Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.11.2007, 02:50:35
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit


Sectarul: Noi socotim toate acestea: cădirea cu fum de tămâie, anafora, praporii, lumânările, ca pe niște simple inovații care nu au temei în Biblie.
Preotul: Practicarea tămâierii cu fum de tămâie își are temeiuri biblice întemeiate și întrebuințarea ei în cultul Vechiului Testament nu o negați nici voi, sectarii. În Noul Testament se vede că între darurile magilor era și tămâie (Matei 2, 11), precum și prin alte mărturii se vădește continuitatea acestei practici (Filip. 4, 18).
Anafora își are originea în pâinile sfințite ale punerii înainte din Vechiul Testament (Ieș. 25, 30; 29, 32–33; 40, 21; I Regi 21, 4–6; Matei 12, 3–4).
Praporii sunt icoane portabile care la diferite procesiuni sunt purtate ca semne de biruință, semnificația lor fiind asemenea steagurilor naționale și a emblemelor țării: unitatea și biruința; de obicei în fruntea lor este Sfânta Cruce.
Lumânările întrebuințate în biserici sunt obiecte simbolice, atât prin componența lor (ceara de albine), cât și prin funcția lor de a produce lumină. Ele s-au întrebuințat mai ales în vechime prin catacombele întunecoase, rămânând apoi – după modelul cultului din Vechiul Testament – obiecte liturgice de mare preț. Luminarea lor simbolizează lumina conștiinței, lumina adevărului, lumina harului sau pe Dumnezeu Însuși, Care este lumină (Luca 2, 32; Ioan 1, 5; 8, 12; 12, 35–46; Apoc. 22, 5 ș.a.).
Deci, omule rătăcit, caută mărturii Biblice la trimiterile pe care ți le-am arătat și văzând că toate acestea au temeiuri Biblice bine întemeiate, nu mai rămânea la părerea ta ereticească care te duce la pierzare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.03.2008, 18:06:05
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Daca toate aceste simboluri ortodoxe sunt nimicuri pt sectanti: cruce, icoane, prapori, tamaie, lumanari etc , atunci de ce se tot incearca de sute de ani indepartarea/denaturarea lor?
Tocmai pt ca Satana cunoaste foarte bine puterea simbolurilor ortodoxe, altfel nu s-ar mai da atat de ceasul mortii ca sa le strambe, sa le inlature.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.03.2008, 14:05:45
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Important este ca Biserica noastra este inaintasa tuturor sectelor, ea luand nastere odata cu propovaduirea Sfintilor Apostoli, iar dupa un mileniu s-a dezbinat in Apus si Rasarit. Tare mult as vrea sa stiu cum era Biserica inainte de schisma din 1054, cum se faceau atunci slujbele, cum se impartaseau oamenii de sfintele taine(spovedanie, impartasanie), cum erau Biserica ca cladire propriuzisa, cum isi manifestau crestinii atunci credinta, atunci cand erau toti una, nu doua cum sunt acum: catolici si ortodocsi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.03.2008, 14:20:45
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

pai Sf Liturghie a fost conceputa de Sf vasile cel Mare. aceasta liturghie se slujeste de vreo 10 ori pe an. Nu stiu foarte bine cand, dar mai stiu ca liturghia Sf Ioan Gura de Aur are la baza pe cea a Sf Vasile.Sf vasile a trait intre 330-379, Sf Ioan Gura de Aur a murit in 402.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.03.2008, 22:04:32
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Important este ca Biserica noastra este inaintasa tuturor sectelor, ea luand nastere odata cu propovaduirea Sfintilor Apostoli, iar dupa un mileniu s-a dezbinat in Apus si Rasarit. Tare mult as vrea sa stiu cum era Biserica inainte de schisma din 1054, cum se faceau atunci slujbele, cum se impartaseau oamenii de sfintele taine(spovedanie, impartasanie), cum erau Biserica ca cladire propriuzisa, cum isi manifestau crestinii atunci credinta, atunci cand erau toti una, nu doua cum sunt acum: catolici si ortodocsi.
pai daca BO zice ca urmeaza si Sfanta Traditie(care teoretic e neschimbata) inseamna ca BO de acum are acelasi mod de inchinare ca si pe vremea apostolilor.nu?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.03.2008, 22:59:07
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Esti invitatul meu la slujba de duminica sa vezi singur.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.03.2008, 23:52:24
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istoica
pai Sf Liturghie a fost conceputa de Sf vasile cel Mare. aceasta liturghie se slujeste de vreo 10 ori pe an. Nu stiu foarte bine cand, dar mai stiu ca liturghia Sf Ioan Gura de Aur are la baza pe cea a Sf Vasile.Sf vasile a trait intre 330-379, Sf Ioan Gura de Aur a murit in 402.
dar ceva de pe vremea apostolilor nu este nimic ?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.03.2008, 01:26:39
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istoica
pai Sf Liturghie a fost conceputa de Sf vasile cel Mare. aceasta liturghie se slujeste de vreo 10 ori pe an. Nu stiu foarte bine cand, dar mai stiu ca liturghia Sf Ioan Gura de Aur are la baza pe cea a Sf Vasile.Sf vasile a trait intre 330-379, Sf Ioan Gura de Aur a murit in 402.
Prima Liturghie a fost conceputa de Sfantul Apostol Iacov.Celelalte sunt doar prescurtari ale ei:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.03.2008, 05:19:06
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru
Prima Liturghie a fost conceputa de Sfantul Apostol Iacov.Celelalte sunt doar prescurtari ale ei:)
tamaia, lumanarile si praporii cind si de unde au aparut?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.03.2008, 16:49:54
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

tamaia si lumanarile se foloseau si in Vechiul Testament , praporii sunt niste steaguri care au aparut odata cu inceperea procesiunilor religioase si sunt un simbol al credintei, pe prapori se afla chipul lui Hristos sau a Maicii Domnului, nu vad ce-i rau in asta, la protestanti am observat steaguri si afise cu versete biblice, nu e nimic rau in asta bineinteles dar nici scriptura nu mentioneaza nimic despre existenta lor, ori pe vremea cand au aparut praporii oamenii in majoritate erau analfabeti ori o imagine era mult mai utila pt a le transmite oamenilor o informatie sau o scena biblica
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumanari ceara de albine adimirea Generalitati 18 03.01.2014 19:28:07
Tamaie (please) claudelina Generalitati 7 09.12.2012 20:03:39
Ce inseamna cand visezi lumanari aprinse ? ustrodica Generalitati 28 21.03.2012 13:39:53
tamaie petrubarko Generalitati 1 10.03.2008 07:55:38