Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 29.09.2009, 22:57:47
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Eu acolo vad niste draci reprezentati explicit in acea emisiune.
Aceea la inceputul emisiunii.
Apoi aud ca Dumnezeu bate ceea ce nu e chiar asa ca Dumnezeu nu bate ci mustra.
Apoi aud ca se zice tot in acea emisiune :
"In plus dupa ce a aruncat 2 milioane de euro in Athos in loc sa ii bage in Steaua sau in alte activitati benefice".
Iar in inregistrare vad pe Dl Becali zicand acolo "aveti aci 30.000 de euro sa platiti muncitorii si astea" aratand spre constructii.
Pai cine sunt muncitori la Sfantul Munte?
Niste amarati care nu au ce sa isi tina familiile albanezi (da parintii din Sfantul Munte primesc orice fel de amarati in Sfantul Munte daca sunt nescandalagii si fac treaba cat de cat),turci,romani,romani din Republica Moldova etc.
Si ce sunt acele constructii?
Pai o Sfanta Manastire care se construieste cu binecuvantarea ierarhului locului.

Of of... in loc sa ajungi la "miezul discursului" adica sa raspunzi la intrebarile mele anterioare, tu te invarti in cerc, pompand niste cuvinte cu mult patos!

Am inteles ca huidu ala si gainusa sunt niste rataciti. La fel si emisiunea lor si canalul.

Dar, ti se pare corect cum da Becali acei bani? Ti se pare normal atitudinea lui, cand imparte banii? Tu asa faci cand dai banii la un Preot sau unui Staret?

Ti se pare normal sa aduca dupa el toata trupa cu camere ca sa'l vada toata tara si sa zica: <<Uite ce bun crestin e Becali, uite ca da bani la saraci>>?

Ce a zis Mantuitorul despre milostenie?
Reply With Quote
  #112  
Vechi 29.09.2009, 23:26:58
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Vad ca nu ai raspuns la intrebarea mea.

Ti se pare normal acest comportament? Ti se pare normal sa dai cu bani in stanga si'n dreapta cu telecamerele ca sa te vada toata tara?

Tu asa faci cand mergi la manastire sau la Biserica? Te duci la Staret sau la Parinte si ii zice: "Vrei bani, vrei bani"? Si dupa'i intinzi ca si cum ai arunca un os la caine?!?
Dar draga crestine, tu cand te duci la o manastire nu duci un litru de ulei, un kg. de faina, .....?ok., dupa posibilitatile ns....
Pe acel filmulet, se vede o donatie, dar transpare dragostea si dezinteresul fata de acei bani daruiti.
Nu conteaza minutul ,,n", ci sufletul cu care au fost daruiti acei,, arginti', altfel, fii sigur, niste calugari ce traiesc pe un pamant atat de sfat si protejati de Maica Domnului, nu ar fi primit.
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #113  
Vechi 29.09.2009, 23:37:06
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Dar draga crestine, tu cand te duci la o manastire nu duci un litru de ulei, un kg. de faina, .....?ok., dupa posibilitatile ns....
Pe acel filmulet, se vede o donatie, dar transpare dragostea si dezinteresul fata de acei bani daruiti.
Nu conteaza minutul ,,n", ci sufletul cu care au fost daruiti acei,, arginti', altfel, fii sigur, niste calugari ce traiesc pe un pamant atat de sfat si protejati de Maica Domnului, nu ar fi primit.
Doamne Ajuta!
Pai normal ca duc la manastire sau la Biserica ce pot. Insa exista moduri si moduri de a face o donatie nu?

Deci tu crezi, ca comportamentul lu' Becali e dizinteres fata de bani?

Eu te retrimit din nou sa vizionezi filmuletul.

Si te intreb si pe tine: tu asa faci cand dai alimente sau bani la Manastire/Biserica ?

Iti bati joc de monahi si aduci camerele patriei ca sa te vada toata tara?

Ce a zis Mantuitorul despre milostenie?
Reply With Quote
  #114  
Vechi 30.09.2009, 03:50:53
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Pai normal ca duc la manastire sau la Biserica ce pot. Insa exista moduri si moduri de a face o donatie nu?

Deci tu crezi, ca comportamentul lu' Becali e dizinteres fata de bani?

Eu te retrimit din nou sa vizionezi filmuletul.

Si te intreb si pe tine: tu asa faci cand dai alimente sau bani la Manastire/Biserica ?

Iti bati joc de monahi si aduci camerele patriei ca sa te vada toata tara?

Ce a zis Mantuitorul despre milostenie?
Nu stiu de ce te ,,inflamezi" asa? Sunt un copil sa ma trimiti se revizionez filmuletul si sa rescriu raspunsurile despre milostenie???...Un pic de cumpatare, frate crestine, chiar e un capat de tara?
Avea dreptate un forumist, sa ma ierte ca nu-l retin ,aceste comentarii sunt un atac la persoana, si nu se cade, mai ales din partea unor crestini si ortodocsi.
Eu zic pt.ultima data-Bine a facut D-nul Becali ca a ajutat!Draga Antonio,nu mai pot ca s-a filmat, mi se rupe ( eu de felul meu vorbesc f. ,,plastic''-ce sa-i faci?), dar sa se trasmita si pe Venus, pe Marte, Pluto, etc...principal e ca niste oameni si-au gasit un adapost((nu prin orisice mijloace-(de retinut))
Eu stau la casa si sincer imi e mila de orice vietate fara adapost; daca noi, ca oameni, ne intristam pt. acele sufletele care sufera, darmite pt. oameni...Gandeste-te un pic..Erau batrani bolnavi de inima, care daca nu au pic de caldura.. nici nu mai vreau sa aud,.. copii ce pot ramane cu niste boli pt. tot restul vietii...Sfatul meu e sa privim lucrurile in ansamblu..Si nu te ingrijora..Pe fiecare ne va judeca Dumnezeu- pe mine, pe D-nul Becali, pe tine...

Last edited by lavinia40; 30.09.2009 at 03:58:37.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 30.09.2009, 04:39:51
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Nu stiu de ce te ,,inflamezi" asa? Sunt un copil sa ma trimiti se revizionez filmuletul si sa rescriu raspunsurile despre milostenie???...Un pic de cumpatare, frate crestine, chiar e un capat de tara?
Avea dreptate un forumist, sa ma ierte ca nu-l retin ,aceste comentarii sunt un atac la persoana, si nu se cade, mai ales din partea unor crestini si ortodocsi.
Eu zic pt.ultima data-Bine a facut D-nul Becali ca a ajutat!Draga Antonio,nu mai pot ca s-a filmat, mi se rupe ( eu de felul meu vorbesc f. ,,plastic''-ce sa-i faci?), dar sa se trasmita si pe Venus, pe Marte, Pluto, etc...principal e ca niste oameni si-au gasit un adapost((nu prin orisice mijloace-(de retinut))
Eu stau la casa si sincer imi e mila de orice vietate fara adapost; daca noi, ca oameni, ne intristam pt. acele sufletele care sufera, darmite pt. oameni...Gandeste-te un pic..Erau batrani bolnavi de inima, care daca nu au pic de caldura.. nici nu mai vreau sa aud,.. copii ce pot ramane cu niste boli pt. tot restul vietii...Sfatul meu e sa privim lucrurile in ansamblu..Si nu te ingrijora..Pe fiecare ne va judeca Dumnezeu- pe mine, pe D-nul Becali, pe tine...

Nu mai are rost discutia. Atata timp cat eu pun niste intrebari si primesc doar un raspuns vag e mai bine sa punem capat aici dialogului.

Si nu uita sa'l votezi pe Becali la viitoare alegeri!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #116  
Vechi 30.09.2009, 04:53:09
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Nu mai are rost discutia. Atata timp cat eu pun niste intrebari si primesc doar un raspuns vag e mai bine sa punem capat aici dialogului.

Si nu uita sa'l votezi pe Becali la viitoare alegeri!

Doamne ajuta!
Doamne Ajuta si tie si intregii familii! Multa sanatate!
Reply With Quote
  #117  
Vechi 30.09.2009, 12:08:41
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Pai normal ca duc la manastire sau la Biserica ce pot. Insa exista moduri si moduri de a face o donatie nu?

Deci tu crezi, ca comportamentul lu' Becali e dizinteres fata de bani?

Eu te retrimit din nou sa vizionezi filmuletul.

Si te intreb si pe tine: tu asa faci cand dai alimente sau bani la Manastire/Biserica ?

Iti bati joc de monahi si aduci camerele patriei ca sa te vada toata tara?

Ce a zis Mantuitorul despre milostenie?
Antonio eu chiar nu iti inteleg inversunarea ta impotriva lui Becali...poate ca nu e tocmai cel mai simpatic om de pe pamant dar ideea centrala este ca face multe fapte bune, cum necum...le face asta e clar.

Poate fi si un mod al lui de a le arata celor care au si nu se gandesc sa faca milostenie ca se poate si asa cum face el. Imi place foarte mult ca aproape la fiecare aparitie pe sticla pomeneste pe Dumnezeu..ceea ce mi se pare foarte frumos...cel putin pentru faptul ca denota ca e mereu in gandurile si faptele sale.

Ma gandesc iarasi ca e problema lui cum face aceasta milostenie si nu stim noi exact ce in capul lui, dar cu siguranta multi oameni cred ca il vad ca pe binefacatorul lor, se roaga pentru el, este pomenit ca si ctitor la multe Manastiri si Biserici...si chiar nu cred ca tot gandul si fapta lui buna inseamna 0 doar pentru ca are camerele dupa el sau pentru ca il eticheteaza unii drept un showman. Nu stim noi cata bucurie are el in suflet atunci cand are ocazia sa ajute, ce inseamna pentru el zambetul de pe fata celor care vad in el ajutorul lui Dumnezeu....

O fi avand un caracter mai aparte, e un om care traieste cu camerele dupa el, asa ii place lui si cred ca i se pare ceva banal.

Oricum ar fi este clar ca sunt miliardari in euro care chiar nu se gandesc aproape deloc la Biserica...deci automat Becali se gandeste si chiar si face multe pentru Biserica si pentru oameni.

Eu chiar vad si partile bune ale lui Becali si ale faptelor lui si imi dau seama ca nici macar nu sunt demna eu sa il judec, pentru ca abia daca reusesc sa fac milostenie cand si cand si chiar si atunci constientizand ca nu inbunatatesc viata unui om prea mult. Am realizat ca am tot vazut cazuri de persoane care aveau nevoie de bani pentru a-si permite operatii vitale...si nici macar o singura data nu am depus 1 leu in vreun cont afisat la TV....deci cine sunt eu sa analizez cum se face milostenia cand sunt asa cum sunt?

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #118  
Vechi 30.09.2009, 23:09:22
Iulia11's Avatar
Iulia11 Iulia11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Locație: Strasbourg
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Lasand-ul la o parte putin pe Bacali...sau nu...depinde daca se incadreaza la ce vreau sa spun mai jos... sau nu(!). Nu i-am urmarit evolutia prea in detaliu...desi mi se pare exagerata averea lui pentru a fi obtinuta pe o cale 100% ortodoxa...la fel ca toate marile averi ale lumii proaspete iesite de sub umbrela comunista sau a celei apropiate de portile orientului.

In lumea asta, mai ales la noi la ortodocsi exista foarte multi oameni bogati si extrem de bogati care fac danii. Fie ca asa simt si atat inteleg fie ca da bine....fie ca e datoria de crestin.
Multi dintre acesti oameni bogati si foarte bogati si-au facut averea pe lucruri mai putin legale, mai putin ortodoxe....care intr-o oarecare masura, combinate cu alte lucruri la fel de putin ortodoxe ale altor oameni foarte bogati din societate duc la atmosfera proasta a societatii, la coruptie, la saracie....adica la starea rea a celor carora ei mai apoi le fac danii.

In lumea vestica daniile de genul Becali nu prea exista. Exista statul care are resurse sa ajute, exista societatea care protejeaza omul de rand modest, exista fundatii ale caror finantatori raman in umbra. In Germania si Franta nu iese nici un miliardar sa zica: uite am facut zeci de case, scot bani din buzunar la saraci cand ies din casa....ce om bun sunt eu!
Dar poate prin modul in care isi gestioneaza afacerile, prin modul in care isi protejeaza angajatii si prin modul in care nu fraudeaza statul in care traieste contribuie inmiit mai mult la bunastarea semenilor lui. Semeni care pot fi oricati de pe cuprinsul intregii sale tari si nu numai.

Acum la dumneavoastra alegerea. Care e mai bun crestin si mai milostiv?
Eu optez pentru varianta b.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 01.10.2009, 00:18:49
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Eu raman la ideea mea...cine da si inbunatateste calitatea vietii semenilor lui, are tot respectul din partea mea, strict pentru aspectul acesta!

La teorie toata lumea e buna si la etichetat milostenia nu mai spun ( trebuie sa fie asa, pe ascuns, la miezul noptii, pe usa din spate, deghizat si cagulat eventual) hai sa fim seriosi, eu cred ca foarte mult conteaza gestul, si repercusiunea lui asupra semenilor. Ne axam pe atitudinea lui Becali si uitam de minunea de care se bucura oamenii nevoiasi atunci cand li se schimba viata la propriu datorita lui.

Am mai spus, eu nu cunosc bucuria de a darui un acoperis deasupra capului unui om care doarme sub cerul liber, nu cunosc bucuria de a prelungi viata unui om caruia i se spune ca va muri in 3 luni daca nu are 10 000 de euro pentru un transplant...si pe langa faptul ca nu o cunosc e foarte posibil sa nu imi fie dat sa o cunosc vreodata, si atunci chiar ma bucur ca unii pot face gesturi mari pentru oamenii in suferinta

P.S. Am o intrebare...Oare Stefan cel Mare nu trebuia sa aleaga anonimatul ctitorind Manastirile? Totul trebuie facut in ascuns nu? Hotaram noi cum trebuiesc facute donatiile, sau cel care le face..odata ce gandul e al lui si nicidecum al nostru?

Last edited by AndruscaCIM; 01.10.2009 at 00:25:28.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 01.10.2009, 07:12:53
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Ce nu inteleg unii este faptul ca Dumnezeu alege de multe ori oameni care aparent sunt foarte pacatosi pentru a-si indeplini anumite lucrari.Caile Domnului chiar sunt misterioase,dar nu suntem noi in masura sa ne judecam aproapele,pentru ca sufletul omului doar Dumnezeu il stie,ci,cel mult sa observam anumite greseli ale sale in scopul de a nu le repeta si noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parastas la 55 de ani de la moartea lui George Enescu cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 06.05.2010 18:30:35
Despre creationism, evolutie si design inteligent cu George Coyne si Richard Dawkins scrabble Teologie si Stiinta 179 30.10.2009 10:13:07