Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.01.2010, 20:05:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez

Astazi ne-a spus preotul la predica despre mai multe feluri de botez care exista.
Marturisesc: eu nu prea am inteles. Acum am gasit pe internet ceva, dar am impresia din text, ca nu este tocmai in regula (de ex. la pct.4).
Preotul a adaugat si un al optulea botez: taierea imprejur, botezul iudaic al lui Iisus.
Eu una am crezut intotdeauna ca botezul inseamna altceva: crestinare, acceptarea in comunitatea crestina, concomitent cu primirea de nume.
Ma rog. Mi mi se pare putin fortata aceasta lista, adica sa denumesti toate astea "botez".
Adevarul este ca pentru mine exista numai botezul in apa, primit la nastere, cand devenim crestini ortodocsi si primim un nume.

I. Ce înseamnă botez?

A. Cuvântul „botez“ își are originea în limba greacă (baptizo) și înseamnă a scufunda, a băga ceva sub altceva, a cufunda (a pune) ceva în altceva.

B. Cuvântul „botez“ este folosit de mai multe ori în Biblie, dar nu de fiecare dată se referă la același lucru. Există mai multe feluri de botezuri - Evrei 6:2. Unele dintre acestea sunt de natură fizică, iar altele de natură duhovnicească; unele sunt la timpul trecut, altele sunt pentru noi astăzi, iar altele sunt viitoare. Iată pe scurt cele șapte sensuri în care este folosit cuvântul „botez“ în Biblie:
1. Botezul pentru Moise - 1Corinteni 10:2. Este ceva întâmplat în trecut, când Moise a scos din Egipt poporul Israel. Ei au fost sub norul lui Dumnezeu și prin Marea Roșie.
2. Botezul suferințelor și / sau al morții - Marcu 10:38,39; Luca 12:50; Psalm 18:4,16; 69:1,2. Este o scufundare în necaz, suferință sau chiar moarte.
3. Botezul cu foc - Matei 3:11; Luca 3:16. Acest botez este viitor, și este pentru toți cei care nu cred în jertfa răscumpărătoare a Domnului Isus Hristos. Ei vor fi botezați (scufundați, aruncați) de Domnul Isus în focul cel veșnic al iazului (lacului) de foc - Apocalipsa 20:15; Matei 3:10-12; 25:31-33,41.
4. Botezul lui Ioan Botezătorul - Matei 3:6-8,11a; Marcu 1:4,5; Ioan 1:26,31. Este numit și botezul pocăinței (Faptele Apost. 13:24) pentru că cei ce se botezau, recunoșteau astfel că sunt păcătoși și au nevoie de Mântuitorul, Mesia cel promis de Dumnezeu. A fost un botez special pentru poporul evreu pentru recunoașterea lui Mesia. Acest botez se făcea prin scufundare în apă dar nu mai este cerut de Dumnezeu în prezent - Faptele Apostolilor 19:3-5. Domnul Isus a fost botezat cu acest botez, mărturisind astfel păcatele lumii întregi pe care a venit să le ia asupra Sa - Ioan 1:29.
5. Botezul în trupul lui Hristos - Romani 6:3,4; Coloseni 2:12; 1Corinteni 12:13; 2Co.5:17; Galateni 3:26-28. Acest botez este o lucrare pe care o face Duhul lui Dumnezeu în clipa credinței tale. În momentul nașterii din nou tu ești pus de Dumnezeu în trupul lui Hristos, care este Biserica. De acum încolo tu ești în Hristos și Duhul Sfânt este în tine.
6. Botezul în apă al celui născut din nou - Matei 28:19; Faptele Apost.8:12; 18:8; 1Corinteni 1:16. Acest botez este rânduit de Dumnezeu pentru vremurile noastre. El nu a fost cunoscut înainte de învierea Domnului Isus Hristos. El este mărturia publică pe care o aduce cel care a crezut în Hristos pentru iertarea păcatelor sale.
7. Botezul cu Duhul Sfânt - Matei 3:11; Marcu 1:8; Faptele Apost.1:5. Este o lucrare pe care o face Domnul Isus Hristos pentru ucenicii Săi în cazul în care este nevoie de o mărturisire specială a credinței lor - Faptele Apost.1:4,5,8; 2:1-4 + 16,17+32; Marcu 13:9,11; Luca 12:11,12; 21:12-15; Matei 10:18-20.

C. Pentru o înțelegere corectă a învățăturii despre botez trebuie ținut cont atât de contextul în care apare cuvântul „botez“, de toate celelalte referințe din Biblie cu privire la botezuri, cât și de celelalte învățături majore ale Bibliei (ispășire, iertare, răscumpărare, etc.).
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
botez Mirela0110 Generalitati 82 12.05.2012 20:50:23
Botez danydelya Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:33:01
botez gabryy Botezul 2 26.06.2009 19:14:56
Botez marius007 Generalitati 7 11.08.2008 17:31:00
Botez de 2 ori? letitia Botezul 31 10.05.2007 08:20:50