Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.10.2009, 13:53:44
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
ce ai vrut sa spui Anita prin "povara prea grea ptr ceilalti"??
Acum 2 ani am fost in trecere pe la man.Petru Voda
Am dat 2 acatiste din care unul pt.Psaltire.
Monahul (un tanar calugar) care primea acatiste mi-a spus ca par.Iustin a zis sa trecem la psaltire doar pe cei necununati ,ca e povara prea mare , si pentru ceilalti sa avem mai multa ingaduinta si sa ne gandim la mila lui Dumnezeu si sa ii trecem la sf.Liturghie.
Eu i-am spus ca am trecut la psaltire persoane credincioase ,dar care nu s-au spovedit niciodata.
Acel calugar i-a taiat de pe lista pe cei necununati si am scris un acatist pt.psaltire doar pentru aceia iar acatistul cel vechi a ramas pentru sf.Liturghie.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.10.2009, 14:14:19
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Acum 2 ani am fost in trecere pe la man.Petru Voda
Am dat 2 acatiste din care unul pt.Psaltire.
Monahul (un tanar calugar) care primea acatiste mi-a spus ca par.Iustin a zis sa trecem la psaltire doar pe cei necununati ,ca e povara prea mare , si pentru ceilalti sa avem mai multa ingaduinta si sa ne gandim la mila lui Dumnezeu si sa ii trecem la sf.Liturghie.
Eu i-am spus ca am trecut la psaltire persoane credincioase ,dar care nu s-au spovedit niciodata.
Acel calugar i-a taiat de pe lista pe cei necununati si am scris un acatist pt.psaltire doar pentru aceia iar acatistul cel vechi a ramas pentru sf.Liturghie.
Doamne ajuta !
multumesc, acum am inteles la ce se referea povara.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.10.2009, 14:24:39
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit pomeniri

pt. windorin:
Ai dreptate si ai adaugat corect.Exceptind slujbele si molitvele din cultul public(deslegarile cu citirea molitvelor sf. Vasile cel mare, a sf. Ioan hrisostom si a sf. Ciprian) Psaltirea este cea mai puternica rugaciune ,mai ales ca posibilitate individuala,si mai puternica pomenire.Am mai spus-o si in alte rinduri: cu peste 75 de ani in urma exorcizarea se facea cu psaltirea. Pt. aceasta provoaca cea mai serioasa suparare ispititorului si il determina sa te munceasca in consecinta. De aceea nu se citeste decit cu binecuvintare,in doza de maxim 2 catisme /zi si in forma completa: catisma+ molitva de la sfirsitul ei + pomelnicul de la sfirsit (toate acestea sunt scrise si in prefata cartii).Adica vreau sa zic ca in situatiile in care esti la casa ta (nu esti calator,pelerin sau in alte situatii deosebite) se va folosi doar cartile de Psaltire complete ,care au si molitve si si pomelnice si nu pe acelea pt. pelerini care nu contin decit psalmii grupati pe catisme. Toate aceste adaugiri nu sunt scrise pt. tine deoarece banuiesc ca le sti si le si implinesti. Mare ajutor si bucurie ar fi sa existe rugatorii de care ai pomenit !

pt. sora anita :
Eu am spus clar cum se face pomenirea la sf. taine .Liturghia este pe deantregul o sf. taina ,cu proscomidie si cu tot restul de slujba pina la sfirsit .Sa nu crezi ca din liturghie numai proscomidia este taina . Dar este f. adevarat ca pomenirea la sf. proscomidie este cea mai puternica,dar daca vi mai tirziu la slujba si nu te mai poate pomenii la proscomidie te va pomeni in alt loc insa si pt. acesta trebuie sa ai viata virtuoasa . Dar despre modul de a se face pomenirea la sf. liturghie sunt practici nenumarate necanonice in uz .Chiar exista intre liturgisitori polemici numeroase pe aceasta tema si chiar si articole pe acest blog pe care daca le-ai fi citit nu mai era nevoie sa faci aceasta precizare. Deasemenea sa sti ca ma rog si eu ca sa-ti lumineze D.zeu mintea ,deoarece inteleg ca in sensul acesta este facuta ultima ta afirmatie !!!!!!

pt. sora MarinaAlca:
In tot ce am scris despre Psaltire nu am urmarit umorul .Nu voiesc sa va stric starea de spirit si buna dispoziie pe care v-ati facut-o citind cuvinte si nu mesaje. Eu m-am marturisit cit de serios am putut. Sunt si situatii cind ridiculizez sau scriu frinturi de pamflet dar de data aceasta nu s-a nimerit . Apropos de maldigerare, mi-au mai spus citeva surori ca sunt precum osul de peste : nici nu poti sa ma scuipi afara nici sa ma inghiti, stau in git ... Si eu care credeam ca sunt ...somn...la pareri !
NB: somn = specie de pest fara oase,doar cu coloana vetebrala .

Last edited by zaharia_2009; 05.10.2009 at 14:32:03.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.10.2009, 14:48:23
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

La Sf.Proscomidie trebuie multa atentie ,la noi la biserica se face pomenire speciala ,cu mentiune.Se vorbeste cu preotul inainte ,se duce faina ,ulei si vin pentru a face prescurile de o femeie credincioasa ,cu viata imbunatatita si se pomeneste pe o perioada mai indelungata.
Restul se citeste in timpul sf.slujbe duminicale.
La man.Sihastria se scrie pe acatist mentiunea 'fara proscomidie'.
Eu nu sunt o mare cunoscatoare dar sunt totusi atenta pe cine pomenesc si pe cine nu la sf.Liturghie.
La sfanta Liturghie trebuie pomeniti toti aceia care sunt credinciosi ,nu ateii si cei care nu au pacate mari.
Ca s-o mai strecura si unul care face evaziune fiscala si eu nu il stiu ,mila lui Dumnezeu ,nu stim noi chiar tot ,Dumnezeu vede buna noastra intentie.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.10.2009, 15:14:31
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
La Sf.Proscomidie trebuie multa atentie ,la noi la biserica se face pomenire speciala ,cu mentiune.Se vorbeste cu preotul inainte ,se duce faina ,ulei si vin pentru a face prescurile de o femeie credincioasa ,cu viata imbunatatita si se pomeneste pe o perioada mai indelungata.
Restul se citeste in timpul sf.slujbe duminicale.
La man.Sihastria se scrie pe acatist mentiunea 'fara proscomidie'.
Eu nu sunt o mare cunoscatoare dar sunt totusi atenta pe cine pomenesc si pe cine nu la sf.Liturghie.
La sfanta Liturghie trebuie pomeniti toti aceia care sunt credinciosi ,nu ateii si cei care nu au pacate mari.
Ca s-o mai strecura si unul care face evaziune fiscala si eu nu il stiu ,mila lui Dumnezeu ,nu stim noi chiar tot ,Dumnezeu vede buna noastra intentie.
Doamne ajuta !
Ei, la vorbele tale acestea putine se merita mult comentariu pt. ca ascund in ele (eu, personal cred ca fara voia ta)adevaruri schimbate ,pareri personale,greseli personale contradictii personale de la un rind la altul.Scopul meu nu este insa acesta.Tu poti trai la fel de bine si de acum in colo ,ca si pina acum,chiar daca nu te trage nimeni de mineca sesizindu-te de acestea. Deci nu te supara,nu intervin critic. Am insa o intrebare, nu stiu cum sa procedez. Uite,eu sunt trecator prin...Bucuresti ,pe la biserica ta,intru la sf. liturghie,ma inchin, dau un pomelnic si plec pt. ca sunt venit cu treaba in oras.Cind ma duc sa dau un pomelnic nu stiu de obiceiul din biserica ,nu am ulei,faina si vin ,nu am scris pe pomelnic Proscomidie dar asta vreau. Nici parintele nu ma cunoaste ,cum procedez ca sa nu-l tin de povesti la usa altarului pina voi intelege si eu mai incetul la minte ?
Ca veni vorba de bucata de hirtie pe care se trec nume pt. pomenirea la o slujba : aceasta cred ca se cheama ,,Pomelnic" indiferent ca il dau la liturghie, la maslu, la acatist sau a paraclis. NU cred ca este bine sa-i spunem ,,Acatist" pt. ca aceea este o slujba bisericeasca si nu o bucata de hirtie.Nici nu pot sa fac un acatist pt. pomenirea la maslu(aoleu,ce aiureala !).Ma gindesc ca in cel mai rau caz titlul pe care il punem pe bucata de hirtie,adica pe pomelnic,va fi exact titlul slujbei la care voim sa se faca pomenire ,adica : ,,sf. maslu", ,,sf. liturghie", ,,acatist", ,,sf. proscomidie",,,sf.paraclis" , ,,parastas" etc,etc, pt. a intelege si parintele care nu ne cunoaste ce vrem de fapt !

Nu sunt necajit ca ne mai discutam sau contrariem ...ca din asta poate mai invatam sau ne mai corectam parerile si faptele.
Oricum ,am sesizat ca esti o sora manierata si ca ai un ton crestin adecvat .

Sa fi iubita si binecuvintata !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.10.2009, 15:49:07
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
A nu se confunda pomenirea la sf.Liturghie cu pomenirea la sf.Proscomidie.
Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
La Sf.Proscomidie trebuie multa atentie ,la noi la biserica se face pomenire speciala ,cu mentiune.Se vorbeste cu preotul inainte ,se duce faina ,ulei si vin pentru a face prescurile de o femeie credincioasa ,cu viata imbunatatita si se pomeneste pe o perioada mai indelungata.

In biserica unde obisnuiam sa merg nu am vazut aceasta pregatire "speciala".
Totul decurgea f simplu. Pomelnicele care erau date la altar in timpul Proscomidiei, erau citite la Proscomidie
Pentru cei "intarziati"care veneau dupa inceperea Sfintei Liturghii evident ca le citea la Sf Liturghie.

Last edited by MarinaAlca; 05.10.2009 at 15:52:20.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.10.2009, 16:06:05
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Desigur ,se fac pomeniri si la Proscomidie ,dar de obicei se pune mentiunea pentru Proscomidie ,fara a aduce ulei ,faina etc.
La noi se face asta pentru ca am cerut o pomenire de 40 de zile si trebuie sa contribui si eu cu ceva ,un kg.de faina ,1 litru de ulei.
La acatistul pentru sf.Liturghie eu scriu Sfanta Liturghie si dedesubt scriu Vii si trec numele celor care vreau sa fie pomeniti ,nicidecum Acatist .
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.10.2009, 20:12:42
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Te rog anita

Spune unde in ce localitate se fac asemenea pomeniri .
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.02.2011, 01:36:03
ronico ronico is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Question ?

ce este pomenirea la proscomidie as vrea niste raspunsuri mai detaliate
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.05.2011, 17:17:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Asta nu am mai auzit-o, ca trebuie specificat clar proscomidie sau fara. Eu credeam ca daca ajung sa dau pomelnicul la proscomidie, e pomenit la proscomidie, daca ajung dupa, cand ajung.

Mare atentie! Daca mergeti la manastiri, vedeti ca proscomidia se face la slujba Ceasurilor, nu la Utrenie! Nici eu nu stiam.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre pomenirii mara2008 Slujba inmormantarii 13 24.03.2011 13:14:32
Intrebare legata de Sarbatoarea Pomenirii Mortilor legionar Diverse Sarbatori 0 18.03.2011 21:29:16
pomenirea la psaltire onyx235 Generalitati 32 04.11.2009 13:32:10
Cuvinte din Psaltire phradmon Despre Biserica Ortodoxa in general 29 29.12.2007 18:01:04