Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.04.2006, 00:22:37
iovitadrian iovitadrian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2006
Mesaje: 2
Implicit

Ma bucur sa vad ca exista un astfel de site care sa discute problemele spirituale, sper din toata inima ca parerea celor care raspund este si avizata!

Fratele meu s-a casatorit cu o femeie. Problema e ca cumnata-mea are o sora cu care eu planuri destul de serioase.

E INTERZISA casatoria intre mine si sora cumnatei mele ?

si daca DA se poate face o dezlegare de catre episcop ?

Va multumesc pentru promptitudinea cu care veti raspunde dilemei mele !

Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.07.2006, 11:09:10
pacatosul84 pacatosul84 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2006
Mesaje: 5
Implicit

D.p.d.v. juridic nu este; d.p.d.v. crestin nu vad de ce ar putea fi pentru ca nu sunteti rude. Dar de ce nu intrebi tu un preot, ce mare lucru ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.08.2006, 12:26:56
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din pacate iti dau un raspuns nu tocmai favorabil tie:nu se poate realiza aceasta casatorie pt ca sunteti rude de gradul 4(cumnatii,socrii,cuscri...cam asa ceva)...nu mai sunt foarte sigura...pr.Cleopa explica intr-o predica a sf.sale despre casatorie, care sunt regulile ce trebuiesc respectate si care sunt gradele de rudenie pana la nivelul7 ...poti sa te sfatuiesti cu un preot dar poti sa cauti si in predicile pr.Cleopa in seria "Ne vorbeste pr.Cleopa" publicate de pr.Ioanichie Balan de la Man.Sihastria.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.09.2006, 07:19:30
andaluzia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iovitadrian
Ma bucur sa vad ca exista un astfel de site care sa discute problemele spirituale, sper din toata inima ca parerea celor care raspund este si avizata!

Fratele meu s-a casatorit cu o femeie. Problema e ca cumnata-mea are o sora cu care eu planuri destul de serioase.

E INTERZISA casatoria intre mine si sora cumnatei mele ?

si daca DA se poate face o dezlegare de catre episcop ?

Va multumesc pentru promptitudinea cu care veti raspunde dilemei mele !
nu exista nici o problema in acest sens.ba mai mult cunosc cazuri concrete in care s-au infaptuit casatorii intre doi frati si doua surori.dar cu toate acestea cred se savarseste doar cu dispensa de la episcop.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.09.2006, 00:58:08
Danutz_Ro Danutz_Ro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2006
Mesaje: 6
Implicit

As vrea sa intreb si eu ceva... Tatal meu sa recasatorit cu o femeie care deja avea 2 fiice eu ma pot casatori cu una dintre ele ... nu avem legatura de sange sau de nume.. eu am un nume de familie ea are altul???
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.09.2006, 11:07:32
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danutz_Ro
As vrea sa intreb si eu ceva... Tatal meu sa recasatorit cu o femeie care deja avea 2 fiice eu ma pot casatori cu una dintre ele ... nu avem legatura de sange sau de nume.. eu am un nume de familie ea are altul???
intreaba un preot ca sa fii sigur, dar parerea mea de crestin-ortodox laic este ca nu e voie, ia-ti adio, e greu..., iubeste-o altfel..., nu e voie, nu e voie..., si ai grija de tine sa nu o prostesti de cap si sa facetzi prostii ca vei regreta amarnic..., dar intreba un preot care te va ajuta...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ne putem casatorii daca am botezat inainte? alecsa Nunta 9 22.11.2008 22:43:46
Casatorii interzise petra Nunta 3 13.02.2008 16:36:47
casatorii intre ordodocsi si musulmani interzise? veronica_dorina Religia Islamica 51 22.11.2007 23:27:36
Povestea unei casatorii Laurentiu Generalitati 2 04.11.2007 02:58:42
Pozitia Bisericii fata de multiple casatorii grumble Nunta 3 11.08.2006 03:30:05