Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 22.12.2007, 04:31:02
silviuberlusconii silviuberlusconii is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2007
Mesaje: 17
Implicit

am hotarat sa rediscut situatia cu ea ,marea majoritate a celor care scriu vad problema din exterior doar din punct de vedere religios care cei drept se cam bat cap in cap . Am reusit aproape sa stric o relatie catre mergea chiar foarte bine in care exista respect ,dragoste destul de multe lucruri in comun ;am facut un bilant al relatiilor mele si am tras linie , este singura relatie si persoana care se apropie cel mai mult de ceea ce i mi doresc eu . Ultimile zile au fost cumplite pentru mine cat si pentru ea ,ramane sa mai dicutam deci nu sa rupt definitiv totul intre noi si sper intr o rezolvare cat mai rezonabila pentru ambele parti .DUMNEZEU SA MI AJUTE SI SA MI CALAUZEASCA INIMA SI PASII CUM VA CREDE EL . Voi mai revenii cu noi stirii,promit.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 23.12.2007, 20:23:33
roxanica roxanica is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 49
Implicit

normal ca tu stii cel mai bine ce ai de facut. colegii nostri nu au facut decat (cum de fapt au spus si ei)sa iti spuna parerea lor , fie din experietele trecute sau pur si simplu din ceea ce cred ei ca ar face in situatia ta. este adevarat ca este foarte usor sa dai 25 de lovituri la fundul altuia. dar sa nu minimalizam si faptul ca 90% dupa parerea mea au avut dreptate. ei gandesc la rece si pot fi mai obiectivi decat tine. oricum este o situatie destul de dificila si necesita o parere avenita de la un preot duhovnic. nu face nici o miscare fara sa discuti cu el. nici eu nu pot sa te incurajez sa mergi pe calea asta pentru ca eu nu asi fi pregatita sa port asa o cruce. acum , datorita faptului ca tu o iubesti spui ca esti dispus sa treci peste toate. dar cu timpul nu se stie daca nu cumva ajungi la concluzia ca nu ai ales corect. exact cum au spus si cei dinaintea mea mai bine suferi acum si gata.sau daca tu ai analizat problema si crezi ca poti sa duci o astfel de cruce, este foarte bine. oricum cred ca iubita ta nu se va dezice de religia ei si cred ca tu vei fi cel care pana la urma va ceda. nu pot decat sa iti doresc ca dumnezeu sa iti lumineze mintea sa faci alegerea corecta.repet si eu ca si colegii mei care au scris ,MERGI LA DUHOVNIC.spuneai parca ca mergi marti . ai fost? ce ti-a spus? sa ne tii si pe noi la curent cu deciziile tale si sa nu contenesti a te ghida dupa indemnul Evangheliei: ,,Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si dreptatea Lui si toate celelalte se vor adauga voua’’.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 23.12.2007, 21:05:13
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Silviu,am cunoscut o familie sot,sotie in care el era ortodox si ea adventista.Traiau in camere diferite.El primea preotul si se spovedea si ea tinea legatura cu adventistii.Ceea ce-i unea era un oarecare ajutor pe care si-l dadeau reciproc.Fiind oameni varstnici el s-a imbolnavit si a murit.Ea nu s-a implicat cu nimic la inmormantare.Au organizat cele necesare rudele lui.Ea,sotia lui,a motivat ca daca se trecea la adventisti se implica,altfel nu.Ceea ce deducem este ca ea a dorit tot timpul convertirea lui la adventisti.Merita sa te mai gandesti in ce vrei sa te implici.Craciun fericit!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 24.12.2007, 11:41:59
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Dar ce te faci atunci cand iubesti ffff mult pe cel de langa tine? Sa-i dea Dumnezeu putere lui Silviu sa ia decizia corecta pt mantuirea lui, ca de fapt asta e problema. Ar fi trist ca dintro dragoste curata sa te trezesti peste cativa ani ca nu mai poti trai cu pers pe care o iubeai si asta din cauza diferentei de religie.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 30.12.2007, 09:13:25
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Silviu sunteti bine?:)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 30.12.2007, 11:36:08
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

In legatura cu problema lui Silviu: nu va fi usor sa o aduci si pe ea la credinta ortodoxa si asta ca practicanta la fel cum va trebui si tu sa fii acum mai cu interes; dar cred ca experienta asta iti este si utila pentru ca te-a facut sa deschizi ochii, chiar daca dupa prea mult timp, asupra importantei pe care trebuie sa o dai religiei crestin-ortodoxe in viata ta. Dar problema nu e "rezolvata" numai daca ea va trece la ortodoxie sau va veti casatori la un preot chiar fara sa se boteze apoi va veti continua vietuirea impreuna pentru simplul fapt ca "va intelegeti"; parintii mei s-au casatorit la un preot ortodox, deci au facut cununia, dar tatal meu era adventist si nu e botezat nici pana in ziua de azi (desi a renuntat la a practica religia lui), si asta pentru ca mama nefiind o persoana religioasa nu s-a preocupat de importanta religiei in viata noastra ca familie crestin-ortodoxa iar acum e foarte greu in primul rand pentru noi care suntem copiii lor (eu am 18 ani si mai am 2 surori mai mici) sa ne apropiem de biserica pentru ca ne lovim de neintelegerea si chiar descurajarea parintilor de a avea o viata religioasa crestin-ortodoxa si asta din nenumarate prejudecati si argumente departe de adevar. Sper ca iti dai seama ca e necesar sa incepi sa-ti construiesti o credinta sanatoasa si sa duci o viata cat mai apropiata de Biserica iar asta nu trebuie sa fie inteles in sensul de fanatism pentru ca e cel mai firesc lucru din lume sa te apropii de Dumnezeu si sa-L primesti pe Domnul nostru Iisus Hristos in viata ta, fiindca e Singurul care te poate ajuta sa treci prin toate si poate chiar sa o aduci si pe prietena ta la drepta credinta. Maicuta Domnului sa-ti fie mereu ocrotitoare si sa te ajute in tot ce vei hotari cu credinta in Domnul!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 12.01.2008, 04:29:09
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silviuberlusconii
Am o relatie de 1 an de zile cu o fata ,problema e ca ea e adventista , ma inteleg foarte bine cu ea ca si persoana . Nu am avut probleme in ceea ce priveste religia fiecare a mers cu religia lui dar incep sa mi pun probleme intrucat se pune problema casatoriei si sincer nu stiu ce sa fac , singurul lucru care ne deosebeste este religia in rest ne intelegem foarte bine bine pot spune ca este femeia pe care mi am dorit o . Din ce stiu ea nu este botezata e practicanta din ce am discutat cu ea refuza sa treaca la religia mea / ortodoxa / desi nu sunt om foarte religios ,,cred,, , i mi pun problema daca m as casatori la ce discutii vor fii
;ea nu face nimik sambata , nici macar nu gateste mancare cu porc nu musai ca as fi mare consumator , SUNT DISPERAT SI NU STIU CE SA FAC .
Silviu esti okay?
Ai promis ca ne tii la curent :)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 12.01.2008, 04:45:05
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Stiti ce ma inteb eu? Ce faceati daca va nastea-ti intr-o familie de alta credinta asa cum s-a nascut si domnisoara cu care ar trebui sa se casatoreasca Berlusconii?
Poi daca eram adventista imi cautam un adventist, simplu nu?
Reply With Quote
  #59  
Vechi 12.01.2008, 10:03:55
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silviuberlusconii
Am o relatie de 1 an de zile cu o fata ,problema e ca ea e adventista , ma inteleg foarte bine cu ea ca si persoana . Nu am avut probleme in ceea ce priveste religia fiecare a mers cu religia lui dar incep sa mi pun probleme intrucat se pune problema casatoriei si sincer nu stiu ce sa fac , singurul lucru care ne deosebeste este religia in rest ne intelegem foarte bine bine pot spune ca este femeia pe care mi am dorit o . Din ce stiu ea nu este botezata e practicanta din ce am discutat cu ea refuza sa treaca la religia mea / ortodoxa / desi nu sunt om foarte religios ,,cred,, , i mi pun problema daca m as casatori la ce discutii vor fii
;ea nu face nimik sambata , nici macar nu gateste mancare cu porc nu musai ca as fi mare consumator , SUNT DISPERAT SI NU STIU CE SA FAC .
Parearea mea: daca este posibila oficierea casatoriei in aceste conditii, in biserica ortodoxa (ea ramanand la religia ei), faceti-o. Dar nu stiu, s-ar putea sa nu se poata.
Daca incearca sa-ti impuna religia ei, renunta. Nu numai din motive reilgioase, ci si pentru ca ar fi doar un prim pas intr-un sir de impuneri si nu un bun inceput pentru o familie.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 12.01.2008, 10:05:14
jeny11 jeny11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
Citat:
În prealabil postat de veilur
Stiti ce ma inteb eu? Ce faceati daca va nastea-ti intr-o familie de alta credinta asa cum s-a nascut si domnisoara cu care ar trebui sa se casatoreasca Berlusconii?
Poi daca eram adventista imi cautam un adventist, simplu nu?
Da cred ca veilur a pus punctul pe i caci din cate cunosc eu acest cult ei sunt foarte agresivi in cea ce priveste alte religi,ma gandesc la ce simpte biata fata in sufletul ei are de ales intre familie si iubit! dar poate gresesc caci sincer nu stiu cat de adanca este credinta in dogmele adventiste si ii rog pe cei care nu inteleg cu adevarat diferentele intre un adventist si celelante culturi sa se abtina caci cand un om prefera sa faca puscarie decat sa puna mana pe arma(sa faca armata}cand respectarea legilor tari in care traiesti nu este posibila din motive religioase cand pana si sa fii prieten sau sa discuti cu un om de alta religie iti este interzis{lucru trait de mine in realitate]NU IMI POT IMAGINA CUM SE VA SFARSI ACEASTA POVESTE.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
probleme cu parintii blackmetal_15 Generalitati 14 18.09.2013 12:13:52
Probleme la varsta mea TheKing Intamplari adevarate 49 03.07.2008 09:16:15
probleme conjugale radup Nunta 10 21.03.2008 23:17:20