Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.10.2012, 18:52:50
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nu a murit de cancer. De unde le scoateti? Plus ca anunta de multi ani ca nu va fi pururea cu noi, iar luna mortii si-a prevazut-o cu mult timp in urma. Ca sa nu mai spun ca s-au ales patru tineri pentru a-i cara cosciugul, si lumea se temea ca nu cumva sa-l scape, si cand colo surpriza: era usor, usor, usor. Iar pe mormantul sau a stat intr-una, fara a se speria de multime, un porumbel alb. V-am spus, sunt multe minuni, prea multe. Eu cunosc destul de bine subiectul pot spune si am convingerile mele. Daca era de la diavol probabil eram si eu in iad de mult. Sunt aspecte pe care prefer sa nu le fac publice dar privitor strict la persoana mea, pot spune ca am motive sa cred ca nu era ceva demonic, altfel poate ca era vai de mine... Totusi, raman retinut.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.10.2012, 19:29:34
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
O escroaca! Adica....a fost, ca acum e la 2 metri in pamant!
A murit exact de ceea ce spunea ca trateaza....cancer!
A incercat si fi-su sa-i calce pe urme cu escrocheriile dar n-a mai tinut figura!
Da,am citit pe net... Pacat ca altii nu aprofundeaza aceste aspecte.
Mai mult spus,este ca vom da socoteala chiar pt nesocotinta,amagirea si credulitatea noastra.Un ceas amar va fi acela!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.10.2012, 19:54:58
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Compari cititul pe net cu realitatea? Am raspuns mai sus la anumite aspecte si am aratat ca erau false. Internetul distorsioneaza puternic. Eu prefer sa nu dau cu piatra, sa raman intr-o stare de neutralitate, sa pastrez calea de mijloc. Socotesc ca asa este cel mai bine, mai ales ca spre deosebire de voi am avut contact puternic cu aceasta femeie. Cand voi gasi raspunsul la niste intrebari care inca le mai am, atunci imi voi permite sa ma transform in judecator. Dar pana in acel moment prefer sa stau intr-o stare de veghe.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.10.2012, 20:03:24
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Raoul , citeste te rog asta : http://www.aradcity.ro/?x=stiri&id_tip=10&id_stire=2107
Dupa cum vezi , Desanca Nicolai a prezis si sfarsitul lumii (care desigur a fost doar o amagire).
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.10.2012, 20:49:18
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Raoul , citeste te rog asta : http://www.aradcity.ro/?x=stiri&id_tip=10&id_stire=2107
Dupa cum vezi , Desanca Nicolai a prezis si sfarsitul lumii (care desigur a fost doar o amagire).
Este un articol fals, eu nu stiu sa fi fost asa cum scrie acolo. Si cand a prezis sfarsitul lumii?? Oameni buni, o fi acolo mana diavolului sau ceva asemenea, dar haideti sa nu venim cu minciuni drept argumente.

Ia spuneti, de ziua inmultirii painilor si pestilor, dintr-o cutie de prajiturele adusa de cineva, a impartit la toti oamenii care erau prezenti si le-a ajuns sa ia si acasa. Tot datorita ca a studiat Reiki a ajutat-o sa faca asta? E ipocrizie!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.10.2012, 20:58:12
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Compari cititul pe net cu realitatea? Am raspuns mai sus la anumite aspecte si am aratat ca erau false. Internetul distorsioneaza puternic. Eu prefer sa nu dau cu piatra, sa raman intr-o stare de neutralitate, sa pastrez calea de mijloc. Socotesc ca asa este cel mai bine, mai ales ca spre deosebire de voi am avut contact puternic cu aceasta femeie. Cand voi gasi raspunsul la niste intrebari care inca le mai am, atunci imi voi permite sa ma transform in judecator. Dar pana in acel moment prefer sa stau intr-o stare de veghe.
Corect. Cititul pe net nu e acelasi lucru cu realitatea. Dar cum impacam erezia de a se fi numit Sfantul Duh intrupat cu invatatura Bisericii. E simplu, nu pot fi ambele adevarate. Biserica spune ca singura Persoana a Sfintei Treimi intrupata este Fiul. Duhul Sfant este in lume, prezent in Biserica de la Cincezime, nu intrupat. In plus, stim exact care a fost scopul intruparii Fiului, care ar fi fost scopul intruparii Duhului Sfant?
In plus noi stim ca Hristor primea la El pe oricine se pocaia, dar in acelasi timp Hristos a spus: "Cine nu este cu Mine, este impotriva Mea." Cum se impaca acesta pozitie luata de Mantuitorul cu pozitia ca fiecare sa ramana in legea lui, ca oricare e buna. Noi stim ca pentru mantuire este nevoie de har si de fapte. Sa spunem ca ea ar fi promovat faptele, dar cum ramane cu harul? Nu se poate ca harul sa ii umbreasca pe cei ce traiesc in inselare. Si cum pozitiile diferitelor religii sau confesiuni sunt diferite cel putin unii sunt in inselare.
Si inca o intrebare: era cumva ortodoxa?

PS: Toate erau intrebari retorice. Am descoperit de curand ca este aproape imposibil sa schimbi la un om convingerile si credintele indiferent cat de valide si bine prezentate ar fi argumentele tale. Si cum totusi schimbari exista ele nu se pot face decat prin lucrarea lui Dumnezeu.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.10.2012, 21:53:12
lazarescu elisabeta lazarescu elisabeta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.08.2012
Mesaje: 1
Post vindeca diavolul

da, ca sa ti poata prinde sufletul;
din clipa in care apelezi la el, esti a lui cu suflet cu tot;
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.10.2012, 22:31:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu am citit de pe internet despre ea,ca sa ma informez.
Nu stiam despre cine era vb nelocuind in Romania.

Am gasit relatate urmatoarele,din mai multe surse:
-a intemeiat o alta religie"descendentii nicolaitilor",dupa numele lor de familie(cine isi permite asta?nici macar Sf.Ioan Botezatorul care a fost cel mai sfant om nascut in neam omenesc)
-si-a facut casa de cult din casa ei(de ce?sunt atatea biserici in Romania)
-pe scena se venereaza statui si poze ale ei(totusi nu este prea mult?)
-isi spune incarnarea Sf.Fecioare(asta nici nu o pot comenta,ma depaseste)
-face cunoscut lumii ca fiul ei nu s-a zamislit dupa regulile terestriale ale impreunarii cu barbatul(deja comentariile devin de prisos)
-descanta apa si apoi o vinde oamenilor drept"apa sfintita"(cu o idee buna de marketing se poate face bani frumosi din orice)
-percepe taxe pt vindecari si tratamente(exact pe principiul opus al Mantuitorului,al sfintilor,calugarilor si preotilor).

Deci chiar neavand deosebita onoare de a o cunoaste pe aceasta persoana,mi-am facut o idee asupra intentiilor ei spirituale.
Daca cineva considera ca gresesc,sau am judecat-o gresit,este greseala mea.
Multumesc,ca am dreptul sa am o opinie!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.10.2012, 22:42:19
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Dar cum impacam erezia de a se fi numit Sfantul Duh intrupat cu invatatura Bisericii. E simplu, nu pot fi ambele adevarate. Biserica spune ca singura Persoana a Sfintei Treimi intrupata este Fiul. Duhul Sfant este in lume, prezent in Biserica de la Cincezime, nu intrupat.
Intr-adevar, argumente bune. Stiu si eu multe lucruri, de aceea nu pot sa spun sigur ca dansa era de la Dumnezeu, am indoielile mele. Nu i-am tinut partea orbeste si nici nu cred ca am ignorat contraargumentele existente. Mi-am expus doar un punct de vedere si atat. Nu vreau sa creez o obsesie din asta.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
In plus, stim exact care a fost scopul intruparii Fiului, care ar fi fost scopul intruparii Duhului Sfant?
Din ce spunea era ca o mangaiere, o ultima sansa pentru omenirea care se indreapta spre un sfarsit iminent. Sa zicem, un ultim semn (mare) de la Dumnezeu, niste minuni comparabile cu cele ale Mantuitorului.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
In plus noi stim ca Hristor primea la El pe oricine se pocaia, dar in acelasi timp Hristos a spus: "Cine nu este cu Mine, este impotriva Mea." Cum se impaca acesta pozitie luata de Mantuitorul cu pozitia ca fiecare sa ramana in legea lui, ca oricare e buna.
Probabil se referea ca cel care IL iubeste pe Hristos "mai mult decat viata" va descoperi si religia cea adevarata. Asa si Mantuitorul a spus ca "cel ce crede in Mine acela se va mantui" sau "cine crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi” etc. Consider un sens asemantor si in mesajul doamnei. Acum Dumnezeu stie.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Si inca o intrebare: era cumva ortodoxa?
Pai mergea la biserici ortodoxe, pe oameni ii indemna la fel. A fost si la Athos etc.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Am descoperit de curand ca este aproape imposibil sa schimbi la un om convingerile si credintele indiferent cat de valide si bine prezentate ar fi argumentele tale. Si cum totusi schimbari exista ele nu se pot face decat prin lucrarea lui Dumnezeu.
Am explicat mai sus: nu am convingeri! Sau nu inca! Imi pun doar niste intrebari si este un subiect care inca sta in echilibru, nu s-a inclinat in vreo directie. Eu sunt ortodox!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.10.2012, 22:54:57
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
-a intemeiat o alta religie"descendentii nicolaitilor",dupa numele lor de familie(cine isi permite asta?nici macar Sf.Ioan Botezatorul care a fost cel mai sfant om nascut in neam omenesc)
Fals! Nicio persoana care a mers acolo nu a zis asta. Nimeni din cei carora le-am citit marturiile nu au specificat acest lucru. Niciunde in cartile sau inregistrarile doamnei nu a spus asta. Deci ce ai citit e dezinformare.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
-si-a facut casa de cult din casa ei(de ce?sunt atatea biserici in Romania)
Si crezi ca ar fi lasat-o vreun preot sa faca in biserica ceea ce facea in respectivul "templu"?

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
-pe scena se venereaza statui si poze ale ei(totusi nu este prea mult?)
Unde ai vazut asta?

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
-isi spune incarnarea Sf.Fecioare(asta nici nu o pot comenta,ma depaseste)
Are you joking? Doamna o cinstea pe Maica Domnului intr-un mod deosebit, ii adresa mereu laude si respect ca sa zic asa. Poti vedea in cartile dansei, deci eu nu vorbesc din auzite, am toate datele problemei cum s-ar spune.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
-face cunoscut lumii ca fiul ei nu s-a zamislit dupa regulile terestriale ale impreunarii cu barbatul(deja comentariile devin de prisos)
Ma rog, asa a zis...

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
-descanta apa si apoi o vinde oamenilor drept"apa sfintita"(cu o idee buna de marketing se poate face bani frumosi din orice)
Ai baut (gustat) vreodata apa de la dansa? Eu da! La fel ca mii si mii de oameni. Efectiv NU te saturi. Puteai bea tone de apa, nu te saturai! A nu se intelege ca inca insetai, ci ai mai fi putut bea intr-una.

Odata un caine a fost calcat de o masina, a intrat in curtea dansei tarandu-se cu labele din fata, jumatatea din spate fiind zdrobita! A baut apa din acel izvor, si bea intr-una. Doamna a zis multimii speriate si ingrozite ca se va face bine. In cateva zile s-a refacut complet, si catelusul a ramas in curtea doamnei, Asta e adevarat, vazut si povestit de persoane care au fost martore, nu de pe net!

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
-percepe taxe pt vindecari si tratamente(exact pe principiul opus al Mantuitorului,al sfintilor,calugarilor si preotilor).
Eu nu am auzit asta. Ba chiar tot ce impartea era gratuit. Bine, era normal ca sa si coste unele lucruri (carti, casete etc.), doar si la biserici/manastiri e asa. Pana si Mantuitorul cu Sf. Apostoli aveau punga cu bani, caci s-au supus regulii acestei lumi, e firesc. Dar pentru vindecari NICIODATA nu a cerut vreun ban la nimeni!

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Deci chiar neavand deosebita onoare de a o cunoaste pe aceasta persoana,mi-am facut o idee asupra intentiilor ei spirituale.
Ti-ai facut o idee dupa ce ai citit niste minciuni? Vad ca internetul mai degraba impartaseste lucruri false despre ce a fost acolo. Doamna a fost batjocorita si lovita inca din timpul vietii, si iata ca tot asa a ramas si in continuare.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Daca cineva considera ca gresesc,sau am judecat-o gresit,este greseala mea.
Multumesc,ca am dreptul sa am o opinie!
Nu stiu daca gresesti sau nu, dar ce am avut de zis am spus-o mai sus. Orice opinie e binevenita :)

Last edited by Raoul; 22.10.2012 at 23:10:20.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
diavolul



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tristetea se vindeca prin rugaciune. Bautar Generalitati 48 27.09.2012 01:55:01
cum se vindeca iubirea de bani? fallen Intrebari utilizatori 14 12.08.2011 09:24:28
Ideile nu ne vindeca firea costelscutariu Intrebari utilizatori 1 28.07.2011 15:58:20
Rugaciunea vindeca bolile Paisie Aghioritul Rugaciuni 1 20.12.2010 18:13:08
Apa care vindeca certurile Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 20:11:31