Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.04.2007, 21:27:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

oare de ce unii de pe aici, imbunatatiti poate, dupa canoanele trairii ortodoxe, nu reusesc sa ajunga la sufletele altora, cu toate ca ei scriu "dupa litera legii"?!...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.04.2007, 21:31:42
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Poate pentru ca bat la sufletul lor si acestia nu deschid!???
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.04.2007, 21:43:51
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Poate ca nici nu incearca, ci doar doresc sa se auda pe ei insisi. Crezi ca ar mai avea asemenea zel daca ne-am cunoaste direct, fata-n fata? inainte sa raspundem cred ca la asta ar trebui sa meditam...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.04.2007, 22:11:51
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Nu stiu daca ar raspunde la intrebarea ta, dar e primul lucru la care m-am gandit - un citat din Maica Tereza:

"Dacã esti bun, oamenii te pot acuza de egoism si intentii ascunse...
Fii bun, oricum!
Dacã esti cinstit si sincer, oamenii te pot insela...
Fii cinstit si sincer, oricum!
Ceea ce construiesti in ani altii pot dãrâma intr-o zi...
Construieste, oricum!
Dacã gãsesti linistea si fericirea, oamenii pot fi gelosi...
Fii fericit, oricum!
Binele pe care il faci azi, oamenii il vor uita mâine...
Fã bine, oricum!
Dã-i lumii tot ce ai mai bun si poate nu va fi niciodatã de ajuns...
Dã-i lumii tot ce ai mai bun, oricum!
Oamenii sunt adesea neintelegãtori, irationali si egoisti...
Iartã-i, oricum!
La urma urmei este intre tine si Dumnezeu...
N-a fost niciodatã intre tine si ei, oricum
!"

Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.04.2007, 22:46:50
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Nu stiu daca ar raspunde la intrebarea ta, dar e primul lucru la care m-am gandit - un citat din Maica Tereza:

"Dacã esti bun, oamenii te pot acuza de egoism si intentii ascunse...
Fii bun, oricum!
Dacã esti cinstit si sincer, oamenii te pot insela...
Fii cinstit si sincer, oricum!
Ceea ce construiesti in ani altii pot dãrâma intr-o zi...
Construieste, oricum!
Dacã gãsesti linistea si fericirea, oamenii pot fi gelosi...
Fii fericit, oricum!
Binele pe care il faci azi, oamenii il vor uita mâine...
Fã bine, oricum!
Dã-i lumii tot ce ai mai bun si poate nu va fi niciodatã de ajuns...
Dã-i lumii tot ce ai mai bun, oricum!
Oamenii sunt adesea neintelegãtori, irationali si egoisti...
Iartã-i, oricum!
La urma urmei este intre tine si Dumnezeu...
N-a fost niciodatã intre tine si ei, oricum
!"
Foarte adevarat:)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.04.2007, 00:18:09
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
oare de ce unii de pe aici, imbunatatiti poate, dupa canoanele trairii ortodoxe, nu reusesc sa ajunga la sufletele altora, cu toate ca ei scriu "dupa litera legii"?!...
Orice semn de intrebare isi are rostul lui.
Doar Dumnezeu poate ajunge la sufletul nostru. La fel, nici noi nu putem ajunge la sufletul cuiva. Ar fi absurd sa credem asa ceva. De aceea atatea trimiteri la duhovnici.
Diferentele dintre noi sunt nesemnificative, de aceea consider ca este adevarat ce afirma unii pe forum: ca inca nu am pus un inceput bun.
Exista totusi o diferenta si anume, ca unii au citit mai mult, altii mai putin. Dar a citi si a te induhovnici sunt doua lucruri total diferite: teoria ca teoria, dar practica ne omoara.
Cei care s-ar considera jigniti de cuvintele mele, fiind mai avansati decat ceilalt, sa ma ierte. Un mesaj cu o nota generalizatoare aduce intotdeauna atingere cuiva.

Mirela, dar nu ne-ai spus propria ta parere. Tu ti-ai facut niste ganduri si ai observat ceva, ce poate altora le scapa. Gandurile tale ii pot ajuta si pe altii...

Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.04.2007, 05:31:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ce pot sa va spun... sunt surprinsa si in acelasi timp trista ca unii de pe aici, care vadesc ca au patruns ceva mai adanc decat altii in tainele ortodoxiei nu reusesc sa deschida si altora "apetitul" ptr asta, ba din contra!

zicea marius/dmb ca bat la usa sufletului lor, dar ei nu deschid ! pai ce sa facem, fratilor, ca sa ti se deschida, trebuie sa stii sa si bati la usa...:dozingoff:

in al doilea rand, andrei/cozia cred ca a atins un punct intr-adevar nevralgic, si anume acela ca unii mai mult doresc sa se auda pe ei insisi ("vai, ce departe am ajuns eu fata de amaratii astia care orbecaiesc, ia sa-i mai luminez un pic...").

parerea mea este ca atunci cand vrei sa fii de un real ajutor trebuie sa te situezi cel putin pe o pozitie de egalitate cu persoana care iti solicita ajutorul/sfatul (fie si o simpla parere), adica sa privesti din afara ca si cum acea persoana ai fi chiar tu. iar daca intr-adevar esti imbunatatit, atunci smerenia nici nu te-ar lasa sa te vezi ca acea persoana, ci mai rau decat ea ! insa niciodata sa nu te situezi undeva "sus" de unde sa incepi sa faci pe dirijorul ! [vorbesc de simpli mireni, care vin pe forumul asta "sa faca schimb de experienta" si nu de preoti sau ierarhi bisericesti.]
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.04.2007, 06:01:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si, pentru ca mi se pare semnificativa, am sa postez aici o istorioara pe care am primit-o recent si eu de la o prietena (in format pps pe care insa nu pot sa il pun aici):

O pereche recent casatorita s-a mutat intr-un cartier foarte linistit.
In prima dimineata din noua casa, in timp ce isi savurau cafeaua, femeia observa, privind pe fereastra, o vecina care isi intindea cearceafurile in balcon.
- CE CEARCEAFURI MURDARE INTINDE VECINA NOASTRA IN BALCON... !
Cred ca are nevoie de un nou sapun...
Poate ar trebui s-o invat sa-si spele cearceafurile !
Sotul ei privi si ramase tacut.
Si asa, la fiecare doua sau trei zile femeia repeta observatiile, in timp ce vecina isi intindea rufele la soare.
Dupa o luna femeia ramase surprinsa vazand ca vecina sa intindea cearceafuri mult mai curate si ii spuse sotului ei:
- Priveste, a invatat sa spele rufele! O fi invatandu-o alta vecina??
Sotul ei ii raspunse:
- Nu, azi m-am trezit mai de dimineata si am spalat geamurile casei noastre!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.04.2007, 09:04:49
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Vezi tu Mirela si Iisus bate la usa sufletului nostru si noi nu-i deschidem.Si El stie cum sa bata...nu crezi???? Deci "vina" este a gazdei.
Si tu vezi din nou problema inspre tine. Celalalt trebuie sa se coboare la tine. Incearca altfel: urca-l tu pe celalalt.Pare ca raportul este acelasi.Dar doar pare!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.04.2007, 11:20:22
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
oare de ce unii de pe aici, imbunatatiti poate, dupa canoanele trairii ortodoxe, nu reusesc sa ajunga la sufletele altora, cu toate ca ei scriu "dupa litera legii"?!...
stii ce cred eu mirela?? pt ca SMERENIA TACE nu cauta sa invete . nu iese inainte. nu face pedagogie. DOAR DARUIESTE smerindu-se...pt ca Dzeu nu are nevoie in cer de suflete de tabla...niciodata cel imbunatatit, nu va cauta sa invete, doar VA IUBI PUR si SIMPLU cu dragsote jenica
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare