivan cel Groaznic, de exemplu. dar nu asta defineste Biserica. Oamenii fug de biserica (si e foarte bun cuvantul acesta - fug) pentru ca lumea, prin toate ispitele ei a ajuns in zilele noastre sa urle efectiv spre noi. nu mai sunt mici ispite, ici si colo, este o stare de ispitire generala atat de mare incat incerci din rasputeri sa mai gasesti cate un lucru bun in lume. si mereu vom gasi cate ceva, caci Hristos nu ne va parasi niciodata. pana la urma, oamenii tot dintr-o cauza nobila cad in greseli. omul mereu cauta fericirea, cauta adevarul, libertatea. din pacate cautam fericirea acolo unde este placere, care mereu este urmata de nefericire, cautam adevarul acolo unde este numai minciuna (dar vai, ce bine suna aceasta minciuna pentru urechile noastre), cautam libertatea acolo unde ni se pun numai catuse.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.01.2010, 23:41:40
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cred ca este o impresie de a ta. Eu din contra, vad ca cu cit preotul da mai mult cu muci-n fasole cu atit mai multa lume se aduna si-l "intelege" ca "doar e si el om"
Bine spun Sf Parinti ca acum totul e cu dosul in sus, invers
posibil, Andrei. de asta am si intrebat, ca e usor sa-ti faci impresii gresite, dar mai greu e daca persisti in ele.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.01.2010, 23:43:07
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
da, dar asta nu inseamna ca nu poti privi direct catre El, nu?
dar ce am spus mai sus tot "direct" este. probabil te referi la a te ruga lui Hristos spunandu-I pe nume. se face si asta, bineinteles. dar atunci cand ne rugam Maicii Domnului de exemplu, ea tot la Hristos mijloceste pentru noi. avem nevoie de acesti mijlocitori pentru ca au fost oameni ca noi, care s-au desavarsit, si de aceea ii simtim aproape. De fapt, prin ei Il simtim chiar pe Hristos mai aproape.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este credinta adevarata? gpalama Biserici Protestante 51 27.01.2013 19:10:24
Femeia daca este murdara sa nu intre in biserica? clementia Generalitati 74 27.06.2011 01:16:30
Care este diferenta intre ortodocsi si catolici?.. lucia_anghelina Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 102 18.12.2010 21:58:15
Credinta imi este pusa la incercare izotaurel Din Vechiul Testament 132 02.06.2010 16:16:44
care este diferenta intre paraclis si acatist? annajanette Generalitati 3 10.03.2010 00:12:10