Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 23.06.2011, 21:42:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Parerea mea este ca nu trebuie bagate nici ramurile crestinatatii in aceeasi oala nici ramurile orentale in aceasi oala.
Punerea palmelor a fost la un moment dat o practica crestina si poate nu numai.
Daca citesti topicurile reiki o sa auzi pareri chiar de la cei care au practicat reiki, si nu doar au aflat despre el. Toate practicile paranormale si orientale (ce tin de religia lor) le putem baga in aceeasi oala. Tin mia mult de panteism, unde diviniatea este un fel de energie si fiecare si-o poate dezvolta.
In niciun caz vindecarea cu palmele nu e ceva crestin, asta spuneau si cei de la cursul reiki, ca Iisus vindeca la fel, cu mainile. dar Isius vindeca pentru ca e Dumnezeu, nu avea o energie in maini. La fel si sfintii, vindecau pentru ca se rugau si Dumnezeu vindeca, nu erau ei cei ce vindecau cu o energie.

Last edited by catalin2; 23.06.2011 at 21:46:42.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 07.07.2011, 17:56:42
Adrianos Adrianos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2011
Mesaje: 2
Implicit

Mai ce multi necrestini sunt pe aici pe site. Crestin ortodox cica. Si jumate sunt dusi cu pluta.
Cum sustineti voi asa cu tarie pe nenea Reiki si va mai si autointitulati crestini si chiar ortodocsi.

Eu am auzit de la cineva care a fost pe la reikisti si spunea ca se destrabaleaza cum fac cei de la MISA lui Bivolaru.

Si mi-a spus un duhovnic ca sunt irecuperabili cei care se duc la reiki ca nu mai vor sa renunte. E cumplit!

Nu va duceti la reiki ca e o capcana din care s-ar pute sa nu mai puteti iesi. Dovada sunt cei multi de aici de pe forum care au fost si acum ar renunta si la ortodoxie dar la reiki ba.

Doamne ajuta si rugati-va! Eu nu am auzit nici un mare duhovnic de la noi si de nici un sfant sa fi practicat reiki, yoga si alte nebunii. Oare nu vedeti ca e inselatorie? E chiar asa de greu?
Reply With Quote
  #83  
Vechi 07.07.2011, 19:22:57
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Nu conteaza ca ai auzit ca de auzit se aud multe , conteaza adevarul ,verificat, dar nu despre careva care pretinde ca practica reiki si face altceva ci sa mergi la cursuri si sa vezi ce se preda , si nu la cursuri de la tiganci care doar vor sa faca bani ci la cursuri atestate de MS.
Marturii mincinoase sint peste tot, dar cine e dispus cu obiectivitate sa fie sincer si sa verifice?
Dumnezeu este tatal tuturor oamenilor nu doar al crestinilor si Duhul Sfint merge unde voieste.
Nu trebuie sa crezi de la inceput in Iisus ca sa iti raspunda Dumnezeu la rugaciuni sau nazuinte spirituale pentru ca Iisus este cuprins in Dumnezeu.
Si el nu opreste ubirea Sa doar pentru ca El nu ti sa revelat inca.
Si apoi Iisus a venit pentru toti nu doar pentru crestini si in plus maestrii practicanti Reiki cred in Iisus chiar daca nu il promoveaza public.

Daca ei vindeca boli incurabile prin punerea palmelor ca si cei din VR sau Omni Healing sau alte sisteme morale inseamna ca trebuie sa ii recunoastem dupa fapte nu dupa ce spun unii si altii, asa dupa sabloane sau de la ei. Crestinatatea l-a omorit pe galileo galilei si multialtii considerati eretici in ciuda faptului ca monahismul rasaritean a dat si sfinti, moaste si minuni insa asta nu inseamna decit ca cei de la butoane au doza lor de patinire de care scapa abia cind negarea nu mai poate fi o solutie.

Iar VR sau Reiki nu pomenesc nimic de zeitati, si chiar daca ar face cine poate dovedi ca nu asa li s-a descoperit lor Dumnezeu sau ca Dumnezeu a mintit cind a spus:
"Mie mi se inchina toate popoarele de la un cap la altul al pamintului."

Si apoi ce fac o parte de la MISA nu reprezinta esantionul repezentativ al hindusismului ci o greseala istorica de parcurscorectata pina astazi aproape complet , daca stai sa cauti o scoala (nu ce aramas pe net inca dupa tsunami ) in india care sa predea in ramura Tantra ceea ce preda inca Bivolaru nu ai sanse sa mai gasesti. In schimb in occident o sa mai gasesti.

Dumnezeu nu are nevoie de partinire ci de adevarul obiectiv.

Asa inteleg eu sa fiu un bun crestin , daca Dumnezeu imi descopera adevarul nu am de ce sa il resping sau sa il murdaresc doar pentru ca o dogma sau alta inca nu il cuprind.
Sistemul VR are aceeasi cazuistica si este creat in lumea crestina iar Omni Healing care are performante mult mai rapide in vindecarea teurgica nu se preda decit celor care au dovedit deja o cazuistica anterioara si o conduita pe masura.
Un filozof spunea ca "Daca Dumnezeu nu exista si eu cred ca exista am de pierdut mai putin decit daca exista si eu nu cred".

In cazul meu nu se pune problema de crednta caci am beneficiat de certitudini insa cei care le place sa creada doar ce se spune fara sa verifice cu ochii lor risca sa huleasca lucrarile iubirii lui Dumnezeu asupra nazuitorilor intregului pamint.
"Toate neamurile asteapta mintuirea Mea"
"Eu le voi judeca cu nepartinire."
"Pe cine lucreza neprihanirea il voi aduce la Mine"

13. Iată că Sluga Mea va propăși, Se va sui, mare Se va face și Se va înălța pe culmile slavei!
14. Precum mulți s-au spăimântat de El - așa de schimonosită li era înfățișarea Lui, și chipul Lui atât de fără asemănare cu oamenii, -
15. Tot așa va fi pricină de uimire pentru multe popoare; înaintea Lui regii vor închide gura, că acum văd ceea ce nu li s-a spus, și înțeleg ceea ce n-au auzit.

Last edited by Mihai36; 07.07.2011 at 19:28:45.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 07.07.2011, 19:50:25
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianos Vezi mesajul
Doamne ajuta si rugati-va! Eu nu am auzit nici un mare duhovnic de la noi si de nici un sfant sa fi practicat reiki, yoga si alte nebunii. Oare nu vedeti ca e inselatorie? E chiar asa de greu?
Ai dreptate.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 07.07.2011, 22:02:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Ai dreptate.
Dreptate sau nu, a avut cineva curiozitatea să citească un curs de reiki sau karuna?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #86  
Vechi 08.07.2011, 00:48:39
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dreptate sau nu, a avut cineva curiozitatea să citească un curs de reiki sau karuna?
M-am fript cu ceva asemanator, cica bioenergie. Nu mai vreau sa aud de ele.
Avem pe doctorul tuturor, Domnul Iisus. Avem pe Maicuta. Avem atata bogatie de Sfinti mijlocitori...
Reply With Quote
  #87  
Vechi 08.07.2011, 01:05:56
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
M-am fript cu ceva asemanator, cica bioenergie. Nu mai vreau sa aud de ele.
Avem pe doctorul tuturor, Domnul Iisus. Avem pe Maicuta. Avem atata bogatie de Sfinti mijlocitori...
Într-adevăr o mulțime de sfinți, chipurile, mijlocitori. Cine i-a făcut mijlocitori? În Scripură scrie că numai Iisus este mijlocitor. Cu accentul pe numai. Dar ce să-i faci? Lumea se închina de sute de ani la diferite zeități și înainte de Iisus. Creștinii n-au făcut altceva decât să deifice diverși oameni care îl urmau pe Iisus, adaptându-și vechile obiceiuri la creștinism (ei bine, asta e erezia; nu faptul că unii au picturi pe pereții bisericii și alții nu).

Acum, fără niciun fel de sarcasm, stau și mă întreb: cât de mult le vor trebui deopotrivă ortodocșilor și catolicilor să țină cont de afirmația Sf. Pavel: singurul mijlocitor între oameni și Dumnezeu e Iisus Omul? De ce trec mereu peste asta și invocă fel și fel de pretexte: că sfinții sunt prieteni, că nu suntem vrednici să ne închinăm lui Iisus (pentru ce și-a mai dat suflarea pe cruce, atunci?) etc.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 08.07.2011, 04:37:39
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

rei ki si tai ki si yoga si budism sunt vrajitorie.Daca destinatia dupa moarte pentru anumite pacate e iadul, la vrajitorie este tartarul, partea cea mai problematica care nu trebuie s-o dorim nici la dusmani. cUM NU EXISTA VRAJITORIE PRACTICATA PENTRU INSANATOSIRE, ASA NU EXISTA REI KI , YOGA, TAI KI PENTRU INSANATOSIRE. Cu cat faci vrajitorie,FIE ALBA FIE NEAGRA FIE CE CULOARE VREI, cu atat Dumnezeu se departeaza si dracul se apropie. Cand dracul e suficient de aproape da boli mintale sau cateodata arde omul de viu asa numita combustie spontana:http://2.bp.blogspot.com/_LHdgHms0i8...combustion.gif Ne amintim la vrajitorul din Oz cum vrajitoarea a ars de i-au ramas doar picioarele ca aici: http://2.bp.blogspot.com/_LHdgHms0i8...combustion.gif Nu exista vrajitorie buna sau rea sau de aparare. Te apara Dumnezeu prin rugaciune. Daca esti in pericol citeste psalmul 26 de trei ori pe zi si treci printre vrajitori ca in masina blindata. Daca vrei maimult citeste Psalmii 26,45,69,90. Asta e contraatacul dar psalmul 26 de trei ori e important pentru aparare. NU uita, cu cat practici rei ki, tai ki, yoga sau budism se poate departa Dumnezeu de tine si se apropie Aghiuta de tine care nu are remuscari sa faca rau din pricina bolii. Daca vrei sa pui camioane de greutati in spatele copiilor si a catorva generatii, vrajitoria este solutia.Adica si rei ki, tai ki, yoga, budism.

Kronos, vezi ca PROTESTANTISMUL S-AR PAREA CA A RENUNTAT LA VIATA VESNICA.http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12927

Last edited by spre_rasarit; 08.07.2011 at 05:58:13.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 08.07.2011, 07:18:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
M-am fript cu ceva asemanator, cica bioenergie. Nu mai vreau sa aud de ele.
Ești într-o gravă eroare: sunt lucruri cu totul și cu totul deosebite.
Citat:
Avem pe doctorul tuturor, Domnul Iisus. Avem pe Maicuta. Avem atata bogatie de Sfinti mijlocitori...
Sunt de acord cu tine. Însă reiki NU dă de o parte, nu neagă existența divinității ci din contră.
Toți maeștrii pe care i-am cunoscut sunt creștini și nicăieri nu am citit sau auzit să fie negată jertfa Mântuitorului nostru.

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
rei ki si tai ki si yoga si budism sunt vrajitorie.
Să chemăm Inchiziția (vezi topicul dedicat) și să-i ardem pe rug pe toți cei care practică așa ceva.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #90  
Vechi 08.07.2011, 12:01:51
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ești într-o gravă eroare: sunt lucruri cu totul și cu totul deosebite.

Sunt de acord cu tine. Însă reiki NU dă de o parte, nu neagă existența divinității ci din contră.
Toți maeștrii pe care i-am cunoscut sunt creștini și nicăieri nu am citit sau auzit să fie negată jertfa Mântuitorului nostru.


Să chemăm Inchiziția (vezi topicul dedicat) și să-i ardem pe rug pe toți cei care practică așa ceva.
Raman la parerea mea, orice mi-ar spune oricine.

Nu m-am ocupat eu de bioenergie, ci am fost "obiectul" asupra caruia s-a aplicat, prin 1993, cand au aparut o multime de bioenergeticieni de astia, la Cluj (tocmai cand era Caritas-ul in toi...miere din plin... apoi cum a disparut Caritas-ul s-au rarit si ei) iar sora-mea, crezand ca face bine a adus unul in casa, fost coleg de serviciu, in sfarsit e complicata povestea. Bine ca ne-a scapat Dumnezeu.....
Daca ai ocazia citeste "Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie Aghioritul" de Dyonisos Farasos (sper ca am scris bine...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 01:27:29
Reiki si tentatii oana Re Alte Religii 157 02.09.2017 16:59:59
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 16:48:52