Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.01.2010, 09:15:18
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Prietene, ce treaba are Biserica cu disparitia scolilor ?
Are ca in acelasi sac baga mana! Nu-i asa greu de inteles! Unde mai pui ca sunt scutiti si de taxe.
Citat:
Daca nu aveai piatra de aruncat in Biserica, iar acum crezi ca ai gasit, te inseli... tot nu ai.
Poti sa bagi capul in nisip cat vrei BOR-ul s-a ingropat singur sub o piramida de pietre slefuite la cele mai inlte scoli de turnatorie si alte mestesuguri.

Citat:
Biserica tocmai trimite la scoala pe tineri si se straduieste sa ofere meditatii gratuite tinerilor (cazuri din Bucuresti).
Cu o mana da si cu celelalte 100 ia! Faptul ca se cheltuie bani aiurea contribuie la situatia jalnica in care ne aflam. E drept ca si duc multi bani si in alte parti la fel de aiurea dar asta nu e o scuza pentru popi sa faca la fel.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.01.2010, 09:15:50
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Minunata e credinta.
Ce frumos te minti!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.01.2010, 09:25:26
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Aceasta statistica denota o problema de forma, pe cand problema reala este una de fond. Mai multe scoli nu inseamna elevi mai bine pregatiti, mai multe spitale nu inseamna pacienti mai bine ingrijiti, dupa cum, nici mai multe biserici, nu inseamna oameni mai bine pastoriti. Realitatea intareste acest lucru.

In schimb, avem nevoie, si starea actuala a societatii o impune ca pe o necesitate, de mai multi profesori, medici si preoti cu vocatie, care sa-si duca la indeplinire lucrarea intr-un mod responsabil.
Ca bine zici. Dar as avea cateva mentiuni. E drept ca mai multe scoli nu inseamna elevi mai bine pregatiti dar cu siguranta fondurile se reduc atunci cand se impart la mai multi. Iar aici biserica nu sta rau deloc mai ales pe timp de criza cand ii cresc fondurile ceva de speriat. Cum sa ai profesori cu vocatie cand salariile sunt si asa mici iar lipsa fondurilor, nesimtita de BOR-i, ar putea concedia cateva mii de profesori. Tu ai impresia ca un profesor se hraneste cu vocatie? Statul a pus taxe pe meditatii dar pe inmormantari la care se cer bani grei nici vorba. In concluzie, cresterea fondurilor pentru invatamant ar putea sa nu se simta in calitatea invatamantului, dar scaderea sigur are un efect negativ si tocmai aceasta scadere leaga bisericile de scoala pentru ca suma in scadere este impartita disproportionat.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.01.2010, 10:10:32
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
E drept ca mai multe scoli nu inseamna elevi mai bine pregatiti dar cu siguranta fondurile se reduc atunci cand se impart la mai multi. Iar aici biserica nu sta rau deloc mai ales pe timp de criza cand ii cresc fondurile ceva de speriat. Cum sa ai profesori cu vocatie cand salariile sunt si asa mici iar lipsa fondurilor, nesimtita de BOR-i, ar putea concedia cateva mii de profesori. Tu ai impresia ca un profesor se hraneste cu vocatie? Statul a pus taxe pe meditatii dar pe inmormantari la care se cer bani grei nici vorba. In concluzie, cresterea fondurilor pentru invatamant ar putea sa nu se simta in calitatea invatamantului, dar scaderea sigur are un efect negativ si tocmai aceasta scadere leaga bisericile de scoala pentru ca suma in scadere este impartita disproportionat.
Am mari indoieli cu privire la faptul ca statul roman ar favoriza Biserica Ortodoxa Romana in detrimentul invatamantului si sanatatii.

Daca ne legam de faptul ca in plina criza economica, inca se ridica biserici, acest lucru nu se intampla neaparat din fondurile primite de la stat, ci din donatii, sponsorizari, si, in ultima instanta "banutul vaduvei". Preotii si toti ceilalti crestini care participa la viata bisericii de care apartin, cunosc prea bine acest lucru. Poate este si o urmare a faptului ca in Biserica este mult mai prezenta milostenia, si este normal sa fie asa.

Nu stiu in ce masura comunitatile, in afara impozitelor ce merg la stat, doneaza bani pentru ridicarea/intretinerea unor scoli sau spitale. Aceste institutii sunt nevoite sa astepte fonduri numai de la stat.

In privinta salariilor chiar nu are rost sa discutam deoarece nu exista mari diferente intre cele trei categorii. Din aceasta perspectiva, pentru marea majoritate a preotilor, ziua de maine, este la fel de grea ca cea a unui profesor sau a unui medic. Exceptii exista peste tot. Nu trebuie insa sa generalizam.

Last edited by Marius22; 20.01.2010 at 10:13:03.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.01.2010, 10:52:23
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

ntz, ntz, ntz.... toate relele pe pamantul asta se intampla doar BOR-ului. noroc ca exista ca sa avem pe cine da vina. mai bine am vedea barna din ochiul nostru. fiecare vom plati pentru pacatele noastre, de ce sa ne facem altele aiurea?
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.01.2010, 11:38:33
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suntneutru Vezi mesajul
http://www.romanialibera.ro/evenimen...doua-zile.html

Ce parere aveti? Sunt mai importante bisericile decat educatia tinerei generatii?
As dori sa discutam la subiect, faptele sunt:
Dispar scolile si se inmultesc bisericile
Ce porcarie de articol... fals... Nu voi face un comentariu la ce zic ceilalti ci stric la articolul cu pricina.
Nu se mentioneaza faptul ca, da au aparut 4000 de biserici, dar mai mult de o treime sunt biserici sectare care sunt ridicate mai ales cu fonduri din strainatate si apoi din contributia oamenilor, din bugetul de stat mai putin. Alt lucru care nu este mentionat: cate dintre bisericile care au primit finantare de la buget au fost terminate? Eu personal stiu, numai pe unde am locuit eu in Romania, 3 biserici incepute cu mai mult de 10 ani in urma care nici azi nu sunt terminate.
Scad numarul de scoli si gradinite? Ma scuzati dar la gradinita nici eu nu mi-as trimite copilul, prefer sa il educ acasa. Cei 7 ani de'acasa fac cat 12 gradinite. Apoi, nimeni nu calculeaza numarul de facultati particulare aparut in ultima vreme.
Articolul incearca sa arunce voit vina ca banii de la buget se duc la biserici in loc in invatamant! Pai cum sa le dea bugetul bani scolilor cand multe din acestea (scoala unde am invatat eu) au vandut din spatii ca sa... se construiasca o patiserie!!!! Iar banii obtinuti cica au modernizat parcul din curtea scolii (am lucrat in invatamant in acea scoala - spun asta pentru cei care considera o poveste inventata). Nu mai discutam de sumele de bani venite de la UE pentru modernizarea invatamantului... cate calculatoare au ajuns la profesori si rudele lor in loc in laboratoare.
Sa fim seriosi... nu biserica e de vina... noi oamenii ca nu ripostam cand politica distruge invatamantul.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 20.01.2010, 12:30:05
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Ce porcarie de articol... fals... Nu voi face un comentariu la ce zic ceilalti ci stric la articolul cu pricina.
Nu se mentioneaza faptul ca, da au aparut 4000 de biserici, dar mai mult de o treime sunt biserici sectare care sunt ridicate mai ales cu fonduri din strainatate si apoi din contributia oamenilor, din bugetul de stat mai putin. Alt lucru care nu este mentionat: cate dintre bisericile care au primit finantare de la buget au fost terminate? Eu personal stiu, numai pe unde am locuit eu in Romania, 3 biserici incepute cu mai mult de 10 ani in urma care nici azi nu sunt terminate.
Scad numarul de scoli si gradinite? Ma scuzati dar la gradinita nici eu nu mi-as trimite copilul, prefer sa il educ acasa. Cei 7 ani de'acasa fac cat 12 gradinite. Apoi, nimeni nu calculeaza numarul de facultati particulare aparut in ultima vreme.
Articolul incearca sa arunce voit vina ca banii de la buget se duc la biserici in loc in invatamant! Pai cum sa le dea bugetul bani scolilor cand multe din acestea (scoala unde am invatat eu) au vandut din spatii ca sa... se construiasca o patiserie!!!! Iar banii obtinuti cica au modernizat parcul din curtea scolii (am lucrat in invatamant in acea scoala - spun asta pentru cei care considera o poveste inventata). Nu mai discutam de sumele de bani venite de la UE pentru modernizarea invatamantului... cate calculatoare au ajuns la profesori si rudele lor in loc in laboratoare.
Sa fim seriosi... nu biserica e de vina... noi oamenii ca nu ripostam cand politica distruge invatamantul.
cum poti sa vinzi ceva peste care nu esti proprietar?????
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.01.2010, 14:08:01
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca stiti deja opinia mea, o tara fara scoli in ziua de azi n-am auzit, decat daca e vreun trib de nush unde, tari fara biserici (adica unde nu au mare importanta) sunt destule, si bogate si civilizate pe deasupra.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.01.2010, 14:13:57
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Ce porcarie de articol... fals... Nu voi face un comentariu la ce zic ceilalti ci stric la articolul cu pricina.
Nu se mentioneaza faptul ca, da au aparut 4000 de biserici, dar mai mult de o treime sunt biserici sectare care sunt ridicate mai ales cu fonduri din strainatate si apoi din contributia oamenilor, din bugetul de stat mai putin. Alt lucru care nu este mentionat: cate dintre bisericile care au primit finantare de la buget au fost terminate? Eu personal stiu, numai pe unde am locuit eu in Romania, 3 biserici incepute cu mai mult de 10 ani in urma care nici azi nu sunt terminate.
Scad numarul de scoli si gradinite? Ma scuzati dar la gradinita nici eu nu mi-as trimite copilul, prefer sa il educ acasa. Cei 7 ani de'acasa fac cat 12 gradinite. Apoi, nimeni nu calculeaza numarul de facultati particulare aparut in ultima vreme.
Articolul incearca sa arunce voit vina ca banii de la buget se duc la biserici in loc in invatamant! Pai cum sa le dea bugetul bani scolilor cand multe din acestea (scoala unde am invatat eu) au vandut din spatii ca sa... se construiasca o patiserie!!!! Iar banii obtinuti cica au modernizat parcul din curtea scolii (am lucrat in invatamant in acea scoala - spun asta pentru cei care considera o poveste inventata). Nu mai discutam de sumele de bani venite de la UE pentru modernizarea invatamantului... cate calculatoare au ajuns la profesori si rudele lor in loc in laboratoare.
Sa fim seriosi... nu biserica e de vina... noi oamenii ca nu ripostam cand politica distruge invatamantul.
Idea articolului e ca oamenii sunt mai degraba dispusi sa dea bani pe ceva care urmeaza sa le ia si mai multi bani si nu le da decat o liniste falsa dar imediata, decat sa investeasca in scoli pentru viitorul copiilor, sau spitale pentru pentru zile negre. Si majoritatea nu sunt sectare, alea sectare sunt foarte mici si pricajite unde stau eu, pe cand cele ortodoxe sunt mari si impunatoare, si pe ici colo cate una catolica mai marisoara.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.01.2010, 14:19:48
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Ce porcarie de articol... fals... Nu voi face un comentariu la ce zic ceilalti ci stric la articolul cu pricina.
Nu se mentioneaza faptul ca, da au aparut 4000 de biserici, dar mai mult de o treime sunt biserici sectare care sunt ridicate mai ales cu fonduri din strainatate si apoi din contributia oamenilor, din bugetul de stat mai putin. Alt lucru care nu este mentionat: cate dintre bisericile care au primit finantare de la buget au fost terminate? Eu personal stiu, numai pe unde am locuit eu in Romania, 3 biserici incepute cu mai mult de 10 ani in urma care nici azi nu sunt terminate.
Scad numarul de scoli si gradinite? Ma scuzati dar la gradinita nici eu nu mi-as trimite copilul, prefer sa il educ acasa. Cei 7 ani de'acasa fac cat 12 gradinite. Apoi, nimeni nu calculeaza numarul de facultati particulare aparut in ultima vreme.
Articolul incearca sa arunce voit vina ca banii de la buget se duc la biserici in loc in invatamant! Pai cum sa le dea bugetul bani scolilor cand multe din acestea (scoala unde am invatat eu) au vandut din spatii ca sa... se construiasca o patiserie!!!! Iar banii obtinuti cica au modernizat parcul din curtea scolii (am lucrat in invatamant in acea scoala - spun asta pentru cei care considera o poveste inventata). Nu mai discutam de sumele de bani venite de la UE pentru modernizarea invatamantului... cate calculatoare au ajuns la profesori si rudele lor in loc in laboratoare.
Sa fim seriosi... nu biserica e de vina... noi oamenii ca nu ripostam cand politica distruge invatamantul.
Total de acord.Am ramas surprins in vara trecuta cand am intanlit un fost coleg de liceu(care nu a trecut examenul de treapta)si mi-a spus ca este profesor si mai are putin sa-si ia doctoratul,era fiu de presedinte CAP.Totusi ma bucur cand vad pe forum raspunsuri bine formulate,de oameni pregatiti si ma gandesc cat de greu trebuie sa le fie...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoanele din scoli alexina Stiri, actualitati, anunturi 95 03.03.2014 12:36:26
Scoli ortodoxe iana Despre Biserica Ortodoxa in general 5 27.10.2013 23:04:36
De ce Biserica nu infiinteaza scoli ortodoxe pentru clasele I-VIII ? Otilia12 Despre Biserica Ortodoxa in general 82 09.06.2013 12:20:08
Religia in scoli Maria_1 Generalitati 13 09.03.2012 15:08:56
Icoanele din scoli eu4talk Stiri, actualitati, anunturi 15 26.06.2007 21:00:04