Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.02.2024, 12:32:27
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit ȘOȘOACĂ DIANA – „revoluționară” („în sos de aur”)?

Este o întrebare sau o serie de întrebări pe care le consider legitime. Pentru că Diana Șoșoacă a încercat până acum să se portretizeze, în special prin comunicări ale dînsei prin mijlocirea unor „rețele sociale”, ca o „revoluționară”, ca o persoană care, dacă ar ajunge să aibă putere politică în România, fie ca președintă de țară, fie chiar și numai ca șefă de partid parlamentar (dar orice astfel de partid poate în anumite contexte inclusiv să ajungă la guvernare...), ar restaura, ar înfăptui o adevărată dreptate în România și românilor ca națiune, ca popor, având în vedere nenumăratele, putem să le descriem, nedreptăți comise de peste 34 de ani, dar și înainte, României și românilor, atât în ceea ce privește situații individuale ale unora (și nu sînt deloc puțini), dar în special românilor ca întreg, ca națiune, ca o colectivitate cu identitate etno-culturală, spirituală, origini, viitor etc., și inclusiv ca națiune întemeietoare de stat, de statalitate, de cultură și civilizație, și așa mai departe.

Pe de altă parte, se observă accentul pe care îl pune pe dimensiunea economică, dimensiune care fără îndoială este foarte importantă în viața oricărei societăți, a oricărei națiuni, vedem destul de bine că distrugerea economiei românești după lovitura de stat și lovitura dată statului începînd din decembrie 1989 a dus inclusiv și la șubrezirea națiunii, a identității naționale, etno-culturale, a „demografiei” românești, a conștiinței naționale a foarte multora dintre români; Diana Șoșoacă pare o persoană care ar vrea să ajungă la putere, și nu exclud ca acest lucru să se întîmple, ba chiar mi se pare trecut din domeniul posibilului în cel al unui anume grad al probabilului, pentru a pune mâna pe hățuri economice, câte ar mai avea la dispoziție România și românii la ora actuală.

Totuși, în ciuda acestei imagini de „revoluționară”, de „restauratoare”, se observă anumite mișcări, anumite mesaje care trezesc anumite dubii, anumite semne de întrebare. Ca să dau un exemplu, doar acum câteva zile Diana Șoșoacă a menționat într-o emisiune difuzată pe internet (la BZI) că ar fi dispusă să „discute” inclusiv cu Klaus Iohannis, nu știm ce să discute, dar însăși această idee, această atitudine față de un personaj care a făcut rele incalculabile românilor și României, deci față de un personaj care din punctul de vedere ale unei conștiințe românești rezonabile ar fi și este nefrecventabil sau chiar absolut nefrecventabil (eu nu l-aș frecventa nici dacă aș fi pastorul său luteran, l-aș trimite direct să „rezolve”, să „repare” din incalculabilul rău pe care l-a făcut și nu doar ca „președinte”). Or cred că este destul de clar, cel puțin pentru mine, că imaginea de „restauratoare”, de înfăptuitoare a dreptății pentru români și România este nu doar incompatibilă cu genul de mesaje menționat în această frază, ci este contrarie cu acest gen de mesaje. Prin urmare consider că aceste dubii pe care le iscă Diana Șoșoacă sînt reale și pot fi luate în dezbatere, având în vedere contextul destul de primejdios al (in)securității naționale a românilor și a României în care ne aflăm.

Un alt semn de întrebare, pentru că am menționat inclusiv „AURul” în titlu, este ridicat de atitudinea Dianei Șoșoacă față de AUR și de trădătorul incalificabil Georgică „Che Gargara” Simion, atitudine care deși în multe manifestări se arată ca fiind critică, acuzând un fals naționalism al celor de la AUR, pe de altă parte transmite așa o notă de „protecție” sau de „nederanjare pe anumite aspecte substanțiale” cu privire la Simion și la AUR, asta deși Simion, cu o atitudine tacită extrem de suspectă și chiar vinovată, cel puțin politic și moral, a supușilor lui de AUR, a comis fapte incalificabile, despre care am mai și vorbit aici pe forum, și față de care Diana Șoșoacă sau partidul dînsei nu iau niciun fel de atitudine sau aproape niciun fel de atitudine, deși cum am mai spus cazul lui Simion este cât se poate de flagrant și la lumina zilei și deja are ceva vechime, discutăm deja de peste doi ani de la anumite manifestări ale „gargaragiului de aur”, chiar dacă este bine ascuns, să zicem așa, de conștiința și dezbaterea publică, deși în cazul lui Simion ar fi trebuit, într-o societate și o țară normală, cel puțin să se fi autosesizat anumite instituții, competente în ceea ce privește anumite fapte ale acestuia. Și vorbim despre competitori politici, chiar dacă Simion și AUR se pretind a fi pe aceeași „nișă” cu Diana Șoșoacă și partidul dumneaei.

Pe de altă parte, există persoane cu funcții de conducere, nu la nivel central, în cadrul partidului „SOS România” al dumneaei, care consideră că în România un număr neestimat de cetățeni străini, ai statului Israel, ar deține milioane de apartamente sau locuințe în proprietate pe teritoriul României, că România nu ar avea ce să facă într-un astfel de context, că „asta este” și câte altele. Nu reușesc să înțeleg; Diana Șoșoacă nu știe pe cine coordonează, pe cine conduce în acel partid, are vreo susținere față de astfel de considerații sau „convingeri” bizare ale unor membri cu anumite funcții, cum de există oameni în interiorul partidului dumneaei care să colporteze, neoficial (însă acest lucru nu are mare importanță), astfel de idei? Și vorbim despre lucruri despre care Diana Șoșoacă a exprimat anumite opinii, puncte de vedere, ba chiar a făcut și o interpelare parlamentară în calitate de senatoare pe un astfel de subiect, chiar dacă acolo exprimarea s-a făcut la modul general, menționându-se proprietăți de locuit ale străinilor din România, interpelare la care nu știm dacă a primit sau a făcut public răspunsul primit, și care se pare că ar fi fost făcută la îndemnul, la solicitarea istoricului și profesorului universitar Corvin Lupu (de la Sibiu și de la universitatea din Sibiu) (nu știu dacă acum mai activează ca profesor, dar a fost profesor universitar și a avut și funcții de conducere la nivelul unei sau unor facultăți ale respectivei universități).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.02.2024, 12:50:35
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Mie nu-mi place că țipă când vorbește. Plus că nu îmi plac schismele, eu știu din istoria Bisericii că schismele vin de la Satana și se duc tot într-acolo.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.02.2024, 13:07:02
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Mie nu-mi place că țipă când vorbește. Plus că nu îmi plac schismele, eu știu din istoria Bisericii că schismele vin de la Satana și se duc tot într-acolo.
Credeam că ai ceva serios și la subiect de comentat.
(Despre schismele despre care zici mata că vin de la Satana, din câte știu există suficiente secțiuni ale acestui forum în care să deschizi o astfel de discuție, inclusiv cu privire la cine vrei mata; dacă nu vrei să dialoghezi pe un anumit subiect de dezbatere, nu cred că e chiar obligatoriu să și „dialoghezi”.)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.02.2024, 13:17:24
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Credeam că ai ceva serios și la subiect de comentat.
(Despre schismele despre care zici mata că vin de la Satana, din câte știu există suficiente secțiuni ale acestui forum în care să deschizi o astfel de discuție, inclusiv cu privire la cine vrei mata; dacă nu vrei să dialoghezi pe un anumit subiect de dezbatere, nu cred că e chiar obligatoriu să și „dialoghezi”.)
Doamna a facut o schismă politică din mândrie și neștiință în ale comunicării civilizate cu oamenii. Faptul că o comparație cu istoria Bisericii ție ți se pare că e „off topic” doar arată ce gândire politicizată și îngustă ai. Ți-e frică ca nu cumva pe un forum Ortodox să se aducă vorba de Biserică, fiindcă tu, în păgânismul tău politic, nu înțelegi că politicul este subjugat spiritualului care vădit te depășește, tu neavând o astfel afinitate nici în clin, nici în mânecă.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.02.2024, 15:49:09
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Nu tzipa ci urla incontinuu pe toate temele ca o justitiara razbunatoare veritabila.

E clar ca e un geniu, o capacitate fenomenala. Are credinta si lupta si lucreaza mult. E de apreciat. Spune multe lucruri valabile, drepte, corecte. Apara cauze bune, e ca mama ranitilor, mama victimelor.

Nu-mi place de ea numai in ideea ca e in stare sa intre la rupere si la scandal ca o bataushe cu oricine. Se lauda mereu si daca nu o lauzi si tu asa cum ar vrea atunci se leapada de tine si te porcaleste ca pe toti dusmanii ei. E conflictuala, din asta se hraneste. E in stare sa-si duca singura razboaiele ca Jana D'Arc, singura cu Dumnezeu, e cu poporul, e cu Biserica, are credinta deci pare un personaj foarte pitoresc si foarte interesant in peisajul politic mioritic.

Cel mai mult imi placa cand ii pune la punct pe toti politrucii si ipocritii care se cred foarte importanti.

Nu-s contra SOS si nici pro. E o voce bine de urmarit caci zice lucruri corecte, judecati cinstite. Pacat ca le strica urlandu-le ca o suparata, certandu-se ca o justitiara cu gura mare, prea mare.

Doar ca mie imi plac oamenii care urla, care-s altfel decat ceilalti, asa ca ii urez succes! Cand apare pe TV ma uit mult ce zice, nu pentru spectacol ci pentru cuvintele care-i ies din gura. E o fiinta desteapta. Pacat ca io detest justitia, dreptul, avocatii si procurorii si asta ma deranjeaza la ea, cand taraste totul inspre justitie confundand justitia cu mantuirea.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 14.02.2024 at 15:55:03.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.02.2024, 16:04:41
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Doar ca mie imi plac oamenii care urla, care-s altfel decat ceilalti
Asta știu că întreaga ta personalitate este bazată pe a fi un Gigă Contra, împotriva la orice. De-aia nici nu ai opinii statornice, că le schimbi după cum bate vântul să fii mereu împotriva a ceea ce e decent și cumpătat.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.02.2024, 17:26:51
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Asta știu că întreaga ta personalitate este bazată pe a fi un Gigă Contra, împotriva la orice. De-aia nici nu ai opinii statornice, că le schimbi după cum bate vântul să fii mereu împotriva a ceea ce e decent și cumpătat.
Zici tu despre mine...

Pai am scris ca nu sunt chiar pro Diana dar niciintrun caz contra!
Cum atunci oare ai inteles dumneata fix pe dos?
Ce anume te orbeste si te impinge sa spui minciuni evidente cu textul meu in fatza dovedindu-te de foarte penibil... pueril si provocator?

Adica dupa tine Doamna Diana Sosoaca e o persoana decenta si cumpatata?
Pai nu ai zis ca tipa? Nu e asta parerea ta exprimata de tine in scris? ”Doamna a facut o schismă politică din mândrie și neștiință în ale comunicării civilizate cu oamenii.” (Rappy)

Defapt e clar ca defapt tu esti un Gica contra avand ascunsa in tine o viclenie prozelita ultrashe anti Trambitze, loc din care arunci venin si stupiditati in mine si despre mine pentru ca io cred, tu defapt fiind un rapper ce se baga rappyd in seama ca musca in lapte pe subiecte doar pentru ca nu te poti abtine de la a te face penibil si ca sa-mi pasezi apoi mie ciudateniile ce ies din patima ta conflictuala, din orbirea ta, din contrele tale cu... Dumnezeu (la Trambite ma refer)... avand impresia ca te premiaza ortodoxia ca sa ma gasesti mereu de rau. Pai io-s mult mai crestin-ortodox ca tine daca stai sa te gandesti putin! Si sigur ca-s contra... la pacate. Mai mult contra la pacatele mele. Da-da, sunt ca un Gica derivat de la Sfantul Gheorghe! Deci e de bine ce spui despre mine si nicidecum de rau, e bine sa fi Gica contra! Dar depinde mult la ce anume esti contra.

Io sunt, de exemplu, contra, sa ma tot ciupesti in mod penibil, prosteste! Nu ma supar. Dar e penibil!
Deci te-ai facut iar de rusine rastalmacind textul meu in care, daca-l citeai serios, ai fi observat ca am laudat-o pe Doamna Diana Shoshoaca!

Deci nu-s contra ci as fi pentru daca n-ar fi chiar atat de justitiara cu urlet ca de fiara!

Iar contra ta n-am cum fi caci iti dai si tu seama ca n-am cu cine. Nu ma laud. Ci se vede din felul in care citesti si intelegi textele. E pierdere de vreme sa discutam.

Deci nu-i evident ca habar n-ai de nimic? Ca esti analfabet nu numai functional?
Imi pare foarte rau sa ti-o spun si sa ti-o tot repet. Vad ca te tot lauzi cu istoria, cu teoria, insa... practica iata ca te omoara. Nu eu ci practica!

Te rog sa ma ierti. Nu esti tu de vina!
Considera ca io am gresit si ca tu ai dreptate si ca io nici n-am reactionat si ca nici n-am postat nimic. Considera ca am tacut si ca io-s analfabetul penibil. Si chiar asa as fi facut, as fi tacut, daca nu eram un Gica contra asa cum m-ai prins ca as fi. Iata dovada!

Felicitari!

Deci nu votez Shosoaca ci Dan Puric!.. un credincios decent si cumpatat.
Si nu ma schimb cum bate vantul! Cu el o sa votez! Sigur!.. daca-mi mai da Dumnezeu zile.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 14.02.2024 at 17:49:44.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.02.2024, 21:46:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Mie nu-mi place că țipă când vorbește. Plus că nu îmi plac schismele, eu știu din istoria Bisericii că schismele vin de la Satana și se duc tot într-acolo.
Mie nu-mi place că ea-și arogă meritul că ar fi trecut ea pe AUR pragul, când realitatea e că AUR are de 2-3 x procentele ei, deci se va vedea clar la alegeri cine pe cine a trecut.

În momentul în care începi să porcăiești omul care te-a trecut pragul și a făcut posibilă mișcarea AUR și renaștarea asta a unei speranțe neașteptate să avem un partid de 10% care să mai oprească din abuzurile din Pandemie și să pună degetul pe rană cu privire la cheltuielile statului pe eforturile de război din Ukr, mi se pare că pici într-un fel de dizgrație.

Într-o țară normală am fi avut opoziție solidă de minim 20% după măsurile luate de Orban în debutul pandemiei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.02.2024, 22:08:01
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

https://fb.watch/qcQM0dBZ7A/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.02.2024, 22:24:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Șoșoacă depinde de oamenii lui George Simion din secțiile de vot ca să nu-i canibalizeze monstruoasa coaliție pnl-psd voturile și să pice pragul.

Deci o abordare constructivă de non-atac la AUR care riscă să scârbească ambele electorate și să nu mai voteze unii nehotărâți nici SOS nici AUR ar fi un semn de cumințenie a minții.

Șoșoacă a fost dusă în ispită de consilierii ei care au îndrumat-o să fie incisivă contra lui George cu nunta lui - ca să-și închidă orice șansă de colaborare.

A fost sfătuită prost să facă circ în poarta mănăstirii Frăsinei
- să participe la esoteric fest
- să se certe cu Laurențiu Primo și Anca Alexandrescu.

Ar fi cazul să-și revină cât mai e timp și să dea atacul la PSD- are potențial de creștere din electoratul PSD cum AUR ia din ex-votanții PNL și PD-L fiecare trebuie să-și facă treaba pe culoarul lui.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde