Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.06.2010, 15:06:55
NagyAttilaPuli NagyAttilaPuli is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Mesaje: 3
Implicit Morala

Am pregatire teologica - nu sant preot. Am terminat cinci ani, la teologia catoloca din Alba Iulia. Dupa cinci anii am lasat acolo. Am schimbat religia si am trecut la biserica unitariana, unde am terminat teologia si am fost peste trei anni preot, dar ma renuntat. Am renuntat si de apartenenta la biserica unitariana - acuma nu apartin la nici o biserica, dar la nici o secta.

Am cunoscut doua bisericii, din interior si dogmatic, dar trebuie sa-l confim ca Yannaras are dreptate in privinta crestinismului occidental.

Morala pe baza conceptiei juridica, intr-un mod ascuns, chiar omoara sufletul omului, unde este lacasul Domnului.

Dupa experientele mele, in cadrul bisericilor amintite, pot sa spun, ca viata religioasa, excesiv rationala si pur formala a occidentului, este un ateism mascat.


Dar rationalismul unitarianismului, chiar este un ateism mascat.

Dar in biserica catolica, occidentala, uni monahii au observat, ca ce mare sursa de inspiratie este, pe care Roma a aruncat, parinti pustiei si parintii grecii, si au intors la ei - adica au intors la sufletul omului, unde este cel mai scurta drum la Dumnezeu.

La amandoua teologie, indrumatorul spiritual, nu a putut sa ne conduca pe un drum adevarat interior, n-am cunoscut ce inseamna traire interioara - totul era formal, comportament ordonat, formalism. Ulterior am impresia, ca Dumnezeul era mort chiar unde invatau despre el. Care au iesit de acolo, nu au intalnit cu Domnul, si din cauza asta putem sa spunem, ce a zis IIsus: ca orbul conduce orbul. Sau are dreptate André Scrima, ca IIsus este acolo unde nici nu este cautat - chiar IIsus a spus asta. Duhul se sufla unde voieste el si nu unde vrem noi dupa concepti si forme institutionalizate.

La teologia unitariana, chiar era nul viata spirituala. Indrumator spiritual chiar nu a existat. Intr-un an odata, a existat trei zile asa numit, "zile linistite." Asa traduc din limba maghiara, motamo. In zilele respective, am ascultat o predicatie, si eram unii, care dupa am mers la bar sau carsma.

Despre experientele mele in cadrul doua biserici am scris si scriu in memoriile mele - normal numai pe ungureste.

Si daca nu pot sa-l spun ca nam venit un adept al ortodoxiei, pot sal spun, ca am gasit multa inspiratie la anumite autorii al ortodoxiei, ca Staniloaie, Lossky, Scrima.

Last edited by NagyAttilaPuli; 30.06.2010 at 15:28:07. Motiv: Rationalismul religios al occidentului este un ateism mascat
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.07.2010, 20:05:40
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NagyAttilaPuli Vezi mesajul
Am pregatire teologica - nu sant preot. Am terminat cinci ani, la teologia catoloca din Alba Iulia. Dupa cinci anii am lasat acolo. Am schimbat religia si am trecut la biserica unitariana, unde am terminat teologia si am fost peste trei anni preot, dar ma renuntat. Am renuntat si de apartenenta la biserica unitariana - acuma nu apartin la nici o biserica, dar la nici o secta.

Am cunoscut doua bisericii, din interior si dogmatic, dar trebuie sa-l confim ca Yannaras are dreptate in privinta crestinismului occidental.

Morala pe baza conceptiei juridica, intr-un mod ascuns, chiar omoara sufletul omului, unde este lacasul Domnului.

Dupa experientele mele, in cadrul bisericilor amintite, pot sa spun, ca viata religioasa, excesiv rationala si pur formala a occidentului, este un ateism mascat.


Dar rationalismul unitarianismului, chiar este un ateism mascat.

Dar in biserica catolica, occidentala, uni monahii au observat, ca ce mare sursa de inspiratie este, pe care Roma a aruncat, parinti pustiei si parintii grecii, si au intors la ei - adica au intors la sufletul omului, unde este cel mai scurta drum la Dumnezeu.

La amandoua teologie, indrumatorul spiritual, nu a putut sa ne conduca pe un drum adevarat interior, n-am cunoscut ce inseamna traire interioara - totul era formal, comportament ordonat, formalism. Ulterior am impresia, ca Dumnezeul era mort chiar unde invatau despre el. Care au iesit de acolo, nu au intalnit cu Domnul, si din cauza asta putem sa spunem, ce a zis IIsus: ca orbul conduce orbul. Sau are dreptate André Scrima, ca IIsus este acolo unde nici nu este cautat - chiar IIsus a spus asta. Duhul se sufla unde voieste el si nu unde vrem noi dupa concepti si forme institutionalizate.

La teologia unitariana, chiar era nul viata spirituala. Indrumator spiritual chiar nu a existat. Intr-un an odata, a existat trei zile asa numit, "zile linistite." Asa traduc din limba maghiara, motamo. In zilele respective, am ascultat o predicatie, si eram unii, care dupa am mers la bar sau carsma.

Despre experientele mele in cadrul doua biserici am scris si scriu in memoriile mele - normal numai pe ungureste.

Si daca nu pot sa-l spun ca nam venit un adept al ortodoxiei, pot sal spun, ca am gasit multa inspiratie la anumite autorii al ortodoxiei, ca Staniloaie, Lossky, Scrima.
Interesant ce spui tu aici...dar vreau sa stii ca teoria pe care tu ai descoperit-o la unii din marii scriitori si parinti ortodocsi nu este pusa in practica de toti crestinii ortodocsi.
Deci sa nu fii surprins, daca vei asista la slujbe ortodoxe in biserici ortodoxe, sa intalnesti de la preot pana la ultimul credincios persoane care n-au nici o legatura cu ce ai citit tu in respectivele carti ortodoxe si astfel sa ajungi iar sa judeci asa cum ai facut-o cu cei de pe unde ai fost tu pana acum.
Concluzia este ca indiferent din ce cult si religie facem parte sa nu uitam ca suntem oameni si traim printre oameni iar absolut tot ceea ce conteaza este ce facem noi in relatia cu Dumnezeu, in relatia cu cei din jurul nostru si apoi ce facem noi in relatia cu noi insine.
In speranta ca m-am facut inteleasa, iti doresc sa-ti gasesti drumul si pacea sufleteasca si nu in ultimul rand mantuire.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.07.2010, 23:09:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Interesant ce spui tu aici...dar vreau sa stii ca teoria pe care tu ai descoperit-o la unii din marii scriitori si parinti ortodocsi nu este pusa in practica de toti crestinii ortodocsi.
Deci sa nu fii surprins, daca vei asista la slujbe ortodoxe in biserici ortodoxe, sa intalnesti de la preot pana la ultimul credincios persoane care n-au nici o legatura cu ce ai citit tu in respectivele carti ortodoxe si astfel sa ajungi iar sa judeci asa cum ai facut-o cu cei de pe unde ai fost tu pana acum.
Concluzia este ca indiferent din ce cult si religie facem parte sa nu uitam ca suntem oameni si traim printre oameni iar absolut tot ceea ce conteaza este ce facem noi in relatia cu Dumnezeu, in relatia cu cei din jurul nostru si apoi ce facem noi in relatia cu noi insine.
In speranta ca m-am facut inteleasa, iti doresc sa-ti gasesti drumul si pacea sufleteasca si nu in ultimul rand mantuire.
Doamne ajuta!
Domnul nostru Iisus Hristos a spus : " Veti cunoaste adevarul , iar adevarul va va face liberi ". Plimbatul asta voit prin tot felul de religii si credinte , nu ne va face nicicand liberi , si asta o sti si tu foarte bine din cele citite din Sfintii Parinti . " Cel care vrea sa se mantuiasca , mai intai de toate trebuie sa tina credinta soborniceasca , PE CARE DACA NU O VA PASTRA FARA SOVAIRE INTREAGA SI FARA PRIHANA , SE VA PIERDE PENTRU VECI " ( Simbolul de Credinta al Sfantului Atanasie al Alexandriei )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.07.2010, 02:45:03
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Domnul nostru Iisus Hristos a spus : " Veti cunoaste adevarul , iar adevarul va va face liberi ". Plimbatul asta voit prin tot felul de religii si credinte , nu ne va face nicicand liberi , si asta o sti si tu foarte bine din cele citite din Sfintii Parinti . " Cel care vrea sa se mantuiasca , mai intai de toate trebuie sa tina credinta soborniceasca , PE CARE DACA NU O VA PASTRA FARA SOVAIRE INTREAGA SI FARA PRIHANA , SE VA PIERDE PENTRU VECI " ( Simbolul de Credinta al Sfantului Atanasie al Alexandriei )
Absolut nu contest ce spui...dar ce scriu eu mai sus este strict referitor la o persoana care inca nu-si cunoaste identitatea spirituala, motiv pentru care este vulnerabil si poate sa se sminteasca usor...iar eu sper sa nu o faca daca in urma invataturilor citite va alege drumul cel drept: ORTODOXIA care in dogma si traditie e perfecta dar in ce se vede la ora actuala nu e tocmai ca la carte.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.07.2010, 03:30:54
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NagyAttilaPuli Vezi mesajul
Am pregatire teologica - nu sant preot. Am terminat cinci ani, la teologia catoloca din Alba Iulia. Dupa cinci anii am lasat acolo. Am schimbat religia si am trecut la biserica unitariana, unde am terminat teologia si am fost peste trei anni preot, dar ma renuntat. Am renuntat si de apartenenta la biserica unitariana - acuma nu apartin la nici o biserica, dar la nici o secta.

Am cunoscut doua bisericii, din interior si dogmatic, dar trebuie sa-l confim ca Yannaras are dreptate in privinta crestinismului occidental.

Morala pe baza conceptiei juridica, intr-un mod ascuns, chiar omoara sufletul omului, unde este lacasul Domnului.

Dupa experientele mele, in cadrul bisericilor amintite, pot sa spun, ca viata religioasa, excesiv rationala si pur formala a occidentului, este un ateism mascat.


Dar rationalismul unitarianismului, chiar este un ateism mascat.

Dar in biserica catolica, occidentala, uni monahii au observat, ca ce mare sursa de inspiratie este, pe care Roma a aruncat, parinti pustiei si parintii grecii, si au intors la ei - adica au intors la sufletul omului, unde este cel mai scurta drum la Dumnezeu.

La amandoua teologie, indrumatorul spiritual, nu a putut sa ne conduca pe un drum adevarat interior, n-am cunoscut ce inseamna traire interioara - totul era formal, comportament ordonat, formalism. Ulterior am impresia, ca Dumnezeul era mort chiar unde invatau despre el. Care au iesit de acolo, nu au intalnit cu Domnul, si din cauza asta putem sa spunem, ce a zis IIsus: ca orbul conduce orbul. Sau are dreptate André Scrima, ca IIsus este acolo unde nici nu este cautat - chiar IIsus a spus asta. Duhul se sufla unde voieste el si nu unde vrem noi dupa concepti si forme institutionalizate.

La teologia unitariana, chiar era nul viata spirituala. Indrumator spiritual chiar nu a existat. Intr-un an odata, a existat trei zile asa numit, "zile linistite." Asa traduc din limba maghiara, motamo. In zilele respective, am ascultat o predicatie, si eram unii, care dupa am mers la bar sau carsma.

Despre experientele mele in cadrul doua biserici am scris si scriu in memoriile mele - normal numai pe ungureste.

Si daca nu pot sa-l spun ca nam venit un adept al ortodoxiei, pot sal spun, ca am gasit multa inspiratie la anumite autorii al ortodoxiei, ca Staniloaie, Lossky, Scrima.
Frumoasă mărturisire. Într-adevăr, spiritualitatea occidentală atât de raționalizată și seacă a dus la lepădare de credință, la ateism.

Totuși, poate veți găsi un izvor mai bogat în scrierile celor ce nu doar au teoretizat (cum sunt autorii menționați), ci au trăit o viață în duh, o viață contemplativă de căutare a lui Dumnezeu prin rugăciune. Vă recomand în acest sens scrierile Sfântului Siluan Atonitul și mai ales cele ale ucenicului lui, arhimandritul Sofronie Saharov, unde veți găsi un mod "original" de raportare la problema relației cu Dumnezeu, o cunoaștere directă, dincolo de orice teorii și dogme dar nu făcând abstracție de acestea. E vorba de ceea ce începând cu Grigorie Palama a fost numită vederea Luminii necreate și despre personalismul lui Dumnezeu și al omului, despre devenirea omului întru persoană prin restaurarea chipului lui Dumnezeu, prin asemănarea cu Hristos. Vă puteți face o idee citind aceste fragmente din cartea principală a arhimandritului:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=3353
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.07.2010, 11:58:55
NagyAttilaPuli NagyAttilaPuli is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Mesaje: 3
Implicit Ortodoxie

Eu nu sant orb in privinta ortodoxiei, ca si ei sant oamenii, au negatiivitatii. Si ortodoxia are o latura destul de omenesc. Nu dau pilde ca sa-l ni jignesc pe nimenia. Cine intelege, intelege, ce am vrut sa-l spun.

Scrierea mea are o punct de vedere, tema racionalismului religiozitatii occidentale, in exces. Altefel, umbra omului este inacelasi si in occident si la noi.

Maidemult am citit o scriere filozofica chineza, daoista, in care autorul, aproape in acelasi lucru spunea, despre negativitatiile omului ca IIsus.

Altefel si in biserica romano catolica, sant uni monah, mester spiritualii care au redescoperit parinti grecii, ca Grün Anselm, sau Richard Rohr.

Ai spus ca am judecat occidentul si va urma ca sa-l judec si ortodoxia. Pana cand, descoper si in sinele meu, problemele judecate ale biserici, nu este o judecata periculoasa. Prima data, eu personal am confruntat cu rationalismul in exces in sinele meu. Este o experienta personala ce pericol este, pericol sufletesc, rationalismul, adica pierderea sufletului.

Cate odata, ca sa-l nu judeci, tinerea gurii, nu este un act moral, nu este un conportament religios, este o cenzura a societatii, sau unora. Unii folosesc, ca sa-l nu judecii, ca sa- exercita un control spiritual deasupra altora. A nu judeca, este un pretext pentru unii micii dictatorii. Judecata e problematica daca te inpiedica in confruntarea cu umbra ta.

Si mai departe voi scriu ce am vazut in bisericile in care am fost, ca este un fel de marturie. Eu cunosc faptul ca ce am vazut in bisricile ocidentale, in origine, este problema omului universal si nu numai a omului occidental - problema rationalismului acolo mai accentuat se apare.

Prima data ma prins, cum scrie, Paul Florenski, in cartea sau, Dogmatica dogmatism. Ma prins, ce nam citit si nam intalnit in bisericile amintite, ca dogmatica, adica simbolurile trebuie traite in interior, sant vii in interior. Am intalnit cu ceva alta, care mai ales simt.

Eu cunosc si valorile mistici catolice, ca sfantu Ioan al Crucii, si apreciez si meditez deasupra scrierilor sale. Adica nam turnat din oala, cu apa muradara, si copilul.

Nu zic ca esti farizeu, ca ai amintit ca sa-l nu judec, adica ai spus, ca dupa bisericile judecate va urma judecata ortodoxiei de partea mea, dar multe orii, care amintesc unii pe alti, ca sa-l nu judecii, fac din fariseism. Viata religioasa in sine poate sa fie, numai o exercitare de putere deasupra altora, un lucru sies. Cu tinerea gurii, nejudecata in sine nu este bun pentru nimic, este o forma goala de comportare, daca nu confrunti cu umbra ta.

Pacatul anlaturat cu forta, e mai mare pericol ca pacatul in sine cu care ai confruntat, fata-n fata. Franciscanul Richard Rohr scrie, ca chiar viata spirituala necesita, ca sa-l facii pacate. Natura pacatului trebuie cunoscut, mod nemijlocit. Trebuie sa fi invins de pacat, ca sa-l fie cunoscut din interior faptul, ca est foarte slab si numai lucrarea nemijlocita a domnului cu energiile sale necreate poate ajute pe tine. Viata religioasa cand este voit foarte tare cu fortele tale proprie, poate sa fie, un lucru sies, chiar fara Dumnezeu, poate sa fie un individualism mascat cu religiozitate.

Pana nu experimentez in sinele tale, ca judecata altora este o inchisoare, in care ai inchis pe tine insuti, degeaba nu judecii, este un conformism religios, sau lasitate. Dar pana cand devine o inchisoare simtitoare in suflet, se poate, ca trebuie sa-l judeci foarte mult, ca sa-l simtii sufocat, de inchisoarea ta. Safantul Ioan al Cruci in mistica sa, in calea mistica, vorbeste de inchisoare, din care trebuie sa scapi.

Eu sustin ce am scris mai sus, ca trebuie numim luclurile pe nume si daca santem judecati, ca judecam. Nu e bun daca sub pretextul, nu judeci, ascundem mizeria. Dar trebuie tinem cont, faptul ca problema pe care am judecat, nu este exterior, de noi, ci este ceva interior in sinele noastre.

Despre un fel de lipsa a ortodoxiei, chiar a scris André Scrima, ca ortodoxia este scufundat, intrun obicei popular arhaic. Dar totus asta este ceva mai normal, si totus mai trait, ca religiozitatea pur conceptuala a occidentului. Nu trebuie sa-l uitam, ca icoanele, sant chipurile a sufletului, si asta este o traire interioare si daca putin primitive, dupa unii. Si este normal ca trairea religioasa are mai multe nivele. Dar este si un alt lucru, ca in sufletele noastre, Dumnezeu este nemijlocit foarte aproape si nu tine cont de nivele.

Unii zic ca in ortodoxie exista multe elemente pagane, vorbesc despre oamenii de rand, de traire populare a religiozitatii. Faptul asta nu este neaparat ceva rau. Viata religioasa, care devine inamicul inconstientului, face mai mare probleme. Viata religioasa trebuie trait cu toate continuturile a sufletului, a inconstientului. Dumnezeu nu lucreaza inpotriva naturalului, pe care El a creat chiar, le foloseste chiar. Norma naturalul trebuie ridicat, spiritualizat la o nivel mai inalt.

Cu asta am ajuns iarasi la problema ratiuni. Religiile marii, veche, misticile marii, filozofiiel orientale, au la baza problema ratiuni, armonia ratiuni cu sufletul. Armonia ratiuni cu sufletul, nu este un scop in sine, este un prim pas spre Dumnezeu, numai. Problema occidentului in viata religioasa, chiar aicea este, constiinta religioasa a occidentalului, nu este intr-un armonie cu adancul sufletului, chiar este inpotriva. Occidentul e schizofren, intrun fel. Ortodoxia are un avantaj foarte mare fata de occident, a asimilat strafundul pagan a sufletului si nu a devenit inamicul abisalului. De aicea provine ca identitatea national a romanilor asa de tare. Mai tarziu scriu ca tot din cauza asta noi ungurii avem o identitate nationala mult mai slaba, in comparatie cu romanii.


André Scrima scrie, in legatura cu Mohamed, ca a facut un lucru foarte mare, la arabii a schimbat religia, fara pierderea sufletului arab. A putut, ca a tinut cont de strafundurile, de nevoile religioase a sufletului. La natiunile ortodoxe, crestinizarea sa petrecut intr-un mod organic, fara pierderea sufletului.

La occident crestinismul a fost fortat, din exterior, spre interior si s-a ajuns la pierderea sufletului occidentalilor. Crestinizarea ungurilor se poate ca a fost cel mai fortat, a fost o chestiune politica de partea papei. Noi am preluat crestinisul fara asimilarea inconstientului national maghiar, chiar impotriva. Putem sa-l spunem ca noi unguri chiar am pierdut sufletul si din cauza asta avem o identitate nationala mult mai slaba, in conparatie cu romanii. Si avem o vitalitate mult mai slaba, in conparatie cu romanii, in istorie, ca vitalitatea provine din strafundul sufletului trait. Trairea religioasa a interiorului este si o sursa de vitalitate.

Problema maghiarimi, este pierderea sufletului, asta este la baza nenorocirilor noastre, asa am ajuns la Trianon. Inamicul era un factor exterior. Trianonul era numai un punct la capatul propozitiei foarte lunga pe care noi ungurii ma scris in istorie. Punctul a fost pus de altii, la capatul unui propozitie pe care noi am scris. Daca invinuim, numai, pe popoarele in jur, pentru cadera Austro-Ungarie, nu vedem problema adevarata a ungurimii, pierderea sufletului cu ocazia preluari crestinismului.

Problema rationalismului mult mai complex si nu incadreaza chiar in tema judecatii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.07.2010, 12:58:13
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

NagyAttilaPuli felul in care tu ai observat lucrurile este interesant si destul de corect. Din teorie ai reusit sa faci niste descoperiri reale si adevarate, acum ramane si sa pui in practica pentru suflet tot ceea ce ai citit si simtit ca e bun.
Eu cred ca esential este ceea ce facem pentru noi in raport cu Dumnezeu si cei din jur, in rest istoria si restul culturii este bine de stiut pentru dezvoltarea stiintei mintii noastre, sa poti face niste conexiuni, niste comparatii, sa poti alege intre bun si rau....in rest nimic nu e mai important ca mantuirea.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.07.2010, 17:43:56
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit Pentru NagyAttilaPuli

Ba pretine, daca vrei sa treci la ortodoxie, treci, ca nu pierzi nimic, ba din contra, castigi tot. S'acu, padure fara uscaciuni nu-i, nu confunda ortodoxia cu unii "ortodocsi", ortodoxia ii Biserica lui Hristos, punct. Deci ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.07.2010, 19:44:22
NagyAttilaPuli NagyAttilaPuli is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Mesaje: 3
Implicit Nae Ionescu despre ortodoxie

Te salut!

Odata ma-m schimbat religia si numai fac incodata.

Dar spun un lucru tie. Eliade scrie in memoriiile sale, ca profesorul sau de filozofie, Nae ionescu a spus odata, ca nu se poate trece la orotdoxie, printr-o decizie a constintei, ca la protestantii, ortodox devi prin nastere. Romani nu pot sa devii, numai prin nastere, tot iel spunea. S-a referit la Steinhard, care printro decizie a trecut la ortodoxie. Raspunsul lui Steinhard a fost ca ce nu se poate omului se poate Domnului.

Eu am citit ep Steinhard, dar se poate ca Nae Ionescu a avut dreptate. Se simte in scrierile lui Steinhard, ca e un bun eseist evreu. Eseul bun pentru exprimarea nelinisti intelectuale, dar nu pentru exprimarea adancimi sufletului religios. Evreul nu se identifica in totalitate cu nimic, la care adera.

Abordarea lui Nae Ionescu contine multe adevarurii. Viata religioasa, identitate nationala trebuie nascut din tine, din interior, spre exterior. Dar cum scrie, Vasile Bancila filozoful roman, cultura occidentala este o cultura care vede lucrurile de la exterior spre interior. Dar asta provine din catolicism, care a crestinizat occodentul dinspre exterior spre interior. Aicea este o diferenta de viziune de lume: Nae Ionescu vede lucrurile din interior spre exterior; aderarea la o alta religie inseamna o alta viziune de lume, de la exterior spre interior.

Normal am vorbit despre schimbarea religiei, ca o decizie pura a constiintei, ca se poate schimba, cum a facut arabii in timpul lui Mahomed, sau cum au fost crestinizatii popoarele ortodoxe, despre care am scris mainainte.

Si aicea este diferenta intre cultura maghiara, intre gandirea maghiara si romana. Si dau o pilda, cu care explic. Andrásfalvi Bertalan, fost ministru al culturii in Ungaria, intro emisiune despre Petőfi Sándor, cel mai mare poet al ungurilor, a spus, cand era vorba ca Petőfi a provenit din mai multe natiunii, adica era o amestecatura, ca Petőfi a devenit ungur, printro decizie a constiintei a asumat, ca este maghiar. Decizia pur rationala a lui Petőfi este ceva care provine din exterior spre interior, potrivit culturi occidentale. Ce a spus fost ministru a culturi din ungaria este chiar contrariul cele spuselor lui Nae Ionescu - o diferenta de lume.

Dar nu este singur Nae Ionescu, Iorga in cartea despre vitalitatea romanilor, scrie ca taria romanului a fost interiorul nu ordinul exterior, adica pe romani a tinut interiorul si nu exteriorul. Mai citesc si pe autor romani, ca sa-l cunosc pe voi romani, ca cine santeti, untr-un sens pozitiv.

Dar mai dau o pilda. Intro discutie, in Radio Actualitatii, Gheorghe Sarac, solistul roman din Bihor, spune ca romani, in Ardeal nau avut cetatii din pietre in istorie, ca maghiarii, cetatea romanului a fost in Ardeal chiar inima, si cetatea inima a romanului a invins pe cetatea ungurilor din pietre. Si aicea putem observa diferenta de viziune de lume intre romanii si maghiarii: romanul vorbeste despre interior care te tine, din interior. Si avut dreptate domnu Sarac, noi am avut incredere in cetatii care sant exterior. Nobili ungurii au avut incredere in Ungaria mare care era numai o organizare politica exterioara. Si dupa un timp nici nu a avut realitate politica, ca minoritatile in Austro Ungaria au devenit majoritarii.

Nu stiu daca autonomia Secumi nu cumva este continuarea mentalitatii ungurest, adica increderea in forma pur exterioara care in istorie nu ne a tinut.

Doresc tie o seara placuta: Attila

Last edited by NagyAttilaPuli; 04.07.2010 at 19:47:23. Motiv: Bazele culturale diferentei de gandire, intre romanii si maghiarii
Reply With Quote
Răspunde

Tags
rationalism

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Morala crestina vs morala atee topcat Generalitati 575 27.01.2014 13:48:27
Lipsa de Dumnezeu in viata morala Decebal Morala Crestina 9 06.08.2013 13:02:33
Constiinta morala si legea lui Dumnezeu. georgeval Generalitati 20 15.02.2012 01:37:34
Morala Crestina - importanta ei iRoDiOn Morala Crestina 8 28.09.2011 01:45:33
Bioetica, familia si morala crestina corneliamate Intrebari utilizatori 10 31.05.2011 08:21:11