Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #811  
Vechi 09.04.2009, 08:22:30
gabrielmoreanu gabrielmoreanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Mesaje: 14
Implicit preotia

eu nu am cunostinta de vreun text din VT si NT in care un om sa mearga inaintea preotului sa se spovedeasca ,iar Dumnezeu ne spune ca toti tb sa ne infatisam inaintea scaunului de judecata ,caci El va aduce la judecata orice fapta fie buna ,fie rea si un foarte bun exemplu se gaseste in Matei 25/31 cand insusi Domnul Isus ii va intreba pe cei adunati in fata lui ,cine sunt acceia ? nu noi ,nu se spune ca ar mai merge cineva cu noi, sau ar raspunde pt noi alt cineva .Prorocii au alt rol decat preotii, rolul lor era sa fie mesagerii Domnului, daorita pacatului Dumnezeu nu a mai comunicat cu oamenii si asta din Gradina Eden ,(iar lui Moise ii spune ca nu va traii omul sa vada pe Dumnezeu) de aici au aparut prorocii iar rolul lor nu era decat sa spuna voia lui Dumnezeu cu oamenii ,asta se intampla si cu Iov si cu Natan si multi altii, iar preotia de astazi este venita pe linia preotiei din VT si nu a si nu pe linia prorocilor. In VT oamenii veneau inaintea preotului cu un animal de jerfa sa-si spuna pacatele iar preotul cu mana pe capul animalului de jerfa ,marturisea pacatele omului si sacrifica animalul in felul acesta se facea iertarea de pacate in VT .Iar Pavel ne spune ca aceasta iertare este temorara(umbra lucrurilor viitoare)ca animalele acelea il reprezentau pe Isus care urma sa se jerfeasca pt toate pacatele omului (vezi Everii 7,8,9)
Ajuta-ma sa inteleg altfel
  #812  
Vechi 09.04.2009, 18:46:37
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

In Noul Testament nu mai e nevoie de jertfa animalelor, dar de marturisirea pacatelor inaintea preotilor-urmasii Apostolilor e nevoie din motivele aratate mai sus si iata alte argumente:
: Nu este rau sa ne marturisim, cum zice sfantul Iacov; dar numai cei ce au darul preotiei pot da si iertarea pacatelor, dezlegarea lasata de Mantuitorul, pentru ca numai apostolilor - si, prin ei, urmasilor lor care au darul preotiei - le-a incredintat Mantuitorul puterea si dreptul de a ierta si de a tine pacatele, de a lega si a dezlega (Matei, 16, 19; 18, 18 s.a.). Expresia "unul altuia" (Iacov, 5, 16) inseamna preotul care primeste pocainta, pe de o parte, si credinciosul care se pocaieste si cere dezlegarea pacatelor, pe de alta. Cand marele apostol Pavel a predicat Evanghelia lui Hristos in Efes, multi dintre cei ce crezusera veneau sa se marturiseasca si sa-si spuna faptele (Fapte, 19r 18). Dar la cine veneau, decat la Pavel, spre a primi de la el iertarea pacatelor? Fiindca numai apostolii lui Hristos au primit puterea de a lega sau dezlega pacatele oamenilor. Sfantul apostol Pavel a excomunicat si iarasi a primit in Biserica - dupa ce s-a pocait - pe cel ce faptuise un mare pacat in Corint (vezi I Cor., cap. 5 si II Cor., 2, 5-11). Acelasi apostol Pavel a dat satanei pe Imeneu si pe Alexandru, ca si altii sa se invete sa nu huleasca (I Tim., 1, 20). Asadar, puterea de a lega si a dezlega pacatele oamenilor, precum si puterea disciplinara in Biserica Sa, Hristos a dat-o sfintilor Sai ucenici si apostoli, iar nu oricui, cum inteleg unii. La dreapta judecata a lui Hristos se va vedea cine a avut putere pe pamant, data de la El, spre a dezlega si ierta pacatele oamenilor, dar atunci, pentru unii, va fi prea tarziu.
In Vechiul Testament marturisirea se facea direct lui Dumnezeu, caci in alta forma nu se putea face. Dar marturisirea aceasta era numai o pocainta, nu o Taina o pocaintei, de vreme ce in Legea Veche nici preotia nu era o Taina prin care preotii sa fi primit de la Dumnezeu puterea de "a lega" sau "a dezlega", de "a ierta" sau de "a tine" pacatele oamenilor. Aceste doua Taine s-au instituit de abia in Noul Testament, anume dupa Invierea Domnului si dupa ce El a trimis in lume pe Duhul Sfant cu darurile Sale sfintitoare.
Cu toate acestea, chiar si in Vechiul Testament se intalnesc cazuri cand marturisirea pacatelor nu se facea direct lui Dumnezeu. Asa, de pilda, insusi psalmistul David s-a marturisit lui Nathan Proorocul (II Regi, 12, 13), iar Aaron s-a marturisit cu cainta lui Moise, iar nu direct lui Dumnezeu . Iata, deci, ca si in pocainta Vechiului Testament exista posibilitatea marturisirii indirecte.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #813  
Vechi 10.04.2009, 15:21:53
gabrielmoreanu gabrielmoreanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Mesaje: 14
Implicit despre intelegere

ceia ce imi place este ca indiferent de cate argumente ti-as aduce eu ,tu continui sa ramai neclintit in ceia ce crezi si un lucru si mai bun este ca imi aduci argumente biblice asta ma bucura .Parerea mea este ca daca ne sustinem explicatiile cu ceia ce am inteles din biblie ,si suntem sinceri ,Dumnezeu ne va lumina pe amandoi .n-as vrea sa transformam acest dialog intr-o scena de aruncat segeti unul in altul si daca eu pot sa invat ceva si tu la fel ,atunci sa ne lasam calauziti de Duhul lui Dumnezeu.(1cor15/5.. )
  #814  
Vechi 10.04.2009, 23:48:46
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Eu prefer sa ma las calauzit de Duhul Sfant care cu adevarat lucreaza prin Sfintii Parinti ce L-au primit dupa indelungate lupte cu sinele, lumea si diavolul ajungand la nepatimire si smerita cugetare si abia dupa aceea prin chemare si semn dumnezeiesc au talcuit Sfanta Scriptura si au invatat pe altii. In ortodoxie noi ne temem sa talcuim Biblia dupa mintea noastra ci numai cu calauzitor incercat.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #815  
Vechi 11.04.2009, 16:19:47
gabrielmoreanu gabrielmoreanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Mesaje: 14
Implicit despre dragoste

In Galateni cap 6/5 Sf Apostol Pavel spune:Căci în Hristos Iisus, nici tăierea împrejur nu poate ceva, nici netăierea împrejur, ci credința care este lucrătoare prin iubire. Vezi tu sa spui aceste lucruri la vremea aceia este ceva extraordinar Taierea imprejur reprezenta semnul apartenentei la poporul lui Dumnezeu, reprezinta poate ce reprezinta pt noi astazi doctrina ,invataturile sau alte lucruri ,prin care noi credem ca apartinem lui Dumnezeu iar Sfantul Apostol Pavel spune ca nu reprezinta nimic acestea si doar credinta care lucreaza prin iubire.Vezi tu ca noi de multe ori incercam sa le explicam oamenilor ceia ce stim ca este corect si bine sau cum spui tu ca acele invataturi pe care le dau Sfintii Parinti dar de putine ori credinta noastra lucreaza prin dragoste si daca nu lureaza prin dragoste nu sunt nimic Scumpul nostru Mantuitor spunea ucenicilor inainte de ultimile momente din viata Sa in Ioan 13/35 Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și voi să vă iubiți unul pe altul.
35. Întru aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii față de alții. Vezi tu aceasta porunca nu era noua pt ca ea era inca de la inceput ,dar era noua pt ca nu era aplicata
Acelasi lucru se intampla si astazi cu noi iar semnul apartenentei la Isus nu este nimic altceva decat ''Să vă iubiți unul pe altul''
P.S Eu nu cred ca noi n-avem voie sa interpretam Biblia fara un indrumator ,e drept ca ea tb. interpretata in context si tb citita toata sau mare parte, pt a vedea daca o ideie de aici nu se cotrazice cu alta din alta parte,asta am inteles eu pana acum ,vezi tu un om ar trebuii s-a citeasca zilnic din Sfanta Scriptura ce face atunci cand descopera o lumina ,un adevar, un lucru care il vede intraltfel de cum l-a vazut pana acum,poate Dumnezeu vrea sa-i vorbeasca printr-un verset printr-un cuvant daca nu are un duhovnic in apropiere sau daca nu se poate deplasa, sau chiar daca se poate, sta numai pe drumuri?Pt mine ar fi foarte rau,pt ca hrana mea spirituala ar fi cumva limitata ,mie niodata nu mi-a vorbit cineva asa cum imi vorbeste Sfanta Scriptura sau nici o alta carte nu poate fi comparata cu Cuvantul lui Dumnezeu
  #816  
Vechi 12.04.2009, 20:02:21
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Ca Hristos imi porunceste sa am dragoste si fata de dusmani, o impinesc in momentul cand aceia sunt intr-o nevoie de orice fel si-i ajut cat pot de bine, dar dragostea mea nu poate trece de ereziile celor care au sfasiat Biserica lui Hristos si au produs atata dezbinare in sanul familiilor si poporului roman. Dovada cea mai clara a inselarii lor sta in miile de secte asazis crestine, fiecare cu denominatiunea si doctrina ei ratacita.

30. Atunci se va arata pe cer semnul Fiului Omului si vor plange toate neamurile pamantului si vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere si cu slava multa.(Mat 24,30)

O alta mare erezie si ratacire a voastra este deturnarea adevarului cu privire la sensul propriu al semnului Fiului Omului care se va arata pe cer care e semnul Sfintei Cruci si despre care voi ziceti ca reprezinta semnele sfarsitului: razboaie, calamitati naturale, seceta, etc despre care Hristos a vorbit anume in acelasi capitol dar mai sus:
6. Si veti auzi de razboaie si de zvonuri de razboaie; luati seama sa nu va speriati, caci trebuie sa fie toate, dar inca nu este sfarsitul.
7. Caci se va ridica neam peste neam si imparatie peste imparatie si va fi foamete si ciuma si cutremure pe alocuri.
8. Dar toate acestea sunt inceputul durerilor.
9. Atunci va vor da pe voi spre asuprire si va vor ucide si veti fi urati de toate neamurile pentru numele Meu.
10. Atunci multi se vor sminti si se vor vinde unii pe altii; si se vor uri unii pe altii.
11. Si multi prooroci mincinosi se vor scula si vor amagi pe multi.
12. Iar din pricina inmultirii faradelegii, iubirea multora se va raci.
(Mat 24, 6-12)
Asa ca degeaba tot vorbiti voi de iubirea crestina cand nu aveti dragoste pentru ADEVARUL LUI HRISTOS si asa cum am mai zis, talcuiti dupa mintea voastra Biblia.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #817  
Vechi 13.04.2009, 09:15:28
gabrielmoreanu gabrielmoreanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Mesaje: 14
Implicit adevarul

Ce reprezinta adevarul lui Cristos?
La un anumit moment Domnul Nostru Isus spune Eu Sunt Adevarul ,Calea si Viata ,Adevarul este o persoana ,Atunci cand Pilat Il Intreaba .Ce este adevarul ?,satana ii indreapta atentia catre altceva lui Pilat si nu apuca sa primeasca raspunsul, probabil ca am fi avut cea mai frumoasa definitie a adevarului pt unii adevarul reprezinta un set de doctrine ,dar Domnul Isus spune :Veti cunoaste Adevarul si Adevarul va, va face liberi.Vedem ca adevarul este o descatusare a tuturor pidicilor care se opun libertatii noastre .Nu poti fi liber atunci cand nutresti alte sentimente in afara de drogoste fata de aproapele tau indiferent care ar fi acela De fapt Isus atunci cand este intrebat .Cine este aproapele meu ?El da exemplu ,un samaritean care nimemi dintre evrei nu l-ar fi considerat aproape ,Atunci cand mama fiilor lui Zevedei ii cere favoarea ca sa aseze pe fiii sai unul la dreapta si altul la stanga Lui, ei Domnul Isus ii spune ca cinstea aceasta nu o da decat Tatal ,iar la Golgota cinstea aceasta este facuta unor talhari care mai mult decat atat ,unul il recunoste ca Dumnezeu si primeste mantuirea ,iar mari teologi si invatati ai timpului nu au putut sa-l recunoasca si chiar l-au dat la moarte .Vezi tu cata diferenta este intre ceia ce gandim noi si cum procedeaza Dumnezeu Adevarul a venit prin Isus si este Isus nici un alt invatator ,sfant parinte sau proroc nu poate veni cu alte adevaruri .Revelatia Lui Dumnezeu Prin Isus Cristos fost completa si desavarsita " la sfarsitul zilelor a vorbit prin Fiul " Evrei 1/1 atat si punct ,nimic mai mult nu ne trebuie noua.Despre adevar putem spune multe dar adevarul nu-L putem intelege decat prin Isus ,fara Isus noi nu intelegem adevarul , si atunci cand noi privim prin Isus avem o vedere limitata ,noi toti ''privim cantr-o oglinda si vedem ceva intunecos dar cand va venii El vom vedea deplin''
Vom primii adevar atat cat il vom lasa pe Isus sa locuiasca in noi
  #818  
Vechi 13.04.2009, 09:29:37
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabrielmoreanu Vezi mesajul
ceia ce imi place este ca indiferent de cate argumente ti-as aduce eu ,tu continui sa ramai neclintit in ceia ce crezi si un lucru si mai bun este ca imi aduci argumente biblice asta ma bucura .Parerea mea este ca daca ne sustinem explicatiile cu ceia ce am inteles din biblie ,si suntem sinceri ,Dumnezeu ne va lumina pe amandoi .n-as vrea sa transformam acest dialog intr-o scena de aruncat segeti unul in altul si daca eu pot sa invat ceva si tu la fel ,atunci sa ne lasam calauziti de Duhul lui Dumnezeu.(1cor15/5.. )
Imi cer iertare ca ma bag in discutia vostra dar..., dragul meu stiu ca nu vezi altceva decat BIBLIA , si bine si faci, DAR TU ESTI CONVINS CA IMPLINESTI TOT CE SCRIE IN EA??? ASA CUM TREBUIE EA INTELEASA SI CUM TREBUIE URMATA??
ESTI sigur ca BIBLIA nu mai are cateva lipsuri, chiar si din canonul cartilor???
Esti sigur ca tu esti in stare sa pui mana pe o biblie si sa te apuci de citit asa de unul singur , fara povatuitor, si SA INTELEGI CE CITESTI? (vezi capitolul cu famenul din FAPTE).

Pune mana pe scrierile patristice, sau daca nu poti atunci cerceteaza istoria crestinismului, si uitate in ortodoxie cu inima deschisa si apoi spunene parerea!!!
Vezi si aparitia protestantismului si a cultelor neo-protestante, si fa-ti si aici o imagine...apoi compara.

Nu te lasa influentat de nimeni in lume, ORICE RELIGIE ARE SI O ISTORIE...nu poti lasa la o parte trecutul , nu poti sa-ti faci un dumnezeu al tau dupa biblie, nu poti trece cu vederea faptul ca OAMENII CARE S-AU CREZUT CEI MAI SINCERI CU DIVINITATEA, SAU "JUCAT" CU BIBLIA DUPA BUNUL PLAC, ..., nu cred ca tu ai putea sa nu intelegi faptul ca oamenii in loc sa fie uniti intr-o credinta au ajuns "DIN CAUZA BIBLIEI" sa fie o sumedenie de credinte.

Sa lasam la o parte ortodoxia, DE CE CEI CARE AU PUS BAZELE SECTEI RESPECTIVE NU S-AU UITAT LA CEILALTI- de ce sunt baptisti, penticostali, adventisti, iehovisti, etc. fiecare la randul sau cu derivatele sale? De ce nu sunt numai un fel?

Stii ce se intampla , A AJUNS OMENIREA SA-SI BATA JOC DE EVANGHELIA LUI HRISTOS!
Sunt sectarii urmasii Evangheliei , din moment ce nu percep adevarul asa cum este el?

Eu sa stii ca sunt satul sa aud faptul ca :NU CREDINTA TE MATUIESTE!- dar o credinta nu te si calauzeste?

Nu trebuie sa-mi raspunzi mie la intrebari, ci tie!
  #819  
Vechi 13.04.2009, 22:24:44
gabrielmoreanu gabrielmoreanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Mesaje: 14
Implicit despre intelegere

1.DAR TU ESTI CONVINS CA IMPLINESTI TOT CE SCRIE IN EA???
Unul singur cand a intrebat ,Cine ma poate invinuii ca am pacat ? n- a fost nimeni sa-l invinuiasca.Eu sunt cel mai mare pacatos cum sa am pretentia ca am implinit tot ce este scris in Biblie.Eu ma chinui sa stau in picioare si cand am impresia ca stau ,atunci cad mai rau.Fara Isus nu m-as ridica mai mult de caracterul unui animal ,dar multumire fie adusa lui Dumnezeu care are grija de oamenii bolnavi si ne ridica atunci cand suntem daramati si stlabiti
2.ASA CUM TREBUIE EA INTELEASA SI CUM TREBUIE URMATA??
Noi cat vom traii pe acest pamant nu-L vom putea intelege pe Dumnezeu ,Iov spunea la un anumit moment . Poti spune tu ca poti patrunde adancimile lui Dumnezeu, ca poti ajunge la cunostinta desavarsita a Celui Atot puternic ,cine poate spune asta,nimeni ,
Cele 5 fecioare care nu aveau unt de lemn pt candele ,atunci cand au cerut, celor care aveau cele ce aveau au spus ca daca le dau , nu le va ajunge lor,nu au lasat impresia ca au de dat ,si untul de lemn reprezenta Duhul Sfant care lumineaza pe orice om venind in lume ,deci nu s-a creat impresia ca le prisosea, acei oameni care dau impresia ca stiu totul si ca nu mai au ce invata ca au Duhul Sfan din belsug nu fac parte din categoria cele cinci fecioare care au intrat cu Mirele la nunta
3.ESTI sigur ca BIBLIA nu mai are cateva lipsuri, chiar si din canonul cartilor???
Este o panta periculoasa pe care daca intram s-ar putea sa ajungem pe" calea cea larga "
Toti Sfinti Parinti ,nu au pus la indoiala autoritatea Sfintelor Scripturi si au cosiderat-o singurul etalon de inspiratie moral ,spiritual si etic
4.Esti sigur ca tu esti in stare sa pui mana pe o biblie si sa te apuci de citit asa de unul singur , fara povatuitor, si SA INTELEGI CE CITESTI? (vezi capitolul cu famenul din FAPTE).

Atunci cand vrei sa citesti singur Sfintele Scripturi ,si esti sincer ca vrei sa intelegi adevarul si nu vrei sa citesti ca sa descoperi ce spune Biblia despre alti ,atunci eu am inteles din capitolul cu famenul din FAPTE ca Dumnezeu nu te lasa si va trimite un om de-al Sau ca sa te lumineze.
5.Orice Scriere care spune despre iubirea lui Dumnezeu ,despre Isus din Nazaret o citesc cu mare placere .
6.Istoria unei Biserici nu ajuta la manturea mea ,ci doar credinta in Isus Cristos
7. Ca sunt atatea Biserici asta arata ca nici una nu are adevarul si oamenii se iubesc mai mult pe sine, decat pe Dumnezeu
  #820  
Vechi 14.04.2009, 00:27:29
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de gabrielmoreanu Vezi mesajul
Ce reprezinta adevarul lui Cristos?
La un anumit moment Domnul Nostru Isus spune Eu Sunt Adevarul ,Calea si Viata ,Adevarul este o persoana ,Atunci cand Pilat Il Intreaba .Ce este adevarul ?,satana ii indreapta atentia catre altceva lui Pilat si nu apuca sa primeasca raspunsul, probabil ca am fi avut cea mai frumoasa definitie a adevarului pt unii adevarul reprezinta un set de doctrine ,dar Domnul Isus spune :Veti cunoaste Adevarul si Adevarul va, va face liberi.Vedem ca adevarul este o descatusare a tuturor pidicilor care se opun libertatii noastre .Nu poti fi liber atunci cand nutresti alte sentimente in afara de drogoste fata de aproapele tau indiferent care ar fi acela De fapt Isus atunci cand este intrebat .Cine este aproapele meu ?El da exemplu ,un samaritean care nimemi dintre evrei nu l-ar fi considerat aproape ,Atunci cand mama fiilor lui Zevedei ii cere favoarea ca sa aseze pe fiii sai unul la dreapta si altul la stanga Lui, ei Domnul Isus ii spune ca cinstea aceasta nu o da decat Tatal ,iar la Golgota cinstea aceasta este facuta unor talhari care mai mult decat atat ,unul il recunoste ca Dumnezeu si primeste mantuirea ,iar mari teologi si invatati ai timpului nu au putut sa-l recunoasca si chiar l-au dat la moarte .Vezi tu cata diferenta este intre ceia ce gandim noi si cum procedeaza Dumnezeu Adevarul a venit prin Isus si este Isus nici un alt invatator ,sfant parinte sau proroc nu poate veni cu alte adevaruri .Revelatia Lui Dumnezeu Prin Isus Cristos fost completa si desavarsita " la sfarsitul zilelor a vorbit prin Fiul " Evrei 1/1 atat si punct ,nimic mai mult nu ne trebuie noua.Despre adevar putem spune multe dar adevarul nu-L putem intelege decat prin Isus ,fara Isus noi nu intelegem adevarul , si atunci cand noi privim prin Isus avem o vedere limitata ,noi toti ''privim cantr-o oglinda si vedem ceva intunecos dar cand va venii El vom vedea deplin''
Vom primii adevar atat cat il vom lasa pe Isus sa locuiasca in noi
Hai ca m-ai bagat in ceata cu ,,adevarul,, tau. Textul tau seamana mult cu ,,limba de lemn a comunistilor,, adica a vorbi fara a zice nimic concret. Daca ai avea vre-un pic de adevar, ai fi raspuns si la intrebarea cu semnul Fiului Omului ce se va arata pe cer si care noi spunem ca e semnul Sfintei Cruci care s-a mai aratat de cel putin doua ori in istorie pe cer: lui Constantin cel Mare si armatei lui inaintea bataliei de la podul Milvius la anul 312 avand imprejurul ei cuvintele: ,,IN HOC SIGNO VINCES,, adica ,, IN ACEST SEMN VEI INVINGE,, si in timpul Imparatului Constans, fiul lui Constantin , in anul 351, pe 7 mai la Ierusalim, deasupra Golgotei.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17