Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.11.2007, 07:11:45
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce cauti domnule aici? Lasa-ne pe noi in ratacirea noastra si vezi-ti tu de cadinele tale.
Ce doresti sa ne convertesti? Sa ne arati ca islamul e credinta adevarata? Nu esti decit o rusine pe un forum crestin. Esti ratacit complet pentru ca spre deosebire de fesangii matale din Asia tu cunosti crestinismul in baza lui. hai ia-ti covorasul si du-te!
  #42  
Vechi 22.11.2007, 08:46:54
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

AdrianB orice bun musulman stie ca in islam copilul ramane tatalui si apartine tatalui chiar inainte de a se naste.ceea ce ai aratat tu acolo reprezinta dragostea pe care trebuie sa o aiba un copil pentru mama sa si nu drepturile ei asupra copilului.
referitor la cat de inferioara este femeia o sa-ti reamintesc de cateva versete.atunci cand mohammed spune ca femeia este deficienta mental,bucuria nasterii unui baiat si ,,mai putin bucuria,, nasterii unui fete,faptul ca femeia trebuie sa aduca 4 martori de sex masculin pentru a fi crezuta in cazul unui viol,faptul ca femeia este omorata in cazul adulterului dar barbatul are dreptul la inca 4 femei,impartirea inegala a mostenirii,vesmantul nedrept al femeii pentru a nu-l isipiti pe barbat)de parca vina ar fi in noi si nu in mintile bolnave ale celor ce poftesc(la niste gambe,in cazul musulmanilor),faptul ca femeia trebuie sa-si accepte barbatul in pat cand era are el chef altfel fiind blestemata de ingerii lui allah,faptul ca poate fi batuta,etc
chiar nu il vedeti pe diavol in aceste lucruri?vi se pare o lege perfecta?
  #43  
Vechi 22.11.2007, 21:40:03
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citeva directe in plexul solar si ficat de asemenea le poate face sa-si revina la sentimentele cerute. Unde mai pui ca nici asta nu inseamna sa le lasi intr-o balta de singe!:rolleyes:
Halal protejare! Daca este unul care te protejaza cu tot sufletul nu o duci prea mult!
DE fapt asemanarea cu o iapa folosita la muncile cimpului este uluitoare. Nu o bati sa o omori ci doar pina trage ca un dobitoc ce se afla mai departe!
  #44  
Vechi 22.11.2007, 21:42:14
AdrianB AdrianB is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2007
Mesaje: 8
Implicit

"atunci cand mohammed spune ca femeia este deficienta mental"
Se refera la faptul ca marturia unui barbat conteaza cat cea a doua femei. Asta din cauza ca o femeie uita mai repede decat un barbat.
Nu inseamna ca a inapoiata mintal.

"bucuria nasterii unui baiat si ,,mai putin bucuria,, nasterii unui fete"
Inainte de Mohamed, fetele erau ingropate de vii dupa nastere. Mohamed a oprit aceasta practica.
Cu scopul de a distruge toate tentativele de infanticid din societatea musulmană pe cale să se nască profetul Muhammad (Pacea și binecuvântarea lui Allah fie asupra sa) le-a promis credincioșilor binecuvântați cu fete o mare- răsplată dacă își vor trata cu bunătate fiicele; ele îi vor proteja de focul iadului."(Bukhari-Muslim)
,,Oricine crește bine două fete până ajung la maturitate în Ziua învierii vor fi precum acestea; și el și-a unit degetele sale" (Muslim)


Iata insa ce spune Biblia despre femei:
„Femeia pe care mi-ai dat-o să fie cu mine mi-a dat din pom și eu am mâncat." (VECHIUL TESTAMENT - FACEREA cap 3 :12)
Drept urmare Dumnezeu i-a spus :

15: Dușmănie voi pune între tine și între femeie, între sămânța ta și sămânța ei; aceasta îți va zdrobi capul, iar tu îi vei înțepa călcâiul".
16. Iar femeii i-a zis: "Voi înmulți mereu necazurile tale, mai ales în vremea sarcinii tale; în dureri vei naște copii; atrasă vei fi către bărbatul tău și el te va stăpâni".
17. Iar lui Adam i-a zis: "Pentru că ai ascultat vorba femeii tale și ai mâncat din pomul din care ți-am poruncit: "Să nu mănânci", blestemat va fi pământul pentru tine! Cu osteneală să te hrănești din el în toate zilele vieții tale!
18. Spini și pălămidă îți va rodi el și te vei hrăni cu iarba câmpului!
19. În sudoarea fetei tale îți vei mânca pâinea ta, până te vei întoarce în pământul din care ești luat; căci pământ ești și în pământ te vei întoarce".

Ce spune Coranul:
„Iar tu Adam! Sălășuiește tu împreună cu soața ta în Rai! Mâncați voi ori de unde voiți, însă nu vă apropiați de acest pom căci altfel veți fi dintre cei nelegiuți / Dar Șeitan i-a ispitit, voind să le arate goliciunile eare fuseseră ascunse zicândomnul vostru nu v-a oprit de la acest pom decât pentru ca voi să nu deveniți îngeri și să fiți nemuritori! /Și eI s-a juruit lor:„Eu sunt pentru voi un bun sfătuitor!/Asadar,el i-a înșelat prin amăgire.Și când ei au gustat din acel pom li s-au descoperit goliciunile lor și au început să-și pună peste ele frunze din Grădină. Și Domnul lor i-a chemat zicandu-le:„Oare nu v-am oprit Eu de la acest pom și nu v-am spus Eu că Șeitan vă este vouă dușman mărturisit?/Și au răspuns ei: Doamne,am fost nedrepți cu sufletele noastre și dacă nu ne ierți și nu Te înduri de noi, vom fi printre cei pierduți." (Al Araf: 19-23)
Examinarea atentă a acestor două relatări a poveștii creației relevă câteva diferențe esențiale.
Coranul spre deeosebire de Biblie îi cuipabilizează pentru greșeala lor pe amândoi și pe Adam și pe Eva. Nicăieri în Coran nu găsim sugerat dispreț față de Eva pentru că ea l-a ademenit pe Adam să mănânce din pom sau nici măcar pentru că ea a mâncat înaintea lui.
Eva în Coran nu este ispititoarea, seducătoarea și înșelătoarea.
Mai mult Eva nu este blamată pentru durerile nașterii.
Dumnezeu conform Coranului nu pedepsește pe nimeni pentru greșelile altuia.
Amândoi și Adam și Eva au păcătuit și apoi și-au cerut iertare de
la Dumnezeu și El i-a iertat pe ei.
  #45  
Vechi 22.11.2007, 21:45:34
AdrianB AdrianB is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2007
Mesaje: 8
Implicit

"Daca este unul care te protejaza cu tot sufletul nu o duci prea mult! "
Daca femeia este supusa anui asemenea tratament atunci poate foarte bine sa divorteze.
  #46  
Vechi 22.11.2007, 21:55:50
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

ma faci sa rad cu bataia femei..putin trebuie batuta nu mult....Doamne,mai dar tu crezi ca suntem batute in cap siavem nevoie de bataie ca sa facem ce trebuie?eu cerd ca voua daca va spune mohammed sa va aruncati in cap ,voi o si faceti.nu este clar acte aberatii sunt?normal ca nu trebuie sa fie batuta rau,adica nu pana oomori,decat cateva palme...ca doar e proprietate privata..
din ce ai scris tu in engleza rezulta ca,copilul ii revine tatalui.si normal ca in perioada foarte frageda-cand copilul trebuie alaptat,el sta in grija mamei.Diavolul nu e prost,s-a gandit la toate amanuntele.
  #47  
Vechi 22.11.2007, 22:02:13
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

15: Duºmãnie voi pune între tine ºi între femeie, între sãmânþa ta ºi sãmânþa ei; aceasta îþi va zdrobi capul, iar tu îi vei înþepa cãlcâiul".

aceasta este o mare profetie referitoare la invierea Domnului dara daca nu cunoastem teologie e mai bine sa nu ne bagam.

16. Iar femeii i-a zis: "Voi înmulþi mereu necazurile tale, mai ales în vremea sarcinii tale; în dureri vei naºte copii; atrasã vei fi cãtre bãrbatul tãu ºi el te va stãpâni".

cu adevarat femeia are foarte multe greutati

17. Iar lui Adam i-a zis: "Pentru cã ai ascultat vorba femeii tale ºi ai mâncat din pomul din care þi-am poruncit: "Sã nu mãnânci", blestemat va fi pãmântul pentru tine! Cu ostenealã sã te hrãneºti din el în toate zilele vieþii tale!

omului nu i se mai da pe tava toate bunatatile pamantului,ci isi procura hrana singur

19. În sudoarea fetei tale îþi vei mânca pâinea ta, pânã te vei întoarce în pãmântul din care eºti luat; cãci pãmânt eºti ºi în pãmânt te vei întoarce".

adica vei fi muritor-cu trupul
nu inteleg ce este gresit in aceste versete.iar Eva nu a fost blamata pentru durerile nasterii,ci blestemata
  #48  
Vechi 22.11.2007, 22:05:57
AdrianB AdrianB is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2007
Mesaje: 8
Implicit

Da, O femeie trebuie sa aduca 4 martori in caz de viol sau daca isi acuza sotul de adulter. Barbatul trebuie sa aduca tot 4 martori:

"Pe aceia care defaimeaza muieri cinstite si apoi nu aduc patru martori, biciuiti-i cu optzeci de lovituri si nu
mai primiti marturie de la ei niciodata, caci ei sunt nelegiuiti"(24:4)

Un musulman are dreptul la MAXIM 4 sotii si numai daca le poate trata in mod egal.Acest lucru oricum se practica foarte rar. Statisticile arata ca in lume exista mai multe femei decat barbati.
Asadar ce se intampla cu cele carora nu le revine niciun barbat? Sa se prostitueze? Sa devina amante? Nu ar fi mai bine sa fie tratate cu respect si sa devina legal sotiile unui barbat care mai are inca una?
In plus Islamul este cel care a COBORAT limita la 4. Biblia nu pune limita. Un crestin poate avea 100 de neveste daca vrea. Nu vad de ce acuzi Islamul aici.
  #49  
Vechi 22.11.2007, 22:09:25
AdrianB AdrianB is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2007
Mesaje: 8
Implicit

1. Femeia poate pastra copilul pana la varsta pubertatii, in unele cazuri. Apoi, daca barbatul obtine custodia atunci este obligat sa pastreze copilul aproape de mama lui. Te rog citeste cu atentia si nu scoate in evidenta doar partile negative.
2. In Islam Eva a fost iertata. Nu a fost responsabila cu nimic. In Crestinism pacatul a fost mostenit de catre copii lor si copii copiilor lor s.a.m.d.
  #50  
Vechi 22.11.2007, 22:12:44
AdrianB AdrianB is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2007
Mesaje: 8
Implicit

In ceea ce priveste bataia, am zis ca exista 3 pasi din care primul e vorba buna. Daca intelege nu e nevoie sa fie pedepsita si altfel.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fertilizarea în vitro și înseminarea artificială au fost interzise în România ! cristiboss56 Generalitati 143 19.10.2009 17:04:40
Ne putem casatorii daca am botezat inainte? alecsa Nunta 9 22.11.2008 21:43:46
Casatorii interzise petra Nunta 3 13.02.2008 15:36:47
Povestea unei casatorii Laurentiu Generalitati 2 04.11.2007 01:58:42
CASATORII iovitadrian Nunta 5 27.09.2006 10:07:32