Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 30.07.2015, 10:44:05
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabero Vezi mesajul
Nu sunt de acord Igor cu destinul si soarta.
Stiam o vorba, daca vrei sa-l faci pe Dzeu sa rada spune-i despre planurile tale.
Adica eu unul nu cred ca exista control asupra vietii tale sau a destinului.
Nu trebuie să fi de acord cu mine, ci cu Biserica lui Hristos. Pe tine te iertăm, că nu cunoști teologie.
Dar ar trebui să cunoști, fiindcă din aceste mici neajunsuri, să le spunem, intră tot hăul de întuneric.
În primul rând, nu mai scurta cuvântul Dumnezeu, pentru că Îl iubești și Îl cinstești, nu?
"Dacă vrei să-l faci pe Dumnezeu să râdă, spune-i planurile tale", așa ceva nu există în Bibliei, nici la Sfinții Părinți.
Destin nu există.
Soartă nu există.
Predestinație nu există.
Astea sunt invențiile lui Origen și Augustin și Luther și Calvin.
Ar înseamna că toți oamenii sunt niște păpuși legate cu ață și Dumnezeu le manevrează, nu?
Ar însemna că Dumnezeu vrea ca oamenii să ajungă în iad, nu?
Dumnezeu a vrut ca Hitler, Stalin, Napoleon, Mao, Hingis Han, și alți fii ai blestemului, slujitori diavolului, să ucidă atât de mulți oameni, nu?
A vrut Dumnezeu ca Adam să muște din rodul pomului oprit, nu?
Păi nu, desigur.
În Biblie spune altceva: "Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide. Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide." - Matei 7, 7-8.
Deci planurile noastre trebuie cerute de la Dumnezeu. Și apoi, dacă Dumnezeu vede că ne este de folos spre mântuire, ni le va da, altfel nu.
Apoi după ce-I cerem la Dumnezeu cum vrem să fie viața noastră și începem obligatoriu să lucrăm și să construim planurile noastre cerute lui Dumnezeu (că zice: "dacă cineva nu vrea să lucreze, acela nici să nu mănânce" - II Tesaloniceni 3, 10), în final spunem: "facă-se voia Ta, precum în cer, așa și pe pământ" (Matei 6, 10). Că noi adesea, nu știm ce avem nevoie spre mântuire, dar totuși, trebuie să cerem. "cereți și veți primi, ca bucuria voastră să fie deplină." - Ioan 16, 24. Deci dacă cerem și nu primim, înseamnă că bucuria noastră nu e deplină, dar tot trebuie să fie bucurie, chiar dacă nu primim și tot trebuie să cerem.
Faptul că trebuie să ne rugăm unii pentru alții, să cerem în rugăciunile noastre diverse lucruri pentru noi sau pentru alții, abundă Biblia de mărturisiri, în privința asta.
Iar de aici: cum cerem, când cerem, ce cerem, pentru cine cerem, de la cine cerem, unde cerem, cât cerem... Acestea deja sunt alte teologii...
În același timp adânci și înalte, la care tu nu poți avea acces, dacă nu ți le-ai însușit pe cele elementare.

E mult de vorbit, dar asta ar fi în linii mari.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 30.07.2015 at 10:58:49.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 30.07.2015, 12:25:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Din ce-am observat, desigur nedeplin, si la mine si la altii, la unii e aproape previzibila pendularea din rolul de victima in cel de agresor si invers.
Din partea ta, drept sa-ti spui, ma asteptam sa vad cum se iese din triunghiul dramei ca sa invat si eu asta, nu cum se cade in capcana si se da shift din rolul de salvator in cel de acuzator. Sau n-am inteles eu ultimele mesaje?

nu te prinde lirica hepato-biliara. Las-o pe seama fanilor de gen.
O reactie neasteptata, imprevizibila chiar din prisma cliseelor care le avem cu totii.
Felicitari.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 30.07.2015, 12:58:30
gabero
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hey, Hitler a fost baiat bun :)))
Reply With Quote
  #84  
Vechi 30.07.2015, 14:25:38
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit

Când era mic.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 30.07.2015, 17:09:28
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Astea și le face omul cu mânuța lui.
Nu există soartă, nu există destin dar există lucrul manual.
În cazul tău nu există nici proprietatea cuvintelor, sunt convins, dar există postări cu totul pe lângă subiect.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #86  
Vechi 30.07.2015, 23:38:44
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Pe tine te iertăm, că nu cunoști teologie.
Dacă cineva te-ar fi cunoscut numai pe tine cu singuranță i-ai fi spulberat orice gând de a studia teologia. :))
Reply With Quote
  #87  
Vechi 31.07.2015, 11:51:06
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

^ aia-i sigur.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 01.08.2015, 12:21:19
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Psihologia spune că atunci când un om spune cuvinte și face fapte care sunt împotriva gândirii, cuvintelor și faptelor altui om, acel alt om, se ridică împotriva primului om, îl respinge pe primul om, îl ocolește, îl evită, caută să-i găsească și lui ceva, nu îl consideră prieten, îl ponegrește ori de câte ori are ocazia, chiar pe nedrept, nu mai contează, repulsia s-a declanșat din partea celui de-al doilea om, fiindcă primul om nu a fost de acord cu el, al doilea. La fel se manifestă Ovidiu B., Corina, G.Mihai și alții. Căci am vorbit împotriva credințelor și practicilor lor greșite. Dar asta era datoria mea. Vă vorbesc mereu cu dragoste și prețuire. Vă vreau binele, vreau să vă mântuiți. Mai mult îmi pasă de mântuirea voastră, decât de a mea.

Frățiori și surioare, spun ca Alexandru Lăpușneanu: "dacă voi nu mă vreți eu vă vreau". Vă vreau cu adevărat din adâncul inimii mele.
Sunt prietenul vostru al tuturor. Vă doresc binele și vă ajut, vă arăt acolo unde nu faceți bine, vă îndrept acolo unde vorbiți înafara sau împotriva Bisericii lui Hristos.
Fiindcă fie că vă place sau fie că nu, fie că vedeți că mă laud sau nu, cunosc mai mult decât voi, de aceea mi se va cere mai mult, și de aceea trebuie să dau mai mult, să sprijin, să ajut, să mărturisesc mai mult.

Știu că voi nu mă agreați, din moment ce vă iau la rost, acolo unde trebuie. E psihologic normal. Dar vă rog să faceți la fel. Să vorbiți argumentat, cu bun simț și dragostea creștinească, cum mă silesc să fac și eu, și să-mi arătați și mie greșelile teologice, dogmatice, biblice. Cum fac și eu cu voi. Iar dacă nu găsiți, atunci lepădați-vă de greșelile care vi le arăt eu. Că asta-i datoria noastră, să ne ajutăm, să ne sprijinim, să ne mustrăm cu iubire, să ne întărim, să ne învățăm unii pe alții, toate în discernământ și iubire.

Acum, fiindcă suntem la subiectul acesta, haideți să ne amintim lucrurile esențiale și mari din Sfânta Scriptură:

"Cuvântul lui Hristos să locuiască întru voi cu bogăție. Învățați-vă și povățuiți-vă între voi, cu toată înțelepciunea. Cântați în inimile voastre lui Dumnezeu, mulțumindu-I, în psalmi, în laude și în cântări duhovnicești." - Coloseni 3, 16.

"Vă rugăm însă, fraților, dojeniți pe cei fără de rânduială, îmbărbătați pe cei slabi la suflet, sprijiniți pe cei neputincioși, fiți îndelung-răbdători față de toți." - I Tesaloniceni 5, 14.

"Și nu fiți părtași la faptele cele fără roadă ale întunericului, ci mai degrabă, osândiți-le pe față." - Efeseni 5, 11.

"Drept aceea, vă voi aminti pururea de acestea, cu toate că le știți și sunteți întăriți întru adevărul în care stați." - II Petru 1, 12.


Iertați-mă. Bucurii să vă dea Dumnezeu.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 01.08.2015 at 13:01:19.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 01.08.2015, 15:56:24
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Dincolo de intenția de a elogia din nou pe unul dintre scriitorii mei preferați, Graham Greene, voi readuce în atenție romanul său "Puterea și Gloria", unde putem găsi, de citim cartea, povestea exemplară a unuia dintre puținii oameni care mai pot și mai știu să iubească jertfelnic.
Nu cunosc orientarea religioasă a autorului american. Nu știu de este ortodox ori catolic, budist ori musulman, agnostic sau ateu. Știu însă că a scris câteva cărți pe care le consider excepționale, opere de înaltă măiestrie a scriiturii, de un rafinament estetic uluitor și cu un mesaj omenesc (dumnezeiesc?) demn de un laureat al Premiului Nobel (ori al Împărăției). Din câte îmi amintesc, G.G. nu a primit acest premiu (care se acordă pe multiple considerente, în urma unei politici bine orchestrate) dar a fost un model pentru alți laureați, de pildă pentru prolificul și hiperlucidul G.G. Marquez, așa zisul creator exemplar al "realismului magic".
*
Atmosfera cărții pe care o evoc aici este, ca și în alte scrieri ale autorului, una a descompunerii sufletești, a mizeriei morale, a întunericului. O lume sfâșiată de răutatea ei copleșitoare, o lume a zdrențăroșilor sufletești, un univers al tenebrelor căruia te miri că nu-i afli mai repede sfârșitul. Nici un fapt luminos nu pare a-și mai face locul vreodată în acest loc al tuturor tâlhăriilor și mizeriilor imaginabile ori, uneori, grație imaginației fecunde a scriitorului, pentru mine inimaginabile...
În cărțile lui Graham Greene, oamenii sunt hotărârîți să se distrugă pe sine și unul pe altul. Deznădăjduiți și însingurați, ei lasă liberă calea urii. Ura este atotputernică, viciile stăpânesc sufletele și relațiile, batjocura este generalizată. Iubirea, însă, nu lipsește cu totul. Ea se strecoară lin, abia ghicit, prin fibrele atmosferei de moarte și sânge, printre toate blazările, ororile și ițele absurdului și nonsensului.
În "Puterea și Gloria" întâlnim iubirea camuflată măiastru, înlăuntrul celor mai tainice metereze, în persoana ultimului preot al lumii, cel mult fugărit și, într-un final, ucis ca martir.

*
Omul acesta este ultimul preot din țara lui. Toți ceilalți au fost omorâți de puterea dictatorului zilei ori s-au lepădat, cu frică mare, de demnitatea lor preoțească, de slujirea cea sfântă. Cu toții, până la ultimul, au fost smulși lumii, iar oamenii care au mai rămas credincioși în Hristos își pun toată nădejdea în preotul vagabond, despre care se zvonește că ar călători neștiut din sat în sat, de toți ascuns, vizibil doar cu ochii credinței și avînd neatinsă (cred oamenii) puterea de a boteza, de a învăța, de a spovedi, de a mărturisi, de a cununa, de a înmormânta creștinește vreun om...
El nu este un virtuos. Cu atât mai puțin este un preot vrednic. Nu numai că bea vinul hărăzit cuminecăturii (are patima băuturii), dar se arată laș, leneș în cele duhovnicești (nu îl găsim rugîndu-se, nu se prea omoară cu cateheza, nu ține discursuri evlavioase, nu tâlcuiește Scriptura, nu pomenește pe Sfinții Părinți, nu se grăbește să boteze, să cunune, să sfințească ci se lasă cu greu când e rugat de oameni).
Vrea doar să bea, cât mai mult vinars, și să nu fie prins de urmăritorii săi. Ar vrea să moară, să se termine odată cu chinul lui de fugar urât și de urmăritori și de oamenii care se tem că vor fi împușcați dacă se afla că preotul a atrecut prin satul lor... E laș. Nu poate fi ceea ce este, nu poate face actul martirajului. Nu poate nici măcar săse lase prins. Îi e frică de moarte... Se știe păcătos, îi e dor de fetița lui (act nedemn, acest preot catolic a căzut în păcat în tinerețile lui și undeva în lume are o fetiță teribilă, un drac de copil, o răutate desăvârșită... de care lui îi e dor, îi e milă, o iubește - probabil e ultima persoană din lume pe care o mai iubește deplin), se gândește la credincioșii care încă mai au nevoie de el... Și astfel nu se hotărăște să moară, își prelungește singur agonia...

*
Igor, citește această carte defăimată de unii dintre "înalții", poate prea înalții dreptmăritori creștini și, cu teama că te vei îndrăci dacă o citești, că te vei sminti și că nu vei mai fi un ortodox atât de exemplar - poate vei găsi acolo un bob din iubirea pe care, de vei ajunge păstor al micii turme încredințate de Hristos, nu o vei mai pierde niciodată.
Igor, uneori din miezul noroiului cresc nuferi albi și ghiocei.
De vei voi să fii grădinarul Domnului și să îi oferi, prin oamenii îngrijiți de tine, nuferi și ghiocei - musai ia aminte și la universul noroiului omenesc. Cu riscul, desigur, să te înghită mocirla.
Dar cine nu își asumă acest risc și nu învață să îl depășească, va putea oare vreodată să îi învețe pe alții cum să procedeze pentru mântuirea lor?

P.S. Îngăduie-mi un sfat: de vrei să fii păstor de oameni, nu mai scrie/spune/gândi niciodată că te interesează mântuirea mea mai mult decât mântuirea ta. Nu de alta, dar s-ar putea să cred că ceea ce tu încerci să îmi livrezi mie, pe tine de fapt nu prea te atrage. Uite, dacă eu îți spun că nu mă interesează cât de bine sau cât de prost joc șah, ori că îmi pasă prea puțin de calitatea jocului meu - tu ți-ai da copilul să ți-l antrenez eu?
Și invers, de vrei să prețuiesc ceva, arată-mi mai întâi tu, care mă păstorești, cât de mult prețuiești acel ceva. Nu îl mai denigra în fața mea că altminteri te trezești ca țăranul acela care, ducîndu-și măgarul la târg să îl vândă îi scotea în evidență beteșugurile, împotriva, parcă, a intenției de a-l vinde. Mai știi ce a răspuns el când a fost întrebat de ce își denigrează măgarul? ("Ca să-l fac de râs, fir-ar..., ca să-l fac de râs, d-aia!")
Reply With Quote
  #90  
Vechi 01.08.2015, 17:21:40
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Fratele meu drag și iubit, Ioan Cezar. Te îmbrățișez în Hristos.
Ai un suflet sensibil ca al meu, dar să știi, îți spun din experiență și din ce am fost învățat de duhovnic și alți părinți îmbunătățiți, cu cât ai sufletul mai sensibil, cu atât poți te poți înălța mai sus, dar poți cădea mai ușor, mai abrupt și mai dureros.
Vreau să-ți scriu puțin, nu vreau să-ți schimb părerile, nu vreau să-ți pierzi sau schimbi din unitatea în diversitate, pe care au avut-o și Sfinții Apostoli la pogorârea Duhului Sfânt și întemeierea Bisericii văzute, unde fiecare a rămas cu personalitatea și caracterul lui unic, dar împreună alergând spre mântuirea celor din jurul lor. Să ne ajute Dumnezeu să-i avem de exemplu de urmat.

Gabriel Garcia Marquez, "hiperlucid", proclamat de tine, laic prin excelență, zic eu, am căutat să-l evit. Nu mi-au plăcut scrierile lui. A scris ceea ce au numesc mizerii: "Amintirile curvelor mele triste" și "Dragostea și alți demoni". Cum bine ai spus, premiile nobel se dau din interese, prin compromisuri, cu repercursiuni, promisiuni din partea ambelor părți, dăruitor și primitor și alte întunericuri.
Pentru mine, premiul nobel și întreagă viața mea, Hristos merită și Lui i-o dăruiesc, că de la El o am.

Iar despre Graham Greene, nu vreau să te dezamăgesc, dar destul pierd vremea cu nimicuri, nu o voi pierde mai mult cu beletristică, în nădejdea înțelepțirii în cele lumești, în ale "artelor școlii vieții", nu vreau să mă rătăcesc în visarea celorlalți, altora, nu pot să biruiesc în locul lor, mai ales dacă au plecat deja în veșnicie, și au plecat fiind în erezie sau ateism, și au scris rânduri, în erezie fiind, deși dintro sensibilitate aparte, sunt mulți ca ei, e natura sufletului omenesc, acolo unde întuneric dă foarte mult târcoale, ca să doboare, cm văzut mai sus, că se poate, să nu lase pe om să se înalte. Nu vreau și nu pot să lupt luptele oamenilor care refuză să se schimbe în mai binele obștesc al mântuirii lor, în Hristos Iisus, fiindcă nu pot să lupt cu demonii lor, când demonii mei nu sunt biruiți, din preapuțina mea credință și lipsa faptelor mele cele mântuitoare. Nici cultură generală în materie de literatură, nu vreau să adun. Nu-mi ajută la mântuire. Oamenii care primeau pe Apostoli, zice Scriptura că Apostolii ieșind din cetățile lor, scuturau praful de pe picioarele lor, să fie drept mărturie în ziua judecății.

Da, să zicem prin absurd că mi-aș copilul la un instructor să învețe șah, dacă instructorul are reputație în ceea ce face, atunci, chiar dacă spuni că-ți pasă mai puțin de calitatea jocului tău, mi-aș da copilul să-l înveți șah, fiindcă rezultatele tale, spun totul despre cât de mult îți pasă.
Dar nu îmi dau copilul la șah, nici unui instructor, fiindcă șahul se învață și se dezvoltă în particular, de unul singur, în special prin practică, copilul nu are nevoie de un instructor, e un joc creativ, iar memorarea tehnicilor, îi va deruta îmbunătățirea; eu am învățat singur șah.
E la fel ca și cu rugăciunea inimii: are un stat, un anumit set de cuvinte: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". Dar ele nu sunt obligatorii, și se pot înlocui cu oricare alte cuvinte, chiar și cu simplul: "Doamne miluiește". Important este să fie spusă non-stop. Continuu. "Rugați-vă neîncetat", spune Duhul Sfânt prin Pavel.

Nu e vorba de livrarea și atracția unui oarecare lucru. E vorba de mântuire. E scopul pentru care omul, adică creștinul, trăiește. Mântuirea lui și a celorlalți din jurul lui. Cu toții când ne-am botezat, de mici, am început să fim lucrători și grădinari ai Domnului. Pentru sufletul nostru și al celorlalți. Vrei nu vrei, te așteaptă mocirlă, 100% sigur. Te așteaptă șerpi ascunși în iarba cea înaltă care trebuie tăiată. Dar să nu ne temem: "Iată, v-am dat putere să călcați peste șerpi și peste scorpii, și peste toată puterea vrăjmașului". (Luca 10, 19) Te așteaptă ghimpi care te vor înțepa atunci când îi vei tăia, și vor lăsa chiar și cicatrici. Te vor aștepta poate lei și tigri care vor sări la atac și vor mușca, îți vor rupe chiar și mâna, te vor lăsa fără ea, dar n-au decât, "căci mai de folos îți este să piară unul din mădularele tale, decât tot trupul tău să fie aruncat în gheenă." (Matei 5, 30) Și mai ales: "Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeți-vă mai curând de Acela care poate și sufletul și trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28)

E vorba de dragoste jertfelnică. Îmi pasă mai mult de mântuirea tuturor celorlalți, decât de mântuirea me, fiindcă ăsta-i cel mai valoros și prețios lucru care există în creația văzută și nevăzută: mântuirea. Iar eu renunț la el, pentru aproapele meu. În aproapele meu, văd pe Hristos, și vreau să fac totul pentru ai fi bine aproapelui meu, căci în el e Hristos, cum să nu fac binele Domnului Dumnezeului Universului ? Renunț la mântuire, pentru a o da altuia. Fiindcă altceva nu mai am de dat. E ușor să mergi în Iran sau Afganistan sau Somalia sau alte țări musulmane să mărturisești pe Hristos și să fi ucis, să devi Sfânt Mucenic. Dar e un soi de lașitate. Că ști că vei muri. Și vrei să-ți scurtezi viața și lupta și chinul, pentru laurii și răsplătirea de Sfânt Mucenic, care se obține ușor. E un paravan și un compromis. Nu așa. Ci stai. Stai acolo unde te-a pus Dumnezeu să te naști, luptă de acolo, jertfește-te de acolo, răstignește-te de acolo pentru oameni, urmând lui Hristos și Sfinților. E mai mare jertfa și lupta decât să mori repede în mijlocul criminalilor extremiști fanatici conduși de demoni, care urăsc creștinismul din tot adâncul ființei lor și știi că te vor ucide. Ci stai și întărește pe cei din blocul tău, din zona și orașul tău, fi cât mai creștin poți, fă fapte bune, zâmbește-le, dăruiește mereu, cât de mult poți, roagă-te, mergi la Sfintele Slujbe, fă nevoință, metanii, ține post, mai ales tânăr fiind, poți ține post negru, multe zile, prin acestea ne vom sfinți, curăți și îndumnezeii. Dumnezeu nu se cunoaște prin rațiune, ci prin mintea cea mai presus de minte, care o are fiecare, prin ochii sufletului, prin nous-ul sufletesc, desprinzându-ne de toate cele rele și cele bune deopotrivă, acea este adevărata stare lucidă de vedere a lui Dumnezeu. Am citit și eu despre ea. Și mi-o doresc nespus de mult.

Așa să fim cu toții, fie creștini, sau episcopi, preoți, diaconi. Acestea se ating, urmând poruncilor și dragostea lui Hristos, Dumnezeu în Sfânta Treime.
Nu citind din G. G. Marquez sau nu citind "Puterea și gloria" lui Graham Greene. Aceștia doi, și miliarde ca ei, nu au ajuns și nu vor ajunge la îndumnezeire niciodată.
Ori ăsta-i scopul. Eu, pentru asta trăiesc, pentru Hristos, pentru a-L înțelege, a-L dori, aL căuta, a-L găsi, a-L urma, a trăi în El, a mă curăți, lumina și îndumnezeii prin El. Numai când ajuns la luminarea în Hristos, la acea "pace care covârșește orice minte", spune Scriptura, la vederea luminii necreate, în harul necreat, atunci poți să mântuiești și pe alții în jurul tău. Și atunci și doar atunci, poți ajunge la îndumnezeire.

E mult de scris, prea mult, căci doar prin cuvintele acestea materiale, poți exprima ineprimabilul, dar e atât de frumos...

Am spus că nu scriu mult... iartă-mă.

Doamne, ajută.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 01.08.2015 at 17:30:34.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
acceptare, pierdere, resemnare, singuratate