Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.10.2010, 06:12:15
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Nu inteleg la ce te referi, la un formular anume?
Doamne ajuta
Da aveam nevoie de un formular cu Vii si adormiti ,sa fac mai multe copy pentru toata comunitatea,stii oamenii cind vin la slujba nu vin cu pomelnicul pregatit de acasa trebuie sa avem foile acolo sa le gaseasca credinciosii.
Multumesc de buna vointa am primit deja de la o credincioasa de aici de pe forum.
Va multumesc
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.10.2010, 18:08:38
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Nedumerirea mea este legată de pomenirea morților.Nu știu dacă este strict legată de conținutul acestui topic dar nu am vrut să deschid unul separat pentru această întrebare.

Așadar - pomenirea morților(în biserică) se poate face într-o zi de marți(post fiind) fără Sfânta Liturghie?
Dupa cate stiu, da- a fost cineva in situatia aceasta.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.03.2011, 23:00:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Nedumerirea mea este legată de pomenirea morților.Nu știu dacă este strict legată de conținutul acestui topic dar nu am vrut să deschid unul separat pentru această întrebare.

Așadar - pomenirea morților(în biserică) se poate face într-o zi de marți(post fiind) fără Sfânta Liturghie?
Stiu ca mesajul este vechi, dar poate foloseste cuiva: peste tot pe unde am citit eu scrie foarte clar ca parastasul si milosteniile insotesc Sfanta Liturghie.
Va duceti la o manastire sau catedrala, unde se slujeste Sfanta Liturghie in orice zi si pomeniti acolo. Adica, asa se cuvine, ca parastasul sa fie in continuarea Sfintei Liturghii, ca banuiesc ca nu o sa refuze nici un preot sa slujeasca masa. Daca nu, puteti muta data parastasului in sambata de dinaintea zilei in care doreati sa il fixati. Am mai citit ca e mai bine daca se face o slujba colectiva (un parastas in care sunt pomeniti mai multi morti) decat una in care sa fie pomenita o singura persoana - rugaciunile sunt mai puternice, caci se roaga mai multi vii pentru mai multi morti.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 04.03.2011, 11:59:44
Gina De. Gina De. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Mesaje: 10
Implicit

Buna ziua
Am nevoie de ajutorul dumneavoastra
Se implinesc 6 luni de la moartea socrului meu si am vrea sa facem pomenirea duminica
E si lasatul secului
Va rog sa ma sfatuiti ce as putea da de pomana pe langa coliva si colac
Se mai poate da carne ?
Multumesc
Reply With Quote
  #35  
Vechi 04.03.2011, 18:08:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gina De. Vezi mesajul
Buna ziua
Am nevoie de ajutorul dumneavoastra
Se implinesc 6 luni de la moartea socrului meu si am vrea sa facem pomenirea duminica
E si lasatul secului
Va rog sa ma sfatuiti ce as putea da de pomana pe langa coliva si colac
Se mai poate da carne ?
Multumesc
1. Mai intai trebuie sa vorbiti cu preotul care va sluji parastasul, pentru a va lamuri. In general, duminica nu e zi de parastas, pentru ca duminica a inviat Hristos. Ziua parastasului prin excelenta este sambata, iar maine e si zi speciala de pomenire a mortilor. Nu stiu insa daca este prea tarziu acum... Vorbiti maine cu preotul si vedeti ce va spune.

2. In ziua fixata de parastas, fie ca e sambata, fie ca e duminica, dati un pomelnic la Sfanta Liturghie (fireste, cu numele socrului la adormiti), cu o lumanare, prescura si un banut, si rugati preotul sa il pomeneasca la Proscomidie (pentru acest lucru, trebuie sa veniti devreme, oricum, nu dupa ora 9).

4. Coliva, colac / paine / precura, lumanare si vin neaparat. O sticluta sau un paharut de vin, pentru a fi stropita coliva de catre preot. Restul... ce puteti si ce va lasa inima. In nici un caz carne! Aceasta este saptamana laptelui si a branzei. Este pacat sa dati de pomana carne in post sau in saptamana pregatitoare, chiar daca unii nu tin randuiala si ar manca. Parintele spunea ca mai demult, se dadea ca milostenie pentru mort si apa...

5. Presupun ca ati dat la moartea socrului sarindar (40 de liturghii) la o manastire. Daca nu ati facut-o, faceti asta cat mai repede, iar dupa terminarea celor 40 de liturghii, ar fi bine sa mai dati sa fie pomenit un an (pana la 7 ani). Incercati sa ii faceti toate pomenirile (la Mosii de iarna, Mosii de vara, la onomastica sa...). Si cel mai important, faceti-le cu dragoste pentru el.

Dumnezeu sa-l ierte!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 04.03.2011, 18:31:10
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gina De. Vezi mesajul
Buna ziua
Am nevoie de ajutorul dumneavoastra
Se implinesc 6 luni de la moartea socrului meu si am vrea sa facem pomenirea duminica
E si lasatul secului
Va rog sa ma sfatuiti ce as putea da de pomana pe langa coliva si colac
Se mai poate da carne ?
Multumesc
Conform randuielilor tipiconale Duminica si in ziua praznicilor imparatesti ca si in saptamna luminata si perioada de la Craciun la Boboteaza, nu se fac parastase, chiar daca anumiti preoti datorita compromisului v-ar spune altceva. Incercati sa amanati si sa faceti dupa randuiala Bisericii. Nu trebuie sa conditionam parastasul de mancare- pomenirea la Sfanta Liturghie este foarte importanta. Milostenia trebuie sa fie o expresie a iubirii.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 04.03.2011, 23:49:42
Gina De. Gina De. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Mesaje: 10
Implicit

Va multumesc ff mult.
Asa stiam si eu ca duminica nu se fac pomeniri, ba mai mult in zile de sarbatoare
Cu toate acestea, chiar si in zi de sarbatoare preotul a facut pomenirile, am zis ca el stie mai bine ce si cum....Chiar si cea de 40 de zile a fost facuta de Cuvioasa Praschiva
imi pare rau, poate trebuia sa le aman

Din pacate sambata noi nu putem


Deci carne in nici intr-un caz, duminica fiind si lasata secului de branza


Si inca o intrebare : este obligatoriu ca atunci cand dai lumanarea preotului pentru slujba de pomenire lumanarea sa aiba si prosop ? sau gestul se face pur si simplu din respect fata de preot ?

In postul Pastelui cum se poarta colivele ?
In fiecare sambata ?
Ce ar trebui sa mai stiu ?
Va multumesc mult
Reply With Quote
  #38  
Vechi 05.03.2011, 00:24:46
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

In zilele de sarbatoare cred ca se poate face parastas! Duminica nu se face, ca e Invierea... Asta cu prosoapele e optional. Daca nu va permiteti, mai bine nu dati decat sa va para rau. Orice milostenie se face pentru sufletul mortului, nu din respect pentru persoana care primeste pomana. De altfel, e bine sa impartiti ce pregatiti oamenilor saraci, nu rudelor si prietenilor.

Nu stiu ce inseamna "purtatul colivelor", dar pomenirea mortilor se face in fiecare sambata din post, pana la sambata lui Lazar inclusiv (cea dinainte de Florii).

Poate va va ajuta urmatorul link: http://www.parohiamacin4.org/ghid_in...e_parastas.htm
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 05.03.2011 at 00:28:22.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 06.03.2011, 12:34:24
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sugestii pentru mancare de post pusa in pachetele (asa cum am vazut sau mancat la altii care faceau pomenirea):

- sarmalute cu orez intr-un paharut
- pilaf cu morcovi si patrunjel in farfurioare de plastic (asa s-a impartit si cand a fost un hram bisericesc; mancarea era insa calda, adusa cu masina)
- snitel de soia
- cutiuta cu icre (daca e dezlegare la peste)
- o rosie, un castravete, un fruct
- pungute cu alune; sticksuri; gogosele de post.

Daca se face cu dragoste fata de cei adormiti si bunavointa, e foarte bine.
Si apoi, pachetelele cu carne sunt mai problematice, daca se vrea pomenirea intr-o manastire, unde nu se mananca carne, chiar si in zi de dulce.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.03.2011, 21:13:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Despre importanta sambetelor din postul Pastilor:

http://www.crestinortodox.ro/paste/p...are-88138.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomenirea la 20 de zile. Oana_A Slujba inmormantarii 4 13.05.2012 16:01:45
Parastasele din fiecare din cei 7ani si inca ceva.... mara2008 Slujba inmormantarii 0 07.09.2010 02:18:39
+pomenirea mortilor+ cristiboss56 Diverse Sarbatori 5 04.04.2010 21:52:04
pomenirea la psaltire onyx235 Generalitati 32 04.11.2009 12:32:10
1noiembrie-pomenirea mortilor mara2008 Generalitati 0 29.10.2008 18:25:56