Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 31.07.2011, 13:10:27
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamna,eu sunt protestant.Nu pot comenta ce fac ortodocsii care trec la protestantism dar,daca este sa ma intrebati pe mine,ei trec la neoprotestantism.Datorita modului cum, eu calvinist, inteleg notiunea de ,,Biserica a lui Hristos" nu este necesar sa treaca cineva la confesiunea mea ci poate sa fie in Hristos stand in confesiunea lui,precum cea ortodoxa.In plus noi calvinistii nu consideram ca doar dintre noi se vor mantui oameni.Va las o opinie a noastra asa cum a fost ea prezentata de Charles Haddon Spurgeon.

Este un lucru mare a-ți începe viața de credință crezând o învățătură bună și solidă. Unii oameni au primit douăzeci de “evanghelii” diferite în cam la fel de mulți ani. Este greu să prezici câte “evanghelii” vor mai primi până când vor ajunge la capătul călătoriei lor. Eu mulțumesc Domnului pentru că El m-a învățat evanghelia mai devreme în viața mea. .O constantă schimbare a crezului este o pierdere sigură. Dacă un pom este desrădăcinat de vreo două, trei ori pe an, nu vei avea nevoie să construiești un pod mare în care să-ți înmagazinezi merele deoarece nu vei avea mare recoltă. Când oamenii își schimbă mereu principiile doctrinale, ei nu sunt înclinați să aducă mult rod pentru slava lui Dumnezeu.

Dacă un drag sfânt de-al lui Dumnezeu a pieri vreodată, la fel de bine să piară toți; dacă unul din cei ce au intrat în legământ s-a pierdut, la fel de bine să se piardă toți deoarece atunci nu mai ar exista nici o promisiune adevărată.Dacă Dumnezeu m-a iubit odată, atunci El mă va iubi pentru totdeauna. Dumnezeu are o minte atotputernică. El a aranjat totul în giganticul Său intelect cu mult înainte de a crea și odată ce El a pus ceva la punct, El nu se mai întoarce ca să altereze ceea ce a făcut. “Aceasta trebuie să fie” spune El, și mâna de fier a destinului notează evenimentul respectiv și ceea ce spune Dumnezeu se face. “Acesta este scopul Meu” și el va sta în picioare deoarece nici pământul nici iadul nu-l poate altera. “Acesta este decretul Meu”, spune Domnul, “duceți-l la îndeplinire, voi, sfinți îngeri, smulgeți-l de pe porțile raiului, voi, dracilor, dacă puteți, dar voi nu puteți altera decretul, va sta în picioare pentru totdeauna”. Dumnezeu nu-și schimbă planurile. De ce ar trebui să și le schimbe? El este Atotputernic și în consecință, poate să facă tot ce dorește. De ce ar trebui să se răzgândească? El este atot-înțelept și în consecință, nu a putut să plănuiască greșit. De ce ar trebui să se răzgândească? El este Dumnezeul veșnic și în consecință, El nu poate muri înainte de a-și atinge scopul. De ce ar trebui să se schimbe El? Voi, atomi neînsemnați de pământ, efemeri, trecători ce sunteți, voi insecte care vă târâți pe această frunză de laur a existenței, voi vă puteți schimba planurile, dar El niciodată, niciodată nu și le va schimba pe ale Sale. Mi-a spus El că planul Său este să mă mântuiască? Atunci eu sunt pentru totdeauna în siguranță.

Nu cred că sunt diferit de vreounul din fratii mei Calviniști în ceea ce cred dar sunt diferit de ei în ceea ce privește lucrurile pe care nu le cred. Nu susțin mai puțin decât ei dar susțin mai mult, cred eu, puțin mai mult din adevărul revelat în Scriptură. Nu există doar acele învățături cardinale ale Scripturii prin care să ne îndreptăm corabia vieții înspre Nord, Sud, Est sau Vest, ci pe măsură ce studiem Cuvântul, începem să învățăm cât ceva despre Nord-Vest și despre Nord-Est și toate celelalte direcții care se cuprind între cele patru puncte cardinale. Sistemul de adevăr revelat în Scripturi nu este doar o linia dreaptă simplă ci două astfel de linii și nici un om nu va reuși să obțină o vedere bună asupra aevangheliei până când nu află cum să privească înspre amândouă liniile simultan. De exemplu, citesc într-o Carte a Bibliei, “Și Duhul și Mireasa zic: Vino! Și cine aude, să zică: Vino! Și celui ce îi este sete, să vină; cine vrea, să ia apa vieții fără plată!”. Totuși, eu sunt învățat în altă parte a Bibliei că “nu atârnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă”.

Văd, într-un loc din Scriptură, providența lui Dumnezeu peste tot ce a creat, și totuși văd de asemenea, și nu mă pot abține să nu văd, că omul trăiește cum dorește și că Dumnezeu a lăsat acțiunile omului, într-o mare măsură, în mâna voinței libere a acestuia. Acum, dacă ar fi să declar că omul a fost așa de liber să acționeze încât nu a existat nici un control al lui Dumnezeu asupra acțiunilor sale, aș fi adus foarte foarte aproape de ateism. Dacă, pe de altă parte, declar că Dumnezeu conduce universul în așa fel încât omul nu este destul de liber pentru ca să fie responsabil, aș fi adus imediat în prăpastia fatalismului.
Faptul că Dumnezeu predestinează și faptul că totuși omul este responsabil, sunt două realități pe care puțini le pot vedea într-un mod clar. Ele sunt considerate drept inconsistente și contradictorii dar nu sunt. Vina este în slaba noastră abilitate de a le înțelege. Două adevăruri adevărate nu pot fi contradictorii. Dacă deci, găsesc că este predat într-o parte a Bibliei că totul este rânduit mai dinainte, și este adevărat, și găsesc de asemenea în altă parte a Bibliei că omul este responsabil pentru toate acțiunile sale, și sțiu că și aceasta este tot adevăr, atunci numai din cauza nebuniei mele îmi imaginez că aceste adevăruri se pot contrazice. Nu cred că ele pot fi puse laolaltă și unite pe vreo nicovală omenească dar cu siguranță că ele vor fi una în veșnicie.

Aceste învățături sunt ca două linii care sunt aproape paralele în așa fel încât mintea umană care le urmărește până se pierd în orizont nu va descoperi niciodată că ele de fapt se întâlnesc, dar ele cu siguranță că se întâlnesc și se vor întâlni undeva în veșnicie, aproape de tronul lui Dumnezeu, de unde izvorăște orice adevăr."
Reply With Quote
  #32  
Vechi 31.07.2011, 13:34:00
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Mi s-a parut usor amuzanta afirmatia initiatorului topicului “ortodocsii trecuti la protestantism probabil vor ajunge in Iad” si ma gandeam ,dar de protestantii nativi nu spune nimic, care e predictia pentru ei? Am impins gluma mult prea departe, imi cer scuze daca v-a deranjat.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 31.07.2011, 13:49:44
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Mi s-a parut usor amuzanta afirmatia initiatorului topicului “ortodocsii care merg la protestantism probabil ajung in Iad” si ma gandeam ,dar de protestantii nativi nu spune nimic, care e predictia pentru ei? Am impins gluma mult prea departe, imi cer scuze daca v-a deranjat.
Va spun,in fata Domnului,canu m-ati deranjat sau suparat cu nimic.Adevarul din sufletulu omului doar pe necredincios il deranjeaza.Dvs ati spus sincer ceea ce credeti,Credinta dvs,cum sa-mi permit sa ma supar cand si eu fac acelasi lucru?Cu privire la topic:eu,spre diferenta de initiatorul lui,am mai mult ,,alb" pe la tample si am colindat mai mult lumea.Am vazut poate mai multe.Dansul probabil ca este sincer in demersul lui,crede in ceea ce spune si daca chiar vrea sa salveze suflete atunci Domnul ii va rasplati dupa cum va fi voia Lui.Un singur lucru mi-as permite sa-i spun,ca de la unul care a vazut mai multe:credinta se traieste si apoi se predica.

Cine mai intai o traieste acela o va predica la lumina si in Lumina,direct si limpede precum apa de izvor.Nu ai nevoie sa te ascuzi in spatele unor adrese anonime de mail,asa iti arunci credinta in sectarianism.Apostolii au predicat direct si puternic,tarirea si rugaciunea ascultata fiindu-le marturii.Daca chiar crezi in ceea ce spui,ia frate Cuvantul Domnului si vino sa-mi aduci Vestea cea Buna,fa ca lumina pe care a pus-o Domnul in tine sa nu se stinga sub obroc.Nu ai nevoie de ocolisuri.Direct si la inima frate,acolo unde vine Hristos.Amenintarile si jignirile nu ma clintesc frate,vino cu platoșa credinței și a dragostei și punând coiful nădejdii de mântuire,adu vestea biruintei lui Hristos asupra mortii .Vino frate la noi asa cum te-a invatat Apostolul Pavel (Efeseni 6:10-18)si spune-ne daca,fiind curatiti prin al Lui Sange si crezand in jertfa Lui, putem sa ne apropiem fara teama de Preasfantul Dumnezeu.Atunci te vom asculta.

Cel de Sus sa-l aiba paza Sa atat pe dansul cat si pe noi toti

Last edited by Scotland The Brave; 31.07.2011 at 13:53:03.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 31.07.2011, 15:28:41
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Bine ca pot trece inapoi la ortodoxie.

Aici e o carte evadarea din iad care trateaza lucurl acela: http://www.scribd.com/doc/16409335/Evadarea-Din-Iad

Daca stiti pe cineva care a trecut la p[rotestantism puteti sa-i trimiteti un email anonim de aici http://www.sendanonymousemail.net/ in care sa-l avertizati cu primul de mesaj din threadul acesta si cu linkul de la cartea aceasta http://www.scribd.com/doc/16409335/Evadarea-Din-Iad . Rugati-l sa faca la fel cu altii.

Abcul vietii eterne: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12927

Minunile ortodoxiei: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12926
Nu stiu de protestantii care s-au nascut asa caci nu au pacatul parasirii Bisericii stabilite de IIsus si trecerea la Biserica invatata de Vasilica dupa 1500. Pai si ce o sa ziceti? Pai protestantismul a renuntat la spovedire care sterge pacatele asa ca Protestantii care fac avort sau aun pacatul iesirii din Biserica sau pacate grele fie se pregatesc probabil de iad fie devin ortodocsi ca sa se spovedeasca.

Uite cat de importanta e spovedirea. Sa zicem ca spovedirea este ca spalatul unei camasi. Te spovedesti la cateva luni e o camasa splata la cateva luni. IN Protestantism nu exista spovedire si este posibil ca acea camasa a sufletului sa nu fie spalata intreaga viata. Cum va arata ea?

Nu a aparut IIsus sa zica renuntati la spovedire. Protestantismul e Biserica infiintata de Vasilica si Vasilica probabil fie ca nu a inteles rolul spovedirii ca nu avea studii teologice fie ca nu avea preoti hirotoniti sa spovedeasca.

Vasilica ce a infiintata Protestantismul a facut greseli grave cum ar fi renuntarea la Sfanta Impartasanie pentru viata vesnica.

Cat de important e un an de viata. Ce te faci cu talentele tale daca nu e viata? IIsus ti-a adus in Biserica lui Biserica Ortodoxa viata vesnica. De ce sa treci la Protestantism care nu are darul acesta?

Nu vreau sa discut mantuirea la protestantii care nu au pacaqte grave precum avortul sau iesirea din Biserica lui IIsus, Biserica Ortodoxa.

Daca ortodoxia iti da si intrare in rai si viata vesnica de ce sa ramai fara viata vesnica?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 31.07.2011, 15:29:34
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Inseamna ca toti protestantii vor ajunge in iad. Pentru ca daca ajung astia care trec la ei si cei botezati de mici nu, ar fi o nedreptate. Ori Dumnezeu nu e nedrept, nu?
Oricum, poate-i forteaza sa se mantuiasca.
Foarte SUBTIL!!!Ma intreb,citi isi dau seama de subtilitatile cuvintelor tale?Zi,omule ,pe fata,concret,ca sa inteleaga cel care a pus problema(intrebarea).Hristos a vorbit pe fata,limpede.Si Ioan Gura de Aur,in omiliile sale,de asemeni...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 31.07.2011, 16:55:52
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Post

,,,,,,,,,,,,,,,edit

Last edited by penticostalul; 31.07.2011 at 16:59:33.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 31.07.2011, 19:45:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Biserica Ortodoxa crede ca mantuirea se poate obtine doar in Biserica Ortodoxa.
Mai considera ca nu exista har lucrator in afara ei si deci nici Sfinte Taine: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12560
Doar prin har ne putem mantui, aceasta e prima conditie, nu prin fapte sau doar credinta. Sun necesare toate cele trei: har, fapte si credinta.
Mai amanuntit in catehismul ortodox: http://www.credo.ro/catehism.php
Acesta e varinata scurta a catehismului, varianta mai detaliata se gaseste si pe site-ul Patriarhiei.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 01.08.2011, 14:13:35
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa crede ca mantuirea se poate obtine doar in Biserica Ortodoxa.
Mai considera ca nu exista har lucrator in afara ei si deci nici Sfinte Taine: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12560
Doar prin har ne putem mantui, aceasta e prima conditie, nu prin fapte sau doar credinta. Sun necesare toate cele trei: har, fapte si credinta.
Mai amanuntit in catehismul ortodox: http://www.credo.ro/catehism.php
Acesta e varinata scurta a catehismului, varianta mai detaliata se gaseste si pe site-ul Patriarhiei.
Domnule Catalin, incepti prin a-mi fi simpatic. (E un fel de a spune. Si stiti de ce? Pentru ca si eu, da, eu, cum probabil ma considerati dvs. si alti hardlineri de pe forum: "de doua eretic: papistas fanatic si ecumenist fanatic", eram ca si dvs acum ceva ani). :D Hai sa va dau o stire, care pentru deopotriva antiecumenistii din BOR, ca si pentru traditionalistii neoschismatici aka stilisti, e destul de trista ca implicatii...sau, nu "trista", mai degraba "naruitoare": Patriarhul Kyrillos Lukaris a fost canonizat, adica pe bune, are sfinte moaste, SI A FOST SIMPATIZANT EXPLICIT AL PROTESTANTISMULUI AUTENTTIC DE FACTURA CALVINA, chiar daca acea Confessio fidei ce i-a fost atribuita a fost aproape sigur compilata de unii din mitropolitii din cercul sau interior, probabil cu sprijinul lui Antoine Leger, un mare teolog reformat din Biserica Waldenziana, aflator la Istanbul in acea vreme. Nasol, nu? In acelasi secol, un Papa ecumenist si un Patriarh ecumenist ajung SFINTI in sinaxarele catolic, respectiv ortodox. Nt nt nt...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.08.2011, 15:54:30
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Dupa cum ma pricep eu la oameni, daca Scott va ajunge in Iad, ne vom putea continua si acolo discutiile de pe forum.
Pentru ca doar 2-3 useri vor absenta.

Sunt si avantaje: nu va mai fi nevoie sa scriem.
Ne vom putea striga frustrarile confesionale dintr-un cazan spre alt cazan...
Eu impreuna cu altii de pe forum avem loc asigurat in a Saptea Talpa a Iadului, langa cazanele cu evolutionisti si iehovisti. Sa ne vizitati cand o sa aveti timp.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 01.08.2011, 16:10:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Patriarhul Kyrillos Lukaris a fost canonizat, adica pe bune, are sfinte moaste, SI A FOST SIMPATIZANT EXPLICIT AL PROTESTANTISMULUI AUTENTTIC DE FACTURA CALVINA, chiar daca acea Confessio fidei ce i-a fost atribuita a fost aproape sigur compilata de unii din mitropolitii din cercul sau interior, probabil cu sprijinul lui Antoine Leger, un mare teolog reformat din Biserica Waldenziana, aflator la Istanbul in acea vreme. Nasol, nu? In acelasi secol, un Papa ecumenist si un Patriarh ecumenist ajung SFINTI in sinaxarele catolic, respectiv ortodox. Nt nt nt...
Patriarhul a fost canonizat acum doi ani de Patriarhia Alexandriei. Nu scrie ca ar avea sfinte moaste. Marturisirea sa de factura calvina a fost condamnata la sinodul de la Iersualim din 1672, in mod sigur nu pentru acea marturisire a fost canonizat. Unii spun ca de fapt nu ii apartine, oricum a fost omorat de turci, deci e posibil sa fi fost martir. Au fost si pagani care au devenit crestini cu putin timp inainte sa fie omorati, avand si sfinte moaste. Ar fi aparut o problema daca era canonizat pentru invataturile de orientare calvina, in rest nu prea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blog protestantism-ortodoxie Ioana-Andreea Secte si culte 1 18.09.2012 14:06:04
Cum pot ajunge la Manastirea Petru Voda? Anca20 Generalitati 13 13.09.2012 20:34:29
Ce popor vom ajunge ? alinnasser2010 Generalitati 335 19.07.2011 12:12:46