Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 22.09.2009, 18:56:13
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Va inteleg. Atasamentul exagerat pentru o anumita confesiune religioasa il poate face pe om sa creada ca toti sunt la fel de atasati de confesiunea din care fac parte.

Si mai exista un risc, si mai mare. Atasamentul exagerat fata de o religie este in detrimentul atasamentului fata de Hristos.

Sa nu mai vorbim de fanatismul generat de un astfel de atasament. Sper ca nu ati ajuns pana la acel stadiu.
Nu va faceti probleme, nu e cazul
Atata timp cat nu zambesc parsiv, nu impart pliante pe strada, nu am un caracter intruziv si lipsit de bun simt, deranjand oameni necunoscuti din timpul lor liber pentru a purta discutii in tocul usii pe tema importanteti Bibliei ( de parca eu as fi singurul crestin in viata care am inteles-o)...as zice ca nu exista riscul
Reply With Quote
  #52  
Vechi 22.09.2009, 18:59:57
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Ma tot intreb, ce rost a avut infintarea Bisericii de catre Hristos si de catre Apostoli, daca tot nu conteaza, daca conteaza numai "Tu si iisus" ce nevoie mai avem de biserici, de slujbe, de predici, de cantece? nu ar fi mai bine sa impartim biblii pe strada si sa le zicem oamenilor, "cititi-le urmati-le si mantuiti-va" va dati seama unde s-ar ajunge
Ma tot gandesc la neo-protestantii care afirma, "religia nu conteaza" de ce mai fac parte dintr-o adunare care oricum n-are niciun rost, ce-i determina sa mai mearga la o anumita confesiune, sa se boteze intr-o anumita confesiune , sa plateasca cotizatie unei anumite confesiuni fara nici un rol si nici un rost?
Care pastor ar zice vreodata "nu conteaza religia, nu conteaza confesiunea, defapt nu stiu de ce mai veniti la adunare, mergeti acasa, studiati Biblia si mantuiti-va, noi aici nu avem niciun rol"
cand un neo-protestant afirma "religia nu conteaza" isi darama propria credinta si isi contrariaza propria confesiune din care face parte
Si mie mi s-au parut aceste afirmatii jenant de ilogice
Reply With Quote
  #53  
Vechi 22.09.2009, 19:09:11
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Ma tot gandesc la neo-protestantii care afirma, "religia nu conteaza" de ce mai fac parte dintr-o adunare care oricum n-are niciun rost, ce-i determina sa mai mearga la o anumita confesiune, sa se boteze intr-o anumita confesiune , sa plateasca cotizatie unei anumite confesiuni fara nici un rol si nici un rost?
Nu toti neo-protestantii afirma ca religia nu conteaza. Unii sustin ca nu exista mantuire in afara bisericii lor (si ortodocsii cred la fel - cu putine exceptii).

Eu nu m-am botezat la o anumita confesiune. Botezul a insemnat pentru mine un legamant cu Dumnezeu, nicidecum cu vre-o confesiune.

In confesiunea din care fac parte nu exista cotizatie. Poti sa nu platesti nici un banut, si nu este absolut nici o problema. Beneficiezi de toate oficierile (botez, casatorie, inmormantare) fara sa fii intrebat de bani.


Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Care pastor ar zice vreodata "nu conteaza religia, nu conteaza confesiunea, defapt nu stiu de ce mai veniti la adunare, mergeti acasa, studiati Biblia si mantuiti-va, noi aici nu avem niciun rol"
cand un neo-protestant afirma "religia nu conteaza" isi darama propria credinta si isi contrariaza propria confesiune din care face parte
In prima predica pe care am ascultat-o (in cadrul confesiunii la care am aderat ca membru, ulterior), pastorul a spus ceva de genul asta (redau cat se poate de exact): "dragii mei, zilele trecute stateam de vorba cu o doamna, buna crestina dar de alta religie...". Mi-a placut ce a spus pastorul. Dar, mi-a placut si mai mult cand aceeasi parere (ca exista buni crestini si in afara propriei confesiuni), am gasit-o si in manualul doctrinelor biblice ale bisericii.

Cand un protestant afirma ca religia nu conteaza nu isi poate darama propria credinta. Credinta mantuitoare este in jertfa lui Hristos, nu in vre-o religie.

Ce importanta are daca ma numesc ortodox, catolid sau protestant? Este chiar daunator (din cauza unor astfel de "credinte" au aprut razboaiele religioase si prigonirile). Important este sa cred in Cel care imi daruieste mantuirea.

"Caci atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, incat a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara ci sa aiba viata vesnica." (Ioan 3:16)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 22.09.2009, 19:20:59
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Faptul ca o mana de oameni se aduna regulat , citesc din Scriptura,canta si au o traire morala nu-i face automat Biserica lui Hristos ci doar o gasca de razvratiti, iar neascultarea, mandria, e pacatul de capatai
Cei care formau Biserica lui Hristos, pe vremea Sfintilor Apostoli, faceau exact lucrurile pe care dvs. le considerati ca fiind atributele unei gasti de razvratiti. Primii crestini se adunau regulat (si se rugau lui Dumnezeu), citeau din Scriptura si aveau o traire morala.

In conceptia dvs., ce ar trebui sa faca cei care sunt in Biserica lui Hristos?
Reply With Quote
  #55  
Vechi 22.09.2009, 19:34:35
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Eh, sa nu exageram cu toleranta neoprotestantilor, in special in ce priveste mantuirea. Am auzit de cateva ori ca " daca vreti sa ne intalnim si pe lumea cealalta in rai trebuie sa va pocaiti (botezati, predati, sa-l primiti pe Iisus ca mantuitor personal, sau ce eufemism au folosit) ca altfel nu stiu daca ne inatlnim" :D :D :D Si asta este o conceptie generala intre neoprotestanti -- adica daca nu te "predai" nu poti sa te mantuiesti doar ortodox sau catolic fiind.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 22.09.2009, 19:37:58
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Va rog, dati un exemplu de idei contradictorii, pe care le-am expus.
Adica dumneavoastra nu le constientizati ....ba stiti si care sunt dar sunteti in lipsa de argumente in favoarea confesiunii dumneavoastra " misterioase" si atunci incercati sa pareti impartial si aconfesional

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Va multumesc, dar ma supraestimati. Nu sunt decat un biet functionar si simplu membru al unei biserici recunoscute de statul roman.
Pentru nimic...s-ar putea deduce din ceea ce scriu ca apreciez vreun fondator al vreunei secte????
Reply With Quote
  #57  
Vechi 22.09.2009, 19:59:15
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pentru nimic...s-ar putea deduce din ceea ce scriu ca apreciez vreun fondator al vreunei secte????
Nu este vorba ca apreciati fondatorul unei secte. Voiam sa spun ca m-am simtit flatat cand m-ati crezut capabil sa infiintez o secta. Desi, in gluma, chiar cochetam cu ideea asta. Pe vremea cand eram in cautarea unei biserici care sa fie cat mai aproape de Sfanta Scriptura, am suferit o dezamagire. Nu gaseam nici o astfel de biserica. Mi-am zis, in gluma, ca am sa infiintez eu o biserica bazata pe Scriptura si o voi numi "biserica lui vasile"(prenumele meu).
Reply With Quote
  #58  
Vechi 22.09.2009, 20:34:38
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

DANIEL a sintetizat f frumos.....oricum doctrina lor fundamentala este sole scriptura......chiar dac a multi nu o recunosc
Reply With Quote
  #59  
Vechi 22.09.2009, 21:29:06
cosmin95
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne cu d mare
Reply With Quote
  #60  
Vechi 23.09.2009, 10:51:03
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Cei care formau Biserica lui Hristos, pe vremea Sfintilor Apostoli, faceau exact lucrurile pe care dvs. le considerati ca fiind atributele unei gasti de razvratiti. Primii crestini se adunau regulat (si se rugau lui Dumnezeu), citeau din Scriptura si aveau o traire morala.

In conceptia dvs., ce ar trebui sa faca cei care sunt in Biserica lui Hristos?
Domnule condor sper ca aveti atata inteligenta incat sa va dati seama ca nu ma refeream la Biserica primilor ani ci la sectele neo-protestante care procedand asa cum am descris mai sus, au pretentia ca sunt Biserica
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
dfgergheg



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Au protestantii si neoprotestantii o Traditie proprie? Florin-Ionut Secte si culte 90 14.02.2012 13:25:48
problema mea... soulonfire Generalitati 41 18.08.2011 21:46:52
am si eu o problema.. noname Umanitare 6 26.12.2008 00:16:18
Dialogul ortodoxiei cu neoprotestantii PadreCory Secte si culte 0 20.06.2008 23:42:10