Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.07.2008, 22:03:08
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As vrea sa va intreb pe cei care aveti (sau ati avut) copii de 7-8 ani, cum i-ati apropiat de biserica, ce i-ati invatat si cum i-ati pregatit ptr prima spovedanie si urmatoarele, ei fiind totusi la o varsta frageda. Multumiri anticipate.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.07.2008, 00:13:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
As vrea sa va intreb pe cei care aveti (sau ati avut) copii de 7-8 ani, cum i-ati apropiat de biserica, ce i-ati invatat si cum i-ati pregatit ptr prima spovedanie si urmatoarele, ei fiind totusi la o varsta frageda. Multumiri anticipate.
Un copil dus cat mai des la biserica pana la implinirea varstei de 7 ani, mai ales la Sf.Liurghie , la inceputul slujbei pentru a fi impartasit, va fi un viitor copil ce va avea credinta si biserica in suflet. Vad DUMINICA, de DUMINICA, parinti ce vin cu ai lor prunci pentru a fi impartasiti. Stau putin la slujba si impreuna cu micutii se inchina la icoane, le explica, fac crucea impreuna cu ei. Sunt si o alta categorie de copii pana in 7 ani, care sunt adusi foarte rar , iar acestia sunt speriati, plang si fac galagie la Sf.Impartasanie. Deci foarte important si in credinta sunt primii 7 ani. Ei sunt temelia viitoarei relatii cu biserica ortodoxa. Pentru cei de peste 7 ani , exista indrumar si impreuna cu parintii pot deslusi si intelege importanta spovedaniei. Ce este important ,copiilor trebuie sa li se explice cu tact si calm, importanta spovedaniei si mai ales sinceritatea celor ce urmeaza a fi spovedite. Oricum , repet, primii 7 ani conteaza imens, usurand sa ingreunand formarea viitorului crestin raportat la oranduielile bisericesti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.07.2008, 01:16:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cei 7 ani au trecut deja si... n-au prea fost dusi la Biserica! desigur, stiu de Doamne-Doamne, Il iubesc si stiu ca are grija de ei, dar... cam atat. deci as fi vrut niste sfaturi mai practice pentru situatia data, daca se poate.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.07.2008, 01:36:36
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Pentru cei de peste 7 ani , exista indrumar
sa inteleg ca este un indrumar special ptr copii? daca da, as vrea sa stiu si cum pot face rost de el, multumesc.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.07.2008, 06:42:25
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Mirela, ce sfaturi sau indrumari se pot da?...totul depinde de cum a fost crescut pina la virsta asta si MAI ALES de temperamentul copilului, parintii, cum se inteleg ei...sunt mai multi factori.
Parintii cum privesc aceasta situatie, ei ce spun...poate ca si ei s-au trezit recent si au inceput sa frecventeze biserica

...oricum orice invat(de a nu lua in serios spovedania si impartasania) poate avea(cu bunavointa) si un dezvat, dar poate dura ceva timp, insa trebuie ca PARINTII sa insiste..aici e problema, cit de determinati sunt ei, deoarece copilul sta in primul rind CU OCHII PE EI.....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.07.2008, 08:03:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, problema ar fi ca parintii intarzie sa se trezeasca, asa ca nu insista in vreun fel. copiii sunt buni, insa nu prea au ce exemplu (pozitiv) sa ia de la parinti in acest sens. ma gandeam ca poate totusi ar fi ceva de facut si pentru acesti copii, ceva de invatat din experienta practica a altora, in situatii similare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.07.2008, 10:45:42
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Vorbeste cu parintele, mirelat.
Din cate imi aduc eu aminte din copilaria mea, spovedania celor mici este mai mult sub forma unui dialog cu parintele despre lucruri pe care copilasii le-ar fi facut-- daca se roaga, daca asculta de parinti, ce rugaciuni stiu, daca cumva s-au certat cu vreun coleg la scoala, daca au luat ceva pe ascuns de la cineva...etc.

Nu-mi aduca aminte sa-mi fi facut mama o pregatire nu stiu ce speciala cand am mers la prima spovedanie. Mi-aduc aminte ca eram putin emotionata (nici noi nu prea mergeam la biserica pe vremea aia, si moda cu impartasitul copiilor in fiecare duminica a aparut mai tarziu de 1990). Dar cand am ajuns la biserica erau acolo mai multi copii de varsta mea ( 7 ani), si parintele ne-a luat intr-un fel de spovedanie in grup, ceea ce zic eu ca e bine pentru inceput.

Poti sa le spui la copii ca de fiecare data cand fac ceva care supara pe mama si pe tata si Dumnezeu se suparaCel mai potrivit ar fi ca sa se mearga la spovedanie cu familia -- adica nu numai cei mici, dar si mama, tata, bunica, si asa copii vad ca este ceva pe care toata lumea trebuie sa il faca. Incetul cu incetul se obisnuiesc.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.07.2008, 12:24:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"LASATI COPIII SA VINA LA MINE, CACI A UNORA CA ACESTORA VA FI IMPARATIA CERURILOR", PORUNCESTE INGERILOR TAI CA TOTDEAUNA SA FIE CALAUZELE SI POVATUITORII LOR SPRE TOATE FAPTELE CELE BUNE, CA DE-A PURUREA SA TE POATA LAUDA SI PREAMARI IN VECI. Amin +
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.07.2008, 20:35:00
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Da Cristi, Hristos ne indeamna sa lasam copiii sa vina la El, si vezi ce frumos o spune la PLURAL, adica si mama si tata sa fie de acord...situatie din ce in ce mai rara.

MIRELA, stiu un caz vazut de mine......in care, acum citiva ani Bunica a aranjat pentru o zi ca nepotul ei sa fie spovedit pentru prima oara si mai tirziu impartasit iar mama lui(atee) cind a auzit a sarit in sus si i-a spus sa anuleze si sa nu cumva sa faca asa ceva. Tatal, care spera ca copilul va fi spovedit s-a intristat foarte tare dar nu a avut ce sa faca pe moment.
pe scurt, intre timp raul s-a acumulat tot mai mult in acea mama, care a inceput sa-si prigoneasca si sotul pentru ca mergea la slujbe si discret citea literatura religioasa iar in ascuns se ruga pentru binele tuturor pina in punctul in care s-a creat o izolare, o inraire dusa la extrem din partea ei, ceea ce a impins-o sa creeze o provocare vicleana prin care cu politia l-a scos din casa si acum sunt separati...iar copilul, ca sa ne intoarcem la subiect, acum traieste in pacat cu prietena lui, sub ochii mamei sub acelasi acoperis, nu a mai terminat nici liceul..., nici nu vrea sa auda de biserica..., si-l vorbeste incontinuu de rau pe tata, jignindu-l in fiecare scrisoare sau convorbire si
pe care amindoi l-au abandonat protejati de noile legi EU care fac posibile asemenea miscari si provocari. Acum sotiile pot scapa usor de soti prin o simpla declaratie la politie ca vai..."se simte in pericol", "ca viata ii este in pericol", dati-l afara va rog...
Este cumplit ce se intimpla, mai ales cu acesti copii care ramin cu asemenea mame
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.07.2008, 21:13:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, si eu tot la bunica ma gandeam sa mearga cu ei o data, de doua ori, de cate ori se poate, ptr ca nu ii are nici ea tot timpul aproape. nu cred ca se va intampla cine stie ce nenorocire din partea parintilor, nu sunt atei, doar ca nu sunt apropiati de biserica.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedania anisoara Generalitati 28 23.02.2013 10:58:11
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 12.12.2010 00:27:05
Spovedania Ioana-Andreea Secte si culte 0 06.04.2010 22:55:39