Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.06.2009, 07:35:15
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Este, deci, un atac al satanei asupra celui care indrazneste sa il provoace direct, nu o pedeapsa divina asupra celui care din orgoliu sau naivitate se considera mai presus spiritual decat este?
Nu este vorba de pedeapsa divina pentru orgoliu,ci ca nu orice muritor se poate lua la tranta cu necuratii,ci trebuie sa aiba o anumita pregatire spirituala inainte.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.06.2009, 08:18:50
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

"Dar Mihail Arhanghelul, când se împotrivea diavolului, certându-se cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznit să aducă judecată de hulă, ci a zis: "Să te certe pe tine Domnul!" (Iuda 1,9)

Nici macar ingerii, care sunt deplin spirituali, nu indraznesc sa se lupte personal cu diavolul sau sa'l huleasca. Cu atat mai mult oamenii, care se afla inca in trup. [COLOR=darkred]Numai unirea cu Hristos si lupta Acestuia in noi, cu diavolul, poate sa ne intareasca. Nu noi luptam cu diavolul, ci Hristos, salasluit in noi prin harul Sfintelor Taine.[/COLOR]

Nu cunosc inceputurile istorice ale acestor rugaciuni.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.06.2009, 11:34:11
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

L-am avertizat dar vrea sa le citeasca oricum.
Nu stiam ca pana si arhanghelul Mihail se teme de diavol, nu el l-a aruncat pe Lucifer din rai?E groaznic daca nici macar ei nu ne pot apara.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.06.2009, 12:25:46
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Nu stiam ca pana si arhanghelul Mihail se teme de diavol, nu el l-a aruncat pe Lucifer din rai? E groaznic daca nici macar ei nu ne pot apara.
Nu se teme de el, ci nu indrazneste sa creada ca poate lupta cu el in afara lui Hristos. Doar alergand la Hristos, ingerii dobandesc puterea de a lupta cu diavolii. Aceasta fapta a lui trebuie sa ne arate noua sa nu avem indrazneala in puterile noastre, privind lupta cu diavolul.

[COLOR=darkred]Ingerii ne apara de diavoli[/COLOR], insa in masura in care noi intarim si simtit legatura cu ei. Trebuie sa le simtim prezenta neincetata langa noi. Pe langa aceasta, ei pot lupta cu diavolii fiind intariti de Hristos, primul care i'a biruit in trupul Sau.

[COLOR=darkred]Doar printr'o neincetata hranire din energiile necreate ale lui Dumnezeu, oamenii si ingerii pot face fata prezentei si atacurilor neincetate ale diavolilor. [/COLOR]Spun parintii ca Dumnezeu, din prea marea Sa iubire pentru oameni, nu ingaduie acestora sa'l vada pe diavol. Sincer, din ce am cunoscut pana acum, numai gandul la diavol are (uneori) puterea de a scutura trupul.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.06.2009, 12:59:22
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Si nu se lupta cu el si din motivul ca inteleg ca pana si prezenta diavolului in lume este prin voia divina,pentru a fi noi incercati.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.06.2009, 12:59:58
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Si nu se lupta cu el si din motivul ca inteleg ca pana si prezenta diavolului in lume este permisa prin voia divina,pentru a fi noi incercati.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.06.2009, 13:12:26
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
L-am avertizat dar vrea sa le citeasca oricum.
Nu stiam ca pana si arhanghelul Mihail se teme de diavol, nu el l-a aruncat pe Lucifer din rai?E groaznic daca nici macar ei nu ne pot apara.
Ne putem apara singuri ducand o viata spirituala inalta,cu credinta si iubire de Dumnezeu si pentru intreaga sa Creatie.
Diavolii exista pentru a ne ispiti,daca noi nu le dam apa la moara prin faptele rele,ganduri necurate,lipsa credintei,iubirii,atunci ei nu pot interveni cu forta in viata noastra.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.06.2009, 14:22:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
L-am avertizat dar vrea sa le citeasca oricum.
Povestea cineva ca o femeie de conditie mai modesta, a gasit o carte de rugaciuni de unde a inceput sa citeasca seara. Dupa o perioada, cand se ruga s-a intamplat ca patul sa inceapa a se misca singur, zgaltaindu-se... Si asta s-a intamplat in mai multe seri. Dupa care femeia merge la un preot si-i povesteste ciudatenia. Preotul a cerut sa-i aduca acea carte, sa vada ce fel de rugaciuni sunt. Imaginati-va ce citea femeia... moliftele Sfantului Vasile cel Mare.

Deci, nu va jucati cu focul. Mai bine nu-i da amicului tau nimic, caci probabil e un amator de senzatii tari sau probabil un necredincios care vrea sa-si demonstreze siesi ca nu exista supranaturalul.

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Nu stiam ca pana si arhanghelul Mihail se teme de diavol, nu el l-a aruncat pe Lucifer din rai?E groaznic daca nici macar ei nu ne pot apara.
Nu crede tot ce scrie pe forumuri.

Diavolul nu poate sa-si manifeste puterea distructiva pentru ca nu-l lasa Hristos. In neputinta lui, se manifesta doar prin intermediul nostru, in masura in care-i dam voie. Iar singura lui interactiune cu noi se produce la nivelul gandului. Numai astfel are voie sa ne ispiteasca: mental. Restul il facem noi, oamenii.

Exista si situatii exceptionale, cand Dumnezeu il dezleaga sa se manifeste si altfel, dar mai rar se intampla: cazul lui Iov, al demonizatilor, al patului care e zdruncinat la auzul blestemelor citite de unii nepregatiti, samd.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.06.2009, 18:16:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu nu stiam aceste lucruri si nu inteleg niste lucruri:
1. Totusi este vorba despre o rugaciune - de ce sa faca rau unui crestin (chiar daca este blestem impotriva celui rau)?
2. De ce sa posteasca preotul daca nu este perioada de post?
3. Aceasta rugaciune se citeste in toate bisericile pe 1 Vasile, deci toti preotii o citesc.
Mai sunt niste rugaciuni asemanatoare: cea de Rusalii si una care se citeste la Sf.Maslu parca, in posturi.
Se spune ca si pasalmi sau psaltirea n-avem voie s-o citim ca ni se intampla ceva rau.
Da, noi mirenii nu avem anumite puteri.
Totusi anumite lucruri nu se impaca: rugaciune-blestem, rugaciuni si psalmi care pot face rau. Sa ma ierte Dumnezeu, dar eu nu pricep.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.06.2009, 21:24:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Se spune ca si pasalmi sau psaltirea n-avem voie s-o citim ca ni se intampla ceva rau.
De unde ai auzit bazaconia asta?! Psaltirea este o colectie superba de rugaciuni impletite cu fragmente din Psalmi si o recomand oricui. Mi-a recomandat-o insusi duhovnicul meu.

Sa nu citim Psalmii?! Dar ce sa citim, Sophia?...

Weekend placut. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Articolul de pe site: Moliftele Sf.Vasile sophia Intrebari utilizatori 77 04.01.2013 15:33:56
Moliftele Sf. Vasile citite in noaptea de revelion sagetuta Generalitati 20 02.01.2013 20:05:52
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 11:53:03
Moliftele sf vasile se pot citi de orice preot? ingerul_pazitor Generalitati 46 15.12.2011 17:43:48
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 13:16:52