Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.06.2009, 13:46:19
mary20's Avatar
mary20 mary20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu stiam aceste lucruri si nu inteleg niste lucruri:
1. Totusi este vorba despre o rugaciune - de ce sa faca rau unui crestin (chiar daca este blestem impotriva celui rau)?
2. De ce sa posteasca preotul daca nu este perioada de post?
3. Aceasta rugaciune se citeste in toate bisericile pe 1 Vasile, deci toti preotii o citesc.
Mai sunt niste rugaciuni asemanatoare: cea de Rusalii si una care se citeste la Sf.Maslu parca, in posturi.
Se spune ca si pasalmi sau psaltirea n-avem voie s-o citim ca ni se intampla ceva rau.
Da, noi mirenii nu avem anumite puteri.
Totusi anumite lucruri nu se impaca: rugaciune-blestem, rugaciuni si psalmi care pot face rau. Sa ma ierte Dumnezeu, dar eu nu pricep.
...reciteste ce a scris geo.nektarios, vei intelege de acolo ca a explicat destul de clar care este situatia! Totusi iti raspund si eu:
1. Este o rugaciune, dar ea se afla in cartea de cult numita MOLITFELNIC. Aceasta carte nu este o carte de rugaciuni la indemana mirenilor, ci numai a preotilor! Cei care au avut obraznicia sa treaca in cartile de rugaciuni Molitfele Sf.Vasile, nu au facut-o cu vreun alt scop, decat cu acela de a i se vinde cartile, sa dea "senzatii" si sa atraga pe cei slabi ca se le citeasca, nefiind constient de raul ce il savarseste! Poate s-a gandit, dar dorinta de "senzatii" a fost mai mare...
2.-3. De ce sa posteasca cand nu e perioada de post??? nu e d la sine putere, ci e ASCULTARE de Sf.Parinti care au randuit aceasta in decursul vremii... vazand efectele in urma citirii lor... Da de la Nasterea Domnului pana la Taierea imprejur a Domnului (cand se sarbatoreste si Sf.Vasile) este perioada OPRITA dela post, dar PREOTII CE VOR SA CITEASCA ACESTE RUGACIUNI (BLESTEME) TREBUIE SI SUNT OBLIGATI SA POSTEASCA!!! Dar si credinciosii din parohia sa sunt datori sa fie pregatiti cu post si rugaciune, spovedanie si Impartasanie!!! Preotul este DATOR sa isi anunte episcopul de care apartine!!! SI numai asa sa citeasca!!!
__________________
Ție, Stãpâne, Iubitorule de oameni, Îți încredințãm toatã viața și nãdejdea noastrã, și cerem și ne rugãm și cu umilințã la Tine cãdem..."
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.06.2009, 13:51:51
mary20's Avatar
mary20 mary20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Singurul "molitfelnic" al mireanului - crestinului de rand - este PSALTIREA!!!! dar si din aceea nu se citeste decat maxim 3 catisme!!! Cine e doritor de "senzatii tari" sa citeasca mai multe catisme....
__________________
Ție, Stãpâne, Iubitorule de oameni, Îți încredințãm toatã viața și nãdejdea noastrã, și cerem și ne rugãm și cu umilințã la Tine cãdem..."
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.06.2009, 18:22:16
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si de preferat ar fi ca cele 3 catisme sa fie citite cu binecuvantare de la duhovnic. Daca nu exista duhovnic si totusi avem ravna sa cititm Psaltirea sa ne rezumam doar la 1 psalm pe zi. Nu o catisma, 1 psalm. Acestea le stiu si eu la randul meu de la parintele duhovnic.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.06.2009, 11:39:37
alexbalint alexbalint is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2009
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu stiam aceste lucruri si nu inteleg niste lucruri:
1. Totusi este vorba despre o rugaciune - de ce sa faca rau unui crestin (chiar daca este blestem impotriva celui rau)?

Totusi anumite lucruri nu se impaca: rugaciune-blestem, rugaciuni si psalmi care pot face rau. Sa ma ierte Dumnezeu, dar eu nu pricep.
Nu rugaciunea Sf. Vasile cel Mare face rau unui crestin, ci diavolul care este atacat de puterea acesteia. Rugaciunea il dezleaga (il "scoate") pe diavol de sufletul care il chinuie, dar odata iesit, va incerca sa atace pe altcineva si primul este cel care a avut indrazneala si puterea sa il scoata. Vezi pilda din Biblie - cand Hristos scoate pe diavol din demonizat, il trimite in turma de porci care se arunca in mare, nu il lasa sa bantuie
__________________
"Cred Doamne, ajuta necredintei mele"
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.11.2009, 21:26:22
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De unde ai auzit bazaconia asta?! Psaltirea este o colectie superba de rugaciuni impletite cu fragmente din Psalmi si o recomand oricui. Mi-a recomandat-o insusi duhovnicul meu.

Sa nu citim Psalmii?! Dar ce sa citim, Sophia?...

Weekend placut. :)

Nu e chiar asa cum spui...
Eu am avut de curand (si mai am) o problema foarte grava. Parintele Iustin Parvu m-a indemnat sa citesc Psaltirea. "Cate 3 Psalmi pe seara" mi-a spus El. "Si sa o citesti cu trei lumanari aprinse".
Zdrobita de problema mea, nu am luat in seama cuvintele duhovnicului meu si am citit intreaga Psaltire in 2 ZILE. Problema mea a devenit din grava in mai grava si apoi in foarte grava. Nu intelegeam. Toata lumea imi spunea ca Psaltirea ajuta, ca are o mare putere...
Neavand timp sa ma intorc la Petru Voda (nu locuiesc in tara), am intrebat un preot din orasul meu. Acesta a ramas surprins ca macar am reusit sa o citesc... Mi-a zis ca si Psaltirea este o arma impotriva diavolului. Este lauda sublima adusa lui DUMNEZEU, iar aceasta nu este suportata de diavol, care incearca sa ne faca sa ne indoim de puterea ei, facand din problema noastra o nenorocire...
Eu va indemn iubiti frati in credinta, sa aveti incredere in duhovnicul vostru. Sa-l ascultati si sa nu vreti rezolvari rapide la problemele voastre. Sa aveti incredere in Dumnezeu si cu siguranta ajutorul va veni...

Doamne ajuta
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.11.2009, 21:29:02
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Eu le am, daca vrei da-mi e-mail adresa ta, si ti le trimit.

Scuza-mi curiozitatea... Le-ai citit?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.11.2009, 21:57:11
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Eu abia acum ajung la Psalmi, pana acum am citit toate cartile Bibliei pana la Iov. Dupa ce am citit ce ati scris voi, mi-e frica sa ma apuc de Psalmi, cum sa ii citesc?? Precizez ca nu am niciun duhovnic.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.11.2009, 22:00:54
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Apropo de topic, eu cand eram mica, cam pe la 2-3 ani era sa mor din cauza acestor molitfe! Nu va jucati cu focul!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.11.2009, 21:39:43
monicag monicag is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2009
Mesaje: 2
Implicit Cine ma poate sfatui?Moliftele Sfantului Vasile cel Mare

Din motive foarte obiecte nu pot dezvalui prea multe...cert este ca am fost la un Calugar-Staret care m-a sfatuit sa caut un preot/duhovnic/calugar care sa imi citeasca de 33 de ori Moliftele Safntului Vasile cel Mare+Moliftele Sfantului Ioan Gura de Aur.Mentionez ca intradevar familia mea are niste blesteme grele si vechi...Problema este ca in orasul meu sunt foarte cunoscuta si nu am gasit nici un preot ...daca as trimite vreo scrisoare+bani la diferite Manastiri din tara si calugarii de acolo sa mi le citeasca si in absenta mea,ar fi bine?1 data pe saptamana as putea merge la o manastire aproape de oras...Ce credeti? imi puteti da niste sugestii,va rog?Multumesc anticipat,Dumnezeu sa ne ajute!Monica
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.11.2009, 22:38:33
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit 1)Repostare si 2)raspuns:

Citat:
În prealabil postat de monicag Vezi mesajul
Din motive foarte obiecte nu pot dezvalui prea multe...cert este ca am fost la un Calugar-Staret care m-a sfatuit sa caut un preot/duhovnic/calugar care sa imi citeasca de 33 de ori Moliftele Safntului Vasile cel Mare+Moliftele Sfantului Ioan Gura de Aur.Mentionez ca intradevar familia mea are niste blesteme grele si vechi...Problema este ca in orasul meu sunt foarte cunoscuta si nu am gasit nici un preot ...daca as trimite vreo scrisoare+bani la diferite Manastiri din tara si calugarii de acolo sa mi le citeasca si in absenta mea,ar fi bine?1 data pe saptamana as putea merge la o manastire aproape de oras...Ce credeti? imi puteti da niste sugestii,va rog?Multumesc anticipat,Dumnezeu sa ne ajute!Monica
Militvele Sf.Vasile cel Mare nu sunt la indemana oricui, caci ele se afla scrise in cartea de cult numita MOLITFELNIC!!!! Este o carte pe care o foloseste numai Episcopul si Preotul! ATAT!!! Cartea se tine numai in Sf.Altar si o ia Preotul cand are nevoie pt unele Sf.Taine sau Rugaciuni de binecuvantare la diferite trebuinte!!!
Fiind carte de cult mireanul nu poate sa intre in posesia ei, numai daca o cumpara de la un magazin cu obiecte de cult! Dar nu este destinata mireanului ci in exclusivitate Epsicopului si Preotului!
Daca Molitvele Sf.Vasile cel Mare sunt trecute intr-o carte de rugaciuni, asta este facuta fara ca Episcopul sa stie, si cel ce a facut aceasta, isi asuma toate responsabilitatile sufletesti si morale! Caci ispiteste pe cel simplu sa le citeasca si asa sa isi aduca asupra sa numai ispite ba chiar si indracire!
Molitvele Sf.Vasile cel Mare nu se citesc oriunde si oricand! Ele se citesc numai in ziua de pomenire a Sf.Vasile (1ian) si la hramul unei Manastiri sau Biserici daca se face Prieveghere, si necesita o pregatire a preotului sau episcopului care le va citi! Aceasta pregatire consta in macar 7zile de Post, spovedanie si Impartasanie si MUUUUULTA rugaciune inainte! Numai asa!
Ele se mai pot citi si unui indracit, dar numai cu stirea episcopului, urmand aceeasi pregatire inainte de al se citi!
Pt mirean „molitvele” lui sunt PSALMII!!! Si acestia se citesc numai cu binecuvantarea si stirea duhovnicului si numai atat cat spune el!


In cazul de fata, nu se citesc Molitvele Sf.Vasile cel Mare de 33 ori! Nu stiu cine a fost acel staret de a spus asa ceva ca se citesc de 33 ori, dar se pare ca nu prea este responsabil cu ACEASTA!!! NU e de joaca cu aceste rugaciuni! nu o sa gasiti pe nimeni care sa va citeasca de 33 ori, fie si pt bani, la o adica! Nimeni nu se incumeta sa Blesteme dracii! Dar puteti face altceva:
Ceea ce trebuie sa faceti Dvs pt familie este sa mergeti la SPOVEDIT, sa va marturisiti TOTI ai familiei, sa va impartasiti, sa mergeti la taina Sf.Maslu, sa tineti post (acum este Postul Craciunului, dar si fiecare miercuri si vineri) sa va rugati si dimineata si seara cu rugaciunile spuse de duhovnic printre care si Citirea la Psaltire! Sa aveti icoane si sa arda candela, din care sa va miruiti in fiecare zi. Sa luati Aghiasma si Anafora pe nemancate in fiecare dimineata, sa dati cu tamaie prin casa! Sa nu purtati ura nimanui, sa nu fiti certata cu nimeni! Sa va platiti toate datoriile catre toti oamenii, sa FACETI MULTA MILOSTENIE catre cei care NU au nimic (nu zic de tiganii de pe strazi, ci de oamenii singuri si batranii care nu au pe nimeni) sa mergeti in fiecare duminica la Biserica si sa ascultati Sf.Liturghie intreaga, si la fiecare slujba sau Acatist care se face la Biserica!

Puteti trimite pomelnice la mai multe manastiri (si aici va recomand Manastirea Frasinei, loc.Muiereasca, jud.Valcea) dar si sa dati pomelnice la diferite Biserici.

Doamne ajuta!!! Bucurii si pace sufleteasca!!!
__________________

Last edited by geo.nektarios; 30.11.2009 at 22:41:21.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Articolul de pe site: Moliftele Sf.Vasile sophia Intrebari utilizatori 77 04.01.2013 16:33:56
Moliftele Sf. Vasile citite in noaptea de revelion sagetuta Generalitati 20 02.01.2013 21:05:52
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 12:53:03
Moliftele sf vasile se pot citi de orice preot? ingerul_pazitor Generalitati 46 15.12.2011 18:43:48
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 14:16:52