Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.06.2010, 16:06:15
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Sodoma si Gomora

Este trist ca unii oameni vad in acest episod biblic al distrugerii cetatilor Sodoma si Gomora, ca si in cel al potopului, imaginea unui Dumnezeu nemilos, crud si razbunator. Nu este deloc asa. Prin aceste acte, Dumnezeu, doar in mod aparent se contrazice pe Sine. In aceste momente cred ca trebuie sa-L vedem pe Dumnezeu, asemenea unui "chirurg" care se vede nevoit a indeparta organul bolnav, sau o parte a lui. Asadar, fie ca a distrus o cetate prin foc si pucioasa, sau intreaga omenire prin potop, Dumnezeu nu a facut-o insa fara a-i salva pe cei drepti. De asemenea, cred ca putem intelege aceste doua episoade biblice ca si chipuri ale Judecatii de Apoi, in care Dumnezeu va separa graul de neghina, adica pe drepti de pacatosi.

Last edited by Marius22; 14.06.2010 at 16:17:57.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.06.2010, 16:40:44
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Este trist ca unii oameni vad in acest episod biblic al distrugerii cetatilor Sodoma si Gomora, ca si in cel al potopului, imaginea unui Dumnezeu nemilos, crud si razbunator. Nu este deloc asa. Prin aceste acte, Dumnezeu, doar in mod aparent se contrazice pe Sine. In aceste momente cred ca trebuie sa-L vedem pe Dumnezeu, asemenea unui "chirurg" care se vede nevoit a indeparta organul bolnav, sau o parte a lui. Asadar, fie ca a distrus o cetate prin foc si pucioasa, sau intreaga omenire prin potop, Dumnezeu nu a facut-o insa fara a-i salva pe cei drepti. De asemenea, cred ca putem intelege aceste doua episoade biblice ca si chipuri ale Judecatii de Apoi, in care Dumnezeu va separa graul de neghina, adica pe drepti de pacatosi.
A vorbit avocatul din tine Marius :))
Nu stiu cum de reusiti dar la toate dilemele pro sau contra gasim o explicatie "crestina"
:))este amuzant

Last edited by andreicozia; 14.06.2010 at 16:55:16.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.06.2010, 17:03:31
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Andrei este departe de mine gandul de a ma afla in postura de avocat al apararii. Cred numai ca este de datoria noastra a cauta in Traditia Bisericii explicatii "crestine" la aceste intamplari din Vechiul Testament, pentru ca ele sunt purtatoare ale unui mesaj. Am fi farisei sa dam slava lui Dumnezeu pentru ca a randuit ca noi sa nu ne nastem in acele vremuri si pe acele meleaguri. Sa luam seama la noi insine deoarece pacatele de atunci sunt la fel de actuale si in zilele noastre.

Dar mai simplu este, si la-ndemana oricui, a spune ca Dumnezeu nu este drept, iubitor, indelung-rabdator etc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.06.2010, 21:51:10
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Ai dreptate Marius, dreptatea lui Dumnezeu se confunda de foarte multe ori cu rautatea, dar nu are cum sa fie rautate cat timp Dumnezeu este iubire!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.06.2010, 22:25:25
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Moartea nu este neaparat raul suprem ce ni se poate intampla.Chiar dac Dumnezeu distruge un milion de oameni ,nu e neaparat rau.Raul cel mai mare e iadul.Iar iadul vine in urma pacatelor noastre.Deci nu va fie frica de cei ce distrug trupul,ci sa va fie frica de cel ce distruge si sufletul si trupul in ghena
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.06.2010, 05:48:52
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
moartea nu este neaparat raul suprem ce ni se poate intampla.chiar dac dumnezeu distruge un milion de oameni ,nu e neaparat rau.raul cel mai mare e iadul.iar iadul vine in urma pacatelor noastre.deci nu va fie frica de cei ce distrug trupul,ci sa va fie frica de cel ce distruge si sufletul si trupul in ghena
asta e buna de retinut si de spus si la altii. Ai dreptate desi uneori greu, ptr ca traiesti pana una alta aici pe pamant, nu stiu mie mi se pare grea viata nu stiu cum vi se pare voua.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.06.2010, 05:59:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Moartea nu este neaparat raul suprem ce ni se poate intampla.Chiar dac Dumnezeu distruge un milion de oameni ,nu e neaparat rau.Raul cel mai mare e iadul.Iar iadul vine in urma pacatelor noastre.Deci nu va fie frica de cei ce distrug trupul,ci sa va fie frica de cel ce distruge si sufletul si trupul in ghena
Iustine eu nu te recunosc.
Cum poti sa spui asemenea enormitati, care stiu ca se vehiculeaza in mediile ortodoxe fanatice si mai ales in cele pseudo-ortodoxe( NIP-ul) care ii infesteaza pe toti habotnicii.

Dumnezeu distruge milioane de oameni printre care foarte multi sunt oameni buni la suflet, cu inima, milostivi si smeriti, ii distruge ca pe niste muste bete si tu numesti asta ca "nu este neaparat rau"

Este cu adevarat rau si SINISTRU ceea ce gindesti!!(.
Ma intreb daca ai stat un pic sa iti imaginezi devastarea si sfirtecarea oamenilor de care vorbesti, ca sa-ti dai seama?
Banuiesc ca nu, si a vorbit iutimea din tine! (..este o zi trista!

Tu ai auzit de conceptul care spune ca are o MARE IMPORTANTA CUM MORI!, in ce conditii, sub ce auspicii?, daca mori linistit, impacat sau daca mori turbat de ura si resentimente ca Dumnezeu nu te-a ajutat la greu!..

Last edited by andreicozia; 28.06.2010 at 06:03:22.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.06.2010, 10:01:03
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Iustine eu nu te recunosc.
Cum poti sa spui asemenea enormitati, care stiu ca se vehiculeaza in mediile ortodoxe fanatice si mai ales in cele pseudo-ortodoxe( NIP-ul) care ii infesteaza pe toti habotnicii.

Dumnezeu distruge milioane de oameni printre care foarte multi sunt oameni buni la suflet, cu inima, milostivi si smeriti, ii distruge ca pe niste muste bete si tu numesti asta ca "nu este neaparat rau"

Este cu adevarat rau si SINISTRU ceea ce gindesti!!(.
Ma intreb daca ai stat un pic sa iti imaginezi devastarea si sfirtecarea oamenilor de care vorbesti, ca sa-ti dai seama?
Banuiesc ca nu, si a vorbit iutimea din tine! (..este o zi trista!

Tu ai auzit de conceptul care spune ca are o MARE IMPORTANTA CUM MORI!, in ce conditii, sub ce auspicii?, daca mori linistit, impacat sau daca mori turbat de ura si resentimente ca Dumnezeu nu te-a ajutat la greu!..
Sa nu uitam ca astfel de mentalitati au dat nastere inchizitiei si asa ziselor razboaie sfinte.
Toate au fost si sunt facute in numele unui dumnezeu despre care se spune ca actioneaza doar din iubire.
Cum poate sa iasa dintr-o iubire desavarsita niste evenimente atat de sinistre doar "Dumnezeu" stie?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.06.2010, 10:08:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Este trist ca unii oameni vad in acest episod biblic al distrugerii cetatilor Sodoma si Gomora, ca si in cel al potopului, imaginea unui Dumnezeu nemilos, crud si razbunator. Nu este deloc asa. Prin aceste acte, Dumnezeu, doar in mod aparent se contrazice pe Sine. In aceste momente cred ca trebuie sa-L vedem pe Dumnezeu, asemenea unui "chirurg" care se vede nevoit a indeparta organul bolnav, sau o parte a lui. Asadar, fie ca a distrus o cetate prin foc si pucioasa, sau intreaga omenire prin potop, Dumnezeu nu a facut-o insa fara a-i salva pe cei drepti. De asemenea, cred ca putem intelege aceste doua episoade biblice ca si chipuri ale Judecatii de Apoi, in care Dumnezeu va separa graul de neghina, adica pe drepti de pacatosi.
Din cate stiu separarea graului de neghina avea loc la seceris, nu inainte.
Oricum, faptul este sinistru.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.06.2010, 10:24:00
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Vazand toate, inca din'nainte ca ele sa se petreaca, se poate ca Domnul sa fi vazut inainte cum sodomitenii nu se vor pocai niciodata, ba mai mult, vor cadea si mai mult in intunecimea pacatelor lor. Astfel, intru iubirea Lui, adeseori neinteleasa, El a ingaduit sa vina asupra lor moartea, care era si plata de drept a pacatelor lor, oprita pana atunci de iubirea Lui cea mare. Moartea venita atunci i'a scutit pe aceia de o mai mare adunatura de pacate, pe care le'ar mai fi savarsit. Astfel, la judecata ei vor da seama pentru mai putine pacate decat ar fi dat seama daca ar mai fi trait inca ani de zile.

In istoria cu Sodoma si Gomora se vede iubirea lui Dumnezeu.

Dupa dreptate, "plata pacatului este moartea" (Romani 6, 23), iar amanarea mortii ani de zile a fost cu putinta numai prin iubirea lui Dumnezeu, care "nu voieste moartea pacatosului, ci sa se intoarca si sa fie viu" (Iezechiel 33, 11).
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sodoma si Gomora costel Generalitati 23 17.06.2009 09:48:37