Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 09.06.2010, 16:33:09
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Sufletele de care vb tu puteau primi dragostea lui Dumnezeu cat erau in viata, ce i-a oprit sa o faca? de ce trebuie sa primeasca dragostea lui Dumnezeu dupa ce au murit si nu cat timp au trait pe pamant? Si o alta intrebare, dc nu au primit dragostea lui Dumnezeu cat au fost pe pamant, ce te face sa crezi ca o vor primi dupa ce au plecat de aici?
Iubirea lui Dumnezeu nu se limiteaza numai la cei aflati in viata. Iubirea lui Dumnezeu depaseste timpul si spatiu. Dumnezeu nu iubeste numai pe cei drepti, ci si pe cei pacatosi. Daca acceptam teoria protestanta si anume ca omul in urma mortii cade intr-o stare de somn si va fi trezit la a doua venire a lui Hristos, atunci iubirea lui Dumnezeu este limitata de timp.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 09.06.2010, 16:38:11
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu nu am afirmat ca protestantii merg in iad. Asta e concluzia ta. Eu am afirmat altceva, ca protestantii nu inteleg rostul pomenirii pentru ca natura umana in invatatura lor nu mai poate fi sfintita, ci doar declarata sfanta. Era firesc sa afirme asta, tinand seama ca Luther s-a revoltat impotriva faptelor suprameritorii din catolicism. Dar e alta discutie.

Asa ca nu e cazul sa te aprinzi. Noi sa fim iubitori si va avea Dumnezeu raspuns bun pentru fiecare dintre noi.

Pai sa-ti spun ceva>eu si eclesiastul suntem protestanti dar poate nu gandim la fel.Poate privim diferit problema ridicata de tine.Poate pe mine,de ex,ma doare undeva de cum gandea Luther.Poate judec cu scafirlia mea din anul 2010.Da tu ai generalizat si ai pus o eticheta pe toata lumea.Asta ma deranjeaza.Nimic altceva.Intelegi la ce ma refer?Daca scrie pe mine protestant nu inseamna ca nu pot avea si opinia mea,fie ea si opusa celei protestante clasice.Am dreptul asta>sa judec cum cred eu de cuviinta.Era mai corect sa-i spui asta eventual lui,,eclesiastul"dar nu la gramada frate.Avem omule si noi o sansa sau suntem deja judecati si trimis pe sistem,,highway to Hell"?Macar sa stim o socoteala.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 09.06.2010, 16:44:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu am precizat care este invatatura protestanta cu privire la natura umana. Daca nu o impartasesti este treaba ta, dar asta nu inseamna ca protestantii au alta invatatura legata de natura umana.

Nu te tulbura. Niciodata nu am privit un protestant fara zambet. Nu am dorit sa supar pe nimeni. Nu prin suparare devenim placuti lui Dumnezeu. Sa ne ajute Dumnezeu sa ne invrednicim de fericirea raiului.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 09.06.2010, 16:46:30
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu am precizat care este invatatura protestanta cu privire la natura umana. Daca nu o impartasesti este treaba ta, dar asta nu inseamna ca protestantii au alta invatatura legata de natura umana.

Nu te tulbura. Niciodata nu am privit un protestant fara zambet. Nu am dorit sa supar pe nimeni. Nu prin suparare devenim placuti lui Dumnezeu. Sa ne ajute Dumnezeu sa ne invrednicim de fericirea raiului.

Stai linistit,no prob.Sunt obisnuit sa cu sistemul generalizarii.Din cand in cand mai ma aprind si eu.Se pare ca inca nu m-am obisnuit pe deplin.Cel de Sus sa fie alaturi de tine.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 09.06.2010, 18:23:44
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu nu am afirmat ca protestantii merg in iad. Asta e concluzia ta. Eu am afirmat altceva, ca protestantii nu inteleg rostul pomenirii pentru ca natura umana in invatatura lor nu mai poate fi sfintita, ci doar declarata sfanta. Era firesc sa afirme asta, tinand seama ca Luther s-a revoltat impotriva faptelor suprameritorii din catolicism. Dar e alta discutie.
Dumnezeu il declara pe om sfant , neprihanirea lui Hristos este transmisa peste cei care s-au increzut in El. Hristos a murit pt noi dar in acelasi timp Hristos a trait pentru noi, si tocmai trairea aceasta a Lui e cea care ne sfinteste.
Daca il scoti pe Hristos din ecuatie, orice om de pe acest pamant, oricat de bun ar fi fost , nu a fost sfant.

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Asa ca nu e cazul sa te aprinzi. Noi sa fim iubitori si va avea Dumnezeu raspuns bun pentru fiecare dintre noi.
nu m-am aprins la postarea ta, scuze dc asa a parut. M-am aprins la postarea acelei domnisoare care substituie jertfa lui Hristos cu lucruri materiale, considerand ca aceste fapte sunt suficiente pt a-l mantui pe cel decedat. Dupa cum am spus, asta e o jignire la adresa lui Dumnezeu care l-a dat pe singurul Lui Fiu pt noi, nefiind alta solutie pentru iertarea pacatelor, iar noi venim si spunem ca de fapt o oala de ciorba si 2 perechi de pantofi au acelasi efect.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 09.06.2010, 18:31:49
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Iubirea lui Dumnezeu nu se limiteaza numai la cei aflati in viata. Iubirea lui Dumnezeu depaseste timpul si spatiu. Dumnezeu nu iubeste numai pe cei drepti, ci si pe cei pacatosi. Daca acceptam teoria protestanta si anume ca omul in urma mortii cade intr-o stare de somn si va fi trezit la a doua venire a lui Hristos, atunci iubirea lui Dumnezeu este limitata de timp.
Nu toti NP merg pe ideea somnului de dupa moarte. Dar toti NP iti vor spune ca omul are sansa pocaintei cat timp traieste, nu dupa ce moare. Ori intrebarea pe care o ridicasem eu era urmatoarea: de ce e impresia aceasta ca dc un om nu a primit iertarea lui Dumnezeu cat a fost in viata, o va primi dupa ce moare? De ce insista Sf Scriptura cu pocainta? Pai dc putem fi iertati dupa ce murim pai atunci sa traim in destrabalare ca oricum vom fi iertati dupa ce murim pe baza faptelor bune facute de urmasi. Cam asa suna mesajul. Si atunci, de ce sa ma pocaiesc?
Reply With Quote
  #57  
Vechi 20.11.2010, 18:26:34
esel_84's Avatar
esel_84 esel_84 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Sunt de acord ca a da de pomana la saraci este un lucru FOARTE bun. Dar de ce trebuie sa dau si la preot ce-i mai bun. Saracutu de el. Si cand se face pomana, de ce intai mananca oamenii instariti si la sfarsit sunt chemati si saracii? Pana acum nu am vazut nicaieri sa fie altfel, adica saracii sa manance primii. Si preotii de ce sunt toti dolofani? Nu judec pe nimeni, dar asta este realitatea. Dumnezeu sa ne binecuvanteze pe toti!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 20.11.2010, 19:29:36
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de esel_84 Vezi mesajul
Sunt de acord ca a da de pomana la saraci este un lucru FOARTE bun. Dar de ce trebuie sa dau si la preot ce-i mai bun. Saracutu de el. Si cand se face pomana, de ce intai mananca oamenii instariti si la sfarsit sunt chemati si saracii? Pana acum nu am vazut nicaieri sa fie altfel, adica saracii sa manance primii. Si preotii de ce sunt toti dolofani? Nu judec pe nimeni, dar asta este realitatea. Dumnezeu sa ne binecuvanteze pe toti!
Nu este cum crezi- crezi din auzite. Majoritatea preotilor traiesc la limita. Salariile sunt mici, chiar inexistente. Cine da, lui isi da. Cand dai , e firesc sa dai din inima si ce ai mai bun- sa faci ce ti-ai dori sa-ti faca tie oamenii.Inca mai cautam in buzunar banutul cel mai mic- cum spunea un parinte, inca ne gandim intai la noi sa ne fie bine si doar ce nu mai purtam, ce este vechi, demodat, ajunge la cel sarman. Sunt oameni care trateaza mai bine animalele decat pe semenii lor. Cand facem o pomenire, sa o facem dupa puteri, fara mandrie si din toata inima.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomana mortului demna de luat in seama? Yasmina Slujba inmormantarii 46 27.02.2017 16:56:13
Pomana ,instrumentele,SF Canoane Gyulia Generalitati 22 13.09.2010 13:00:26
Miercuri pomana roman2010 Slujba inmormantarii 7 11.09.2010 22:38:31
nunta-se poate da de pomana? nicosim Nunta 2 03.02.2010 19:57:58
poti face pomana inainte de nunta andreea81 Nunta 1 03.03.2008 14:56:56