Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.08.2009, 12:15:59
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Raspunsuri:

Lui Ovidiu: Eu, evreul sunt ultimul cu care poti sa discuti despre religia ta. Cu mine poti discuta numai pe baza VT in care si crestinii cred. Asa,ca lasa cum am scris mai sus,fiecare cu credinta lui. Ma fac poate aci putin de ras ca eu sunt evreu dar nu religios. Totus,bazele,mentalitatea si traditile i-mi sunt cunoscute asa ca aci fac serviciu de informator.
Daca voi reusi sa dovedesc ca evreii sunt un popor ca toate altele si toate teoriile antisemite sunt numai minciuni voi fi foarte multumit.Cand citesc ca cineva scrie ca dumneata despre evrei,inteleg ca ma cam lupt cu vantul.Tu ai hotarat cum trebuie sa arate evreii "de rasa" si nu ma mira ca asa este scris si in " Mein Kampf" a lui Hitler.

Lui Caminaris,La evrei venirea lui Mesiah trebuie sa fie impreuna cu invierea mortilor si incetarea toatelor razboaielor si conflictelor din lume. Din pacate nimic din asta nu s-a intamplat si nu as gresi daca as pretinde ca in numele crestinitatii au murit o groaza de oameni inclus intre crestini numai ca faceau parte din doua curente deosebite.De fapt,asta inca nu s-a terminat si continua cam 2000 de ani.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.09.2009, 20:15:25
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Cat despre evrei,dupa cat eu ii cunosc,2000 de ani nu au crezut in Iisus si se pare ca asa vor continua.Numai ca sa intelegi: ei nu fac asta ca sa enerveze crestinii ci acel Mesiah-Mantuitor pe care ei asteapta,(ca asta face parte din religia Judaica,mult timp inaintea lui Iisus) ar fi trebuit sa apara impreuna cu anumite evenimente care nu s`au intamplat cand Iisus s-a ivit.Asta-i problema. Inca ceva,Judaismul,ca religie monoteista nu sufera ca sa fie afara de El,inca un fiu,Duhuri si alti sfinti. Fiecare cu credinta lui.
Si te-am rugat acum o luna sa-mi spui care sunt acele "anumite evenimente care nu s`au intamplat cand Iisus s-a ivit". Am citat din cuvintele tale. Inca nu mi-ai spus care sunt! Sa inteleg ca nu ai un raspuns?
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.09.2009, 15:11:16
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Mi se pare ca ti-am raspuns dar pe alt subiect.

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Si te-am rugat acum o luna sa-mi spui care sunt acele "anumite evenimente care nu s`au intamplat cand Iisus s-a ivit". Am citat din cuvintele tale. Inca nu mi-ai spus care sunt! Sa inteleg ca nu ai un raspuns?
Simplu, in acord cu credinta Judaica care a descris (ca sa nu scriu,inventat) Mantuirea prin Mesiah, El este numai un trimes a lui Dumnezeu si nu un Dumnezeu sau fiu de Dumnezeu ca Dumnezeu evreii au Unu singur. Venirea lui Mesiah ar fi trebuit sa fie acompaniata de cateva evenimente care in realitate nu s`au intamplat cu venirea lui Iisus. Invierea mortilor,incetarea razboaielor si conflictelor in toata lumea si cladirea din nou al Marelui Templu pe muntele Moria in Ierusalim. Se cunoaste ca nici razboaiele s`au terminat,de fapt crestinismul a provocat multe razboaie unele intre diferite curente de crestini.
Dupa judaism,deoarece toti mortii vor invia, bineinteles ca Moartea va fi "desfintata" asa ca Mesiah nu poate fi omorat si nu poate sa se urce in cer inainte de a termina misiunea data de Dumnezeu.
Problema este si cu Iisus ca persoana.Teoria ca este fiul lui Dumnezeu nu este logica in ochii evreilor ca Maria a fost femeie maritata si este greu de inteles ca Dumnezeu pe de o parte da o porunca sa nu faci adulter si pealta parte face un copil cu o femeie maritata cu un alt barbat.

Judaismul este in acelas timp o religie cam fanatica la implinirea poruncilor religioase dar si o religie logica. La judaism nu exista legea ca la crestini "crede si nu cerceta" . Exact invers.Evreii religiosi se simt datori sa invete si sa cerceteze toate posibilitatile de intelegere a celor scrise in biblie. Uneori pot o grupa de evrei sa discute o noapte intreaga ca sa se inteleaga adevarat si bine o fraza din VT. Asta este la ei invatatura.Ca si cum,sa spunem ca evreii religiosi sunt totii absolventi la Teologie .
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.09.2009, 16:10:32
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Si te-am rugat acum o luna sa-mi spui care sunt acele "anumite evenimente care nu s`au intamplat cand Iisus s-a ivit". Am citat din cuvintele tale. Inca nu mi-ai spus care sunt! Sa inteleg ca nu ai un raspuns?

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Simplu, in acord cu credinta Judaica care a descris (ca sa nu scriu,inventat) Mantuirea prin Mesiah, El este numai un trimes a lui Dumnezeu si nu un Dumnezeu sau fiu de Dumnezeu ca Dumnezeu evreii au Unu singur. Venirea lui Mesiah ar fi trebuit sa fie acompaniata de cateva evenimente care in realitate nu s`au intamplat cu venirea lui Iisus. Invierea mortilor,incetarea razboaielor si conflictelor in toata lumea si cladirea din nou al Marelui Templu pe muntele Moria in Ierusalim. Se cunoaste ca nici razboaiele s`au terminat,de fapt crestinismul a provocat multe razboaie unele intre diferite curente de crestini.
Dupa judaism,deoarece toti mortii vor invia, bineinteles ca Moartea va fi "desfintata" asa ca Mesiah nu poate fi omorat si nu poate sa se urce in cer inainte de a termina misiunea data de Dumnezeu.
Problema este si cu Iisus ca persoana.Teoria ca este fiul lui Dumnezeu nu este logica in ochii evreilor ca Maria a fost femeie maritata si este greu de inteles ca Dumnezeu pe de o parte da o porunca sa nu faci adulter si pealta parte face un copil cu o femeie maritata cu un alt barbat.

Judaismul este in acelas timp o religie cam fanatica la implinirea poruncilor religioase dar si o religie logica. La judaism nu exista legea ca la crestini "crede si nu cerceta" . Exact invers.Evreii religiosi se simt datori sa invete si sa cerceteze toate posibilitatile de intelegere a celor scrise in biblie. Uneori pot o grupa de evrei sa discute o noapte intreaga ca sa se inteleaga adevarat si bine o fraza din VT. Asta este la ei invatatura.Ca si cum,sa spunem ca evreii religiosi sunt totii absolventi la Teologie .
Hmm, evreule, tu mi-ai insirat aici niste aberatii despre, citez: "Invierea mortilor,incetarea razboaielor si conflictelor in toata lumea si cladirea din nou al Marelui Templu pe muntele Moria in Ierusalim." Asa, mi-ai insirat astea aici insa nu e destul sa mi le insiri fara sa aduci in sprijin textul din VT care sustine acestea. Deci, am sa repet: stii tu care sunt acele "anumite evenimente care nu s-au intamplat" (te-am citat) referitoare la Mesia? Daca da atunci care sunt acelea? Si de data asta sa-mi explici cu texte adeveritoare din VT nu cu elucubratii fara fundament!
Iar daca o sa-mi raspunzi la fel de vag at o sa ne certifici tot ceea ce toti crestinii stiu: ca nu exista proorocii in VT care sa nu se fi implinit, referitoare la venirea Lui Mesia (Iisus Hristos).
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.09.2009, 20:56:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Hmm, evreule, tu mi-ai insirat aici niste aberatii despre, citez: "Invierea mortilor,incetarea razboaielor si conflictelor in toata lumea si cladirea din nou al Marelui Templu pe muntele Moria in Ierusalim." .
Cami, cred ca ti-ar fi mai de folos sa incepi prin a fi mai respectuos cu oamenii , in opozitie cu inginfarea adusa de un titlu pe care ti l-ai asumat arbitrar, cel de detinatoare a adevarului absolut.
Acest OM, evreu,da, are un nume, MOSHE, bine?, asa cum mamicuta ta draga ti-a dat si tie un nume si nu te-a facut doar romanca sau tiganca. Deci hai lasa aroganta si incearca sa practici iubirea aproapelui. Uite ti se ofera o ocazie. Nu este practica iubirii care ti-o imaginezi tu, ci Dumnezeu te atinge acolo unde esti mai increzuta!

2. Moshe, incearca de nu stiu cit timp sa-ti evoce dpdv al Iudeilor exact punctele de rejectare a crestinismului de catre ei insa nefiind teolog ii lipsesc citatele din Biblie, insa eu din cite imi aduc aminte in Isaia si in alte parti sunt mentionate cele amintite de el si de care stim si noi foarte bine, evenimente insa, care dupa credinta noastra se vor intimpla la a DOUA venire infricosata a Imparatului, a Adevarului, a lui Hristos. BUN! Deci hai sa o luam usurel, fara istericale si injurii la adresa evreilor.

Deci conform VT , venirea Mesiei se produce DOAR o DATA si trebuie sa corespunda cu evenimentele listate
Conform NT, Mesia, al nostru Hristos, nu vine doar o data ci de doua ori
Deci am lamurit, datele initiale ale problemei

Acum hai sa rugam pe cei mai versati decit noi in ale citatelor din VT sa ne dovedeasca prin pasaje VT ca Mesia este proorocit sa VINA DE DOUA ORI, nu O DATA asa cum spun Iudaicii.

Oare putem gasi asemenea pasaje? unde clar ni se spune ca El se va NASTE, va MURI, va INVIA, se va INALTA dupa care va REVENII, in mijlocul evenimentelor listate de 15 ori de catre Moshe, de MESIA, sub forma dumnezeiasca, imagine, de altfel, proorocita si de alte religii si culturi, nu numai de evrei. Exista chiar si triburi de salbatici care il asteapta pe Mesia, moment in care vor invia toti mortii iar pamintul ne va fugi de sub picioare!

Doamne lumineaza-ne si ne invata!

Last edited by andreicozia; 06.09.2009 at 21:00:23.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.09.2009, 22:36:44
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Am o intrebare pentru Moshe

Bine, daca evreii sunt foarte pragmatici in religia lor( si pe undeva este bine sa fi asa) si cred ca tot ce se naste pe pamint trebuie sa moara si nu are cum sa invie, conform legilor fizice si chimice lasate de Dumnezeu pe pamint, in aceasta realitate in trei dimensiuni, DE CE DUMNEZEU IN VT a permis Sf Ilie si lui Enoch care si-au manifestat existenta din plin in aceasta realitate sa TRAIASCA si sa nu moara, si sa fie luati la cer, IN PASTRARE, pina la venirea Mesiei al vostru (sau a doua venire a Mintuitorului nostru), cind toate proorocirile vor avea loc si Ilie va aparea cu Enoh numai pentru a fi ucisi?

Poti ignora partea cu Antihristul si uciderea de catre el a celor doi ca fiind din NT, insa sunt curios de prima parte
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.09.2009, 13:53:14
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Am o intrebare pentru Moshe

Bine, daca evreii sunt foarte pragmatici in religia lor( si pe undeva este bine sa fi asa) si cred ca tot ce se naste pe pamint trebuie sa moara si nu are cum sa invie, conform legilor fizice si chimice lasate de Dumnezeu pe pamint, in aceasta realitate in trei dimensiuni, DE CE DUMNEZEU IN VT a permis Sf Ilie si lui Enoch care si-au manifestat existenta din plin in aceasta realitate sa TRAIASCA si sa nu moara, si sa fie luati la cer, IN PASTRARE, pina la venirea Mesiei al vostru (sau a doua venire a Mintuitorului nostru), cind toate proorocirile vor avea loc si Ilie va aparea cu Enoh numai pentru a fi ucisi?

Poti ignora partea cu Antihristul si uciderea de catre el a celor doi ca fiind din NT, insa sunt curios de prima parte
I-mi pare extrem de rau ca nu iti pot raspunde deoarece nu cunosc numele Sf Ilie si Enoch in ebraica. In acelas timp te pot informa ca in VT nu exista titlul de Sfant la nici o persoana. Cel mai "inalt" titlu religios la adresa unei persoane este ,tradus liber,Smeritul.
Si in Judaism s`au adunat cu timpul tot felul de traditii care cu ani au devenit o parte din religie. De exemplu,Ritualul Mortilor. Evreii cred ca persoanele Smerite in special pot ajuta dupa decesul lor pe vii care vin sa se roage la Dumnezeu langa mormantul lor.Atrag atentia ca rugaciunea este adresata numai la Dumnezeu si acel "Smerit" sau "Smerita" sunt numai "postasi".In nici un caz nu "sfinti".De exemplu,Noah (Noe) si Lot au fost Smeriti.Din cauza asta au castigat protectia lui Dumnezeu.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.09.2009, 18:35:06
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

N-am avut intentia sa-l jignesc pe "evreulcelales". Dar daca am facut-o atunci imi cer iertare. A fost din nestiinta. Cand am spus "evreule" am facut-o din trei motive:

1. nu-i stiam numele si am scurtat dintr-o regretabila comoditate (de altfel si mie unii imi zic cami in loc de caminaris);
2. "evreul cel ales" e unul singur pentru mine, si anume Hristos, ca urmare chiar si sa numesc pe altul asa, imi pare o nesabuinta din partea mea, o lipsa de respect fata de Hristos;
3. nickul acesta (evreulcelales) mie imi suna a "lipsa de smerenie" a posesorului si m-am gandit ca, poate si in urechile lui suna la fel (afara de cazul in care se crede chiar buricul pamantului).

Apoi, evreii nu-mi repugna. In primul rand sunt oameni ca si noi ceilalti (non-evrei) si, in plus, din ei s-au nascut Mantuitorul si Maica Domnului. Ca urmare ii respect. Daca am dat impresia ca ar fi altfel atunci imi cer iertare din nou. N-a fost cu intentie.

Si mai e un motiv pentru care am motive sa-i respect pe toti oamenii chiar (deci inclusiv pe evrei): la Judecata Hristos ne va judeca pe noi - crestinii, tocmai dupa cum ne-am comportat cu ceilalti - necrestinii! Unui crestin ii dau cu amandoua mainile ca mi-e drag, ca ne uneste credinta in Hristos insa unui necrestin ma gandesc de doua ori inainte de a-i da ceva (in cazul nostru specific vorbesc de a da "respect" dar putem extinde discutia si la lucruri materiale sau spirituale care pot fi date). Ca mai bine pastrez pentru un crestin sau pentru mine sau pentru familia mea. De fapt aceste ganduri nu sunt decat indreptatiri fara valoare in fata lui Hristos. El ne porunceste sa dam oricui ne cere! Nu spune: nu-i da lu' ala ca nu crede in mine sau ca nu crede in Dumnezeu sau ca-i eretic sau ca-i pagan. Ba ne cere chiar sa-i iubim! Sa ne iubim pana si vrajmasii! Insa cand il ai in suflet pe Hristos nu mai ai vrajmasi. Eu mai am (ca asa mi-a scapat apelativul "evreule":)) Dar ma straduiesc. Iertare!

Cu totii vom fi judecati dupa cele 4 legi:
1. A "constiintei" pe care a pus-o Dumnezeu in inima oamenilor atunci cand i-a creat (constiinta care ii mustra atunci cand fac raul);
2. A zidirii - ca atunci cand vezi zidirea iti dai seama ca exista cineva in spatele ei care a facut-o si care o guverneaza (asa cum atunci cand vezi un scaun stii ca e facut de un om tot asa cand vezi zidirea intelegi ca a facut-o Dumnezeu);
3. Legea scrisa - Vechiul Testament cu cele 10 porunci, dupa care vor fi judecati evreii;
4. Legea Darului - Legea dragostei lui Iisus Hristos, adica Sfanta Evanghelie, dupa care vor fi judecati toti crestinii botezati in numele Preasfintei Treimi.

Chiar si paganii vor fi judecati dar dupa primele doua legi ca pe celelalte nu le-au cunoscut. Insa cel mai aspru judecati vor fi crestinii pentru ca ei au stiut Adevarul si l-au nesocotit. Insa au avut si au si cel mai mare ajutor: iubirea lui Hristos care lumineaza calea cea stramta ca un far.

Iata ce spune Parintele Cleopa: "...dupa Evanghelie vom fi judecati noi crestinii, fiindca legea noastra este mai desavarsita decat toate celelalte legi. Iar daca o calcam, mai mare pacat avem si mai mare munca vom avea decat ei, care n-au cunoscut Evanghelia."

Asadar cu totii vom fi judecati si asta ne face frati. Nu ne putem mantui unii fara ceilalti, fara sa intindem mana crestinului sau evreului sau paganului, fara sa intindem mana fratelui nostru.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.09.2009, 20:26:14
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Uite Caminaris,

Nu as fi fost asa de nerusinat, sa vin la un forum crestin si sa-mi dau un nick care sa jigneasca religia crestina. Nickul a fost ales la intamplare deoarece inainte de am intrat am citit un subiect unde s-a discutat daca poporul evreu a fost ales de Dumnezeu sau de evrei insusi.
Asa. Dumnezeu a ales poporul evreu ca Poporul ( Lui ) Ales. Asta este scris clar in VT. Numai sa sti si tu ca in folclorul Poporului Ales ,evreii se plang ca faptul ista ne-a adus in istorie numai necazuri si moarte.Cel putin pana in zilele actuale. Poate ca in vitor i-si va aminti Dumnezeu ca suntem cei Alesi.
Astea sunt fapte care nu sunt nevoite de talmacire.Asa a grait Dumnezeu dupa VT.

Am mare frica pentru starea crestinilor daca vor fi judecati dupa Cele 10 Porunci deoarece ei nu implinesc doua porunci din cele date de Dumnezeu. Prima este pazirea ziuei de Sambata ca zi sfanta dedicata odihnei si rugaciunii. A doua este ca sa nu iti faci statui si picturi si sa te rogi la ele.
Stiu care este raspunsul crestinilor ca mai tarziu,s`au facut schimbari in spiritul crestinesc.
La evrei, asa ceva este imposibil ca este absolut oprit a schimba, a omite sau a adouga nici macar o litera la textele VT cat o fi ele de stravechi si nu la moda. Pana azi sunt cateva fraze in VT care nu se inteleg.Crestinii s`au grabit sa le traduca cum au crezut. Evreii continua sa le transcrie pana azi in speranta ca o data se va gasi o persoana care sa deslege misterul.Deocamdata continuam sa scrim acele fraze "astupate" cum le chemam.

Poate te vei mira dar nu m`am jignit de loc ca m`ai chemat "evreule". Cu toate ca nu sunt religios, sunt mandru a apartine acestui popor care a invins in lungul istoriei asa de mult rau.
Popoare mult mai mari ca noi au disparut fara urma si noi, ca acea pasare din basme care nu poate fi omorata,continuam sa enervam pe cei care nu ne iubesc.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.05.2010, 14:45:02
HoratiuM HoratiuM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Despre o conspirație mondială pentru domnia lui Antichrist vorbeste Biblia, nu noi. Și nu înțeleg care e problema ta?
Cercetările serioase de bilogie moleculară asupra structurii ADN-ului la așa numiții "evrei" din Israelul modern a demonstrat ceea ce se bănuia de multă vreme din trăsăturile somatice evidente ale evreilor.
Și anume s-a demonstrat că genotipul israeliților de astăzi nu e nici pe departe semitic, ci e specific popoarelor din estul Europei, din Federația Rusa și din Centrul Asiei.
Așa că problema originii evreilor de azi rămâneDESCHISĂ și probabil va rămâne mult timp de aici înainte, iar dezbaterea ei, este o aberație doar pentru ignoranții ca d-ta, d-le HoratiuM.

Toate acestea sunt fabulații para-științifice. Iar un creștin, precum vă pretindeți Dvs., ar trebui să se gândească mai bine și să își verifice sursele cum trebuie înainte de a da curs psihozei paranoice.

Apoi, dacă va fi o domnie a lui Antihrist ar fi bine să vă inițiați în teologie și să lăsați teoriile constipației... pardon!, conspirației. Apocalipsa ori Revelarea va fi cu totul altceva decât guverne mondiale și state istorice. După cum Antihristul va depăși tot ceea ce ne putem imagina pe tărâmul existenței fizice. Nu mai confundați sensibilul cu suprasensibilul, teologia cu sarmalele dacă vreți să nu bateți către erezie. Și nu mai faceți pe alții ignoranți atâta timp cât mai veniți cu infantilisme dintr-astea penibile.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poporul Ales este superior inclusiv ontologic. Theodor_de_Mopsuestia Iudaismul 48 28.02.2013 11:28:57
Israel-poporul ales piticul96 Reguli generale de utilizare a forumului 45 12.06.2012 17:33:05
Poporul ales. Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 13 23.01.2012 14:22:13
Stalin si poporul rus... Florin-Ionut Arta bisericeasca in general 9 27.08.2011 10:03:33