Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 17.01.2008, 10:32:24
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
Citat:
În prealabil postat de silviuberlusconii
Momentan nu e alba nici neagra , acum avem de depasit alte probleme e posibil sa ma casatoresc ,nu e sigur si sa nu fac cununia religioasa . Nu mi a impus sa trec la religia ei sub nici o forma ,sa vedem ce o sa mai fac momentan sunt in ,, aer,, ...
Silviu :)tu ai cerut ajutorul nostru si vad ca vrei sa faci tot cum iti dicteaza constinta. Atunci nu stiu la ce bun iti dam atitea sfaturi.
Ce casatorie ai vazut tu fara cununia in fata altarului la care vine si Hristos?
Atunci o sa stati concobinaj in pacat adica.
Dumnezeu sa iti ajute.
Cred ca este suficient sa ne spunem opinia. Nu cred ca ideile noastre sunt solutia perfect si noi avem dreptate. Este foarte usor sa vorbesti atunci cand NU SIMTI NIMIC. Insa omul asta iubeste si se pare ca este iubit. Si nu este foarte usor sa renunti la dragoste. Uneori dragostea adevarata o intalnesti doar odata in viata, iar noi practic cu totii ii cerem sa renunte la dragoste. Silviu, ca noi toti este o persoana cu SENTIMENTE. Nu uitati asta. Sau sentimentele nu mai conteaza?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 18.01.2008, 14:29:55
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silviuberlusconii
Am o relatie de 1 an de zile cu o fata ,problema e ca ea e adventista , ma inteleg foarte bine cu ea ca si persoana . Nu am avut probleme in ceea ce priveste religia fiecare a mers cu religia lui dar incep sa mi pun probleme intrucat se pune problema casatoriei si sincer nu stiu ce sa fac , singurul lucru care ne deosebeste este religia in rest ne intelegem foarte bine bine pot spune ca este femeia pe care mi am dorit o . Din ce stiu ea nu este botezata e practicanta din ce am discutat cu ea refuza sa treaca la religia mea / ortodoxa / desi nu sunt om foarte religios ,,cred,, , i mi pun problema daca m as casatori la ce discutii vor fii
;ea nu face nimik sambata , nici macar nu gateste mancare cu porc nu musai ca as fi mare consumator , SUNT DISPERAT SI NU STIU CE SA FAC .
Mai exista un aspect ce nu trebuie neglijat defel. Daca silviule, ti se va impli dorinta si prietena ta va trece la ortodoxie.:) Te-ai gandit vreodata ca vei fi responsabil pentru drumul ei de acum incolo? Domnul a adus-o asa cum ai voit, dar ce vei face tu in continuare cu aceasta? Responsabilitatea ta va fi mai are, pentru ca El a adus-o pe cale pentru tine si oarecum ti-a incredintat viata ei.;) Ca de o lasa-i asa, in legea ei, nu se stie ce randuia Domnul cu ea.;) Cerem, cerem, dar nu ne intrebam cum vom fi intrebati la judecata de cerintele acestea?:|
Reply With Quote
  #73  
Vechi 18.01.2008, 23:21:13
silviuberlusconii silviuberlusconii is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2007
Mesaje: 17
Implicit

asa e , una e sa privesti din exterior alta e sa fii implicat , nu mi am inchipuit ca voi trece vreo data prin asemenea dileme /IN ULTIMUL TIMP AM MEDITAT MULT LA VIATA MEA , CREDINTA SI DUMNEZEU.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 21.01.2008, 11:10:56
roxanica roxanica is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 49
Implicit

draga silviu , asi dori sa te intreb si daca poti sa imi spui care este acum pozitia prietenei tale fata de relatia voastra. cum vede ea relatia si eventuala casatorie? stiu ca este usor sa privesti de afara si asa cum am mai scris este foarte usor 25 de lovituri la fundul altuia dar sa stii ca mai usor gandesti limpede cand esti in afara problemei si fara stres.tot ceea ce s-a spus este adevarul gol golut si nu trebuie ignorat pentru ca sunt posibile situatii ce trebuie neaparat luate in calcul. noi nu o cunoastem pe prietena ta si nu avem nimic personal cu ea sau cu religia ei. tu ne-ai cerut sfatul si ne straduim fiecare sa intoarcem situatia pe toate partile ca sa incerci tu sa iti faci o idee despre ceea ce ar putea sa iti rezerve viitorul alaturi de persoana iubita. dumnezeu sa te lumineze si sa faci alegerea potrivita si te rog tine-ne la curent si pe noi cu ceea ce faci( daca vrei desigur).

Cauta mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui, și toate celelalte lucruri ti se vor adauaga tie. Nu te îngrijora dar de ziua de mâine; căci ziua de mâine se va îngrijora de ea însăși. Ajunge zilei necazul ei“ - dar trebuie sa luam in calcul ca ceea ce facem astazi are repercursiuni si in viitor motiv pentru care trebuie foarte bine cantarit tot ceea ce dorim sa facem.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 20.12.2008, 15:13:40
Liana-Dorothea Liana-Dorothea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2007
Mesaje: 9
Unhappy Comentariu cu intarziere

Regret ca te-a ingretosat ,,slugarnicia" acelui preot, incat te-ai simtit datoare sa o postezi pe un forum crestin. Din pacate, ,,sfintisorii " de noi, mirenii banali ca mine si ca tine, nu ne prea framanta preocuparea de a ne ingretosa de patimile noastre ascunse, precum mandria si parerea prea buna despre propriile noastre persoane ! Cum ar putea fi unii preoti , decat asa cum suntem si noi in mijlocul carora au crescut ? ! Facultatea de teologie nu e fabrica de sfinti , asa ca suntem datori sa ne cautam preoti pe care sa-i respectam si ascultam pentru credinta lor vie si vietuirea pe masura. Pentru cei ca acesta care v-a dezamagit, va rugati lui Dumnezeu sa-l lumineze ?
Reply With Quote
  #76  
Vechi 20.12.2008, 15:41:55
Liana-Dorothea Liana-Dorothea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2007
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet Vezi mesajul
m-a amuzat copios mesajul tau; asta dovedeste multe despre studenii la teologie, viitori preoti.(nu m-a surprins cu nimic totusi). Apropo de preoti, a venit acum 2 seri preotul si dupa ce si-a primit suta de mii(ca altfel nu mai vine si a doua oara) ne-a urat slugarnic tot ce putea sa ureze(de unde venise sobru si tacut) incat m-a ingretosat
Mesajul anterior era o replica tardiva, la acest mesaj al lui Erzbet.
Sa-i lasam judecatii lui Dumnezeu pe acestia care fac ceea ce ai povestit.
Silviu, a trecut peste un an. Mai ai problema dezbatuta aici ?
Am 26 ani de casatorie , ( ortodox- ortodoxa) si as putea spune cate ceva , poate util, celor ce vor sa afle din greselile si izbanzile altora.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 20.12.2008, 20:40:55
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liana-Dorothea Vezi mesajul
Am 26 ani de casatorie , ( ortodox- ortodoxa) si as putea spune cate ceva , poate util, celor ce vor sa afle din greselile si izbanzile altora.
Foarte frumos, Liana... da sigur ca este util sa invatam din experienta altora, multumim.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 25.12.2008, 18:37:54
adys adys is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.12.2008
Mesaje: 1
Implicit

da, sunt si eu curios ce a facut Berlusconi pana la urma. A invins dragostea sau religia?
Reply With Quote
  #79  
Vechi 25.12.2008, 20:39:34
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Probabil o sa-mi atrag oprobiul forumistilor pentru ce urmeaza, insa nu pot sa stau pasiv si sa vad cum viata unui om este distrusa, cu concursul lor.

Draga silviuberlusconii, nu rata aceasta sansa unica de a fi impreuna cu femeia iubita doar pentru ca unii pe forum iti spun sa nu faci asta. Cine a spus ca "daca te iubeste se converteste la ortodoxie" este un ipocrit fara margini! Fata la care tii ar putea sa iti spuna acelasi lucru, insa nu o face, pentru ca te iubeste mai presus de religia pe care o ai, si tu ar trebui sa faci la fel!

Cine sunteti voi, fatarnicilor, de va pretindeti atat de curati la suflet incat sa-i spuneti altuia cum sa nu-si traiasca viata? Ce drept aveti? Nu va vine sa intrati in pamant de rusine? Cum va suportati soriciul gros de pe obraz?

Adu-ti aminte, silviuberlusconii, ca prejudiciul casatoriilor mixte a existat la crestini si in privinta casatoriilor interrasiale, nu cu mult timp in urma! Astazi inca se mai vad cicatricile pe care acestei prejudecati le-a lasat pe obrazul omenirii, inca exista parinti care nu si-ar lasa fetele sa se casatoreasca cu un negru, de exemplu, chiar daca acesta s-ar converti la ortodoxism.

Viata ta nu este proprietatea altora, sa-ti spuna cu ipocrizie cum sa ti-o traiesti! Nu fii las! Nu lua fara sa te gandesti o decizie pe care poate ai s-o regreti amarnic mai tarziu! Nu te adaposti la umbra dogmei, pentru ca s-ar putea sa nu-ti mai fie de ajuns cand o sa plangi c-ai fost un prost!

Solutia nu este nici alba, nici neagra. Nimeni din voi doi nu trebuie sa lase mai mult de la el pentru celalalt in aceasta privinta, daca va iubiti veti ajunge la un compromis, cumva, asa cum ati facut pana acum in alte privinte. Veti face in asa fel incat sa fiti impreuna, daca va doriti asta cu adevarat.

Daca va casatoriti legal si omiteti casatoria religioasa ce-o sa se intample? O sa va blesteme Dumnezeu si o sa aveti o casnicie proasta? Ce Dumnezeu crud si cu probleme psihice judeca in termeni atat de simplisti deciziile fundamentale din viata oamenilor, se joaca cu destinele lor ca si cum ar fi din hartie? O sa ajungi in Iad? Eu in locul tau m-as insura cu ea, chiar si cu riscul asta, pentru a sfida personal un astfel de Dumnezeu, pentru a avea ocazia sa-i zic in fata ca poate suntem noi creatia lui si poate ca dispune el cum vrea de noi, insa nu trebuie sa fim si noi de acord cu luciditatea judecatii sale. O dictatura oricat de stricta si sangeroasa are rezistenta ei. O fi atotputernic, dar just nu.

Acum faceti-ma albie de porci, spuneti despre mine ce vreti, nu ma intereseaza. La altele ma abtin, insa aici n-am putut. Daca sunt banat de pe forum o sa ii transmit personal pe messenger acest mesaj lui silviuberlusconii, sa ma asigur ca ajunge la el.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 25.12.2008, 21:04:44
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In retrospectiva imi pare rau ca v-am jignit si va cer iertare pentru asta. Nu-mi sta in fire si este pentru prima oara cand imi ies din pepeni aici pe forum.

Postez de ceva vreme si intr-un fel am facut gresala sa uit ca eu si voi avem credinte atat de diferite despre viata. Acum a iesit la iveala din nou contrastul dintre noi, in mod mai mult decat evident, si asta m-a facut sa pierd controlul.

Inca o data, imi pare rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
probleme cu parintii blackmetal_15 Generalitati 14 18.09.2013 12:13:52
Probleme la varsta mea TheKing Intamplari adevarate 49 03.07.2008 09:16:15
probleme conjugale radup Nunta 10 21.03.2008 23:17:20