Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 28.09.2009, 16:49:24
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
cine pe cine judeca ? cine pe cine incearca sa converteasca ?
Dvs. ii judecati pe cei care nu se inchina Mariei (vedeti postarea dvs. recenta). Iar eu v-am atras atentia ca in felul acesta ii judecati si pe Sfintii Apostoli (nici nu s-au inchuinat Mariei si nici nu au pomenit de ea in epistole).
Reply With Quote
  #112  
Vechi 28.09.2009, 16:56:48
ciprian85 ciprian85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Cred ca exagerati. Neo-protestantii nu o denigreaza pe Maria, mama Domnului Iisus Hristos. Dimpotriva, ii acorda acelasi respect pe care i l-au acordat si Sfintii Apostoli.

Iar in ceea ce priveste inchinarea la morti, sau la oase de morti... cred ca este o problema la dvs. Nu trebuie sa va suparati pe altii ca nu sunt de acord cu inchinarile dvs. de tip pagan.

Draga condor noi nu ne inchinam la morti si la oase de morti, ci la sfinti care pentru noi ortodocsii sunt VII in imparatia lui Dumnezeu si care pot sa mijloceasca pentru noi in fata Lui, la fel cum au mijlocit pentru lume inca din viata aceasta pamanteasca. Cinstirea sfintilor nu are nimic pagan, ci este foarte bine fundamentata pe Biblie. Pentru a arata aceasta, din lipsa de timp am sa postez aici un mesaj pe care l-am scris pentru un alt topic:

Citat:

Citat:
În prealabil postat de iustinian
a). in momentul in care omul a murit - faptele lui bune (daca a facut), sau rele vor fi cantarite de Dumnezeu si in functie de acestea isi va primii rasplata (crezul ortodox scoate in evidenta acest lucru).
b). nu are nimeni dreptul sa ceara inchinarea altor oameni pt ca toata viata a trait exemplar (si sunt convins ca acesti oameni care au trait in smerenie nu ar fi de acord ca trupurile sau anumite parti din trupurile lor sa ajunga obiecte de inchinare pt alti oameni.
Intrebarea mea este: de ce oamenii aleg si alearga (uneori se calca in picioare), mai degraba sa se inchine la aceste moaste decat sa le urmeze exemplu; sa traiasca in smerenie si cu frica LUI DUMNEZEU asa dupa cum ne este numele: Ortodox = drept credincios

Draga Iustinian sfintii nu au nevoie de cinstea noastra, de inchinarea noastra. Noi suntem cei care avem nevoie de ajutorul lor, de mijlocirea lor pentru noi in fata lui Dumnezeu. Acesti oameni au fost sfinti in trup, si ca urmare si trupuirle lor au fost atinse de sfintenie, dar si obiectele ce le-au folosit. Credeam ca ai inteles asta din raspunsurile ce ti le-am dat pe un alt thread, unde ti-am adus si exemple foarte clare din Biblie in care oameni(atat vii cat si morti) bineplacuti lui Dumnezeu au mijlocit pentru semenii lor in fata lui Dumnezeu. Daca ai fi citit Biblia cu atentie ai fi aflat despre mijlocirile lui Avraam, Moise, si a celorlalti prooroci(oameni bineplacuti lui Dumnezeu) pentru semenii lor atunci cand se aflau in aceasta lume, dar si dupa ce au plecat din aceasta lume: invierea mortului atins de oasele(moastele) unui prooroc, sau minunile facute prin intermediul cojocului purtat de Ilie inainte de a fi ridicat la cer intr-un car de foc. Un exemplu din Noul Testament: spui ca ai citit Biblia, si ca urmare ar trebui sa fi aflat despre vindecarea femeii ce suferea de scugere de sange doar prin atingerea de vesmantul Mantuitorului. Mantuitorul chiar se opreste din drumul Sau prin multime simtind cum o mare putere se scursese din el prin atingerea femeii respective de haina sa desi in acelasi timp il atingeau si alti oameni care se inghesuiau sa ajunga la el. La fel cum femeia respectiva s-a atins cu credinta de vesmnatul Mantuitorului(Dumnezeu si Om, modelul de viata al fiecarui sfant) la fel noi: crestinii ortodocsi si cei catolici atingem cu evlavie si credinta obiectele ce au apartinut Mantuitorului, Maicii Sale, sfintilor sai, dar si trupurile acestora. Cred ca ti-am adus suficiente argumente pentru a intelege de ce noi crestinii ortodocsi si cei romano-catolici tinem la loc de cinste moastele sfintilor si obiectele folosite de catre acestia in timpul vietii(incepand cu Sf. Mahrama, Sf. Giulgiu, Braul Maicii Domnului....).


Citat:
În prealabil postat de iustinian
c). deschide Biblia si citeste la Apocalips 22;8-9 si vei gasi inca un motiv foarte important pe care sa-l cantaresti bine (app de inchinarea la aceste moaste).
Ti-am explicat foarte clar citatul respectiv intr-un alt thread dar si prin ce am scris mai sus. Leapada odata ochelarii de cal ca nu iti sta bine.... :)
La noi la ortodocsi este permis fiecarui om sa citeasca Biblia dar de interpretat nu o interpreteaza oricine. Pentru asta au existat/exista preoti, episcopi, oameni invatati cu o solida pregatire atat laica dar si duhovniceasca(care au primit Harul Duhului Sfant prin Botez si eventul mai apoi prin Hirotonie, oameni care prin viata pe care au dus-o /o duc s-au straduit sa dobandeasca si sa pastreze Harul Duhului Sfant) care au scris carti care ne ajuta sa intelegem Biblia fara a cadea in tot felul de erezii. Din pacate acesta nu s-a intamplat in lumea neoprotestanta unde fiecare individ incepand cu academicieni si profesori universitari si sfarsind cu semianalfabeti se intrec care mai de care in interpretarea Sf. Scripturi, cu rezultate tot mai surprinzatoare odata cu trecerea anilor.



Citat:
În prealabil postat de iustinian
d). Singurul care poate spune despre cineva ca este sfant este DOAR DUMNEZEU, iar daca acel trup sau parte din trup nu a intrat in putrefactie nu constituie un motiv pentru care ar trebui sa credem ca este sfant.
Aici nu pot decat sa-ti dau dreptate. Starea trupului la X ani dupa moartea unui om nu ne poate spune daca acesta a fost sau nu sfant. Dupa cum ti-am spus si intr-un alt thread exista sfinti ale caror trupuri au putrezit. Singurul care poate spune despre cineva ca e sfant e Dumnezeu care ne arata aceasta prin puterea(darurile) cu care ii invredniceste pe sfintii Sai inca din timpul vietii: darul de a face minuni(vindecari...), darul inaintevederii, cunoasterii sufletelor oamenilor, etc, dar si prin minunile pe care Dumnezeu le face prin intermediul moastelor sau obiectelor ce au apartinut sfintilor. Ca urmare procesul de canonizare in BO este foarte complex si lung: este analizata in detaliu viata persoanei propusa spre canonizare cu scopul de a evidentia daca persoana respectiva a fost invrednicita de Dumnezeu cu daruri(daca a fost considerat inca din timpul vietii de catre Dumnezeu ca fiind prieten al sau - sfant), dupa care se cerceteaza perioada scursa de la moartea persoanei respective(cautand semne/intamplari prin care Dumnezeu ne indica ca omul respectiv a avut o viata sfanta - vezi exemplu ce ti l-am dat mai sus din Vechiul Testament despre invierea mortului prin atingerea de oasele unui proroc). De regula inceperea procesul de canonizare este determinat de astfel de minuni care au loc dupa moartea unui sfant.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 28.09.2009, 16:56:51
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Sa nu uitam ca sectele au modificat sfintele Evanghelii dupa bunul lor plac.
E posibil ca in Noul lor Testament sa nu fie scrise cele de mai sus pomenite.
Si multe altele ,ca spusele Matuitorului despre sfanta taina a spovedaniei sau despre taina sfintei Euharistii.
Doamne ajuta !
Noi folosim traduceri ortodoxe ale Sfintei Scripturi. Nu avem traduceri proprii. Acel pasaj este stiut. Dar face parte din cartea Faptele Apostolilor (si este singurul din toata cartea care pomeneste de Maria). Eu m-am referit la epistolele Sfintilor Apostoli.

Referitor la "sfanta taina a spovedaniei":Nici Mantuitorul si nici Sfanta Scriptura nu spun nimic despre spovedanie. Se face referire la marturisirea, unii altora, a pacatelor, dar aceasta tine de modul de vietuire intre crestini.

Ca o curiozitate: dvs. ati citit, macar o data, Noul Testament?
Reply With Quote
  #114  
Vechi 28.09.2009, 17:08:40
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian85 Vezi mesajul
Draga condor noi nu ne inchinam la morti si la oase de morti, ci la sfinti care pentru noi ortodocsii sunt VII in imparatia lui Dumnezeu si care pot sa mijloceasca pentru noi in fata Lui, la fel cum au mijlocit pentru lume inca din viata aceasta pamanteasca. Cinstirea sfintilor nu are nimic pagan, ci este foarte bine fundamentata pe Biblie. Pentru a arata aceasta, din lipsa de timp am sa postez aici un mesaj pe care l-am scris pentru un alt topic:
Nu este nimic din ce spuneti, fundamentat pe Biblie. Prea multa vorbareala ca sa demonstrati urmatoarele:
- in Vechiul Testament, existau oameni alesi de Dumnezeu (Avram, Moise, preotii,) care mijloceau intre Dumnezeu si oameni. Dar, in Noul Testament ni se spune clar ca "exista un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni :Omul Iisus Hristos."(1 Timotei 2:5).
- mijlocirea se face numai de catre persoane vii. Avram sau Moise nu au mijlocit morti. Iar Domnul Iisus Hristos este viu.
- ati facut o referire la invierea din cauza atingerii de oasele lui Elisei. Este singurul pasaj din toata Sfanta Scriptura, in care se vorbste despre o astfel de minune. Iar aceasta minune apartine lui Dumneze, nu unor oase. Pe acest singur pasaj ati construit o intreaga teologie. Foarte rau, pentru ca ceea ce este important, Dumnezeu repeta de cel putin doua ori.
- cinstirea Sfintilor insemna sa le urmezi invataturile. A te inchina la ei este ceva pagan. Chiar Sfintii Apostoli refuza inchinarea, cat erau in viata (Fapte cap. 10 si 14).

Teologia dvs. nu este construita pe invataturile Sfintei Scripturi. Doar va folositi de pasaje din Sfanta Scriptura pentru a va argumenta cate o traditie.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 28.09.2009, 17:16:48
Alexandru08 Alexandru08 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul

Referitor la "sfanta taina a spovedaniei":Nici Mantuitorul si nici Sfanta Scriptura nu spun nimic despre spovedanie. Se face referire la marturisirea, unii altora, a pacatelor, dar aceasta tine de modul de vietuire intre crestini.

Ca o curiozitate: dvs. ati citit, macar o data, Noul Testament?
"22.Și zicând acestea, a suflat asupra lor și le-a zis: Luați Duh Sfânt;
23.Cărora veți ierta păcatele, le vor fi iertate și cărora le veți ține, vor fi ținute."Ioan Cap.20
Dialogul cu neoprotestantii e inutil,ei nu mai au alt ghid decat Biblia dar nici macar asta intru totul,ei culegand si intrerpretand dupa capul fiecaruia.
Incercarea lor de a combate dogmele Bisericii sunt hilare;e ca si cand ai incerca sa demonstrezi o teorema stiind numai tabla inmultirii.

LEe scurt sa ma refer si la sfinti,iau un citat clar tot din Sf. Scriptura pt. a fi mai usor:
21. Un altul dintre ucenici I-a zis: Doamne, dă-mi voie întâi să mă duc și să îngrop pe tatăl meu.
22. Iar Iisus i-a zis: Vino după Mine și lasă morții să-și îngroape morții lor. " Matei Cap.8
Dumnezeu are alt criteriu al mortii,asta e un singur citat desi stiu ca sunt mai multe in care se refera chiar la cei pe care noi ii credem vii,ca morti.Cei vii cu adevarat sunt cei in Duhul Sfant.Cum poate un om care-l are pe Duhul Sfant sa fie mort?E mort cu trupul care-l va capata dupa Inviere dar sufletul lui este viu in veci.

Last edited by Alexandru08; 28.09.2009 at 17:27:52.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 28.09.2009, 17:33:04
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

[quote=ciprian85;169302]Draga tricesimusquintus la noi in BO pentru pocainta exista Sf. Taine a Spovedaniei si Euharistiei(instituite chiar de Mantuitorul Iisus Hristos) si nu cea a Botezului.

Dragă Ciprian, la noi in BAZȘ, pentru pocăință există... pocăința (nu am spus ca botezul), iar pocăința presupune mărturisirea păcatelor, renunțarea la ele, schimbarea mentalității și trăirea unei vieți în armonie cu ceea ce dorește Dumnezeu de la noi. Pocăința este o adâncă părere de rău de păcatele săvârșite și o continuă ferire de a le mai face. Euharistia are alt rol...

Citat:
În prealabil postat de ciprian85 Vezi mesajul
Prin Sf. Taina a Botezului(urmata de ungerea cu Sf. Mir)se iarta pacatul protoparintilor Adam si Eva
Copilul nu este responsabil de păcatele părinților înaintea lui Dumnezeu, aceasta este doar o găselniță pentru a putea boteza prunci nevinovați.

Citat:
În prealabil postat de ciprian85 Vezi mesajul
iar noul botezat devine membru al bisericii, putand astfel participa activ la Sf. Taine: a Spovedaniei(Pacaintei), Euharistiei, a Preotiei(fiind botezat de tanar poate fi sfintit preot), a Maslului, a Nuntii.
Îmi poți spune cum poate participa activ un bebeluș botezat la Spovedanie, Euharistie, Preoție și Nuntă? Hai să fim serioși. Ce-i drept, se poate și mai rău: într-un sat a murit o bătrână neoprotestantă și familia a vrut s-o îngroape ortodoxă. Întregul sat a asistat la grotescul spectacol dat de preot care acolo la groapă a "botezat-o" și a "împărtășit"-o.

Citat:
În prealabil postat de ciprian85 Vezi mesajul
Facand o analogie simpla crezi ca o persoana fara certificat de nastere, neinregistrat poate sa obtina mai apoi un buletin de identitate, un certificat de casatorie, sa beneficieze de asistenta medicala, sau poate sa-si plateasca taxele si impozitele? Ce consideri ca se intampla cu o persoana care moare nebotezata; ex: un tanar de 18 ani care tocmai si-a luat carnetul de conducere are un accident de circulatie in urma caruia isi pierde viata, stiind ca botezul este "vital" pentru mantuire
Analogia nu funcționează în acest caz, Dumnezeu nu este un birocrat să primeze actele în defavoarea vieții cuiva. Actul botezului dacă nu este însoțit de o pocăință sinceră nu valorează doi bani, sufletul botezat astfel formal poate merge în Iad cu botez cu tot. În cazul morții cuiva, Dumnezeu privește la viața lui până în acel moment, nu la certificatul său de botez.

Citat:
În prealabil postat de ciprian85 Vezi mesajul
La noi in BO parintii isi fac datoria de a-i boteza pe copii lor de prunci urmand ca acestia sa fie liberi, atunci cand ajung maturi sa aleaga ce fac cu viata lor(raman sau nu ortodocsi). Cred ca si voi neoprotestantii va educati copiii in spirit neoprotestant la fel cum si ortodocsii ar trebui sa-si educe copiii in spirit ortodox.
Așa cum am mai spus-o, ne educăm copiii în spiritul învățăturilor Scripturii și-i lăsăm pe ei să decidă dacă sau când să se boteze.

Citat:
În prealabil postat de ciprian85 Vezi mesajul
Nu stiam ca sectele neoprotestante isi au obarsia pe vremea Mantuitorului si a Apostolilor.
Sectele nu, Biserica Creștină da. Așa a fondat-o Domnul Hristos, nu i-a spus nici Ortodoxă, nici Catolică, nici Adventistă.

Citat:
În prealabil postat de ciprian85 Vezi mesajul
Mai stiu si ca nu aveti succesiune apostolica, asta daca nu a avut loc in ultimele secole "o noua cincizecime".
Biserica AZȘ nu crede în succesiunea apostolică, pentru că aceasta nici nu există. Ipostaza apostolică nu poate fi moștenită. Apostolii au fost martori oculari ai faptelor Domnului Hristos, o situație istorică irepetabilă, încheindu-se în acea generație istorică. Hirotonirea este însarcinarea bisericii, nu a apostolilor.

Citat:
În prealabil postat de ciprian85 Vezi mesajul
Ca urmare de unde au Harul pastorii vostrii pentru a interpreta Sfintele Scrieri si a face serviciul religios?
În Biserica AZȘ nu există cler, există însă organizare și slujire. Slujbele sunt împărțite conform vocației interne ce dovedește chemarea divină, pe care biserica o recunoaște prin cea externă, adică prin ordinațiune (hirotonire/hirotonisire). Slujbele în biserică sunt temporare, dependente și cu caracter de servire. Cât privește interpretarea Scripturii, aceasta este făcută de ea însăși conform principiului Scriptura est sui ipsius interpres. Cel care a inspirat-o (Duhul Sfânt) ne ajută s-o și înțelegem prin studiu și rugăciune.


Citat:
În prealabil postat de ciprian85 Vezi mesajul
Din nou gresesti. Ortodoxia nu este nici romanesaca nici ruseasca si nici bizantina. Ea este UNIVERSALA.
Universala este cea catolică (de aceea se numește astfel). Și nu greșesc, ci am dat doar răspuns la această frază:
Citat:
În prealabil postat de adimirea Vezi mesajul
mai avem si noi un motiv de a fi mandri ca suntem romani: ORTODOXIA!
Reply With Quote
  #117  
Vechi 28.09.2009, 17:38:01
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maxentiualin Vezi mesajul
In primul capitol din Faptele Apostolilor citim urmatoarele: "Atunci ei (apostolii) s-au intors la Ierusalim de la muntele ce se cheama al Maslinilor, care este aproape de Ierusalim .... Si cand au intrat, s-au suit in incaperea de sus, unde se adunau de obicei: Petru si Ioan si Iacov si Andrei, Filip si Toma, Bartolomeu si Matei, Iacov al lui Alfeu si Simon Zelotul si Iuda al lui Iacov. Toti acestia, intr-un cuget, staruiau in rugaciune impreuna cu femeile si cu Maria, mama lui Iisus si cu fratii Lui." (Fapte 1, 12-14).

Acest pasaj arata ca intre Sfintii Apostoli si Maica Domnului a existat o legatura stransa: se intalneau cu ea din timp in timp, se rugau impreuna si ii purtau o adanca evlavie.
Toate bune și frumoase, până ați rostit propoziția dizonantă: "si ii purtau o adanca evlavie". Asta de unde ați scos-o? Pentru că în textul Scripturii nu apare așa ceva și nici nu reiese măcar aluziv.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 28.09.2009, 17:39:32
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Sa nu uitam ca sectele au modificat sfintele Evanghelii dupa bunul lor plac.
E posibil ca in Noul lor Testament sa nu fie scrise cele de mai sus pomenite.
La ce secte vă referiți mai concret și la care versiune a Evangheliilor?
Reply With Quote
  #119  
Vechi 28.09.2009, 17:48:04
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian85 Vezi mesajul
Cinstirea sfintilor nu are nimic pagan, ci este foarte bine fundamentata pe Biblie.
Dacă "cinstirea sfinților" presupune închinarea și puparea rămășițelor lor pământești, este un act cât se poate de păgân. Venerarea aceasta macabră o puteți întâlni în toate culturile păgâne, și mai nou la sectele spiritiste și satanice. Cât despre presupusa fundamentare biblică, acesta este un mit (ca sa nu-i spunem minciună).
Reply With Quote
  #120  
Vechi 28.09.2009, 17:51:03
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandru08 Vezi mesajul
LEe scurt sa ma refer si la sfinti,iau un citat clar tot din Sf. Scriptura pt. a fi mai usor:
21. Un altul dintre ucenici I-a zis: Doamne, dă-mi voie întâi să mă duc și să îngrop pe tatăl meu.
22. Iar Iisus i-a zis: Vino după Mine și lasă morții să-și îngroape morții lor. " Matei Cap.8
Dumnezeu are alt criteriu al mortii,asta e un singur citat desi stiu ca sunt mai multe in care se refera chiar la cei pe care noi ii credem vii,ca morti.
Interpretarea dvs. este de-a dreptul delirantă! Asta ați înțeles din pasajul respectiv?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
dfgergheg



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Au protestantii si neoprotestantii o Traditie proprie? Florin-Ionut Secte si culte 90 14.02.2012 13:25:48
problema mea... soulonfire Generalitati 41 18.08.2011 21:46:52
am si eu o problema.. noname Umanitare 6 26.12.2008 00:16:18
Dialogul ortodoxiei cu neoprotestantii PadreCory Secte si culte 0 20.06.2008 23:42:10