Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.10.2009, 23:09:03
Iulia11's Avatar
Iulia11 Iulia11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Locație: Strasbourg
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Cred ca vina o are societatea care tolereaza si nu opreste mafia care e in spatele lor.
Cati dintre ei nu au pe cineva care le ia seara castigul? Marea majoritate.
Acum...au impanzit toata Europa de vest. Nu exista Catedrala sau piata publica occidentala sa nu fie export de Romania in ea.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.10.2009, 23:50:31
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit re

Dandu-le bani ii incurajjezi sa continuie cersitul - asta e parerea mea
Duhovnicul sa nu da la oricine, ci sa-i selectez.

Daca simti ca Dumnezeu vrea sa-i dai, dai daca nu, nu.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.10.2009, 02:08:08
eugenb's Avatar
eugenb eugenb is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin MSN pentru eugenb Trimite un mesaj prin Yahoo pentru eugenb
Post Cersetor la Biserica :P

Doar cel care trece prin suferinta poate intelege pe un altul bolnav.
Acest adevar l-am invatat pe ... "spinarea" mea. Sunt bolnav de doi ani si ceva (sunt paralizat pe partea dreapta a corpului in urma unui Atac Vascular Cerebral (sper ca am scris bine, termenii medicali nu imi sunt familiari). Si tot de doi ani ... ma "tarasc" prin apropierea casei atunci cand am curajul sa ies din casa. Mana dreapta nu ma ajuta de loc, iar piciorul drept la fel (pot sa stau in el, dar daca cad trebuiesc sa fiu ajutat ca sa ma pot scula de pe jos). Nu este foarte greu, ... este extrem de greu. Dar v-am scris toate astea nu pentru a solicita "mila" cuiva. Vroiam sa va conving ca eu ... STIU ce inseamna sa fi handicapat (nu-mi place cuvantul, dar el reprezinta exact ce am - mi se "incurca in gura limba" ca sa folosesc termenul oficial de "dizabilitate"). Am ajuns sa cunosc imediat acum, daca cineva se face ca este bolnav sau care este intradevar BOLNAV.

Sunt foarte multi care sunt bolnavi de diverse boli, cum ar fi : CHIULEALA CRONICA (si de aceea spune ca este somer din cauza Sefilor, dar nu s-ar duce la treaba pentru ca asa este mai bine), altii de MINCIUNA (zicand ca sunt handicapati, dar ei sunt sanatosi si nu se mai folosesc de carja sau carucior dupa ce s-a departat de Biserica - numai au de ce sa se faca bolnavi), altii care se PLANG de diferite boli (pe care nu pot sa le demostreze ca le au, cand le ceri mai amanuntit necazul suferit), etc.

Eu pot sa recunosc omul bolnav, repet, care este bolnav ca mine (de aceeasi boala). Eu, ca si alti oameni, pe care ii cunosc (pentru ca stau in apropierea casei mele) nu cerem "mila" nimanui. Ne ducem suferinta cu demnitate, spre deosebirea altora care si-au gasit modul (cel mai usor se vede) sa faca rost de un venit care, uneori, le aduc banii din care isi POT CUMPARA UN AUTOTURISM de "ultima ora" (cu banii obtinuti din "pomana"), daca nu in fiecare luna, dar in doua luni cu siguranta.

Dar sa va dau niste intrebari care, poate, va vor pune pe ganduri :
Stiti cu cat se "cumpara" un loc in fata unei Biserici la care vin persoane "suspuse" ? Imprieteniti-va cu vreun cersetor si o sa aflati ... si n-o sa va vina sa credeti.
Stiti ca exista "Sefi" si la cersetori, si care ii obliga pe ceilalti, sa vina la ei si sa "cotizeze", altfel ... ?
Stiti ce "gasca" o fac cersetorii in Cimitirul Bellu din Bucuresti si cum sunt impartiti pe "zone" si nu le incalca pentru ca altfel ar pati-o de la ceilalti ?

O sa spuneti ca de unde stiu astea toate daca eu sunt bolnav. Le stiu, pentru ca eu de mic am intrat in cimitirul acesta. Tata avea un prieten care era un fel de "sefulet" pe vremea trecuta (a decedat si dansul) de la Primaria de Sector, care avea in grija acest Cimitir. Tot acolo stau ingropate si rudele mele ... si tot acolo voi ajunge si eu (am loc rezervat - fac haz de necaz). Dar ma voi opri la atata cu dezvoltarea acestei discutii ... ma intristeaza si doctorul (dau vina pe doctori acuma) nu-mi da voie sa ... plang. Zice ca as avea probleme cu tensiunea atunci.

Asa ca va doresc ca cei carora le dati "un pic" din "averea" dumneavoastra ... sa aibe intr-adevar NEVOIE ... de "ajutorul" dumneavoastra. Sunt destui "falsi bolnavi" care nu au nevoie. Culmea este ca, eu de exemplu, nu am reusit sa am dreptul la "ajutor din partea Statului" pe motiv ca am pensie (integrala - si jumatate din ea se duce pe medicamente cam 60 %), iar alti "falsi bolnavi" numai ca au stiut sa "unga" unde trebuie se "invart" de "ajutoare" fara nici-o problema. Sa mai spun ca majoritatea celor care sunt "falsi bolnavi" apartin de o etnie care au in Bucuresti doi Primari ? Dar asta este "necazul" meu si nu vreau sa va bat la cap cu asta.

Scuzati-ma, va rog, pentru cat am scris (foarte mult, dupa mine - trebuia mai scurt, cred, dar de-abia acum mi-am dat seama) !
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.10.2009, 07:18:10
adventure adventure is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2008
Locație: Pitesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Noi discutam la nivel afectiv si de constiinta, dar este o problema sociala cu o rezolvare foarte simpla. Biserica ar trebui sa-ia ia in serios rolul atribuit in acest sens, preotul sa fie mijlocitor intre cazurile sociale din parohie si credinciosii care ar putea sa ajute, cu bani sau faptic. Orice fel de ajutor trebuie gestionat- atat ca nevoie cat si ca rezolvare- de parintele care pastoreste comunitatea respectiva. Poate ca un batran singur doreste doar putin ajutor in gospodarie, poate o familie aflata in dificulate ar prefera ca unul dintre ei sa-si gaseasca unui loc de munca, poate altcineva nu doreste decat sa simta ca se face util, ajutand din toate puterile. Ajutor nu inseamna neaparat rezolvarea pe moment a unei lipse financiare.
Daca cei care vin sa cerseasca pe langa o biserica sunt cazuri reale, ar trebui sa fie incurajati sa apeleze la parintele de acolo, dar daca ei prefera sa cerseasca in continuare pe cont propriu pe langa garduri inseamna ca e ceva in neregula si noi nu trebuie sa-i incurajam sa mai stea pe acolo. Dar asta desigur presupune ca parintele sa fie cel care ia fraiele in mana, se implica in problemele credinciosilor, educa si formeaza in acest sens comunitatea de pe langa biserica sa.
Insa ce stiu eu, nu ma pricep, poate asta nu face parte din atributiuni...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.10.2009, 08:52:21
georgedar georgedar is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Mesaje: 34
Implicit

Am observat ca cersetorii care stau pe langa biserica sunt intr-adevar oameni saraci care nu au alte posibilitati si apeleaza la biserica deoarece aceasta este singura care ii mai poate ajuta. Dati-le ce aveti si o sa vedeti o mica raza de speranta in ochii lor.
__________________
Cititi mai multe despre Maica Domnului a Patimii
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.10.2009, 15:15:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Deci, eu cand merg la Biserica, in fiecare duminica e un anumit cersetor care am impresia ca ma minte ca sa scoata bani de la mine...Mereu i-am dat, cate un leu, 2, 3 si l-am invitat sa se roage pentru "sotia lui bolnava care e in spital" de luni bune...a venit, a luat banii si a plecat. Nici macar in biserica nu intra...eu ce sa fac? Sa-i mai dau? Eu ii dau pentru ca e datoria mea de crestin sa-i dau si daca minte, am incercat sa-l bag in biserica, i-am spus sa intre, sa se roage...
Sa-i ceri sa stea la slujba. Iar daca va face acest lucru o vreme, il poti ruga pe preot sa faca cunoscuta situatia sa in Biserica. Sunt sigur ca se vor gasi multi care sa-l ajute.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 06.10.2009, 17:37:56
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Bine ai spus costel

In pelerinaj cand am fost si am intalnit cersetori,le-am cerut ca macar o rugaciune doua sa ne spuna ,uni au stiut ,alti au disparut doar cand am rugat sa spuna rugaciunea.
Tot asa cand am lucrat in magazin si intra un cersetor i-am cerut unuia sa dea o matura sau sa stea in frig in locu meu la vanzare 30 min ,nici unu a dorit sa faca ce i-am cerut,asa ca nu a capatat nimic.
Dau cu tot sufletul celui cu adevarat bolnav sau in nevoii,celui cu credinta.
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 06.10.2009, 17:47:09
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Un crestin cerceteaza lumea in jurul sau, un crestin nu este un prostanac care este dus de nas de toata lumea.

Sf Ioan Gura de Aur( ca este amintit mai sus) nu a fost un pafarist care impartea oricui si oricum, el a fost un bun preaot si un om sfint care SIGUR ar fi cercetat pe cei care cersesc pentru a nu fi luat de prost si astfel cei care cu adevarat merita insa sunt mai timizi sa NU plece cu mina goala acasa la familia infometata

Este scris:

CERCETATI PE CEI BOLNAVI! ( categorie in care sunt inclusi si cei care nu pot muncii din diverse motive justificate si recurg la cersit)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 08.10.2009, 11:57:39
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Probabil nu-i tocmai corect cum procedez eu, dar dau pomana cersetorilor destul de rar, in primul rand fiindca - asa cum spune si Mara - nu stiu o rugaciune, au o lene cronica, daca-i rogi - cu bani- sa faca un serviciu minor, si mai ales pentru ca ii vad facand comentarii penibile in alte imprejurari cand nici nu stiu ei ca sunt studiati. Dorinta mea de fiecare zi este aceea de a nu trece ziua fara sa fac un lucru bun, fie el cat de mic. A da un banut unui astfel de "cersetor", mi se pare o greseala. Eu NU incurajez inselaciunea sub nici o forma si raspund in fata Lui Dumnezeu pentru gestul meu. Prefer sa ma opresc din mers daca vad ingrijorarea sau disperarea pe chipul unui om si sa-i dau fara sa-mi ceara. Acea multumire sufleteasca am vazut-o de atatea ori si abia aceea ma multumeste pe mine. In plus, NICIODATA nu iau bani celor pe care-i iau la ocazie, si de cele mai multe ori ii iau fara sa-mi faca semn (ori fiindca-i cunosc, ori fiindca nu indraznesc sa faca semn pentru ca n-au bani decat de microbuz). Mi s-a intamplat sa ma intrebe o batranica (in timp ce eram pe strada) cum sa ajunga intr-o localitate la vreo 15 Km distanta (se sculase la 3 noaptea si venise la oras, iar acum se intorcea acasa tot pe jos!). Urma sa ma intalnesc cu sotia in acel loc, dar am sunat-o sa-i spun sa ma astepte daca ajunge intre timp si am dus-o pe batranica pana in fata casei. Iar ca sa fiu si mai multumit, i-am dat tot ce-am avut prin buzunare, ca femeia saraca nu mai contenea cu bogdaproste si ca o sa ma puna la pomelnic! Si, Doamne, nici nu stiti cate astfel de batranele am intalnit in aceste 10 luni de cand m-am intors in tara! Nu e o lauda, ci o bucurie ca imi pot gasi seara in mintea mea, binele savarsit in timpul zilei.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 08.10.2009, 12:46:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa nu cadem in pacat. Noi vorbim doar de cei pe care ii intalnim. Si este adevarat, multi din acestia cersesc doar ca sa leneveasca. Insa, exista o categorie de oameni care are nevoie de dragoste, de mangaiere, de un cuvant... Pe acestia trebuie sa-i cauti. Ei nu stau pe strazi, sunt in azile, spitale, cersesc intr-un mod nevazut. Daca vom ajunge in aceste locuri, nu ne vom mai pune astfel de intrebari: cui trebuie sa-i dau si pe cine trebuie sa evit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Nestoriana sau "Asiriana a Rasaritului": o biserica a martirilor! Theodor_de_Mopsuestia Alte Religii 73 03.04.2012 19:34:08
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27