Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.03.2009, 23:55:52
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit Colegă penticostală

Am o colegă de care îmi place. Nu am reușit să vorbesc prea mult cu ea. Dar azi întrebând-o pe o altă colegă (colegă cu care mai discut uneori) despre fata asta, mi-a spus că colega care îmi este simpatică este penticostală. La prima vedere nu ai zice că e. Se îmbracă normal, se mai fardează puțin... singura chestie la ea e că e timidă (se vede și după chipul ei asta).
Așa că am ajuns să fiu curios în a aflua ce spun penticostalii în legătură cu relațiile de iubire sau de căsătorie. Deși un forum creștin-ortodox, aș fi curios să aflu și părerea unui penticostal, nu numai al unor ortodocși.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.03.2009, 08:52:54
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Dragul meu, iti voi raspunde eu, desi sunt ortodoxa. Ei cred asa despre relatiile dintre doua persoane care sunt de culte religioase diferite:"sa nu te pui la jug nepotrivit", adica sa nu umbli cu astfel de persoane. Si eu am avut colegi protestanti, dar nu prea socializam ,deoarece ei aveau grupul lor, unde nu erai bineprimit. Oricum, sunt curioasa de ce va urma. Tine-ne la curent.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.03.2009, 09:03:07
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu zic ca tu esti cel timid. Initiaza o discutie cu ea, e mai eficient decat sa intrebi pe forumuri despre ce-am crede noi ca e in capul ei
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.03.2009, 12:56:15
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Nu aș vrea s-o întreb pe ea din prima despre asta, deoarece s-ar putea să intre la bănuieli. Cu băieții nu am văzut-o să vorbească, dar mai vorbește cu colegele (cel puțin 2 din colegele cu care vorbește, nu sunt religioase, dar nici protestante).
Am deschis topicul deoarece vreau să știu cum să o abordez - cultul ei contează în modul de a o aborda!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.03.2009, 13:11:00
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

"- Buna ziua, sora [numele ei]. Vrei sa comentam Cantarea Cantarilor impreuna?"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.03.2009, 22:52:01
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
"- Buna ziua, sora [numele ei]. Vrei sa comentam Cantarea Cantarilor impreuna?"
Scuză-mă, nu am înțeles ce vrei să zici!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.03.2009, 13:11:01
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Am o colegă de care îmi place. Nu am reușit să vorbesc prea mult cu ea. Dar azi întrebând-o pe o altă colegă (colegă cu care mai discut uneori) despre fata asta, mi-a spus că colega care îmi este simpatică este penticostală. La prima vedere nu ai zice că e. Se îmbracă normal, se mai fardează puțin... singura chestie la ea e că e timidă (se vede și după chipul ei asta).
Așa că am ajuns să fiu curios în a aflua ce spun penticostalii în legătură cu relațiile de iubire sau de căsătorie. Deși un forum creștin-ortodox, aș fi curios să aflu și părerea unui penticostal, nu numai al unor ortodocși.

Nu e lege, dar de obicei penticostalii nu se casatoresc cu oameni "nemantuiti" care nu sunt "copiii Domnului"
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.03.2009, 14:01:21
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Asta incercam si eu sa ii explic, Danyel.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.08.2009, 17:26:22
tindarpe tindarpe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2009
Mesaje: 4
Smile

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Am o colegă de care îmi place. Nu am reușit să vorbesc prea mult cu ea. Dar azi întrebând-o pe o altă colegă (colegă cu care mai discut uneori) despre fata asta, mi-a spus că colega care îmi este simpatică este penticostală. La prima vedere nu ai zice că e. Se îmbracă normal, se mai fardează puțin... singura chestie la ea e că e timidă (se vede și după chipul ei asta).
Așa că am ajuns să fiu curios în a aflua ce spun penticostalii în legătură cu relațiile de iubire sau de căsătorie. Deși un forum creștin-ortodox, aș fi curios să aflu și părerea unui penticostal, nu numai al unor ortodocși.
Sa ai grija draga Elom, AlinB te invata de bine ...
Necunoscute sunt caile Domnului , se zice... dar si cararile ratacirii, as adauga. Am observat si eu mai mare grija pt ce vor zice si face cei din grupul ei... Dar nu asta era sa fie teama ta. Excomunicata? Ei si?
DACA STII BINE ce valoare are credinta noastra nu-i risc sa ti se intample ceva...Polul tau este mai puternic si o poti tu atrage pe calea dreapta.
Dar nu asa se pune problema.
Nu ti-ai propus tu sa faci prozelitism....Adevarul este ca iti place o fata!
Din pacate nu este din credinta noastra. Cum se observa asta? Prin port si atitudine?
Poarta lung, nu se fardeaza si este rusinoasa....Pai de ce n-ar fi asa o fata ortodoxa? Eu vad in biserica tot timpul astfel de fete. Frumoase de pica. Daca este intr-adevar de alt cult, prietene, muta-ti privirea si gaseste-ti fata ta ,cea buna pentru tine. Care este si va fi alaturi de tine. Si vei fi scutit de multe probleme. Nu -ti cauta de lucru cu ispita. Sigur colega aceea poate are o vina mai mica ...s-a nascut asa...ea ascultatoare de parinti si cuminte, asta face crezand chiar ca face bine, merge la adunari. Dumnezeu stie cum este si cu judecata lor La Apoi. Eu nu sunt parintele Cleopa sa fiu sigur cu damnarea lor...parca-mi este mila...Am cunoscut oameni de alt cult si nu-si doreau decat sa fie mai buni. Dar ne puteam intelege la orice numai la religie, nu. Si-atunci am zis si eu: roaga-te tu cum crezi ca si eu ma rog si pentru tine. Ca-mi pasa!
Dar daca poti inca evita, am inteles ca nu s-a infiripat inca nimic...FERESTE-TE!
Dupa ce te indragostesti, nu o sa mai ai nici-un discernamant si ai sa vezi ca esti legat.
Este bine ca nu ti-a raspuns inca nimeni, cel putin aici, dintre penticostali...
Ce curiozitati ai? Sunt carti, internet, mai bine informeaza-te singur, nu sta de vorba.
Te predai gratis riscului. Ce iti pot eu spune, ca exista o metodica la ei de abordare. Stii, cum sunt produsele acelea (nu pronunt) care se vand prin agenti de livrare?... Le este impuiata mintea cu visul succesului si piata lor o reprezinta familia si prietenii. Ei bine, tehnica lor este ,,imprumutata'' de unde crezi?
Am intalnit un om, chiar a trecut acum la penticostali, ma simt vinovat ca n-am putut sa-l conving sa nu treaca dincolo. mi-a marturisit la un moment dat ca nu mai poate sa dea inapoi...pasii au fost marunti, insesizabili, intai i-au fost prezentate cazurile noastre de ratacire... Nici nu era greu, toate parca (observa!) ca concura sa ne discrediteze credinta. La un caz de pacat particular , toata media vuieste cu bucuroasa infrigurare ..uitand ca de fapt niciodata n-au un caz asa de extraordinar. A gresit un preot?, nu-i adevarat! delimiteaza..a gresit omul care-si zicea preot. Ca om a gresit, nu infiera credinta lui. Asta se intampla oriunde si se va mai intampla datorita vulnerabilitatii in fata ispitei si , desigur a slabei credinte. La un preot? De! problema lor...noi sa nu judecam. Dar ei , penticostalii si altii ca ei se folosesc de asta...De aici , de la observatia asta, pe care ti-o inoculeaza frumos ,de vei spune curand ca-ti apartine, te poarta in lumea celor multi ,crestini cu numele si...reversul : ce bine e la ei. Nu cu vorba . Nu au voie inca. Fapte... cu fapte te castiga. Pentru ca esti o investitie, ca potential adept.
Iti spuneam despre omul meu. Pana la urma mi-a dat de inteles ca se simtea dator. Fuse-se ajutat cu un copil. ,,De ce nu v-am cunoscut mai demult?'' mi-a zis. Nu-i asta un regret? A descoperit cineva adevarul in alta parte? Cat il cautase inainte in propria biserica?
Asa Elom, nu asta e grija ta acum , scuz-ma , dar la cum zboara timpul, maine ar pute fi.
Deci te rog sa te gandesti si sa mai intri sa ne spui cum ai intalnit tu alta fata de care iti place. Sa fii iubit....de Dumnezeu mai, draga!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.08.2009, 06:46:03
deja-vu deja-vu is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 39
Implicit iata o veste buna!

chiar zilele trecute, de Sfanta Maria, am primit vesti si o mare bucurie de la prietena penticostala: a ajuns la Prislop si s-a rugat la mormantul Pr. Arsenie Boca, asa a reusit sa lase imediat fumatul, a inceput sa posteasca si sa citeasca din cartile de invatatura ale parintelui Arsenie! Se intampla minuni si in ziua de azi, mai ales ales acolo unde intervine Maica Domnului si Parintele Arsenie! Nadajduiesc acum si am indrumat-o sa mearga si pe la sfanta manastire Lainici, sa primeasca binecuvantare si poate cateva cuvinte duhovnicesti de la Avva Adrian (Fageteanu)!

P.S. Poate am fost inspirat cand l-am sfatuit pe prietenul nostru sa-i dea colegei lui penticostale o carte de marturii despre Parintele Arsenie sau "Ridicarea Casatoriei la inaltimea de taina" (al carei autor e insusi parintele)- daca fata are inima buna, sigur o va ajuta!

Doamne ajuta!

Last edited by deja-vu; 19.08.2009 at 07:02:03.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Influente ortodoxe in gandirea penticostala romaneasca ioanna Secte si culte 138 18.02.2012 15:26:35
O colega de-a noastra de forum... dorinastoica14 Umanitare 20 17.06.2011 21:19:11
Pentru o colega deosebita Anica mara2008 Slujba inmormantarii 13 01.04.2011 04:09:15
Biserica Speranta Vietii Targoviste - O alta ramura penticostala petrut-angel Secte si culte 35 17.11.2010 10:36:19
prietena penticostala ionell Generalitati 26 17.11.2010 10:35:27