Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.01.2008, 21:03:08
enculescu's Avatar
enculescu enculescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru enculescu
Implicit

Astazi, 8 I 2008, am vrut sa vorbesc cu fosta mea colega de la cursurile de Studii Aprofundate in Etnologie si Folclor, din anul universitar 2001/2002. Nu mai vorbisem, cu ea, dinaintea praznuirii Sfintilor Mari Imparati si intocmai cu Apostolii Constantin si mamma sa, Elena, de anul acesta. Mi-a raspuns o voce de barbat. Credeam ca e... sotul ei. Dar n-a fost sa fie asa! Ce bine daca era! A fost fratele sau. Care mi-a spus ca pe 20 iunie, ea, colega si... prietena mea, s-a inecat. A fost inmormantata pe 24 iunie.
Vreau sa va spun ca era o fiinta extrem de sufletista, care iti sarea in ajutor, fara sa-i ceri lucrul acesta. Ca profesor, avea si acea calitate de a citi (in) sufletul celui de langa ea. Pe mine, cel putin, m-a ajutat foarte multe, si material, si moral (sunt persoana cu gradul II de handicap locomotor, am fost diagnosticata si cu micronodul tumoral hipofizar...).
Nu vreau si nici nu-i cer socoteala Bunului Dumnezeu pentru ca a luat-o prea repede la El, acolo, sus, in Imparatia Cerurilor. Imi pare rau, insa, ca n-o s-o mai vad... Imi e atat de dor de ea!...
Sper sa se fi transformat, acolo, Sus, in ingeras. Iubea foarte mult copiii!
Dani, nu te voi uita niciodata! Iti multumesc pentru ajutor, mereu. Sa-ti fie somnul lin si sa te rogi si pentru noi.
Doamne, iart-o, Te rog, daca Ti-a gresit cu ceva!
Nico
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.01.2008, 21:21:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Nico draga nu fi trist, te rog, sufletele bune le ia Dumnezeu in Imparatia sa. Sa nadajduim ca si noi vom fi vrednici sa ajungem intru vesnicie in Imparatia Lui si acolo sa ne intlnim cu sufletele celor dragi noua. Aceasta nadejde ma intareste necontenit intru credinta si mult ma opreste si ma-nfraneaza de la caderi. Nico draga sa ne-ntarim unii pe altii ca numai astfel vom fi cat mai multi intru vesnica lumina. Oricum, Nico draga, s-o ierte Dumnezeu de toate ce a facut cu gandul, cu vorba sau cu fapta, cu stiinta sau cu nestiinta. El e milostiv si trebuie sa-I cerem indurare .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.01.2008, 20:34:37
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

e dureros sa pierzi o prietena adevarata! Domnul sa o ierte si pe matale sa te intareasca.Un mare bine ii faci dc o pomenesti in rugaciunea pt cei adormiti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.01.2008, 21:22:49
enculescu's Avatar
enculescu enculescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru enculescu
Implicit

Va multumesc!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Azi s-a stins si unchiu C-tin mara2008 Slujba inmormantarii 8 22.01.2009 17:15:18
Azi inca o mama s-a stins mara2008 Slujba inmormantarii 12 21.12.2008 13:03:10
copilarie, floare pretioasa Carine Generalitati 14 21.10.2008 16:30:14
Mitropolitul Ardealului s-a stins din viata Tudor Stiri, actualitati, anunturi 1 31.08.2005 22:35:16