Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.02.2011, 22:05:24
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit Dumnezeu este iubire

‘ Sunt un om ticalos si totusi Domnul ma iubeste. Pentru ca El este Insasi Iubirea si El iubeste pe toti oamenii si-i cheama la El. Sufletul meu cunoaste mila Domnului fata de cel pacatos.’ (Sf.Siluan Athonitul)

M-au impresionat cuvintele Sfantului Siluan si marturisesc ca si eu, pacatoasa, am simtit iubirea si mangaierea Lui. Mi-a zis:’nu mai plange’. M-a ridicat de la pamant si mi-a zis:’va fi bine’.Mi-a descoperit, m-a facut sa inteleg si sa accept ca toate cate a ingaduit pentru mine, sunt pentru a ma aduce mai aproape de El. Si-I multumesc pentru milostivirea Sa.
Mi-a descoperit cat de mult ma iubeste…si…nu mai vreau sa tac. Simt ca vreau sa strig...in gura mare, cat de bun, iubitor si mare este Domnul nostru.

Sa-L laudam pe Domnul !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.02.2011, 22:27:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

1. Lăudați pe Domnul că este bun, că în veac este mila Lui.
2. Să spună cei izbăviți de Domnul, pe care i-a izbăvit din mâna vrăjmașului.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.02.2011, 16:05:05
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit Teofil Paraian - Din zicerile parintelui Arsenie Boca

Parintele Arsenie a zis o vorba cât lumea asta de mare – ba mai mare decât lumea asta! –, si anume o zis asa: "Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos îi mai mare decât iubirea celui mai mare sfânt fata de Dumnezeu”. Nu poate iubi un sfânt pe Dumnezeu, cât ar fi sfântul de mare, cât iubeste Dumnezeu pe cel mai mare pacatos; si-l asteapta; si vrea sa-l primeasca; si alearga înaintea lui, dupa cum citim în pilda cu fiul risipitor, unde se spune ca tatal nu l-a asteptat pe fiul care se întorcea; l-a asteptat într-un fel, dar când l-a vazut ca vine nu l-a mai tinut locul: a alergat înaintea lui, ca sa-l primeasca, sa-l îmbratiseze, sa-l sarute, sa-l ajute, sa-l aseze iarasi în starea din care a plecat. Pentru ca din inima lui fiul n-a plecat niciodata! El a ramas în inima tatalui asa cum ramânem noi în inima lui Dumnezeu, în inima Mântuitorului nostru Iisus Hristos, în inima Maicii Domnului, oricât de departati am fi, oricâte rele am face. Pâna traim în aceasta viata Dumnezeu nu ne paraseste. Noi putem sa parsim pe Dumnezeu, dar Dumnezeu nu poate sa ne parseasca pe noi.

Cu o astfel de afirmatie, parintele ne da încredere în bunatatea lui Dumnezeu, în iubirea lui Dumnezeu fata de noi, pacatosii, caci se afirma si în rugaciunile de dezlegare ale sfintei noastre Biserici, ca mila lui Dumnezeu este tot atît de mare, tot atît de infinita, cum este de infinita si marirea Lui, de vreme ce se spune: "Ca precum este marirea Ta, asa este si mila Ta". Cuvîntul spus de parintele Arsenie, în formularea de mai sus, ne aduce aminte si de ceea ce spune Psalmistul, prin cuvintele acestea: "Cît e de sus cerul deasupra pamîntului atît de mare e bunatatea Lui (a lui Dumnezeu) spre cei ce se tem de Dînsul. Cît de departe e Rasaritul de Apus, atîta a departat El de noi faradelegile noastre. Cum miluieste un tatal pe copiii sai, asa miluieste Domnul pe cei ce se tem de Dînsul" (Ps. 102, 10-13).

Last edited by Ana-Maria N; 15.02.2011 at 16:15:29.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.02.2011, 22:47:51
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

'Lauda se naste intr-o inima plina de dragoste fata de Dumnezeu. “Sa iubesti pe Domnul, Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu toata puterea ta”.

Esti crestin? Daca da, atunci stii ca Il iubesti pe Dumnezeu pentru ca El te-a iubit mai intai!

Fara dragostea lui Dumnezeu, orice lauda pe care o poti oferi este lipsita de continut. Dragostea nascuta in relatia cu Dumnezeu, prin Iisus Hristos, este partea esentiala a laudei tale.

Cum poti aduce lauda lui Dumnezeu? Cum poti face din lauda o parte integranta a vietii tale? Lauda poate fi exprimata in cantari, versuri sau rugaciune, si trebuie sa fie facuta constant! Psalmul 34:1 ne invata: “Voi binecuvanta pe Domnul in orice vreme; lauda Lui va fi totdeauna in gura mea”. Psalmul 71:6 spune: “Pe Tine ma sprijinesc, din pantecele mamei mele. Tu esti Binefacatorul meu inca din pantecele mamei; pe Tine Te laud fara-ncetare”.
Lauda lui Dumnezeu este exprimata in afara prin faptele noastre zilnice, precum si in interior, in gandurile noastre. Lauda este un act al inchinarii crestine.

“Unde sa incep?”, poate te intrebi. “Cum pot incepe sa-L laud pe Dumnezeu?”.
Daca a-L lauda pe Dumnezeu este un lucru nou pentru tine, incearca sa-L lauzi pe Dumnezeu pentru ceea ce este El pentru tine personal. Proclama bunatatea lui Dumnezeu care este fara masura; este bogata si abundenta! Iata cateva modalitati in care poti incepe:
• Lauda-L pe Dumnezeu pentru sfintenia, mila si dreptatea Lui (2 Cronici 20:21, Psalmul 99:3-4).
• Lauda-L pe Dumnezeu pentru harul Lui (Efeseni 1:6).
• Lauda-L pe Dumnezeu pentru bunatatea Lui (Psalmul 135:3).
• Lauda-L pe Dumnezeu pentru indurarea Lui (Psalmul 117).
• Lauda-L pe Dumnezeu pentru mantuirea Lui (Efeseni 2:8-9)
Lauda lui Dumnezeu poate fi oferita oriunde! In timp, ea va deveni un lucru firesc, ca si respiratia. Uneori Il laudam pe Dumnezeu inlauntrul nostru dupa cum este scris in Psalmul 9: 2 “Voi face din Tine bucuria si veselia mea, voi canta numele tau, Dumnezeule Prea Inalte”. Alteori vom avea oportunitatea de a-I aduce public glorie si lauda Dumnezeului nostru. Psalmul 22:22 spune: “Voi vesti numele Tau fratilor mei, si Te voi lauda in mijlocul adunarii”.
Cauta ocazii pentru a-I aduce lauda lui Dumnezeu!'
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.02.2011, 23:33:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Mi-a descoperit cat de mult ma iubeste…si…nu mai vreau sa tac. Simt ca vreau sa strig...in gura mare, cat de bun, iubitor si mare este Domnul nostru.
Bun, a fost bun si darnic cu tine, dar oare cu aproapele tau de ce n-a mai fost asa de darnic, daca-i numai miere si iubire ?
Oare aproapele tau este mai ticalos ca tine si ca urmare pe el Dumnezeu il bate?

Deci daca iubirea asta nu este generalizata si repetata clar, nu prea pare iubire, mai ales cind observam de cita golanie si nemernicie suntem in PREMANENTA INCONJURATI?

Da, ca ne invata cum sa iubim apropele , asa este, dar de implicat, nu se prea implica, este chiar foarte distant, si ne indeamna sa NE PUNEM NOI PE TREABA, NU SA ASTEPTAM POMENI CARE NU VOR VENI NICIODATA!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.02.2011, 23:44:30
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul

Da, ca ne invata cum sa iubim apropele , asa este, dar de implicat, nu se prea implica, este chiar foarte distant, si ne indeamna sa NE PUNEM NOI PE TREABA, NU SA ASTEPTAM POMENI CARE NU VOR VENI NICIODATA!
Ba se implica. Ai impresia ca noi suntem grozavi? Nimic nu putem fara El...fara Harul Lui. Prin asta vine implicarea Lui. Ne cere...dar creeaza si conditiile sa putem indeplinii cererile Lui...totul tine de vointa noastra, insa.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.02.2011, 13:42:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Bun, a fost bun si darnic cu tine, dar oare cu aproapele tau de ce n-a mai fost asa de darnic, daca-i numai miere si iubire ?
Andrei, Dumnezeu este bun cu toti. Eu tot timpul vad iubirea lui Dumnezeu precum lumina soarelui - este aceeasi pentru toti. Numai ca nu toti stiu sa se bucure de ea, multi nu ies cu zilele din "casele" lor ca sa simta cat de minunata este, iar altii isi trag obloanele ca ea sa nu patrunda in "casa".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.02.2011, 14:52:27
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Am ascultat, odata, la o predica la biserica, o istorioara frumoasa, care suna cam asa:

Un om naufragiase pe o insula pustie. Si a trait asa in singuratate, vreme de multi ani. Intre timp, el s-a adaptat la viata pe care era nevoit s-o traiasca. A inceput sa-si construiasca diverse unelte, casa din betigasele si frunzele ce gasea pe acolo. Intr-o noapte, un fulger i-a ars casuta, muncita cu truda si din neajunsuri. Tot ce agonisise a pierdut atunci. Si a inceput omul nostru sa se planga lui Dumnezeu: Doamne, de ce m-ai parasit de tot? Dupa ce ca traiesc asa cum traiesc, de ce mi-ai luat si casuta ce-mi facusem? Iar Dumnezeu ii spune: Daca casa ta nu lua foc, cei din vaporul din departare, nu te-ar fi vazut sa vina sa te salveze.

El ne iubeste…chiar si atunci cand ne simtim parasiti. Spre deosebire de noi, Dumnezeu stie ce se va intampla in viata ta peste cinci minute, maine, saptamana viitoare, anul urmator si pana la sfarsitul vietii tale pe acest pamant. Si mai important chiar decat acest lucru este ca tu sa stii ca va fi alaturi de tine in clipa cand se va intampla... daca ai hotarat sa-L chemi in viata ta. El ne spune ca poate fi „adapostul si sprijinul nostru, un ajutor care nu lipseste niciodata in nevoi.” Dar trebuie sa ne straduim din inima sa Il cautam, fiindca El spune: „Ma ve-ti cauta și Ma ve-ti gasi, daca Ma ve-ti cauta cu toata inima.”
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.02.2011, 15:09:35
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit Cateva marturisiri frumoase

O absolventa de facultate si-a descris situatia astfel: „Este ceva uimitor sa am o relatie reala cu Dumnezeu, in viata de zi cu zi. Am un „Insotitor cosmic” pe care nu L-as schimba pentru nimic in lume. Ma simt iubita si simt, in sfarsit, ca cineva ma cunoaste cu adevarat, intr-un mod pe care nici nu cred ca-l pot descrie in cuvinte.”

Dan, un student cu hemofilie, a descoperit recent ca s-a infectat cu virusul HIV, in urma unei transfuzii de sange. La inceput a fost in culmea disperarii si a dat vina pe Dumnezeu. Apoi, s-a apropiat de El. Urmarea: in ultimii sai ani de viata, a vizitat nenumarate campusuri universitare (desi avea dureri groaznice), numai pentru a le spune colegilor sai studenti cum Il pot cunoaste pe Dumnezeu si cum pot avea parte de aceeasi pace de care se bucura el... „ In lume veti avea necazuri; dar indrazniti, Eu am biruit lumea.”

O alta studenta, Carina, isi descrie astfel drumul catre Dumnezeu: „Credeam ca sunt crestina fiindca mergeam duminica la biserica... dar habar n-aveam cine este Dumnezeu. Ultimul meu an de liceu n-a fost cu nimic deosebit de ceilalti trei ani dinainte. Imi petreceam cea mai mare parte din timp band, drogandu-ma sau cautand sa ma fac iubita. Simteam ca mor pe dinauntru si nu eram deloc stapana pe viata mea. Doar in clipa in care mi-am dat seama ca nu mai imi doresc sa traiesc... mi-a trecut prin minte ca trebuie sa fac ceva... ceva care sa-mi readuca speranta in suflet. Atunci L-am rugat pe Dumnezeu sa vina in viata mea. El mi-a aratat dragoste, iertare si la El am gasit siguranta, mangaiere, acceptare si un rost in viata. El imi da tarie si, daca n-ar fi fost El, n-as mai fi astazi aici.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.09.2011, 00:40:10
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
O absolventa de facultate si-a descris situatia astfel: „Este ceva uimitor sa am o relatie reala cu Dumnezeu, in viata de zi cu zi. Am un „Insotitor cosmic” pe care nu L-as schimba pentru nimic in lume. Ma simt iubita si simt, in sfarsit, ca cineva ma cunoaste cu adevarat, intr-un mod pe care nici nu cred ca-l pot descrie in cuvinte.”

Dan, un student cu hemofilie, a descoperit recent ca s-a infectat cu virusul HIV, in urma unei transfuzii de sange. La inceput a fost in culmea disperarii si a dat vina pe Dumnezeu. Apoi, s-a apropiat de El. Urmarea: in ultimii sai ani de viata, a vizitat nenumarate campusuri universitare (desi avea dureri groaznice), numai pentru a le spune colegilor sai studenti cum Il pot cunoaste pe Dumnezeu si cum pot avea parte de aceeasi pace de care se bucura el... „ In lume veti avea necazuri; dar indrazniti, Eu am biruit lumea.”

O alta studenta, Carina, isi descrie astfel drumul catre Dumnezeu: „Credeam ca sunt crestina fiindca mergeam duminica la biserica... dar habar n-aveam cine este Dumnezeu. Ultimul meu an de liceu n-a fost cu nimic deosebit de ceilalti trei ani dinainte. Imi petreceam cea mai mare parte din timp band, drogandu-ma sau cautand sa ma fac iubita. Simteam ca mor pe dinauntru si nu eram deloc stapana pe viata mea. Doar in clipa in care mi-am dat seama ca nu mai imi doresc sa traiesc... mi-a trecut prin minte ca trebuie sa fac ceva... ceva care sa-mi readuca speranta in suflet. Atunci L-am rugat pe Dumnezeu sa vina in viata mea. El mi-a aratat dragoste, iertare si la El am gasit siguranta, mangaiere, acceptare si un rost in viata. El imi da tarie si, daca n-ar fi fost El, n-as mai fi astazi aici.
mi se pare mie,sau povestile astea au un iz neoprotestant la ele?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu - ocean nesfarsit de iubire, mila si iertare Ekaterina Dogmatica 5 16.09.2012 02:01:52
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 15:22:52
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 12:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 16:27:11
Dumnezeu exista,este Viu si este cu noi! ortodox4life Generalitati 5 15.10.2008 19:44:55