Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.06.2006, 20:59:10
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Nu stiu cati dintre oameni stiu ce inseamna francmasoneria si care sunt scopurile ei.Am gasit un material foarte complet care ii va lamuri pe toti,cred eu.


http://www.fastnews.ro/francmasoneria__Articol_24.php
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.06.2006, 12:17:42
cristir cristir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Nu stiu cati dintre oameni stiu ce inseamna francmasoneria si care sunt scopurile ei.Am gasit un material foarte complet care ii va lamuri pe toti,cred eu.


http://www.fastnews.ro/francmasoneria__Articol_24.phpge
Din pacate link-ul pe care-l dai face trimitere la cartea lui ING. VIOREL ROSU,si a DR CAMELIA ROSU "DEZVĂLUIRI CUTREMURĂTOARE despre modul în care FRANCMASONERIA caută să distrugă ROMÂNIA" .Cei 2 care scriu cartea sunt instructori la SECTA SATANICA M.I.S.A.
(MISCAREA DE INTEGRARE IN SATANA).Eu am practicat yoga la aceasta secta satanica (m-am lasat de 4 ani) si ii cunosc atat pe autorii cartii si cunosc si ce se zice la aceasta secta satanica de tip New Age despre masonerie.Cei de la MISA -DESI NU VOR SA RECUNOASCA-SUNT O SECTA SATANICA NEW AGE-ISTA .Si se stie ca francmasoneria are legaturi directe sau indirecte cu sectele de acest gen-cu capii sectelor.Asa ca eu nu as citi o astfel de carte.
In schimb se pot citi alte carti:
-"Crimele in cifre ale comunismului international" de Florin Matrescu
-Hotararea bisericii ortodoxe din 1937 privind masoneria etc.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.06.2006, 23:23:41
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Da,stiu ca M.I.S.A e o secta satanica,chiar daca nu recunoaste asta(nici nu ma asteptam sa recunoasca).Nu stiam ca cei ce au scris articolul sunt membri ai acestei secte,dar mi se pare oarecum ciudat sa faca tocmai ei asemenea dezvaluiri,care sunt pertinente,dupa parerea mea.Oricum,eu nu am nici un motiv sa nu cred ce se spune in acel articol,fiindca este limpede ca e adevarat, mai ales ca ei nu sunt nici primii si nici singurii ce au demascat masoneria.

P.S.Un alt real motiv de ingrijorare ar trebui sa fie ca acum cateva zile la Peris s-a ridicat un templu masonic si nimeni nu a protestat,din contra,toata mass-media l-a prezentat cu mare fast si importanta,subliniind rolul "benefic" al acestei organizatii secrete satanice.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.06.2006, 09:19:04
cristir cristir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

S-ar putea ca in articolul respectiv sa prezinte niste lucruri adevarate dar eu cred ca anumiti conducatori de la MISA inclusiv Bivolaru au legaturi cu masoneria si de altfel toate sectele satanice sunt sprijinite –intr-un fel sau altul de masonerie.Cei de la MISA vor sa atraga cati mai multi oameni in secta lor satanica din aceasta cauza prezinta cat mai multe informatii cutremuratoare si „exotice”.De asemenea-pt a-i atrage pe nestiutori- cei de la MISA zic ca ei sunt si crestini,ca sunt de acord cu crestinismul etc dar de fapt nu au nici o legatura cu ortodoxia.
Cel mai bine ar fi sa citim carti scrise de crestini sau de oameni obisnuiti.
Masoneria e clar ca e o organizatie satanica.
MASONII vor ca in viitorul regim mondial (NOUA ORDINE MONDIALA) condus de ei sa fie un singur conducator,o limba unica,o singura religie (NOUA RELIGIE ,CU ELEMENTE SATANICE SI OCULTE,VA FI CEA A EREI NOI=NEW AGE) si o biserica universala ,un sistem judiciar unic,o moneda unica,iar fiecare om va avea un sistem de inregistrare (un cip implantat) fara de care nu va avea voie sa cumpere sau sa vanda nimic.
« Se stie ca MASONERIA este biserica lui satan,iar minciuna este religia ei »
« Marele Arhitect al Universului in onoarea caruia arde tamaia lojilor si atelierelor (masonice) nu este Dumnezeu ci ingerul luminii luciferice,spiritul focului gheenei ESTE SATAN » (citate din cuvantarea unui venerabil la promovarea in gradul 25 !).
As mai da un citat din Albert Pike( fondatorul masoneriei de rit scotian in anul 1801 in SUA ) dintr-o cuvantare tinuta la 4 iulie 1889,IN FATA UNOR MASONI DE GRADUL 22 :
« Lucifer este Dumnezeu,dar,din pacate,si Adonai (Iisus) este Dumnezeu.Olege strabuna spune ca nu exista lumina fara umbra,frumusete fara uratenie,alb fara negru,(as mai adauga eu masculin fara feminin,yin fara yang,shiva fara shakti) ,astfel ca Absolutul exista in doi Dumezei .Adevarata religie filozofica este credinta in Lucifer ;Lucifer este Dumnezeul luminii si cel al faptelor bune,in folosul oamenilor in timp ce Adonai (Iisus Hristos) este Dumnezeul intunericului si al raului «. Interesant ,mai ales ca un astfel personaj are statuie in capitala politica a SUA : Washington.
DECI SE VEDE CLAR CARACTERUL ANTICRESTIN AL MASONERIEI.
Va dau cateva citate din hotararea Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane din 11 martie 1937):
Biserica Ortodoxă Română condamnă Francmasoneria
“BISERICA osândeşte francmasoneria ca doctrină, ca organizaţie şi ca metodă de lucru ocultă şi în special pentru următoarele motive:
1. Francmasoneria învaţă pe adepţii ei să renunţe la orice credinţă şi adevăr revelat de Dumnezeu, îndemnându-I să admită numai ceea ce descoperă cu raţiunea lor. Ea propagă astfel necredinţa şi lupta împotriva creştinismului, ale cărui învăţături sunt revelate de Dumnezeu. În faţa propagandei
anticreştine a acestei organizaţii, Biserica trebuie să răspundă cu contrapropagandă.
2. Francmasoneria vrea să se substituie creştinismului.
3. Francmasoneria subminează ordinea socială.
4. Francmasoneria luptă împotriva legii naturale voite de Dumnezeu, conform căreia omenirea e compusă din naţiuni. Biserica ortodoxă care a cultivat totdeauna specificul spiritual al naţiunilor şi le-a ajutat să-şi menţină fiinţa primejduită de asupritori, nu admite această luptă pentru exterminarea varietăţii spirituale din sânul omenirii.
Iar ca măsurile cele mai eficace pe care Biserica înţelege să le ia împotriva acestui duşman al lui Dumnezeu, al ordinii social-morale şi al naţiunii, sunt următoarele:
1. O acţiune publicistică şi orală de demascare a scopurilor şi a activităţii nefaste a acestei organizaţii.
2. Îndemnarea intelectualilor români care dovedesc a face parte din loji, să le părăsească. În caz contrar, Frăţia Ortodoxă Română extinsă pe toată ţara va îndemna să izoleze pe cei ce preferă să rămână în loji. Biserica le va refuza la moarte slujba înmormântării, în caz că până atunci ne se căiesc. De asemenea, le va refuza prezenţa ca membri în corporaţiile bisericeşti.
3. Preoţimea va învăţa poporul ce scopuri urmăreşte acela care e francmason şi-l va sfătui să se ferească şi să nu dea votul candidaţilor ce aparţin lojilor.
4. Sfântul Sinod şi toate corporaţiile bisericeşti şi asociaţiile religioase stăruie pe lângă poporul român şi corpurile legiuitoare să aducă o lege pentru desfiinţarea acestei organizaţii oculte. »
Va dau cateva citate din hotararea Sfantului Sinod al Bisericii Ciprului (11 februarie 1993) :
« MASONERIA n-a fost niciodata aprobata de Biserica, aceasta a condamnat si condamna organizatiile secrete de orice natura ;
masoneria este o organizatie in afara Bisericii noastre ortodoxe,cu o conceptie despre lume care nu duce la principiile noastre ortodoxe .Prin ceremoniile secrete oficiate in intuneric si prin modurile de initiere a adeptilor ei se autopropune ca un fel de alta religie.Se prezinta chiar ca o suprareligie si cultiva sincretismul,adica egalizarea si amestecarea tuturor religiilor din lume,ceea ce este de neacceptat si de condamnat pt adevarul credintei in HRISTOS . Un crestin adevarat,si nu numai dupa nume,nu poate fi adept sau membru al masoneriei.HRISTOS este lumina iar adeptul adevarat al lui Hristos trebuie sa traiasca in cadrul acestei lumini si sa evite cate se savarsesc in intuneric.Ramaneti deci atasati in mod statornic la luminina eterna a lui Hristos si in cadrul acesteia alcatuiti-va viata »

Tragic este si ca s-a ridicat acel templu satanic-masonic undeva pe langa Bucuresti,dar mai tragic este ca sunt unii preoti,episcopi etc care fac parte din masonerie…







Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.06.2006, 11:01:08
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Asa este,ai dreptate.Intradevar e tragic ca sunt si preoti in masonerie...De altfel,dupa cum am banuit,multi din membri ei,chiar si cu grade,nu sunt constienti ei insisi in ce s-au bagat cu atata naivitate incat sa creada ca slujesc binelui.Oricum,atata timp cat este vorba de ritualuri,initieri si juraminte(secrete,bineinteles),chiar daca nu sunt in cunostiinta de cauza cu adevaratele scopuri ale masoneriei,tot se fac vinovati acestia,in primul rand pentru ca nu poti sluji la doi stapani,deci nu te mai poti numi ortodox atata timp cat esti mason.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.07.2006, 14:53:30
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit



http://www.youtube.com/watch?v=HZFDnB27CCc&NR
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.08.2006, 13:38:26
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Presedintele Bush este mason si face parte din ordinul SKULL AND BONES,din care a facut parte si Hitler.


http://www.bilderberg.org/skulbone.htm
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.08.2006, 19:06:11
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Presedintele Bush este mason si face parte din ordinul SKULL AND BONES,din care a facut parte si Hitler.


http://www.bilderberg.org/skulbone.htm
Nu stiu de ce, dar pe mine nu ma mira de loc. Imi poate zice cineva de ce? :p
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.08.2006, 14:09:34
corindb corindb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2006
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Da,stiu ca M.I.S.A e o secta satanica,chiar daca nu recunoaste asta(nici nu ma asteptam sa recunoasca).Nu stiam ca cei ce au scris articolul sunt membri ai acestei secte,dar mi se pare oarecum ciudat sa faca tocmai ei asemenea dezvaluiri,care sunt pertinente,dupa parerea mea.Oricum,eu nu am nici un motiv sa nu cred ce se spune in acel articol,fiindca este limpede ca e adevarat, mai ales ca ei nu sunt nici primii si nici singurii ce au demascat masoneria.

P.S.Un alt real motiv de ingrijorare ar trebui sa fie ca acum cateva zile la Peris s-a ridicat un templu masonic si nimeni nu a protestat,din contra,toata mass-media l-a prezentat cu mare fast si importanta,subliniind rolul "benefic" al acestei organizatii secrete satanice.
Probabil te-ai pus intrebarea, pertinenta de altfel... Cum este posibil ca "drac" la "drac" sa-si "scoata ochii" ?(MISA vs. Masonerie). Este posibil pentru ca el stie, ca noi oamenii suntem inclinati in a judeca prin comparatie, de aceia cea mai simpla cale de a ne abate de la singurul razboi adevarat care este raszboiul Spre Mantuire este de a ne face martorii a "n" razboaie a.i. sa fim slabiti in singurul razboi adevarat, acela cu patimile si mandria noastra. Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.08.2006, 13:15:17
Nicola3 Nicola3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2006
Mesaje: 21
Implicit

Nu ma indoiesc ca masoneria isi va atinge scopul,parerea mea fiind ca ea este calea prin care va veni Antihristul la putere.Citeam acum ceva vreme un articol in care era prezentata evolutia masoneriei in interiorul clasei politice din SUA si a altor tari precum si in interiorul Vaticanului,acesta din urma schimbandu-si pozitia fata de masonerie radical(in trecut o condamna vehement iar acum este permis ca inalti prelati de la Vatican sa fie masoni-lucru de neconceput,adica necredinciosii sa conduca biserica lui Dumnezeu).Acum scara valorilor se inverseaza,virtutile sunt luate in batjocura si faptele rele sunt apreciate.Dar aceste lucruri se desfasoara si noi nu putem face nimic pt a le opri,lumea este condusa de masoni si nu avem cum lupta-oricum nimic nu se poate fara voia lui Dumnezeu,deci cand va fi timpul va fi rasturnata si masoneria.Noi trebuie sa ne pastram credinta,sa ne rugam si sa ne iubim aproapele caci Domnul ne va judeca pe toti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
BOR fata in fata cu ecumenism&globalizare sofiaiuga Biserica Ortodoxa Romana 21 30.10.2012 23:32:47
o intamplare adevarata! lourdes19 Intamplari adevarate 3 24.10.2010 11:13:07
Intamplare adevarata Anonima36 Intamplari adevarate 6 21.04.2009 15:37:26
Adevarata fata a U. E. Laurentiu Intamplari adevarate 8 28.07.2008 22:58:44