Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.07.2011, 20:42:41
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Asa cum samanta nu poate rodi decat in pamant bun, tot astfel si lucrarea demonului nu poate aduce rod decat in omul strain de Dumnezeu. Asa ca indiferent ce i se va pune unui crestin in casa, ele nu vor avea efect pentru omul unit cu Dumnezeu. Sa ne ingrijim de asemanarea cu Dumnezeu si vom ramane neatinsi de lucrarea demonului.

PS NU cositorul, nu legatura de la mort, .... sunt aducatoare de rele, ci lipsa legaturii noastre cu Dumnezeu.
"Lucrarea demonului nu poate aduce rod decit in omul strain de Dumnezeu",zici tu Costel?Dar...cum ramine atunci cu dreptul Iov? Era el ,Iov,un om strain de Dumnezeu? Nu.Atunci?...
Insusi Domnul Hristos a spus apostolilor:"Satan a cerut sa va cearna"...Sintem incercati! Mult mai incercati sint cei care se straduiesc sa pazeasca PORUNCILE.Cu cit vrei sa fii mai aproape de Dumnezeu ,cu atit mai mult vei fi incercat.Stii prea bine asta,dar te rezumi,a conchide ,ca mai sus.Lipsa legaturii noastre cu Dumnezeu e aducatoare de: "si mai mari -rautati (NB)-decit acestea veti vedea",as zice.Insa cine vrea sa fie CRESTIN,sa fie pregatit pt "diverse",sau asa cum ne cere Histos:"sa-si ia Crucea (MEA)!;si sa-mi urmeze (MIE)!"...
Nu sintem desavirsiti,ne desavirsim,prin necazuri si incercari diverse.Pina ne desavirsim insa,sintem atinsi de lucrarea oamenilor rai,ghidati de demoni.Uneori formele de "lucrare" sint inimaginabile mintii .Iar cei "atinsi" ,de "lucrari",adeseori,sint oameni care nu-s,nicidecum, departe de Dumnezeu.Si "atinsi" de "lucrarile vrajmasului" erau si inca sint oameni induhovniciti,asteci,postitori si mult-rugatori,bine-placuti Domnului,dupa cum cred ca bine-stii.E plin Patericul de istorioare...Si inca mai vedem si in zilele noastre tot felul de "stiti" despre "caderi" ale unor oameni imbunatatiti.Satan nu doarme niciodata.El isi da de lucru mereu.Si da de lucru si altora.E neobosit,si are instrumente ,pe care si le-a tot adaptat de-a lungul timpului.E in pas cu moda,ca sa zic asa.Acum are la indemina un super-mega-sofisticat instrument:INTERNETUL,si subtilele lui unelte:SITE-urile....si ,cite un NICKNAME(lucreaza sub acoperire)!
Sa avem LUMINA-n suflet!Si iarta-ma,pt interventie!
Antonia
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.06.2012, 00:22:12
steluta2012 steluta2012 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2012
Mesaje: 1
Implicit rugaminte

Buna.

nu stiu daca mesajul meu va ajunge mai departe, dar incerc, m-ai putea ajuta cu mai multe informati despre persoana care te-a ajutat cu turnatul in cositor?..ma lupt de 7 ani cu o boala cronicizata careia nu ii gasesc cauza..astept raspuns..multumes mult.

Citat:
În prealabil postat de alexutz_suk Vezi mesajul
si eu am mers la cineva de mia turnat cositor ...sa incep cu inceputul prin luna martie la metrou mi sa facut rau dintr-o data si am fost la urgente la floreasca singur aveam tensiune 20 cu 14 si puls 180 in repaus ,......tin sa mentionez ca sunt si fost sportiv de performanta...pe langa acea tensiune mare mai aveam si furnicaturi prin tot coprul am umblat la 100 de doctori toti spunandumi k nu am nimic ,,am fost la psihiatru mia dat un tratament ...mia zis ca sunt atacuri de panica nush ce am urmat acel tratament si degeaba tot nu scapam de furnicaturi analize peste analize si doctorii tot imi ziceau k nu am nimic .......am ajuns la o babuta :) care turna cositor am dat de ea din gresala printr-o ruda iar acea babuta nu turna la toata lumea si nici nu cerea bani pentru asa ceva ....in fine am rams masca knd a inceput sa zica toate simptomele pe care le-am avut ......si ink ceva ce sa cam adeverit imi zicea de cutit nu scapi iti e frica de cutit dar nu o sa scapi de el .......nu stiam la ce se refera ...in fine mia turnat cositor de 3 ori si dupa nu am mai avut nimic ......tin sa va mentionez ca nu sunt un om prea credincios .....si sa va zic si faza cu cutitul facea jos la coloana cu degetul de cutit nu scap...si ce sa aflu prin mai k am hernie de disc si tre neaparat operata :) deci ,,,
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.06.2012, 01:10:34
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de steluta2012 Vezi mesajul
Buna.

nu stiu daca mesajul meu va ajunge mai departe, dar incerc, m-ai putea ajuta cu mai multe informati despre persoana care te-a ajutat cu turnatul in cositor?..ma lupt de 7 ani cu o boala cronicizata careia nu ii gasesc cauza..astept raspuns..multumes mult.

Draga Steluta,
Ma indoiesc ca acest topic se va transforma intr-o reclama cu recomandari pt vrajitoare si vrajitorii...
Esti ortodoxa?

Ai incercat in acesti 7 ani sa traiesti in curatetie,sa mergi la Maslu,sa te spovedesti si impartasesti?
Ai incercat ulei sfintit sau pelerinajul pe la moastele sfintilor,ai incercat Acatistul Sf.Nectarie,al Maicii Domnului?Ai incercat sa postesti?

Ce anume ai incercat si nu a dat roade?
Hai sa vedem,poate te mai ajuta si altii cu sfaturi!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.06.2012, 14:41:31
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de steluta2012 Vezi mesajul
Buna.

nu stiu daca mesajul meu va ajunge mai departe, dar incerc, m-ai putea ajuta cu mai multe informati despre persoana care te-a ajutat cu turnatul in cositor?..ma lupt de 7 ani cu o boala cronicizata careia nu ii gasesc cauza..astept raspuns..multumes mult.
Ce anume te face sa crezi ca turnatul in cositor te va ajuta cu ceva?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.06.2012, 18:35:04
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoradoi Vezi mesajul
"Lucrarea demonului nu poate aduce rod decit in omul strain de Dumnezeu",zici tu Costel?Dar...cum ramine atunci cu dreptul Iov? Era el ,Iov,un om strain de Dumnezeu? Nu.
in primul rand, nu confunda ispita cu vrajitoria.
dar daca Iov avea toate armele de lupta impotriva vrajitoriei si a lui satan, ce rost mai avea NT?
sau altfel spus, avea el la indemana spovedania si impartasania?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.06.2012, 19:29:58
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoradoi Vezi mesajul
"Lucrarea demonului nu poate aduce rod decit in omul strain de Dumnezeu",zici tu Costel?Dar...cum ramine atunci cu dreptul Iov? Era el ,Iov,un om strain de Dumnezeu? Nu.Atunci?...
Antonia, demonul nu a putut aduce niciun rod în Iov tocmai pentru comuniunea sa cu Dumnezeu; toate relele i le-a răsturnat pe capul lui, dar el nu s-a înstrăinat de Dumnezeu.
Orice rău mi se întâmplă, dacă eu continui să mă închin Lui, va fi numai în folosul meu, în mântuirea sufletului meu.


Referitor la topicul propriu-zis, cositorul nu are nici un rol anume, deci nu cositorul e baiul(la fel ar putea fi plumbul, dar cu cositor e mai ușor, mai simplu), ci vraja și intenția cu care se face și(la fel de important) necredința celui asupra căruia se face vraja; dacă acela ar fi cu adevărat credincios, asupra lui s-ar revărsa binecuvântarea lui Dumnezeu care l-ar proteja de orice rău.

7. Când căile omului sunt plăcute înaintea Domnului, chiar și pe vrăjmașii lui îi silește la pace. (pls Solomon16,7)

Last edited by Demetrius; 23.06.2012 at 01:08:43.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 03.07.2012, 10:01:00
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Referitor la topicul propriu-zis, cositorul nu are nici un rol anume, deci nu cositorul e baiul(la fel ar putea fi plumbul, dar cu cositor e mai ușor, mai simplu), ci vraja și intenția cu care se face și(la fel de important) necredința celui asupra căruia se face vraja; dacă acela ar fi cu adevărat credincios, asupra lui s-ar revărsa binecuvântarea lui Dumnezeu care l-ar proteja de orice rău.
Cel mai folosit in vraji este mercurul (argintul viu).
Reply With Quote
  #38  
Vechi 03.07.2012, 12:26:43
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Ca sa lamurim,turnatul cositorului este o metoda de prezicere a viitorului sau de ghicit in general,informatiile fiind preluate din formele complicate pe care metalul lichid le face,racindu-se.

Mercurul este intrebuintat doar in descantece,ca purtator de energie al descantecului.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 03.07.2012, 21:05:06
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul

Mercurul este intrebuintat doar in descantece,ca purtator de energie al descantecului.
curiozitatea mea ar fi: oare de unde procura vrajitoarele mercurul?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.07.2012, 00:41:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
curiozitatea mea ar fi: oare de unde procura vrajitoarele mercurul?
din termometru' old fashion:)

Oricum e substanta toxica controlata care cade sub incidenta legii deci daca esti prins cu asa ceva..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este ateul o unealta in mana lui Dumnezeu ? eodor nastasa Generalitati 120 13.04.2010 15:08:53