Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 08.02.2013, 23:47:44
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eliza, poți să-ți expui și tu un punct de vedere fără să apelezi la copy/paste?
Reply With Quote
  #112  
Vechi 08.02.2013, 23:52:43
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Eliza, poți să-ți expui și tu un punct de vedere fără să apelezi la copy/paste?
pai tocmai prin copy/paste sunt sanse mai mari sa ma fac inteleasa! (exclud reaua-vointa) iar cuvintele mele proprii pot fi interpretate/ interpretabile, pe cand paragrafele celor care cunosc si exprima mult mai elocvent credinta ortodoxa sunt fara echivoc!
asta e punctul meu de vedere fara copy/ paste!!
Reply With Quote
  #113  
Vechi 08.02.2013, 23:58:01
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Una e sa teoretizezi despre manipulare, alta este sa o recunosti in practica.
Ia si invata de la cei mai maturi.
AlinB, daca tu faci parte dintre cei maturi, iti dam cuvantul! Invata-ne!
Reply With Quote
  #114  
Vechi 09.02.2013, 00:02:54
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
pai tocmai prin copy/paste sunt sanse mai mari sa ma fac inteleasa! (exclud reaua-vointa) iar cuvintele mele proprii pot fi interpretate/ interpretabile, pe cand paragrafele celor care cunosc si exprima mult mai elocvent credinta ortodoxa sunt fara echivoc!
asta e punctul meu de vedere fara copy/ paste!!
Prin acel copy/paste poți foarte ușor să greșești. Nu e suficient să citești o carte, important este să înțelegi ceea ce spune pe acolo. Rupând din context anumite paragrafe și aruncându-le pe aici, pot fi de multe ori dăunătoare. Spun dăunătoare, căci nu prea au legătură discuția, le potrivești ca nuca în perete. Puneți nădejdea în Domnul când folosești armele Sale, căci dacă nu le folosești cum trebuie, în loc să taie, ele te taie.

Last edited by ovidiu b.; 09.02.2013 at 00:05:40.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 09.02.2013, 00:03:07
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cu persona nu am nimic, ci doar cu modul de gândire.



Simplu: nu cei din exteriorul meu sunt de vină (vânzători, cipofili etc), ci eu, sinele meu, egoismul din mine, răutatea din mine, mândria din mine etc.
In cazul in care nu ai observat, am trecut la alt subiect, si anume la manipulare. Este tema acestui topic.
Daca tema aceasta nu te intereseaza, atunci imi pare rau.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 09.02.2013, 00:03:30
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
pai tocmai prin copy/paste sunt sanse mai mari sa ma fac inteleasa! (exclud reaua-vointa) iar cuvintele mele proprii pot fi interpretate/ interpretabile, pe cand paragrafele celor care cunosc si exprima mult mai elocvent credinta ortodoxa sunt fara echivoc!
asta e punctul meu de vedere fara copy/ paste!!
Sper că nu gătești precum te exprimi pe-aici! Fiindcă doar o bucătăreasă neiscusită reușește contraperformanța de a face din ingrediente de calitate un ghiveci indigest!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #117  
Vechi 09.02.2013, 00:10:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
In cazul in care nu ai observat, am trecut la alt subiect, si anume la manipulare. Este tema acestui topic.
Daca tema aceasta nu te intereseaza, atunci imi pare rau.
Am impresia că iarăși nu ne înțelegem. Mi-ai cerut părea în legăttură cu subiectul deschis de tine: cel cu prețutile din magazine și manipularea. Eu ți-am răspuns: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=103

ps: am anticipat că iarăși te plângi de off topic, dar se pare că nu prea faci deosebirea între cele două noțiuni de on topic și off topic.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 09.02.2013, 00:13:53
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cu persona nu am nimic, ci doar cu modul de gândire.



Simplu: nu cei din exteriorul meu sunt de vină (vânzători, cipofili etc), ci eu, sinele meu, egoismul din mine, răutatea din mine, mândria din mine etc.
Parerea mea este, ca si cei din exterior pot fi de vina, daca actiunea lor se rasfrange asupra mea.
Ce vina au avut sfintii inchisorilor, cand erau pusi sa sa faca tot felul de lucruri degradante, carora trebuiau sa se supuna? Nu face parte din firescul lucrurilor, ca niste tortionari sa lege un om de maini si de picioare si apoi sa dea cu in el pana lesina. Acesti tortionari tot asta doreau: sa modifice inconstientul victimelor lor. Ei au numit-o reeducare, dar de fapt e tehnica de manipulare:

Invățarea în urma unei traumefolosirea abuzului verbal, a furiei explozive sau a altui comportament intimidant pentru a stabili dominanța sau superioritatea, pentru a învăța victimele să nu-l supere/confrunte/contrazică pe manipulator.

Doar prin credinta au reusit unii dintre ei sa reziste ai sa iasa in inchisoare.
Iar daca ii asculti pe tortionari, ei si-au facut doar "datoria".
Reply With Quote
  #119  
Vechi 09.02.2013, 00:16:15
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Am impresia că iarăși nu ne înțelegem. Mi-ai cerut părea în legăttură cu subiectul deschis de tine: cel cu prețutile din magazine și manipularea. Eu ți-am răspuns: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=103

ps: am anticipat că iarăși te plângi de off topic, dar se pare că nu prea faci deosebirea între cele două noțiuni de on topic și off topic.
ovidiu b., te-ai referit la "cipofili"! Asa ca sa revenim la topic.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 09.02.2013, 00:20:58
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Prin acel copy/paste poți foarte ușor să greșești. Nu e suficient să citești o carte, important este să înțelegi ceea ce spune pe acolo. Rupând din context anumite paragrafe și aruncându-le pe aici, pot fi de multe ori dăunătoare. Spun dăunătoare, căci nu prea au legătură discuția, le potrivești ca nuca în perete. Puneți nădejdea în Domnul când folosești armele Sale, căci dacă nu le folosești cum trebuie, în loc să taie, ele te taie.
atunci arata-mi unde si cu ce m-am "taiat" folosind armele Domnului! am postat sub fragment linkul de unde am "rupt" contextul de insemnatatea Chipului lui Dumnezeu in om! in ce sens le vezi ca nu au legatura si ar fi daunatoare?
chiar nu citesc o carte daca nu o inteleg, daca nu imi transmite nicio emotie, nimic pentru ca nici mecanic n-am putut invata! nu citesc carti duhovnicesti ca ziarul in metrou!!
Reply With Quote
Răspunde