Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.11.2012, 19:34:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Tina , hai sa-ti spun un "secret" al casniciei mele ! La inceput mi-am iubit putin sotia ,dar trecand anii am iubit-o din ce in ce mai mult , si astfel am gasit armonia necesara de a trece peste clipele grele si peste zilele cu mai putin soare in casa noastra . Daca stiu ca un lucru o tulbura , o supara sau o streseaza , renunt la el , renunt la o atitudine ostila ei , precum si ea procedeaza la fel . Cunoscandu-ne cu adevarat , putem trece cu bine peste cele rele !Important sa nu "moara" dragostea . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.11.2012, 20:19:22
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Tina , hai sa-ti spun un "secret" al casniciei mele ! La inceput mi-am iubit putin sotia ,dar trecand anii am iubit-o din ce in ce mai mult , si astfel am gasit armonia necesara de a trece peste clipele grele si peste zilele cu mai putin soare in casa noastra . Daca stiu ca un lucru o tulbura , o supara sau o streseaza , renunt la el , renunt la o atitudine ostila ei , precum si ea procedeaza la fel . Cunoscandu-ne cu adevarat , putem trece cu bine peste cele rele !Important sa nu "moara" dragostea . . . !
Un exemplu superb si Slava Domnului pentru el . Mi-ai dat de gandit - de fapt, micile noastre incapatanari care ranesc sau supara ( indiferent cat de ridicol ne-ar parea ) contribuie la moartea dragostei. Nu m-am gandit niciodata asa
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.11.2012, 22:09:34
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
A-pro-pos, cati ani ai?
Am 19 ani si am sa va dau un articol scris de mine ca sa va lamuresc despre situatia din familia mea

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/tin...ajuns-violator
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.11.2012, 22:27:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Slava lui Dumnezeu pentru toate !

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Am 19 ani si am sa va dau un articol scris de mine ca sa va lamuresc despre situatia din familia mea

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/tin...ajuns-violator
"Nu știu cum le rânduiește Dumnezeu pe toate, dar pe mine ca să mă aducă la El mi-a dat să gust multă suferință, altfel nu mă mișca din indiferența mea față de Biserică în veci, Acum uneori sunt revoltat pe El fiindcă mi-a dat să sufăr atât, dar știu că a fost spre binele meu. Probabil că dacă nu era părintele să mă ajute, aș fi ajuns ori un violator, ori m-aș fi sinucis, ori m-aș fi drogat. Nu m-am drogat niciodată, dar nu se știe ce aș fi făcut fără el."

Ionut , esti un suflet mare , si vei avea pe masura lui cu siguranta !
"Nu știu cum le rânduiește Dumnezeu pe toate. . ."! Nici noi nu stim , dar El te iubeste , caci altfel ajungeai cu siguranta rau .
Cutremuratoare marturia ta !
Sa fi binecuvantat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.11.2012, 23:30:50
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

"As vrea sa stiu si eu ce rugaciuni sa citesc, pentru ca in familia mea in fiecare zi sunt certuri si mi-e greu sa suport, nu am puterea necesara sau un sfant la care sa ma rog, un acatist, multumesc anticipat :D "


Rugaciune de lasare in voia lui Dumnezeu

In mainile milostivirii Tale celei mari, o, Doamnezeul meu, incredintez sufletul si trupul meu, simtirile mele, graiurile mele, sfaturile si gandurile mele, lucrurile si toate cele trebuincioase ale trupului si ale sufletului meu.
Iar Tu, deci, binecuvinteaza-ma, milueste-ma si ma izbaveste de tot raul, ca petrecand viata fara de pacat, in toate zilele vietii mele, sa ajung la viata vesnica cu Sfintii Tai, in Imparatia Ta si cu Dansii sa Te slavesc in veci. Amin !



De mare ajutor sunt rugaciunile catre Maica Domnului si catre toti sfintii.
Curaj, si tu esti copilul Lui Dumnezeu!:)

http://www.youtube.com/watch?v=9wEjO...=results_video
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."

Last edited by Mia Mia; 02.11.2012 at 23:46:30.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.11.2012, 23:32:11
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
As vrea sa stiu si eu ce rugaciuni sa citesc, pentru ca in familia mea in fiecare zi sunt certuri si mi-e greu sa suport, nu am puterea necesara sau un sfant la care sa ma rog, un acatist, multumesc anticipat :D
Buna seara Ionut.As vrea sa stii ca sunt cativa oameni cu suflet bun care se roaga in fiecare zi pentru oameni cu probleme printre care esti si tu. Eu l-am descoperit pe bunul Sfant Nectarie.Mi-ar placea sa ii citesti viata si minunile Sfantului,poate iti va intra in suflet si ii vei cere ajutorul.Iti doresc sanatate, numai bine si pace in suflet. Doamne ajuta!
__________________
simona.m.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.11.2012, 23:47:49
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona Vezi mesajul
Buna seara Ionut.As vrea sa stii ca sunt cativa oameni cu suflet bun care se roaga in fiecare zi pentru oameni cu probleme printre care esti si tu. Eu l-am descoperit pe bunul Sfant Nectarie.Mi-ar placea sa ii citesti viata si minunile Sfantului,poate iti va intra in suflet si ii vei cere ajutorul.Iti doresc sanatate, numai bine si pace in suflet. Doamne ajuta!
Mersi Simona chiar am citit viata mi-a si intrat la inima sfantul dar acuma am primit o influenta din alta parte ca sa zic asa ma impresionat enorm ajutorul Maicii Domnului dat unui tanar si acuma mai mult ma rog la draga noastra Maica, dar cand am necazuri ma simt jenat ca nu mai stiu la cine sa ma rog, la sfintii mei de nume ( Ioan Botezatorul, Ioan Gura de Aur, Ioan Rusul etc) la Maica Domnului sau la Sf Nectarie :)) uite articolul care m-a impresionat la culme


http://www.sfintiiarhangheli.ro/intr...urmez-alta-cal

eu ma gandesc ca ea e cea mai rapida dintre sfinti :)) acuma nu stiu, poate ma sfatuieste cineva ca uneori pur si simplu nu stiu cui sa ma rog din cei enumerati mai sus
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.11.2012, 00:05:10
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Ai perfecta dreptate,Maica Domnului e grabnic ajutatoare.Eu mam rugat pentru baiatul meu si am crezut ca nu sunt vrednica sa-i cer ajutorul.Asa ca l-am rugat si pe Sfantul Nectarie sa mijloceasca pentru fiul meu.Maica Domnului sa te lumineze si te tina sub prea sfantul EI Acoperamant! Doamne ajuta!
__________________
simona.m.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.11.2012, 12:42:39
ana2010 ana2010 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2012
Mesaje: 1
Implicit rugaciuni

Pentru linistea in familie trebuie sa citesti Psalmul 37 din Psaltire. Citit zilnic sau cand vezi ca se "involbureaza apele". Daca ai certuri in familie numai intr-o anumita zi (miercuri sau vineri) se citeste Acatistul Acoperamantul Maicii Domnului - pentru ziua de miercuri iar pentru ziua de vineri Acatistul Sfintei Cuvioase Parascheva. Poti spune si preventiv Psalmul 37 si vei vedea ca nu mai ai certuri in familie. O sa va dau si o rugaciune pentru implinirea unei dorinte.
Se spune noua zile de marti,si pe timpul cat se recita se aprinde o lumanare sfintita sau cea de la inviere, cu care ai venit acasa.


SF.Marta,ma indrept catre tine plina de incredere cerandu-ti ajutor.Cred cu tarie ca ma vei ajuta si ma vei sprijini cand mi-e greu.Spre a-ti arata recunostinta mea,iti fagaduiesc sa fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune.Te rog cu umilinta sa imi aduci alinare in suferintele si necazurile mele.In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand i-ai oferit adapost Mantuitorului lumii in casa ta din Betania,te implor roaga-te pentru noi si familia mea ca sa-l pastram pe Dumnezeu in inimi,astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre,mai ales in durerea care ma copleseste acum....../aici se spune dorinta.
Te implor ajutatoarea celor aflati in suferinta,infrange orice greutate precum ai infrant balaurul care zace la picioarele tale.Apoi se spune
1 ori - Tatal nostru
3 ori -Bucura-te Marie,cea plina de har,Domnul este cu tine.Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul trupului tau Isus.Sfanta Marie,Maica lui Dumnezeu,roaga-te pentru noi pacatosii,acum si in ceasul mortii noastre.Amin.

Sf.Marta ,roaga-te pentru mine si familia mea.


Multi spun ca li s-a indeplinit cererea inainte de a termina cele 9 marti.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.11.2012, 22:28:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ana2010 Vezi mesajul
Pentru linistea in familie trebuie sa citesti Psalmul 37 din Psaltire. Citit zilnic sau cand vezi ca se "involbureaza apele". Daca ai certuri in familie numai intr-o anumita zi (miercuri sau vineri) se citeste Acatistul Acoperamantul Maicii Domnului - pentru ziua de miercuri iar pentru ziua de vineri Acatistul Sfintei Cuvioase Parascheva. Poti spune si preventiv Psalmul 37 si vei vedea ca nu mai ai certuri in familie. O sa va dau si o rugaciune pentru implinirea unei dorinte.
Se spune noua zile de marti,si pe timpul cat se recita se aprinde o lumanare sfintita sau cea de la inviere, cu care ai venit acasa.


SF.Marta,ma indrept catre tine plina de incredere cerandu-ti ajutor.Cred cu tarie ca ma vei ajuta si ma vei sprijini cand mi-e greu.Spre a-ti arata recunostinta mea,iti fagaduiesc sa fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune.Te rog cu umilinta sa imi aduci alinare in suferintele si necazurile mele.In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand i-ai oferit adapost Mantuitorului lumii in casa ta din Betania,te implor roaga-te pentru noi si familia mea ca sa-l pastram pe Dumnezeu in inimi,astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre,mai ales in durerea care ma copleseste acum....../aici se spune dorinta.
Te implor ajutatoarea celor aflati in suferinta,infrange orice greutate precum ai infrant balaurul care zace la picioarele tale.Apoi se spune
1 ori - Tatal nostru
3 ori -Bucura-te Marie,cea plina de har,Domnul este cu tine.Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul trupului tau Isus.Sfanta Marie,Maica lui Dumnezeu,roaga-te pentru noi pacatosii,acum si in ceasul mortii noastre.Amin.tiste si rugciuni a

Sf.Marta ,roaga-te pentru mine si familia mea.


Multi spun ca li s-a indeplinit cererea inainte de a termina cele 9 marti.
Este o rugaciune - ritual de origine catolica , cred ca este onest a mentiona acest lucru , mai ales ca majoritatea Acatistelor ortodoxe catre Maica Domnului , sunt de ajutor pentru situatia in care se afla Marcel !
Sunt peste treizeci de acatiste Ortodoxe ale Maicii Domnului , de folos pentru noi si familia noastra , pentru cei aflati in vrajba si diferite nevoi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O familie cere ajutor pentru copiii lor Adriana Cluj Umanitare 0 28.05.2012 18:42:54
Rugaciune pentru pace si inmultirea dragostei ElisabetaM Generalitati 2 12.06.2011 20:12:49
Sfestania, binecuvantare pentru familie si casa NECTARIE Generalitati 0 03.01.2011 15:23:03
Obama premiul Nobel pentru pace luchian Generalitati 36 16.10.2009 01:51:20