Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 13.05.2010, 12:27:13
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Mai, da e limpede ca lumina zilei, tocmai ca sunt multi credinciosi, fartatii tai sa caznesc din greu, prin metodele "clasice", tipice "iluminatilor mintosi", sa demonstreze "inutilitatea" credintei, si, mai ales faptu', ca credinta nu tine de foame...(zic dumnealor)
Si, reusesc? :)
Reply With Quote
  #162  
Vechi 13.05.2010, 12:35:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Si, se pare, afecteaza cel mai mult tarile ortodoxe. Probabil pentru ca aici exista cel mai mare numar de credinciosi care s-ar putea ruga cu un oarecare succes pentru remedierea situatiei.

Hristos S-a inaltat, Topcat! Te-am prins chiar acum, la zi de sarbatoare! Parca a anticipat azi parintele intrebarea ta si iata ce ne-a spus la predica:
se duce crestinul la biserica. Si il intreaba vecinul: "Un'te duci, ma?" "la biserica ma duc." "Si ce faci acolo? Nu ma vezi pe mine ca nu ma duc la biserica, ca am masina si casa si imi merge bine! Tu ce ai realizat tot ducandu-te la biserica si rugandu-te? Ai saracit si mai tare!" Si crestinul se gandeste el ca vecinul cam are dreptate. Ei, dar ia sa il duca pe vecin de mana la biserica, la cimitir, acolo unde ne le place oamenilor sa mearga, sa ii arate ca dupa un timp, toti ajungem acolo, in tarana, si al bogat, si al sarac, si al cartitor, si al smerit. Si cand o sa te intrebe Dumnezeu la judecata ce ai facut cu viata pe care ti-a dat-o, ce o sa ii zici? Ca ai avut grija sa iti umplu buzunarele si burta, ca nu ai mers la biserica si ai stat acasa si ai dormit? Problema noastra este suntem crestini numai cu numele. Zicem ca suntem crestini, dar o cruce nu facem cand ne asezam la masa, cand ne ridicam de la masa, cand mergem sa ne culcam, cand ne sculam! Mai rau ca paganii, care macar nu stiu de Dumnezeu. Dar noi nu vom avea nicio scuza la judecata ca nu L-am cunoscut. Asa ca, daca pana acum nu am facut ce trebuie, de ACUM, din acest moment, sa facem, fara amanare!

Asta a zis parintele, nu e nimic de la mine. Sper sa le foloseasca celor carora le-a mai slabit credinta.

Topcat, sper ca ti-am raspuns indirect la nelamurire. Noi suntem ortodocsi doar cu numele si de aia patimim atat, mult mai rau decat cei care nu Il cunosc pe Hristos. Ei nu Il cunosc, dar noi Il cunoastem si nu facem voia Lui. Si apoi, tot parintele spunea, ce ne tot plangem ca sunt vremuri grele? cand era razboi si seceta si catastrofe naturale, alea ce vremuri mai erau?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 13.05.2010, 12:41:08
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai eu de mai demult am spus (anticipind parca spusele parintelui ) ca daca as crede in Dzeu nu m-ar mai interesa cit de grea e viata asta, cind ma asteapta o eternitate orgasmica.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 13.05.2010, 12:43:43
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Pai eu de mai demult am spus (anticipind parca spusele parintelui ) ca daca as crede in Dzeu nu m-ar mai interesa cit de grea e viata asta, cind ma asteapta o eternitate orgasmica.
Si bine ziceai, asa ar trebui sa fim si noi.
Daca suntem altfel e din cauza ca nu avem destula credinta :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #165  
Vechi 13.05.2010, 12:46:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Pai eu de mai demult am spus (anticipind parca spusele parintelui ) ca daca as crede in Dzeu nu m-ar mai interesa cit de grea e viata asta, cind ma asteapta o eternitate orgasmica.
Vezi? De aia ne chinuim noi atat, pentru ca nu suntem in stare sa punem in aplicare rationamentul tau. Problema sta numai in noi, nu in exterior. De aia ne rad ateii si altii, si au si de ce. Suntem ortodocsi numai cu numele. Dar mai e speranta si noi, poate ne-om destepta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 13.05.2010, 14:32:19
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation Nu se poate spune ca...(o parere personala)

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Si cand te gandesti cate icoane si biserici sunt in Grecia...ca sa nu mai vorbim de Muntele Athos.
este vorba de tari ortodoxe in principal.Cele mai îndatorate cinci state din UE, respectiv Portugalia, Italia, Irlanda, Grecia și Spania, au de plătit 2.850 de miliarde USD în următorii 3 ani pentru a acoperi împrumuturile și obligațiunile contractate. Agenția de evaluare financiară Moody's a apreciat că problemele fiscale ale Europei amenință sistemele bancare din state precum Portugalia, Spania, Italia, Irlanda și Marea Britanie, în condițiile în care riscurile de contaminare cresc.Am citat 2 surse de pe Economic-Mediafax si Bloomberg.Iar efectele vor fi mult mai ample>vedeti mai jos
http://www.bloomberg.com/apps/news?p...d=aWx2RrHBu90A
Bye
Reply With Quote
  #167  
Vechi 13.05.2010, 16:48:38
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
este vorba de tari ortodoxe in principal.Cele mai îndatorate cinci state din UE, respectiv Portugalia, Italia, Irlanda, Grecia și Spania, au de plătit 2.850 de miliarde USD în următorii 3 ani pentru a acoperi împrumuturile și obligațiunile contractate. Agenția de evaluare financiară Moody's a apreciat că problemele fiscale ale Europei amenință sistemele bancare din state precum Portugalia, Spania, Italia, Irlanda și Marea Britanie, în condițiile în care riscurile de contaminare cresc.Am citat 2 surse de pe Economic-Mediafax si Bloomberg.Iar efectele vor fi mult mai ample>vedeti mai jos
http://www.bloomberg.com/apps/news?p...d=aWx2RrHBu90A
Bye

Din tarile enumerate de tine, doar Grecia este tara ortodoxa in principal. Rstul sunt majoritar catolice
Reply With Quote
  #168  
Vechi 13.05.2010, 17:12:38
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Smile

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Tu sti cat este impozitul pe venit in Grecia?
Despre care vorbesti, cel pe hirtie :))) ...sau cel real care-i 0!!! :)))
Reply With Quote
  #169  
Vechi 13.05.2010, 17:13:41
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pai am pus

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Din tarile enumerate de tine, doar Grecia este tara ortodoxa in principal. Rstul sunt majoritar catolice
la postul citat de tine un semn de exclamare tocmai in acest sens.Criza financiara nu tine cont de religia tarilor afectate.Faptul ca o tara eminamente ortodoxa (Hellas) este pe prima pagina este nerelevant>grupul de tari ,,PIIGS" sunt la fel de afundate in criza ca si baietii lui Ahile.In plus planul de ,,salvare"(as numi asta mai mult>planul de resuscitare) al Greciei a fost pus la punct de Franta si Germania(cel mai mare contributor al UE).Daca am cauta o logica dpdv al religiei tarilor respective>ar exista o logica mai putin obisnuita.Daca cineva isi imagineaza ca in segmentul financiar de conducere al UE deciziile se iau pe sistemul,,sa crape catolicu/ortodoxul/protestantul">se inseala.Logica este una determinata de criterii financiare si economice.Daca s-ar fi gandit pe sistem ,,ortodox/catolic/protestant" Franta si Germania ar fi avut putine motive sa ajute Grecia.As mai mentiona ceva ca sa subliniez faptul ca nu exista criteriu religios dpdv financiar>in Europa nu traiesc doar crestini.Mai sunt si alte religii si oamenii aceia platesc si ei taxe.Asa ca suntem toti ,,egali" din acest punct de vedere>criza ne afecteaza pe toti,poate nu in mod egal,dar cu siguranta nu ne intreaba ce religie avem fiecare.
Sper ca explicatia mea simplista a fost de folos.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 13.05.2010, 18:55:20
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Despre care vorbesti, cel pe hirtie :))) ...sau cel real care-i 0!!! :)))
Sti sau nu sti? Pe hartie, pe ce vrei tu. Cat este?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pensiile functionarilor UE 9000 EURO I.Calin Generalitati 3 05.01.2011 07:11:10
asa o aratam noi dupa ce vor taia salariile annajanette Generalitati 39 30.06.2010 03:35:43