Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.11.2009, 00:36:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Cand s-a infiintat/reglementat postul in forma actuala?

Cand si cine a stabilit postul si forma lui si perioadele?
In scripturi se vorbeste despre infranare, dar nu ca forma organizata, in anumite zile sau perioade.
Nici nu se dau detalii concrete ce este de post si ce este de dulce.
Nici nu se dau detalii asupra abstinentei trupesti (cat anume).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.11.2009, 00:57:37
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit buna

pentru cine cunoaste engleza ( din pacate nu sint prea multe link-uri in limba romana) dau un link care este oficial (adica direct sustinut de biserica ortodoxa) si in care se pot aflat multe invataturi ortodoxe. mie mi-a ajutat foarte mult sa inteleg ortodoxia.
se vorbeste istoric si despre post ( fasting )
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.11.2009, 00:58:15
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta1970 Vezi mesajul
pentru cine cunoaste engleza ( din pacate nu sint prea multe link-uri in limba romana) dau un link care este oficial (adica direct sustinut de biserica ortodoxa) si in care se pot aflat multe invataturi ortodoxe. mie mi-a ajutat foarte mult sa inteleg ortodoxia.
se vorbeste istoric si despre post ( fasting )
http://www.greekorthodox.org.au/gene...oxlife/fasting
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.11.2009, 00:59:13
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit invaturi despre ortodoxie

http://stpaulbrisbane.org/SpiritualOrthodoxy.htm
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.11.2009, 01:01:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Invatatura despre Post in Biserica Ortodoxa

http://www.crestinortodox.ro/postul-pastelui/71105-invatatura-despre-post-in-biserica-ortodoxa
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.11.2009, 13:13:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri si linkuri.
Am citit deocamdata pe cel al lui Costel, dar stiu si engleza si voi citi cand voi avea putin timp liber si pe cele puse de Speranta.
Foarte bun articolul de pe acest site (linkul lui Costel). Am gasit raspunsurile si am aflat ceea ce banuiam.
Nu Iisus ci institutia bisericii si sinoadele au hotarat postul in forma actuala si nici nu au vrut, desi au existat propuneri, sa modifice ceva.
Scrie acolo ca la inceput fiecare isi facea postul lui, 1-2 zile din saptamana, etc. Asa mi se parea mai corect.
Pe urma biserica a impus o lege a ei si aceea f.aspra.
Nu sse spune insa in articol nimic despre stabilirea listei de alimente de post (de ce astea si nu altele au fost alese pentru post).
Este inca nelamurita situatia unor alimente care sunt vegetale, sunt de post si totusi sunt interzise in post: uleiul, vinul, pestele.
Daca la vin am inteles, pentru ca este vorba de efectul consumului de alcool, la ulei chiar nu inteleg.
Pestele iar este o dilema, pentru ca el, alaturi de paine a fost hrana binecuvantata de Iisus si inmultita, a fost si darul oferit apostolilor pescari, care din asta traiau si cu asta se hraneau.
Pestele este unul din simbolurile crestinismului si totusi...nu este permis in post.
Nu se spune nici de postul trupesc.
Pe urma toate se raporteaza la postul lui Iisus.
N-am inteles de ce se considera ca El a postit.
Eu traiesc cu ideea ca Iisus a fost f.abstinent la mancare in general si nici nu prea avut ce sa manance.
Nu stiu daca se spune undeva in Biblie (nu m-a preocupat sa retin acest amanunt), daca manca vreodata carne, lapte, branza.
Nu stiu daca in vremea lor exista ulei (cum sa-l fi produs?).
Apostolii sai erau si ei saraci si nu aveau decat pestele ca hrana.
Iisus nu a fost preocupat de mancare prin misiunea sa.
Mai este inca un aspect: al rezistentei la nemancare.
Iisus si apostolii sai aveau puteri (fizice) mai mari decat oamenii de rand.
Au rezistat la conditii aspre si la chinuri multe.
Le era scris sa traiasca si sa reziste anumite perioade de timp, in functie de misiunea lor.
Nu se spune nici ca ar fi bolit vreodata.
Deci intre Ei si oamenii de rand este o mare diferenta si asta se uita.
Legat de postul trupesc: eu inteleg rostul, dar numai partial.
Si iar se pune intrebarea cine si dupa ce model l-a stabilit.
Si pe urma iar...oamenii, recte biserica, l-a asprit si generalizat.
Iisus si apostolii sai nu aveau legaturi trupesti, pentru ca nu aveau femei.
Era mereu pe drum, abandonasera sotii (aceia care avusesera), iar Iisus se stie ca nu a avut in fiinta sa partea sexuala (casatorie, relatii trupesti, copii), pentru ca nu intra in misiunea sa.
Si atunci nu se pune problema unui post la ei, in anumite perioade, ci a unei abstinente de tip monahal.
Astea sunt gandurile mele legat de post.
Mai citesc si celelalte linkuri.

P.S Eu nu stiu ca iudeii sa posteasca. Au alte forme de alimentatie si retinere (cosher).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.11.2009, 15:38:36
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Sophia, ai multe intrebari si tare amestecate.

Cum sa nu fi existat ulei acum 2000 de ani? Nu trebuie nu stiu ce utilaje moderne pentru a extrage ulei din masline. Apoi uleiul sau untdelemnul este mentionat de multe orin in Sf Scriptura in diferite contexte. De ce uleiul nu este de post? Fiindca mancarea gatita cu ulei este mai gustoasa, ceea ce nu corespunde cu ascetismul felului de post pe care vor sa il tina unii. Dar, si pacat ca nu se pune accentul pe treaba asta, postul fara ulei este un post aspru care se tine in manastire, dar regula nu se aplica postului mirenilor. Sigur, daca vrei sa mananci doar mancare fiarta si esti mirean, ai voie, dar daca nu poti/nu vrei, e ok.

Cat despre cum s-a hotarat care alimente sunt de post si care nu sunt, cred ca s-a facut cumva logic. Sa mananci 40 sau 50 de zile doar carne si produse de natura animala este un dezastru total pentru sanatatea ta. Sa mananci doar legume, nu este, dimpotriva. Apoi de-a lungul istoriei carnea a fost, si inca este, un aliment daca nu de lux, oricum mai scump si mai de pret. Legumele in schimb le gasesti oriunde, si oricine si le permite. Asa ca daca cel care isi permite sa aiba carne la masa in fiecare zi renunta pentru o perioada, se considera ca este un fel de asceza din partea lui.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.12.2009, 21:28:08
Grindcore's Avatar
Grindcore Grindcore is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul

Cat despre cum s-a hotarat care alimente sunt de post si care nu sunt, cred ca s-a facut cumva logic. Sa mananci 40 sau 50 de zile doar carne si produse de natura animala este un dezastru total pentru sanatatea ta. Sa mananci doar legume, nu este, dimpotriva.
Si lactate daca mananci 2 luni in fiecare zi reprezinta tot "un dezastru" pentru organism?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.12.2009, 22:13:37
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Cred ca da, daca mananci numai lactate 2 luni, nu cred ca o sa iti fie foarte bine. Daca le combini cu legume, fructe este ok.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.12.2009, 22:36:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Cat despre cum s-a hotarat care alimente sunt de post si care nu sunt, cred ca s-a facut cumva logic. Sa mananci 40 sau 50 de zile doar carne si produse de natura animala este un dezastru total pentru sanatatea ta. Sa mananci doar legume, nu este, dimpotriva. Apoi de-a lungul istoriei carnea a fost, si inca este, un aliment daca nu de lux, oricum mai scump si mai de pret. Legumele in schimb le gasesti oriunde, si oricine si le permite. Asa ca daca cel care isi permite sa aiba carne la masa in fiecare zi renunta pentru o perioada, se considera ca este un fel de asceza din partea lui.
Da, sunt si aceste aspecte, dar mai este si ideea ca nemancand ce vine de la animale nu ucidem ca sa mancam, cum nu ucideau nici oamenii cand au fost facuti de Dumnezeu.
In plus, alimentele care vin de la animale sunt mai consistente, au mai multe calorii, si ne ingreuneaza. Cand mananci legume te simti mai usor.
Mai sunt si altele...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare actuala luciamanta Intrebari utilizatori 4 12.08.2010 13:23:45
Mucenicia actuala Juli Intamplari adevarate 13 12.06.2009 09:29:22
Postul: Cum? Cand? De ce? Va_iubesc Pocainta 95 22.03.2008 20:35:57
educatia crestina actuala irina-elena Despre Biserica Ortodoxa in general 0 09.07.2007 01:35:12